SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Land- en Tuinbouw. Oude r w Ij s. Armenzorg. Rechtzaken. kenden indruk van de naderende lente en de ontwakende natuur wil komen, verzuime niet binnen de eerstvolgende week of drie, vier de bloembollenstreek te bezoeken. Het plan, om den optocht bij het wielrijders- bloemenfeest ook gedeeltelijk op Haarlems randgebied te doen plaats hebben, is in dui- jn gevallen, omdat de burgemeester van Haarlem uit redenen van godsdienstigen aard een toestemming wil geven tot het houden van optochten binnen zijn gemeenteop Zondag. Iedere wielrijder mag natuurlijk op Zondag door Haarlem rijden, maar te zamen mogen ze dat niet doen. De stoet zal zich nu uitsluitend moeten be wegen op liet grondgebied van Overveen en Bloemendaal. Van laatstgenoemde plaats gaat het over Overveen, Els woud, Kraantjelek weder naar Bloemendaal en dan langs Meeren- berg. De deelneming is reeds buitengewoon groot. Er is o. a. een inschrijving van 40 personen als groep. Nog op andere plaatsen in de gemeente Haarlemmermeer is thans brongas ontdekt, o. a. bij de bakkerij van den heer Schagen, aan den Ringdijk, bij Halfweg. Bij den veehouder Eiken, aan de Iloofd- vaart, wordt het brongas in gebruik ge nomen. Bij een onweder, dat "Woensdag over Doetichem en omstreken trok, sloeg de bliksem in de landbouwerswoning van S. op Bunnink onder Zelhem. De bouwmnnswoning, eenig vee en inboedel waren in korten tijd geheel door brand ver nield naar men verneemt, is een en ander verzekerd. Terwijl te Burum de moeder voor het ven ster zat, liep een aanvallig 3-jarig kind van J. Postma onder het spelen achteruit en kwam in een sloot terecht. Oogenblikkelijk spoedde de moeder zich naar buiten, doch het kind bleek reeds gestikt te zijig Terwijl de moeder even afwezig was, wist het anderhalfjarig kind der familie H, te Munstergeleen (L.) den op tafel staanden koffieketel te grijpendeze kantelde om en het kind kreeg den kokenden inhoud over zich heen. Met brandwonden overdekt, stierf het kind na een vreeselijk lijden. De rentevoet heeft n den loop der eeuwen vele en groote veranderingen ondergaan. In de dagen van Solon en Lysias zou het ge bruikelijk geweest zijn, 18 percent te nemen, Aristoteles spreekt van 12 percent, en in twee pleitredenen, de eene van Aristoteles en de andere van Demosthenes, wordt over rente gehandeld van 12 perc., welke men destyds onder vrienden nogal matig vond. In Egypte werd 140 jaar voor onze jaar telling eene rente van 12 perc, geheven. Die rente vond men te Rome onder Cicero reeds wat woekerachtig, en onder Claudius spreekt men van een interest van 6 perc., keizer Justianus veroorloofde later alleen aan zienlijke personen geld uit te leenen tegen vier ten honderd per jaar. In de middeleeuwen was een rentevoet van 10 tot 12 perc. vrij algemeen gebruike lijk, maar hij was zeer veranderlijk en kon wel tot 45 perc. klimmen als leeningen werden aangegaan onder dringende of onder zeer verontrustende omstandigheden. In Opper-Italië en in vele groote steden V»n Duitschland bewoog zich de rentevoet van de 13e tot de 17e eeuw tusschen hoogs tens 12 en minstens 5 perc., terwijl men in den handel tevreden was met een winst van 8 perc. In de I7e en eerste helft der 18e eeuw daalde de rentevoet tot 6, 5, 4, 3 en zelfs tot 2 perc. Hij steeg weder in de 2e helft der 18e en het eerste 4e der 19e eeuw, toen 5 percent zeer gebruikelijk was. 's-Gravenhage. De voorzitter van de Tweede Kamer, de heer Gleiehman, vertrok gisteren met zijn echtgenoote naar Parijs en zal zich vervolgens naar Nizza begeven. Naar men verneemt, is mr. C. A. van der Kemp, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, wegens gezondheidsredenen voor twee maanden naar San Remo vertrokken. Middelburg, De gemeenteraad heeft Woensdag behandeld het aangehouden rap port van de indertijd benoemde commissie van onderzoek inzake het opnemen van be palingen in bestekken voor aan te besteden ge meentewerken omtrent minimum-loon en maximum-arbeidsduur. Dooi' een lid der commissie, mr. W. A. van Hoek, werd een voorstel ingediend, waarbij in beginsel wordt besloten de voorschriften van maximum-arbeidsduur en minimum-loon bij aan te besteden gemeentewerken op te nemen en in verband daarmede de voorzitter wordt uitgenoodigd om een drietal leden van den Raad aan te wijzen om genoemde bepa lingen in een ontwerp-verordening te ontwik kelen. Door den voorsteller en door den heer Van Dunne werd dit voorstel toegelicht en warm verdedigd. Van andere zijde werden bezwaren geop perd tegen het overnemen der voorschriften, die in de Amsterdamsclie verordening zijn neergelegd. Ook werd gevreesd, dat alle werk lieden in dienst van de gemeente zullen trach ten om de gunstige bepalingen omtrent loon en werktijd voor hen geldend verklaard te zien, welke uitbreiding voor de gemeente hoogst kostbaar zal zijn. Verder worden prin- cipieele bezwaren geopperd, als liggende een dergelijke verordening niet op den weg van den gemeenteraad. Ook de groote moeilijkheid om een derge lijke verordening saam te stellen, in verband met de veranderlijke loonen op de arbeids markt, werd als argument tegen het beginsel aangevoerd. I)e voorzitter, mr. L. Schorer, verklaarde zich in hooge mate vóór het voorstel-Van Hoek en het door dezen gesprokene in ver band met het drankmisbruik. Deze spr. con stateerde, dat de maatregel van maximum- arbeidsduur en minimum-loon, waar ook in gevoerd, steeds uitstekend werkt. Verkorting van arbeidstijd is overal ten nadeele van den kroeghouder; het drankgebruik neemt overal af; dit feit is overal waar te nemen, in tegen stelling dus van hetgeen gevreesd werd. Prin- cipieele bezwaren konden moeilijk aangevoerd worden, omdat de Staat volgens spreker veel te weinig in het arbeidscontract in grijpt bij de vaststelling van arbeidsduur voor vrouw en kind. Verschillende sprekers zetten nog nader hunne meeningen voor en tegen het voorstel uiteen. Bij stemming over de eerste alinea van het voorstel het beginsel van invoering van een maximum-arbeidsduur en minimum-loon staakten de stemmen. Acht leden slemden vóór en even zooveel leden tegen dit beginsel. De verdere behandeling van het voorstel werd tot een volgende vergadering uitgesteld. Da heer G. H. Schuurman is benoemd tol» consul van den sAlgem. Nedarl. VYielrijdersbond" te Schiedam. Omtrent een uitvoering van Bach's sMatthaus- Passion" te Londen door het sBach Choir", waarbij onze voormalige stadgenoot de tenor C. II. Batkes zijne medewerking verleende, zegt Daily IS'cws«Dat de heer Bakkes een waar kunstenaar is, werd ruimschoots bewezen door zijne voordracht van de moeilijke tenor-aria, welke onmiddellijk volgt op Petrus' derde ver loochening." Te Arnhem is op Gl-jaiigen leeftijd overleden de kunstschilder W. de Famars Testas. Sinds geruimen tijd was hij lijdende. Toch stelde hij nog altijd veel belang in alles wat betrekking had op de door hein in vele Oosterscho stukken beoefende kunst. Aan de katholieke faeuheit te Rijsel is een leerstoel voor journalistiek gesticht, welke be kleed zal worden door Eng. Tavernier, van de Uuivers, die door dit blad do geestelijke zoon van Louis Veuillot wordt genoemd. Een in den vreemde verblijvend Belg heeft aan de Belgische Regeering een legaat gemaakt van 2 millioen frs. voor het oprichten van een pliy- siologisch instituut. Te Londen iieeft men met goeden uitslag proeven genomen om mot de X-stralen aan het postkantoor verdachte" brieven en druk- weiken te onderzoeken. Men ontdekte zoodoende b. v. zeer duidelijk een goudstuk van een pond sterling binnen in een groote, zestien maal ge vouwen courant en een halven shilling in een boek van 900 pagina's. Men zal de proefnemin gen voortzetten en waarschijnlijk dan aan de posterij een afdeeling voor sciagraphie instellen. Een eigenaardige scheepslading wordt dezer dagen van Londen naar de Kaap Kolonie ver zonden. Zij bestaat uit 120.000 zangvogels van allerlei soort, die in het Kaapland in vrijheid gelaten zullen worden om zich daar te acclïroa- tiseeren, In de Aula magna van het collegio Romano heeft, in tegenwoordigheid van de Koningin, de criminalist baron Gurofalo een treurige beschrij ving gegeven van de misdadigheid n Italië. liet aantal moorden per jaar bedraagt 4000, dat is naar evenredigheid 10-maal meer dan in Frank rijk en 35-maal meer dan in Denemarken. Hij wijt dit aan de heerschende begrippen omtrent het geoorloofde der vendelta (wraakneming), aan het wantrouwen in de rechtspiaak, aan het on voldoende en zoo het gegeven wordt, te materialistische onderwijs en aan de ellende, die misdaad aankweekt en aan het leven van anderen, gelijk aan het eigen leven, weinig waarde doet hechten. In dit alles wil hij verbetering ingevoerd zien, vooial in de rechtspraak, die geen rekening mag houden met «misdaden uit hartstocht". Misschien, meent hij, is van wederinvoering van de dood straf heil te verwachten. De Koningin feliciteerde den man, die zoo moedig en met zooveel op rechte vaderlandsliefde de kwalen van haar koninkrijk aanwees. Er komt weder een Jack the Ripperbericht uit Amerika. Te San Francisco heeft een vrouw, Wilson genaamd, aan de politie meegedeeld, dat een man, dien zij had meegenomen naar hare wo ning, daar een moordaanslag op haar heeft ge pleegd. Hij trachtte haar te worgen mot een doek, na haar te hebben medegedeeld, dat bij «Jack the Ripper" was, ook wel «Jack de worger" ge noemd en na de moorden te hebben opgenoemd, welke hij te Londen en in de Vereenigde Staten had gepleegd. De vrouw was echter zeer sleik, en het ge lukte haar, weer los te komen, waarna de moor denaar vluchtte. De politie heeft uit de beschrijving, welke de aangevallene van hem gaf, in hem een man herkend, die gezocht wordt wegens negen vrou- wenmoorden, in de Vereenigde Staten gepleegd gedurende de luatste twee jaren, en zij houdt hem voor den waren Jack the Ripper. Te Albany (staat New-York) is een carbiet- cn acetyleen-maatschappij tot stand gekomen met een kapitaal van zeven millioen dollars. Julius J. Suckcrt te New-York alleen nam van de 70.000 aandeelen 09.988 aandeelen voor zijne rekening. Een tlec-ninuseum" is de nieuwste Amerikaan- sclie nieuwigheid. Te Chicago is zulk een inrich ting geopend. Zooals men boeken huurt in een leesbibliotheek, kan men daar schilderijen en platen huren. De geabonneerden kunnen ieder schilderij veertien dagen houden en dan een ander bestellen. 's-GlUVESHAGË, 27 Maart. Ia het begin van Mei zal aan den Hoek-van- Holland met het fregat Tan Speylc uit Italië worden overgebracht het stoffelijk overschot van Willem George Fretleiik Prins vanOranje- Nassau, te Padua begraven. Van den Hoek- van-Holland zal het op eenvoudige plechtige wijze naar den grafkelder te Delft worden overgebracht en aldaar bijgezet. De luitenant kolonel baron Sirtema van Grovestins gaat in April naar Padua om de Koningin-Regen tes te vertegenwoordigen bij het in ontvangst nemen van het stoffelijk overschot. In enkele stallen te Hekelingen en in den omtrek komen gevallen van ziekte onder de paar den voor, waarbij reeds een 5-tal met doodelijken afloop. Men spreekt van lenden typhus. Prof. J. \Y. Gunning heeft besloten bij het einde van den loopenden cursus ontslag te nemen als hoogleeraar in de scheikunde aan de universi teit te Amsterdam. De onvoldoende staat zijner gezondheid heeft hem daartoe genoopt. Door het hoofdbestuur van den bond van Nederlaudsche onderwijzers is een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin verzocht wordt, nu door de regeering eene wijziging der wet op het lager onderwijs wordt voorgesteld, het initiatief te willen nemen tot een voorstel om art. 05 dier wet, waarbij een bij vooruitbetaling te voldoen bedrag voor verschillende akte-exa mens wordt vastgesteld, te doen vervallen. De zesde algemeene vergadering van den schoolraad voor de scholen met den bijbel zal dit jaar op Woensdag 8 April e.k. te Utrecht ge houden worden. Door de familie van wijlen den heer J. A. Mouw, te Nijkerk (Gelderland) is als nagedach tenis aan hun oom, aan het Oude-Mannen- en Vrouwenhuis aldaar geschonken f3000. Wijlen de heer J. Noordendorp, te Apeldoorn overleden, heeft aan het ziekenhuis aldaar f 1000 gelegateerd. Het O. M. bij de arr.-rechtbank te Amster dam vorderde Woensdag tegens Reens, omdat hij twee cavalerie-officieren op het Alexanderplein voor «doodvreters" had uitgescholden,-15 dagen gevangenisstraf. Reens gaf van bet woord dood vreter deze deflnitie; een doodvreter is iemand die geen levonde voorwei pen eet; ontwikkelde

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3