T U R K IJ E. Vorst Ferdinand van Bulgarije is Donder dagavond met zijn ministers Stoilofï en Pe trol! te Konstantinopel aangekomen. Leden der Bulgaarsche kolonie boden hun vorst bloemruikers aan. Vorst Ferdinand zal, na den sultan in tegenwoordigheid van den groot vizier en den minister van buitenlandsehe zaken hulde gebracht te hebben, eene wapen schouwing bijwonen en ten paleize dineeren, In aanzienlijke kringen te Konstantinopel heerscht groote ongerustheid, daar tal van personen in hechtenis zijn genomen, alleen omdat hun uit het buitenland revolutionnaire geschriften werden toegezonden zonder dat in liet minst bewezen is dat zij iets met een revolutionnaire beweging uitstaande hebben. Een onrustbarend telegram van den cor respondent van het Berliner Tageblatt te Konstantinopel stelt nieuw Armenische woe lingen in 't vooruitzicht. Er moet een scheu ring gekomen zijn onder de Armeniërs zelf het bezadigde element zou hebben geëischt dat de patriarch Izmïrlian aftrad, omdat hij bij den sultan bekendstond en gehaat was als de voornaamste aanstoker van het oproer in September. Een bijeenkomst van aanzien lijke Armeniërs uit stad en land beraad slaagde over de aftredingskwestie, maar toen de patriarch dieigde dat hij bij zijn aftreden een opruiende bekendmaking aan het Armeen- sehe volk zou uitvaardigen, verklaarde de meerderheid zich tegen zijn aftreden. De patriarch heeft naar beweerd wordt tegen Pasehen nieuwe betoogingen in 't zin. Daarom zijn tal van verdachte Armeniërs in hechtenis genomen. In het Armenische dorp Jibni, zoo ver haalt een berichtgever van de Chronicle, zijn onlangs weder al de inwoners zestig ge zinnen gedwongen tot den llohamme- daanschen godsdienst over te gaau. Zij zwoeren, bedreigd met pijniging en dood, alien het Christendom af, met uitzon dering van één, eene HO-jarige vrouw. Deze weigerde. »Ik ben te oud om mijnen Heer te verloochenen", zeide zij. En toen de Turken haren bij bei verscheurden en verbrandden, sprak zij; »Dat kunt gij doen, maar de be loften uit mijn hart scheuren kunt gij niet!" Het blijkt niet, of de onmenschen haar toen ook nog gedood hebben. Deze en dergelijke treilende en roerende verhalen zijn niet met een enkel ontkennend handgebaar van oflicieele zijde te niet te doen, gelijk man onlangs weel' gepoogd heeft. A XL E 1! 1 K A. Het Huis van afgevaardigden der Yereenigde Staten heelt met groote meerderheid een amendement verworpen, strekkende om niet 4, maar 6 kruisers te doen bouwen. Uit Port-au-Prinee wordt gemeld dat gene raal Hyppolite, president der republiek Haïti, is plotseling gestorven. Het Parlement is bij eengeroepen om een opvolger te kiezen. Hyppolite maakte zich in 1889, na een langdurigen strijd met zijn mededingers, mees ter van het bewind. Hij heeft zich berucht gemaakt door de onmenschelijke wreedheid, waarmede hij zijn tegenstanders vervolgde. Zijn dood zal waarschijnlijk aanleiding geven tot nieuwe ongeregeldheden. AFRIKA. Uit Pretoria wordt gemeldPresident Kru- ger heeft een officieele tegenspraak doen ver schijnen van de te Londen openbaargemaakte mededeelingen zinspelende op een gespannen verhouding tusschen Chamberlain en hem zeiven. Deze berichten zijn volstrekt onwaar. De burgers over geheel de republiek laten de onderhandelingen zonder voorbehoud in handen van den president en de uitvoerende macht. Kruger voegt er bij dat hij de reis naar Engeland niet heeft afgeslagen. De opstand der Matabelen brengt angst teweeg in de Transvaal. De heer Rutherford, agent van de De Beers- maatschappij en van de Chartered Company, is naar de openbare terechtzitting verwezen om terecht te staan voor het vervoeren van wapenen van Kaapstad naar Kimberley zon der vergunning. De Times heeft van een welingelicht cor respondent te Pretoria, d.d. 23 dezer, het vol gende vernomen: president Kruger heeft met den Oranje Vrijstaat een of- en defensief verbond gesloten. De Z.-A. republiek wil, dat hare onafhankelijkheid door Engeland en andere mogendheden gewaarborgd worde. De Boeren wapenen zich in den Vrijstaat en de Kaapkolonie. Als deze berichten juist zijn, zegt de Times, dan spelen de Boeren hoog spel. De onaangenaamheden, welke de Engelszhe bladen opnieuw aan het adres van Transvaal ten beste geven, maken te Berlijn een on- gunstigen indruk. De Voss. Ztg. noemt het onbillijk dat men van de Transvaalsche regee ring concessies vordert, nog voordat het pro ces tegen Jameson is afgeloopen. Moet Trans vaal tot Mei op het proces wachten, dan moet ook Engeland maar zoolang geduld hebben met de beslissing van den Transvaalschen Volksraad over het plan van een bezoek aan Londen door Kruger. Bedreigingen zijn een voudig dwaashedenop mannen als de Boeren maken die toch geen indruk. De sympathieën van alle beschaafde natiën, Engeland uitge zonderd, zijn aan den kant der Boeren. Woensdagmiddernacht verspreidde zich te Buluwajo het valsche gerucht dat de in opstand zijnde inboorlingen op de stad aan rukten. Er ontstond een paniek onder de vrouwen, die daarop allen naar het raadhuis gestuurd werden. Een afdeeling Hollanders begaf zich naar Sjangani, waar een IIol- landsche familie met knuppels doodgeslagen ZWEDEN en NOORWEGEN. De Zweedsche Eerste Kamer had 11.780.000 kr. toegestaan voor uitbreiding der vloot door de Tweede Kamer is dit krediet tot 5 millioen teruggebracht. Den 15n Mei a.s. komt te Stockholm de tweede zoogenaamde Volksrijksdag bijeen, welke ten doel heeft propaganda te maken voor de invoering van het algemeen stemrecht in Zweden. OOSTENRIJ K-II OSGARIJ E. In de Hougaarsche Kamer is de minister van landsverdediging Fejervari door een aan tal sprekers van de oppositie heftig aange vallen omdat hij bij dagorder aan de officieren had verboden op de galerijen de zittingen van het Huis bij te wonen. De minister ant woordde dat het gedrag der oppositie aan leiding had gegeven tot dit bevel; nhet is hoogst veideilelijk voor de krijgstucht, wan neer officieren zien hoe men in dit Huis minis ters door het slijk duilt sleuren," zeide hij. Do financierde commissie uit de Hougaar sche Kamer heeft het wetsvoorstel over de oprichting vau gedenkteekenen en 400 nieuwe volksscholen bij gelegenheid van liet duizend jarig bestaan van het rijk aangenomen. Echter heeft de commissie van de totale kosten der schelen (4,850,000 11.) niet, gelijk bij het voorstel wordt gevraagd, 118,000 11., maar een bedrag van 073,000 fl. toegestaan. ITALIË. Di Rudini heeft in de Senaat verklaard dat de regeering Erythrea zou versterken, alle veroveringsplannen zou opgeven, Tigre onaan getast zou laten en bij nieuwe verdragen niet zou staan op de protectoraats-ciausule, die feitelijk nooit gewerkt heelt. Kan de regeering op deze gronden geen vrede sluiten, dan zal er oorlog gevoerd worden. De minister-president verklaarde dat er eenige stukken over den Afrikannschen veld tocht verdwenen zijn. Op een desbetreffende vraag aan generaal Baldissera had zij ten antwoord gekregen dat de stukken over ds overgave van Maknllé ontbreken. Parento interpelleerde in den Senaat de regeering over de verdwijning van stukken, betrekking hebbende op de gebeurtenissen in Afrika. Di Rudini antwoordde dat het Kabinet, geen groenboek willende uitgeven zonderde oorspronkelijke documenten te hebben gezien, bevel zond naar Ma«sowah om de kopieën van telegrammen over te zenden. Generaal Baldissera antwoordde daarop dat het rapport van luit.-kolonel Galliano betreffende da ver dediging van Ma kal Ie met andere stukken in den slag bij Adoua op 1 Maart verloren waren geraakt. Baldissera zal evenwel trachten het rapport opnieuw samen te stellen met behulp van de persoonlijke herinneringen der offi cieren. Hiermede liep het incident af. ging spoedig daarop heen. Maar ik herhaal, mevrouw, dut dit alteroaal mot medeweten en onder goedkeuring van den heer Düringhoffen geschied is." nO mijn God 1" zuchtte Ingeborg. sAls dat waar is, als hij, oveituigd dat de arme zou sterven, gewaagd beeft dat te doen Dat schreit ten hemel, dat moet Zij wist dat hare verzuchting hier ter plaatse niet begrepen zou worden en zweeg. Zelve be greep zij thans de geheele toedracht. Zij begreep dat de zoogenaamde uitvinding van iiaar man bet werk was van Valeniin Düringhoffen, de oplossing van het groote probleem, waai over hij op dien onveigetelijken Pinksterdag met zooveel geestdrift gespioken had. Zij had het betreurd, dat thans dit grootsche werk, waarvan zij als de goed onderwezen dochter van een beroemd profes sor het volle gewicht besefte, onafgedaan zou blijven; nooit was do gedaehte bij baar opge komen. dat haar man bezig was het werk van Düringhoffen te exploiteren, dat zijn succes het gevo'g zou zijn van een gemeenen diefstal, van SPANJE. De meeste bladen laten sombere lonen hoorei», naar aanleiding van het Cubaansche debat in het Amerikaansche parlement. Het eskader is klaar om bij het eerste bevel te vertrekken. Op Cuba beeft kolonel Segura zich meester gemaakt van Siguanca, een belangrijk strate gisch punt dat zich in handen der opstande lingen bevond. Van deze laatsten zouden er bij het gevecht 70 gedood en 300 gewond zijn. Maceo is opnieuw in de provincie Havanna en zelfs een heel eind in Pinar del Rio door gedrongen. Hij gaat overal met buitengewoon groote brutaliteit te werk. Het blijkt dus wel dat de Spaansche generaal Weyler zijn plan, om vóór einde Maart de westelijke provincies geheel van opstandelingen te zuiveren, niet kan volvoeren. Het gerucht van zijn aftreden houdt dan ook aan, te meer nu hij bovendien niet in staat is de verkiezingen op Cuba te laten doorgaan. PORTUGAL. De Portugeesche troepen hebben bij Goa een nederlaag geleden. Kapitein Gomez da Costa heeft moeten terugtrekken na een aan val op Sanguem, dat door de opstandelingen bezet wordt. De opstand breidt zich uit, en de gouverneur heeft naar Lissabon geseind om versteiking. EGYPTE. De regeering heeft op de vraag om inlich tingen over de expedite naar het Zuiden, haar door de Porte gesteld, geantwoord dat zij in overleg met Engeland besloten heeft, een belangrijke landstreek, haar dooi' opstaud ontnomen, te heroveren. De stap, door den sultan gedaan, heeft dus ten gevolge dat als doel der expeditie naar Dongola de herovering van Soedan officieel erkend wordt. Generaal sir H. II. Kitchener zal te Askabeh blijven tot men met het aanleggen van den spoorweg, waaraan druk gewerkt wordt tot de voorposten gevorderd is. In militaire kringen acht men het waar schijnlijk dat alleen reeds het bericht van het naderen der expeditie het gevaar van Kassala zal afwenden daar ook bij vroegere expeditiën de derwischen zich dadelijk bij Chartoern verzamelden. Soedan blijft nog voor den handel geopend, zoodat de berichten over de bewegingen der derwischen niet ont breken. Men geloofd dat, behalve een kleine post te Soerada geen vijandelijke troepen zich ten noorden van Dongola bevinden. De opperbevelhebber heeft er van afgezien Arabische hulptroepen aan te werven, wegens gebrek aan paarden. Het 9e Soedaneesche bataljon dat, van Soeakim uit de woestijn doorgetrokken is, kwam gisteren niet ver van Luxor bij de Nijl aan. een jegens een stervende begaan laaghartig be drog. Eerst door juffrouw Helena's verhaal was dit vermoeden bij haar opgerezen en eenige minuten nadenkens, waren genoeg om haar zekerheid te geven. Zij wilde nog een paar vragen tot het haar verwonderd aanstarende meisje richten, toen Helmie's moeder het hoofd door de deur stak en zeide sDaar is dokter Artois. Ill wenscht een oogen- blik bij den zieke te worden toegelaten. Mag ik hem hier brengen, Ilslene «Mijn manMijn hemel die mag niet weten dat ik hier ben riep Ingeborg, terwijl zij angstig om zich heen zag naar eene wijkplaats. »Zou ik nnj niet achter dit scherm kunnen ver bergen Och juffrouw, help mij Samen vouwden zij het tochtscherm een weinig ineen en Ingeborg sloop er achter, 't Was hoog genoeg om haar geheel onzichtbaar te maken, en 't was tijd ook, want op hetzelfde oogenblik ti ad dokter Artois over den drempel. «Neem mij niet kwalijk," zei hij »maur dokter Giersberg heeft mij verzekerd dat het voor den patient geen kwaad kon dat ik een paar minuten bij hem verwijlde om mij zelf van zijn toestand te overtuigen. Ik heb dadelijk van dit verlof gebruik gemaakt, maar beloof u niet over den bepaalden tijd te blijven." Zoo sprekende stond hij reeds midden in het vertrek zonder na lere toestemming af te wachten en met een deelnemend gezicht trad hij voor het bed. Jullrouw Helene, die zich ongerust maakte over den goeden afloop van dit onver wacht bezoek en reeds opgewonden was over het gebeurde met Ingeborg, kon nauwelijks op zijne vele belangstellende vragen antwoorden. »Is dit het medicijn, waarvan dokter Giersberg zooveel verwachting heeft?" vroeg Artois einde lijk, terwijl hij een met helder vocht half gevuld fleschje van de talel nam. slloe dikwijls geeft gij den patient daarvan in?" Om de twee uur een eetlepel," stotterde juf frouw Helene. »Zoo dadelijk moet hij weer in nemen." Gij schijnt goed op uw zieke te passen, me juffrouw, sprak Artois met een vleiend lachje. iDe arme Düringhoffen heeft bij al zijn onge luk nog éen geluk: hij is in goede handen ge vallen." Hij hield het fleschje tegen het licht, schud de het een weinig, maar zette het nog niet op zijne plaats. Och, mejuffrouw, 't is hier wat drukkend. Hebt gij niet wat koud water hij de hand? Ik versmacht van dorst. Of anders, als het niet te vee! gevraagd is, geef mij een glas wa ter uit de waterleiding, dan is het heerlijk frisch." Helene was doodsbenauwd dat bij, als zij zich even verwijderde, achter haar geheim zou ko men en aarzelde om heen te gaan. Doch zij kon zijn verzoek ook moeielijk afslaan en ging na eenig treuzelen het verlangde halen. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6