J Zaterdag 28 Maart. N°. 9012. A„. 1896. ©geneny eertiget© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsclie Berichten. Bneu OOURAiEI Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B t I. G A O BOTERITRAAT ?0. AnvERTENTiEPRijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F It A S K It IJ K. De minister van financiën Doumer heeft Woensdag de tallooze sprekers tegen zijn wetsontwerp op de inkomstenoelasting ge antwoord. Hij heeft betoogd dat de begroo- tingscommissie alleen een commissie van critiek is geweest en heeft ten slotte de Kamer uitgenoodigd om zich duidelijk te verklaren of zij verandering wilde van het tegenwoordige belastingstelsel ja dan neen. Het slot zijner rede schijnt in de Kamer grooten indruk gemaakt te hebben. De minister verklaarde dat de regeering niet stijfhoofdig op haar standpunt zal blijven staan, maar dat zij bijv. in de samenstelling van de commissie van •schatting wijzigingen zal aannemen en kon digde aan dat de regeering de kabinetskwestie stelt om te zien of het de Kamer ernct is met haar herhaaldelijk geuiten wensch naar belastinghervorming. Het land, zoo eindigd» de minister, is het ■moe dat de Kamer zich altijd bepaalt tot het uitspreken van wenschen en zou nu gaarne eindelijk eens hervormingen zien. Deze redevoering werd levendig toegejuicht. De Kamer zette gisteren de beraadslaging •over het ontwerp tot invoering van een inkom stenbelasting voort. De voorzitter der be grotingscommissie acht het regeeringsont- wjrp in strijd met de groote beginselen der republiek. Werd het aangenomen, een reac- tionnaire beweging in den lande zou daar het gevolg van zijn. Guilmet diende een motie in, waarin de regeering en de begrotingscommissie ver zocht worden een vergelijk te treffen en samen een ontwerp te maken tot belastinghervor ming op den voet van een anders geregelde belasting op het inkomen. Bourgeois verklaart dat de regeering :n deze motie een votum van afkeuring ziet. Zij werd met 288 tegen 272 stemmen verworpen. Dion stelde de volgende motie voor De Kamer, vertrouwen stellende in de regeering en besloten het personeel te vervangen door een algemeene belasting op het inkomen met geleidelijke ontheffing van de minder belasten, draagt aan de begrotingscommissie samen ,met de regeering op, de middelen hiertoe te vinden. Het eerste gedeelte van de motie wordt aangenomen met 297 tegen 249 stemmen. Op het tweede gedeelte werden verscheidene -amendementen voorgesteld. Bourgeois stelde de kwestie van vertrouwen bij een amende- ment-Pourquery dat hij aanvaardt. De opge wondenheid was groot. Het amendement- Paurquery werd aangenomen met 285 tegen 276 stemmen. Daarop werd het tweede gedeelte der motie bij opsteken van handen aangenomen. En .het geheel met 286 tegen 270 stemmen. Het proces Dupas-Royère is geëindigd met de vrijspraak der beide beschuldigden. Deze vrijspraak is zeer bezwarend voor Ribot, op wiens verzoek beiden werden vervolgd, opdat zou blijken dat zijn regeering Arton wel had willen laten arresteeren, en voor den minister Ricard, die maar al te lichtvaardig aan dat verzoek heeft voldaan. De radicale bladen vallen met een buiten gewone heftigheid den president van den Senaat Loubet aan wegens zijn schuld in de zaak-Dupas. Zij eischen allen, dat deze zal aftreden. Zeven Italianen, die betrokken zijn bij den aanval op Fransche werklieden te Rive de Giei's, zijn in hechtenis genomen. Koning Leopold en prinses Clementine zijn gisteren naar Nizza vertrokken. ui-Iet is niet zonder belang, op te merken, zegt de Indépendance, dat niets dan toeval misschien deze reis des konings juist samenvalt met het vertrek van lord Salisbury naar dezelfde plaats, waar koningin "Victoria zich reeds bevindt." De Senaat heeft met 56 tegen 18 stemmen 6 leden bleven buiten stemming de wet op de bereiding en het vervoer van alcoholische dranken aangenomen. In de Kamer heeft Magnette, de progres- sistische afgevaardigde voor Luik, de regee ring geïnterpelleerd over de vernietiging door de bestendige deputatie der provincie Ant werpen van de verkiezingen te Mechelen. Deze was, merkt de Indépendance op, niet alleen logique maar zelfs zoölogique, daar hij de rechterzijde bij Nijlpaarden vergeleek. De interpellant beschuldigde de rechterzijde van knoeierijen en zeide dat men de werk lieden in de arsenalen verhooging van loon beloofd had, waarop "Woeste de volgende armzalige repliek gaf: >Wilt gij dan niet dat de loonen verhoogd worden 7" Men kwam niet tot een resultaat. ENGELAND. De herfog van Cambridge heeft thans zelf tot de regeering het vei zoek gericht geen extra-toelage boven het gewone pensioen voor hem aan te vragen. In den ministerraad is Woensdagavond de diplomatieke nota van Frankrijk behandeld. Ten aanzien eener ontruiming van Egypte heeft het Kabinet zich met algemeene stem men vere "ugd met de verklaring, dezer dagen door de r eering afgelegd in het parlement. Lord Salisbury deelde dit besluit gisterna middag mede aan baron De Courcel. In het Lagerhuis verklaarde Curson giste ren dat de Porte tegen de Nijl-expcditie niet heeft geprotesteerd. De sultan heeft inlichting verzocht omtre. t het karakter en het doel der operation. De inlichting werd verstrekt. Over het voorschot is geen prae-advies uitge bracht. De Porte heeft zich niet met wat tot de bevoegdheden van den khedive behoort ingelaten. De politie-rechter in Bowstreet heeft de behandeling der zaak van dr. Jameson Woens dag veidaagd tot 28 April. De vei daging van het proces tegen Jameson c. s. tot 28 April a, s. is geschied in afwach ting van eenige getuigen, die uit Zuid-Afrika moeten komen. De politie-rechter, sir John Bridge, drukte den beschuldigden op het hart, van hunne voorioopige vrijheid geen misbruik te maken en geen aanleiding te geven tot demonstralies. ZWEDEN en NOORWEGEN. Het Noorsehe Storthing heeft met 58 tegen 56 Stemmen het voorstel verworpen om de civiele ijst van den koning en van den kroon prins weer op het oude cijfer, 326,000 en 80,000 kronen, te brengen. De bedragen van den laatsten tijd, namelijk 256,000 en 30,000 kronen, werden toegekend. Omtrent een voorstel tot afschaffing der doodstraf bij het Storthing ingediend, is in overleg met de commissie voor justitie be sloten het thans niet in behandeling te nemen. 1 I A I I E, Te Rome loopt het gerucht datDiRudini de documenten over den Italiaanschen veld tocht tegen de Abessyniërs niet in zijn departe ment gevonden heeft. Deze stukken moeten alle nog in handen zijn van Crispi. Generaal Ellena moet, te Rom& aangeko men, verklaard hebben dat nooit een leger zoo slecht georganiseerd, slecht gevoed en zoo tuchteloos geweest is als het leger dat door generaal Baratieri dwaselijk naar de Abessynische stellingen te Adoua gevoerd werd. De drie kolonnes konden onmogelijk voeling met elkaar onderhouden, kaarten ontbraken, en de troepen waren zoo uitgeput dat zij niet konden vechten. In Abessynië is de stand van zaken nog onveranderd. Luit.-kolonel Stevani is te Eladal aangekomen en vereenigt daar alle troepen waarover hij kan beschikken. Stevani seinde, dat de optische telegraaf tusschen Sabdeiat en Ivassala sedert Woensdagavond niet werkt, tengevolge van nevels. Donderdag morgen werdm in Sabderat verscheiden ka nonschoten gehoordnaar men meende, werd uit Kassala gevuurd op patrouilles van dervvischen. B U L G A R IJ E. Volgens de Daily Hews zouden de leden van het Drievoudig Verbond besloten hebben om aan vorst Ferdinand den titel van konink lijke hoogheid te verleenen. Vorst Ferdinand zal omstreeks half April op zijn terugreis van Petersburg Weenen aandoen, waar hjj zijn gemalin en kinderen zal ontmoeten. T R K IJ E. Tusschen lord Salisbury en den Turkschen gezant te Londen heeft een vriendschappelijke gedachtenwisseling plaats gehad over de Egyp tische belangen. De betrekkingen tusschen Engeland en Tuikije zijn voortdurend van vriendschappelijken aard. Een Grieksch zeilschip met eene lading buskruit aan boord s in den Bosporus aan gehouden. EGYPTE. Het bestuur der kas van de openbare schuld heeft besloten aan de regeering een voorschot te verstrekken van 500,000 p. st. te verstrekken uit het reservefonds, ten be hoeve der expeditie naar Dongola, waarvan haar 200,000 p. st< onmiddellijk zal worden verstrekt. De beslissing der sehuldkas werd genomen, nadat de Fransche en de Russische commis sarissen zich onder protest teruggetrokken hadden. liet Parijsche syndicaat der houders van Egyptische schuldbrieven heeft dadelijk de commissie en de ministers aansprakelijk ge steld voor de gevolgen van het genomen Lesluit. De Engelsche, Italiaansche, Duitsche en Oostenrijksche commissarissen stemden voor het voorschot uit de sehuldkas. Uit Edfou wordt gemeld: Een tweede sterke Egyptische kolonne heeft Woensdag Sarras verlaten om Askaheh te versterken. Generaal Kitchener en zq'n staf met hetNorth- Staflord-regiment, negen Egyptische batal jons en een batterij Maxim-kanonnen zijn Woensdag te Luxor aangekomen. Men ver wacht dat zij hedenmorgen vroeg Assoean zullen bereiken. Uit Katro wordt gemeld dat twee machtige Arabische Sheiks, die den tocht in Soedan wenschen mede te maken, hebben aangeboden om op eigen kosten een korps te vormen, uit lieden van hun stam, en dit te vereenigen met de Bedouïnen, die men tot hulptroepen zou willen vormen. Te Suez worden barakken opgericht om troepen uit Indië te huisvesten, voor het geval dat het noodig mocht zijn om deze te laten overkomen. A M E B I K A. By den Senaat der Vereenigde Staten is thans door Mills een voorstel ingediend waarbn de president wordt uitgenoodigd Spanje te verzoeken aan Cuba autonomie te geven, en ingeval Spanje dit weigert, bezit te nemen van het eiland en het in bezit te houden totdat het een eigen bestuur heeft ingericht. Uit Washington wordt van gisteren gemeld dat de gemengde commissie niet het besluit der Kamer aangaande Cuba maar dat van den Senaat heeft aangenomen. De staatssecretaris van buitenlandsclie zaken der Vereenigde Staten, de heer Olney,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1