GeveiMfi fm Meute onroerende goederen. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Sicde lijk Nieuws. het plan mocht zijn, dan dient men er toch nu mee te beginnen." Volgens Deensche bladen is de oudste zoon van den kroonprins van Denemarken ver loofd met prin«es Pauline van Wurtemberp, eene nicht van onze Koningin-Regentes, door hare moeder, een geboren prinses van AYal- deck-Pyrmont. De bevallige 19-jarige prinses bracht, gelijk men weet, niet lang geleden een bezoek aan ons land. De Kamer van koophandel te Kampen heeft instemming betuigd met het adres van de Kamer te Haarlem aan de Tweede Kamer, aangaande de wetsontwerpen met bepalingen omtrent bet gebruik van namen, voornamen of firma's en met bepalingen tot invoering en regeling van een handelsregister, teneinde de praktijken van de z g. flesschentrekkers zoo niet geheel onmogelijk te maken, dan toch zeer te bemoeilijken. Het is schier onmogelijk, zegt het Handels- Had van Antwerpenzich een denkbeeld te vormen vari de groote hoeveelheid boter, die Holland in België invoert. Aan het gienskan- toor Acliel werd van 20 Augustus tot 31 December aan inkomende rechten op boter en margarine, door Holland ingevoerd hetaardige sommetje van 130.000 frans betaald. En bij den dag wordt er nog meer inge voerd. De heeren J, C. Smalt, A. II. van Tien hoven en E. Feitli hebben bij den ltotter- damsehen gemeenteraad een voorstel inge diend om, aangezien bij opheffing van liet krankzinnigengesticht een doorgangshuis niet kan gemist worden, daartoe liet ge-tieht aan de Hoogstraat te bestemmen, zoolang geen ander doorgangshuis is geopend. Donderdag heeft de raad met 20 tegen 0 stemmen daar toe besloten. Door het comité der ertswerkers te Rot terdam is met ruime hand een manifest, verspreid van socialistisch gehalte, waarin op afkeurenswaardige wijze wordt gesproken van de firma AV. II. AIMler Co., justitie, politie, de pers, zelfs ook liet leger. Tevens wordt in liet manifest er op aange drongen tot het oprichten van een neutrale bootwerkers-vereeniging. Het is niet onwaar schijnlijk dat er/.onduga.s. weder een meeting belegd wordt. Gisterochtend is per stoomboot uit Ham burg te Rotterdam aangevoerd eene leeuwin voor de Uotterdainsche diergaarde bestemd. Te Aiphen en omstreken werden geruimen tijd achtereen telkens nachtelijke diefstallen met inbraak gepleegd. De landbouwers ver misten dan des morgens hij hun ontwaken verschillende kleeding-aulden, gereedschap pen enz. De rijksveldwacht was eiken nacht in de weer, maar kon den dief op de dieven niet betrappen. De biigade-commandant. de heer J. van Raad te Alphen, rustte echter niet voor en aleer hij eenig spoor had gevonden en was Zoo gelukkig den dief nabij Leiden te ont dekken. Ilet was een schipper, genaamd AL van Schaik, die al het giMotene in zijn vaar tuig opborg teneinde het later aan den man te brengen. Er volgde nu een verwoede worsteling, doch de brigadier later bijgestaan door twee veldwachters behaalde de overwin ning. Voor ruim f 2000 aan gestolen goederen werd in h«'t ruim van liet schip gevonden. Door dezen vang-t is de geheele Rijnstreek nu weer lot gerustheid gekomen, want de schrik voor diefstal was zóo groot dat bijna iedereen, en voornamelijk de landbouwers, zich al van bijzondere voorzorgsmaatregelen hadden voorzien. Hulde verdient het beleidvol optreden en den persoonlijke moed van den bovengenoemden brigade-coiriinandarit an Raad. (A'. v, d. R.) De burgemeester van Haarlem, jhr. Boreel van Hogelanden, heeft zijn buitenplaatsen s>Waterland", sVelserduin" en Heerenduin", onder Yelsen gelegen, voor de leden der sVer. tot verfraaiing van Haarlem en omgeving" opengesteld. Nog op andere plaatsen in de gemeente Haarlemmermeer is thans brongas ontdekt, o. a. bij de bakkerij van den heer Schagen, bij Halfweg. Bij den veehouder Eiken, aan de Hoofdvaarl, wordt liet brongas in gebruik genomen. Verschillende grondboringen, in den Os dorper Bovenpolder, onder Sloten, verricht, hebben deen zien, dat daar veel en best veen aanwezig is. In 1897 zal met liet uitvenen aangevangen worden. Den IGn April zal de bekende historische be-cliuilstoren te Wormer ter amotie worden vei kocht. Een merkwaardig monument, van de Zaanstreek zal dus spoedig verdwijnen. Te Üegstgeest is wederom een geval van pokken voorgekomen. De kleederen, welke met den lijder in aanraking geweest zijn, werden op last van den burgemeester verbrand De Engelsclie ondernemers, die verleden jaar het duikersvveik op de Lutine leidden, zijn teruggekomen en zuilen zoo spoedig mogelijk de werkzaamheden hervatten, waar toe de nieuwe merken op de Noordsvaardei reeds geplaatst zijn. Men wil met twee stoom- schelpenzuigers het zand wegwerken, en de schelpen, welke hij elk getij de gezogen gaten aanvullen, in vaartuigen werpen en weg voeren. Te YVildervank loopt het gerucht, dat door de Nederlandsclie vereeniging tot ltjkverbran- dirg het verzoek is gedaan, om te Wijder! vanksterdallen een crematorium te mogen oprichten. De heer J. Struver, te Neder-Hemcrt, zal 25 Mei zijn iOOn verjaardag vieren. Deze man is een krachtige giijs-aard, die elke* 'i morgen nog een flinke wandeling maakt eu zich in een volkomen gezondheid mag ver heugen. liet curieuse geval deed zich Donderdag in den Bo-o-chen gemeenteraad voor, dat een voor stel van burgemeester en wethouders werd bestreden door alle wethouders. Te Maastricht is gevankelijk binnenge- -braclit P. II. C., koopman te Meerssen, be schuldigd van brandstichting. De ontslagen gemeente-ontvanger Van Pop- peien. te lloedekenskeike, is ter zake van verduistering van gelden gevangengenomen en overgebracht naar de gevangenis te Mid delburg. Buigzaam glas is, volgens de Tdgl. Rund schaudoor een glasfabrikant te Pittsburg uitgevonden. Die fabrikant maakt glasplaten, welke bijna als blik bewerkt kunnen worden. Men kan ze buigen en kloppen en in stukken verdoelen met beitel of schaar. Verandering van tempe ratuur doet ze niet springen. Hoe dat buigzame glas gemaakt wordt, is nog een geheim. Voorts worden er nog andere nieuwe uit vindingen in de Amerikaansche glasnijver- lieid bericht. Een fabrikant, zoo verzekert men, maakt doodkisten van glas, waarin de dooden voor bederf bewaard blijven, zoolang de kist niet gebroken wordt. Diezelfde fabrikant maakt ook glazen trap pen, leuningen, deurposten en zelfs glazen tegels, voor sglazen huizen" in letterlijken zin; maar die zijn dan niet doorzie!)lig, Zelfs worden er in Amerika tegenwoordig tnfeikleeden, gordijnen, dassen, doeken enz. uit fijne glasweefseks gemaakt. De storm. Bij den storm uit het noordwesten die gisteren woedde, landden tijdens den vloed een viertal bomschuiten nabij het Kurhaus te Scheveningen de bemanning kwam behou den aan wal. Tusschen Huisduinen en Kam perduin zijn gestrand drie Heldersche botters en een Texelsclie blazerschuit. Het volk werd gered. Twee andere, nog onbekende schuiten zijn omgeslagen. Y'letterlieden en visschers zijn van Nieuwediep vertrokken om ze binnen te sleepen. Het vaartuig van schipper R. de Vries, uit Kampen, geladen met turf, is te Wilsurn van zijne ankers losgeslagen en gezonken. De opvarenden zijn gered. DeMinisterHavelaar ontmoette uit Enkhuizen komende, drie vis- sohersvaartuigen, in nood verkeerend, die zo behouden in Uik heeft gebracht. Voor de Keteldrijve» twee visschersvaartuigen onderste boven rond. Een daarvan behoort te Vollen hoven thuis. De schipper II. Klauwer en zijn zoon zijn verdronken. De weduwe blijft met zeven kinderen achter. De Meppol II bracht "te Kampen het be richt aan dat bij Katerveer een knecht van een praamschuit is overboord geslagen en verdronken. Uit Vlieland wordt gemeld dat een vier- mastschip, vermoedelijk Engelsch, is gestrand. Het is over den buitenkant geslagen en zit thans midden op den Vlieliorst. Drie strengen zijn over boord geslagen. Een reddingsboot is cr heen vei trokken. Noord-noord-westelijk van den vuurtoren op Eierland is mede een schip gestrand. Uit Nieuwediep seint men aan de X. R, Ct.De biazerscliuit T. H. 108 is ten onderste boven aangedreven. De bemanning is ver dronken. Het u de Eijerlandsche gronden geetrande schip is genaamd Stanly, kapitein Edgett, van Calcutta met katoen en vlas naar Hamburg. 19 man der equipage, benevens eene vrouw en kind zijn met de Hercules hier aangebracht. Het schip is zwaar lek. Alen seint aan de N. R. Ct, Volendam is in rouw. Bij Tei schelling zijn gistermorgen vergaan twee botters, van Klaas Mol en Jacob Schilder. Mol Iaat eene vrouw en vier kinderen, Schilder eene vrouw en twee kinderen na. Verder zijn verdronken vier ongehuwden, een zoon van Mol en zekere Bont, en met Schilder twee ongehuwde broers. Vele schepen hebben groote averij. Het is een vreeselijke ramp voor het arme dorp. Men meldt van 27 dezer uit Texel aan de X. R. Ct,: Op Tt'xclslroorn drijft de vischschuit T. X. 108 liet onderstboven. De bemanning kwam naar alle waarschijnlijkheid in de golven om. liet achter den vuurtoren gestrande schip heeft 4 masten. De reddingsboot is nabij het schip geweest; men kon een gedeelte van het dek en ander wrakhout zien drijven. De hooge zee noodzaakte echter de reddingsboot tot den terugtocht. Zij kwam behouden te de Cocksdorp aan. Gistermiddag omstreeks halfeen is onder Willemstad, tengevolge van het onstuimige weder, een tjalk gezonken de opvarenden zijn allen verdronken. Naam, herkomst en bestemming van het schip, alsmede het aantal en de namen der verongelukten, zijn nog onbekend. 's-Gravenliage. De Koningin-Regentes bracht gistermiddag een bezoek aan hetzie- kengesticht »De Bronovo" (diaconessen-inrich ting) aan de Laan van Meerdervoort. H. AL werd ontvangen door de directrice jonkvrouw Elout van Soeterwoude. Door deze geleid, doorliep de vorstelijke bezoekster alle zalen, voor ieder der patiën ten een hartelijk woord over hebbende. Ook ontving ieder der verpleegden van haar een bloemruikeitje. Bij liet verlaten van de inrichting stonden de diaconessen in de vestibule geschaard en zongen zij H. AL een lied toe. Munkacsy heeft een nieuwe groote Christus- schilderij voltooid, een tegenhanger van zijn «Christus voor Pilatus". Het stuk stelt het oogenblik voor, waarop Jezus werd uitgeleid, dragende de doornenkroon en den purperen mantel, en Pilatus sprak«ziet den mensch". Hot kunstwerk wordt zeer geroemd, vooraf ook om de edele Chiistusfiguur. Het is voor- loopig tentoongesteld in het atelier van den mpester, te Parijs, en daarna gaat liet naar Bmlu-Pest, waar Munkacsy waarschijnlijk het direciemschap der schilder-academie zal aan vaarden. Ilet gebouw voor het «Goethe en Schiller Archief", te AVeimar, is nu voltooid. Het zal den 28n Mei plechtig geopend worden. Dat. de liefhebberij voor de kegelsport te Schie dam kiachlig aanwakkert, blijkt uit de oprichting van een zesde club, genaamd «Musis Sacrum". Het bestuur is samengesteld uit de heeren L. A. C. Ineenhnes president, G. A. Putto secre taris, L. Krullaars penningmeester en A. H. vail der Most baancommissaris. Tusschen Blankenstein en Ilattingen, in West- falen, is Dinsdag eene botsing ontstaan tusschen twee gocderentieinen, waarbij de machinisten van beide treinen werden gedood. Een nieuwe rechtsireeksche spoorweg tusschen New-Ymk, Chicago en San Francisco is door de dii witte der Ailaniic-Pacific-spoorwegrnaatscliappij aan president Cleveland voorgelegd. Lhe lijn zal 905 kilometer korter zijn dan de thans bestaande, zoodat pprsonentieinen de reis van den Atlantischen naar den Stillen Oceaan in niet meer dan Cl uren kunnen volbrengen. Ilet noodige geld 400 millioen dollais moec douf een leening onder borgstelling van de regecring verschaft worden. Uit Parijs wordt gemeld dat de minister van buitenlaridsclie zaken Berthelot ontslag heeft genomen wegens gezondheids- en familie! redenen. Bourgeois is in zijn plaats benoemd. Doumer neemt binnenlandsche zaken ad in terim waar. Uit Kaapstad wordt gemeld: Een gewapende macht uit Buluwajo, onder aanvoering van kapitein Spreckley, heeft de Matabelen met zware verliezen verslagen. De Engelschen verloren zelfs geen man. Ilet lijdt geen twijfel meer, dat de inlandsche politie tot den opstand aangezet en er zich ten slotte met 700 geweren en munitie bij aangesloten heeft. li fl It G E li 1. IJ K E ST A N D. fjcltsorcn t 20 Maart. Hendrik, zoon van L. van Pelt en U. Lileecke, Hoofdstraat. Arij, zoon van H. Verdoes en I. Vink, Grof- baun. 27. Apollonia Cornelia, dochter van J. T. Heijnsbroek en AL C. VV, van Dijk, Hoogstraat. Overleden 27 Maart. Johanna Sutlorp, oud 20 jaar en 7 maanden, echtgenoot van A. van der Beek, Rotferdamsche Rijk. Verkocht; 14 Maart Notaris mr. II. M. C. Pooktman. Een pand en erve, verdeeld in drie winkel en woonhuizen met kelderverdiepingen, aan de Hoogstraat, nos. 4, 0 en 8 en uitkomende aan bet Groenendal, te zamen groot 118 vierk. ellen, in veiling f 10G00, veskocht voor f 11000. Een woning en erve, in voormeld Groenendal, no. 13, groot 32 vieik. ellen, in veiling f480. Een woning en erve met een gedeelte der gang daarnevens, staande achter bovenstaand per- cee', no. 11J, groot 32 vierk. ellen, in veiling f280. Een pand en erve, met open grond, in een slop fflikomende aan de Broersvest, no. li', groot 230 vieik. ellen, in veiling f 920. Zeven woningen en eiven met open grond, in voormeld slop, nos. II2Ji**, te zamen groot 119 vieik. ellen, in veiling 1 f470, 2 f400, 3 f330, 4 f320, f210, C f210, 7 1200. Gecombineerd verkocht voor f4155. Een woning en erve, in de Scholsclie Poort, uitkomende aan de J.ange Kerkstraat, no. 5, groot 21 vierk. ellen, in veiling f 290, verkocht voor f300.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2