De strijd om het bestaan. Vrijdag 27 Maart. N°. 9011. KENNISGEVING. Feuilleton. A°, 1896. 2STegenenveertg,ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsclie Berichten. UIT G J. ODÉ. com it. Abonnementsprijs, per kwartaalƒ1.85. Franco per post, door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. I v2 BV REA Bi BOTE Fy.0 TBAAT 70. AnvERTENTiEPRUSvan 110 gewone regete met inbegrip van eene Courant.ƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade ol' hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, C.-ret op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend lo. aan M. C. PREISSER en zijne recht verkrijgenden tot oprichting van een zoute 1) en rookerU van vleesch, in het pand aan het Broersveld no. 11, kadaster sectie B no. 2577 2o. aan A. C. J. HORDIJK te 's-G raven- h a g e en zijne rechtverkrijgenden tot op richting van een slgarendrogerij in het pand aan de West-Frankelandsche laan no. 26, kadaster sectie M no. 790. Schiedam, den 26sten Maart 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, YERNËDE. DUIISCHLIO. 's Keizers afwezigheid uit Berlijn zal tot 3 April duren. Omstreeks half April gaat de keizer voor twee dagen naar Weenen. Aan gezien de keizerin van Oostenrijk dan nog op Corfu vertoeft, is het twijfelachtig of keizerin Augusta hem op de reis zal vei gezellen. Den ln Mei zal de keizer de nijverheids- tentoonstelling te Berlijn openen, terwijl hij den lOn Mei, den 25n gedenkdag van den vrede van 1871, met zijn gemalin de ont hulling van het standbeeld zijns grootvaders te Fiankfurt a/M. zal bijwonen. Maandag heelt de Pruisische Kamer zich beziggehouden met de eerste lezing van het wetsvoorstel om het Anerberecht (onverdeelde overgang van het onroerend goed op éen der erfgenamen) te regelen voor de zoogenaamde Bentegüter (door den staat aangekochte groote goederen die weder in het klein werden ver kocht). Eugen Richter bestreed het ontwerp, als te veel ingrijpend in de vrijheid der burgers, zonder dat het doel zal worden be reikt. Men maakt van de andere erfgenamen dienstboden en daglooners en bevordert de ontevredenheid en het socialisme. De minister van landbouw sprak dit tegen uit de ervaring reeds opgedaan in streken waar dat recht bestaat (Hanover en Westfalen). De minister Miquel verdedigde de voordracht o. a. op grond dat zonder die regeling na drie geslachten niets meer te verdeelen valt. Yan nationaal- liberale en clericale zijde werd het ontwerp verdedigd en daarna is het naar eene com missie van 21 leden verwezen. Het is zeker niet toevallig, dat in dit jaar nog geen enkel Duitsch oorlogsschip eene Engelsche haven is binnengeloopen. Terwijl vroeger bijna alle vertrekkende of terugkee- rende oorlogsschepen in een Engelsche haven, b.v. Plymouth, Dartmouth enz., hun kolen- voorraad aanvulden, is dit den laatsten tijd niet gebeurd, ofschoon alleen in deze maand zes Duitsche oorlogsschepen het Engelsche Ka naal zijn gepasseerd. Verder heeft het de aandacht getrokken, dat de Kaiserin Auguila en de Sohenzollern op hare reis naar de Middellandsche zee van Kiel rechtstreeks naar Gibraltar zijn gestoomd. Eveneens hebben de vier uit het buitenland terugkeerende oplei dingsvaartuigen, die vroeger steeds Plymouth of Dartmouth aandeden, ditmaal de Engelsche havens vermeden. Ook is er nog mets be kend van geworden, dat een deel van het manoeuvre-eskader in den zomer eene En gelsche haven zal bezoeken, zooals in vroe gere jaren steeds geschieddedaarentegen werd onlangs gemeld dat de divisie van het eskader verschillende Nederlandsche havens zal aandoen. F R A N K R IJ K, De campagne legen het tegenwoordige mi nisterie neemt steeds duidelijker vormen aan, terwijl het zware geschut in de Kamer tegen de inkomstenbelasting dondert. In de pers moet vooral Berthelot het ontgelden. Men verwijt dezen minister van buiienlandsehe zaken, dat hy te gauw en te duideljjk afwij zend geantwoord heeft op het verzoek der Engelsche regeering om een krediet voorde expeditie naar Dougola uit de Egyptische schatkist te mogen nemen. Berthelot, zoo zeggen de oppositie-bladen, had moeten trach ten tijd te winnen en inmiddels de andere mogendheden polsen. Een tweede grief, die men tegen het mi nisterie te berde brengt, is, dat de aanhan gige schandaal-instructies en schandaal-pro cessen maar niet vorderen. Thans sommeert riien het kabinet op spoediger te zuiveren. Uit al deze aanvallen op het ministerie schijnt te volgen, dat we spoedig een 35ste ministerie rijk zullen zijn, tenzij Bourgeois nog een middel vindt om zijn slinkende meer derheid opnieuw om zich te verzamelen. OOSTENRIJ K-H O H G A R IJ E. In het Oostenrjjksche Huis van afgevaar digden verklaarde de minister van onderwijs op een vraag naar aanleiding der antisemi tische woelingen onder de studenten aan de universiteit te Weenen, dat de senaat der universiteit den voorzitter der antisemitische studentenclub, Albrecht, voorgoed, aan twee andere studenten tijdelijk het bijwonen der lessen verboden had. Nog over drie andere studenten werd het consilium abeundi uitge sproken. De regeering vond geen aanleiding om tusschen beiden te komen. Te Buda-Pest zijn bij de aankomst der te Agram uit de hechtenis ontslagen studenten ongeregeldheden voorgekomen. Tusschen de menigte en de politie ontstond een formeel gevecht; twee gendarmen werden door mes steken zwaar gewond; 25 personen werden gearresteerd. De journalist Szceles, die verleden jaar een poging deed om het gedenkteeken voor gene raal Hentzi met dynamiet te vernielen, is nu door de Fransche regeering uitgeleverd en in handen der justitie gesteld. ITALIË. Bij de behandeling van de kredieten voor Afrika in de seriaatszitting van gisteren ver klaarde de minister van financiën dat de 20 millioen, toegestaan aan zijn ambtsvoorganger, begrepen zijn in het bedrag van 140 millioen hij rechtvaardigde de uitgifte van aandeelen, alleen in het binnenland verhandelbaar, en wees er op dat de nieuwe voorwaarden van uitgifte den loopenden dienst niet zwaar zullen drukken. Baron Blanc verklaarde dat het openen van de vredesonderhandelingen gemotiveerd wordt door het vooruitzicht van de ontruiming van Kassala, en dat het een afdoende gelegen heid heeft gegeven om openlijk en beslist te doen weten dat een alliantie met Engeland gegrond op de noodzakelijkheid om maat regelen te nemen ter verdediging van ge meenschappelijke belangen. Immers, het is dringend noodig dat de verschillende kwesties, waardoor de Europeesche mogendheden in Afrika verbonden worden, niet meer ieder op zich zelf worden beschouwd, en duidelijk is het dat de in het gebied van den Boveu-Np hangende vraagstukken den toestand van alle groote staten, die aau de Middellandsche zee belangen hebben, aangaan. Voortaan hebben Italië eu Engeland gemeenschappelijke be langen te beschermen, en het Italiaansche Roman van Reinhold Ortmann. 41. Langer dan eene minuut zwegen beiden. Toen ■vervolgde zij «Gij zegt dat gij niet kunt gaan, omdat er u te veel aan gelegen is te blijven. Welnu, om dezelfde reden om ben ik genoodzaakt om te gaan. Ik heb u nog niet gezegd hoe ik aan het geld gekomen ben, waarmee ik u uit den nood geholpen heb, doch gij zult licht begrijpen dat ik er mij op ongeoorloofde wijze meeester van gemaakt heb. Ik wist dat de professor in zijne commode twintig duizend mark geborgen had, die bij in den eersten tijd voor een bijzonder doel wilde aanwenden. Ik wist ook, dat bij bij zijne afreis mij de sleutels zou oveihandigen, zooals hij altijd pleegt te doen, al gaat hij maar een enkelen dag van huis. Daardoor kon ik zoo gemakkelijk het geld krijgen, dat u voor schande heeft behoed. Toen uwe belofte mij de zekerheid verschaft had dat ik mijn man niet onder de oogen behoefde te komen, toen heb ik de effec ten weg genomen en ze bij een bankier te gelde gemaakt. Begrijpt gij nu, Siegmund, dat ik de terugkomst van den professor niet kan afwach ten «O, is het anders nietWaarom hebt gij mij dat al niet vroeger gezegd ?Het behoeft mij maar een woord te kosten, dan heb ik die som tot mijne beschikking. De directeur der fabriek wil ze mij gaarne leenen. Morgenvoormiddag zal het in uwe handen zijn." Edith's schoon gelaat helderde niet op in tegendeel, het betrok nog meer en ernstig schudde zij het hoofd. «Dat is reeds te laat I Ook als ik andere staats papieren inkocht en voor de gestolene in de plaats legde, zou de professor het bedrog ont dekken. Ik weet dat hij de nommers in zijn zakboekje heeft aangeteekend en ik ken hem genoeg om ook te weten dat hij al spoedig zou bespeuren wat er gebeurd is." «En nochtans is dit de eenige uitweg. Nu gij den moed hebt, Editb, om nog veel stouter stap te wagen, zal het u ook niet aan moed en kracht ontbreken ora dit veel geringer gevaar onder de oogen te zien. Hoe ter wereld zou de professor er toe komen de nommers te vergelij ken, als hij zich met een enkelen blik kan over tuigen, dat de som voorhanden is En gesteld al dat hij dat deed, hoe licht zou het u valien met uwe gewone scherpzinnigheid een fabeltje te verzinnen, dat al zijn argwaan zou bezweren V' «Dus liegen liegen altijd weer liegen Neen, Siegmund, ik heb daar genoeg vanhet walgt mij. Alles liever dan langer in zoo'n om geving van leugen en bedrog te leven. Als gij werkelijk het plan hebt mij te bedriegen, dan zal ik de waarheid zeggendan zal mijn man den eigen dag van zijne terugkomst alles weten." «Edith, gij zijt waanzinnig. Die gedachte kan in geen verstandig brein opkomen." »Als ik waanzinnig ben, dan hebt gij het mij gemaakt. Wat ik de laatste dagen heb uitgestaan, ie wel geschikt om een mensch gek te maken." Artois liep een paar maal door het vertrek. Daarna bleef hij weer voor haar staan en zeide bijna onhoorbaar «Geef mij den wissel terug, Edithik moet hem terug hebben Een glimlach, die voor hem tergender was dan de hartstochtelijkste woorden, gleed over haar gelaat. «Waar ziet gij mij voor aan, Siegmund Gij weet immers wel dat men niet dan noode scheidt van zijne dierste herinneringen." Hij beet op de lippen, maar bleef zich zuivert toch nog genoeg meester om op bedaarden toon te antwoorden «Laten wij dan onze herinneringen tegen elk-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1