A°. 1896. Woensdag 1 April. N°. 9014. ijftig*st© Jaargang. •k Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER:1 J. ODÉ. Buiten!andsche Berichten. DUITS cnno. Binnenlandsclie Berichten. G OUR A Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele' Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B (1 K B A V IOTBB8TKA A( 70. AnVERTENTlEPRlJS van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. jacaac—atrnrnmi De Fti.se. Zeitg. is al bijster weinig inge nomen met de bedreiging van de Standard, die als het orgaan van den Britschen minister president, lord Salisbury, geldt, dat wanneer Frankrijk en Rusland bleven volharden in hunne weigering om het gebruik van een deel van het Egyptische teservefonds tot dek king van de kosten der expeditie naar Don- gola goed te keuren, Engeland zich bij het Drievoudig Verbond zal aansluiten. Het blad protesteert er tegen dat Engeland dat verbond steeds uitspeelt als een troefkaart tegen Fiankrijk, wanneer het meent dat het die noodig kan hebben. Engeland staat wei in de wereldpolitiek steeds aan de zijde van Duitseh- land, maar het Drievoudig Verbond kan slechts zoolang met Engeland samengaan als dit met zijne belangen strooktzoodra Enge land die grens overschrijdt, kan het niet op de hulp der Middeneuropeesche mogendheden rekenen. Nog onaangenamer is de Voss. Zeitg. ge stemd door de bewering der Manchester Guar dian, dat Engeland eerst tot de expeditie tegen Dongola zou hebben besloten, nadat eene olkomen overeenstemming met Duilsch- land was bereikt en die er n zou hebben toegestemd zich niet met de Zuidafrikaansche zaken te zullen bemoeien. Duitschland zou dus, om Engeland te mogen steunen in zijne Egyptische staatkunde, beloofd hebben zich terug te trekken uit de zaken, waarmede het zich nog slechts twee maanden geleden op zoo demonstratieve wijze bemoeide I Het is te zot om alleen te loopen 1 zoo roept het blad uit, F R A N K U IJ K. In de Kamer deelde de voorzitter gisteren mede dat interpellation waren ingediend, door Delafosse over de staatkunde der regee ring ten aanzien van Egypte, door Lebon en Charmes over de algemeene staatkunde van het Kabinet. De voorzitter herinnerde de Kamer aan haar besluit om later het tijdstip vast te stellen van de behandeling der inter pellatie van Pierre Alype over Egypte. Op voorstel van Bourgeois besliste de Ka merdat de genoemde interpellatïen Donderdag behandeld zullen worden. Het Journal Offlciel zal heden de benoe ming berichten van den afgevaardigde voor Charolles, oud-minister Sanein, tot minister van binnenlandsche zaken. De Temps noemt als reden van het ontslag van Berthelot zijn gezondheidstoestand en familieomstandigheden, de Jour spreekt enkel van redenen van gezondheid, maar de Paris vertelt dat er over de Egyptische aangele genheden in den ministei raad van Zaterdag ochtend scherpe woorden zijn gevallen tus- schen den premier en den minister van builen- landsche zaken, en vindt hierin de verklaring van het onverwachte van het besluit. De oud-minister Baihaut, die in het Pana ma-proces werd veroordeeld, is nu voorwaar delijk in vrijheid gesteld, nadat van alle zijden op zijn inviijheidsstelling was aangedrongen. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde Chamberlain gisteren dat het gerucht van onderhandelingen over den aankoop van de Delagoabaai onge grond is en dat de regeering geen enkele mededeeling heeft ontvangen die het gerucht van een of- en defensief tusschen Tiansvaal en Oranje-Vrijstaat bevestigt, of dat vaneen invoer van wapenen in Transvaal. Het voorstel van den minister Balfour om de zitting van heden tot 9 April te verdagen werd met 233 tegen 87 stemmen aangenomen. Curzon, vice-minister van buitenl. zaken, zeide in een redevoering, die hij Zaterdag te Southport hield, dat de crisis ten opzichte van Zuid-Afrika en Venezuela nog niet voorbij was. De moeilijkhed. n versischten nog veel waakzaamheid en zorg, maar hij was vol hoop den storm het hoofd te kunnen bieden. Een telegram van sir Hercules Robinson aan Chamberlain bevestigt het bericht dat de mlandsche politie in Matabelenland gedeser teerd is, en dat de inspecteur van politie Jackson is vermoord. Het telegram voegt erbij, dat de stad Gwelo in staat gerekend wordt om alle aanvallen af te slaan. Rondom liet marktgebouw te Bulowajo is een kring van versterkingen gevormd, maar er is gebrek aan geweren en schietvoonaad. DENEMARKEN. Wegens de onzekerheid van de tijdige indiening der gewone beg-ooting, heeft de minis'ter van financiën gisteren bij het Fol- kething een voorloopig krediet van twee twaalfden aangevraagd. ITALIË. Ten aanzien van de redevoering, die onlangs door baron Blanc is gehouden over het bond genootschap met Engeland, maakt de minis ter van buitenlandsche zaken, de hertog di Sermoneta, een verbetering bekend, behel zende dat hij het woord bondgenootschap opvat in de beteekenis van vriendschap en overeen stemming van gevoelen, maar niet in letter lijke beteekenis. Volgens den Romeinschen correspondent dent van de Frankfurter Ztg, is de vrede met Menelik bijna gesloten. »Menelik heeft nooit op schadeloosstelling aangedrongen. De moei lijkheden worden slechts door zekere vreemde mogendheden opgeworpen." Uit MasM)wah wordt gemeld dat de alge meene toestand onveranderd is. Een Askari, die door den negus krijgsgevangen,' gemaakt was, maar ontsnapte, verklaarde dat onge veer 1000 Italianen, waaronder 20 officieren, in de richting van Sokota gezonden zijn. Nog «'.00 andere gevangenen zijn naar Samiëu ge bracht. SPANJE. De sultan van Marokko heeft acht millioen -francs in goud naar Spanje gezonden als schade vergoeding in de Melilla-aangelegenheid. De mijneigenaren der provincie Oviedo hebben besloten gedurende den opstand op Cuba de regeering kosteloos steenkolen voor Se vloot te leveren. Volgens een telegram uit Havanna hebben de Cubaansche insurgenten de citadel van de stad Pinar del Rio ingenomen. De opstande- - lingen waren voorzien van Hattchis- en Rat- lingkanonnen. Na de stad in brand gestoken te hebben, zijn de insurgenten weer afgetrokken. Deze overwinning der opstandelingen is een bewijs dat bun brutaliteit en hun macht toe neemt. Niet alleen ligt Pinar del Rio in liet westelijke gedeelte van het eiland, dat gene- jaal Weyler al lang had willen schoonvegen, fraar bovendien is het een vrij belangrijke stad, en steden hadden de insurgenten' nog niet aangevallen. S E R V I E. De coi respondent der Koln. Ztg. te Bel grado verzekert dat de liberale en radicale partijen het eens zijn over alle punten der grond wets-h erzi eni ng. GRIEKENLAND. De Kamer heett de begiooting aangeno men en is daarna uiteengegaan. Tricoupis is door het district Valtos naar de Kamer afgevaardigd. EGYPTE. Uit Kaïro wordt gemeld dat sir H. H. Kit chener te Wadi Haifa is aangekomen. Te Akasheh bevinden zich nu drie bataljons infanterie, met artillerie en cavalerie. Vrijdag hebben de Egyptische troepen het vuur geopend op een afdeeling van 60 der- wishen, die op verkenning waren, maar toen terugtrokken. Aan geen van beide zijden werd iemand getroffen. Te Murad Wells, half weg Korosko en Abu Hamed is bericht ont vangen dat de derwishen versterkingen zenden langs den Nijl van Berber naar Abu Hamed. A F R I K A. Uit eenige nadere berichten over den op stand in Matabelenland blijkt nog dat in het Filibusi-district, waar kapitein Spreckley de Kaffers verslagen, en een aantal hunner ge vangengenomen heeft, alle blanken door de oproerlingen vermoord zijn. Hun lichamen waren verminkt. De Kaffers hadden over het gelaat van hun slaclitoffeis gras gelegd, en dit aangestoken, om te beletten dat ze herkend zouden worden. In Celtic-kamp zijn ook ver scheidene personen vei moord. Gifford, die Vrijdagochtend een aanval der opstandelingen afsloeg, heeft in het Insezi district 36 mannen, vt ouwen en kindei en ontzet. Een gezin, bestaande uit man, vrouw, drie volwassen dochters en drie zoons, is door de Kaffers op beestachtige wijze vennoord. Üp 85 mijlen van Buluvvajo vei keert een vrouw met haar kinderen in groot gevaar, daar de man te Buluvvajo ziek ligt. Men heeft een wagen gezonden om dit gezin naar de hoofd plaats te brengen. Verscheidene spionnen der Matabelen zijn aangehouden. Uit Mafeking zijn groote hoeveel heden wapens en ammunitie naar Buluvvajo gezonden. Vele Boeren maken zich ongerust over hun landgenooten, die verspreid wonen in Matabelenland. Zij verklaarden de Engel- schen te willen heipen bij het onderdrukken van den opstand, als de regeering der repu bliek het toestaat. Mabele, de zoon van Lobengula, verleden jaar uit het gebied der Chartered Company verbannen, is teruggekeeid, en moet een weikzaam aandeel genomen hebben in den opstand. Met zekerheid weet men dat van de inlandsrhe politie twee afdeelingen gedcsoiicc.J zijn, bet detachement var; Fiii- busi (de commandant Bentley werd door zijn mannen doodgeschoten) dat 30 geweren sterk is, en dat van Inocti, 29 man sterk, deze laatste afdeeling is echter ontwapend, SCHIEDAM, 31 Maart 1896. Ten raadhuize zijn ter inzage gelegd, om ia de eerstvolgende laadszitting, t*- houden op Dinsdag 7 April a.s., te worden behandeld t. Het kohier der pi. dir. belasting, dienst 1896. 2. Een gewijzigde ontwerp-verordening, regelende de jaarwedden enz. van de leeraren aan de openb. scholen voor hooger en middel baar onderwijs, (een gedrukt exemplaar van dat ontwerp zal aan de leden worden ge zonden). 3. Eene aanbeveling ter benoeming van een curator van het gymnasium, waarop ge- plaats zijn de heeren I. Mr. D. Lodder. II. Dr. B. de Bruijn. 4. Eene aanbeveling ter benoeming van een leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium Aanbevolen zijn de heeren I. C. W. B. Ingenhoes, leeraar aan de H. C. school te Warffum. II. E. M. J. C. Belmonte, id. te Zieriksee. 5. Een adres van mej. J. J, van Vliet om ontslag als onderwijzeres in nuttige handwer ken aan de herhalingsschool voor meisjes. 6. Een heden ingekomen schrijven van den directeur der B.-avondschool, o. a. het berich bevattende, dat op heden de overgangs- «n eindexamens aan die school zullen plaats hebben.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1