A0. 1896 Zondag 5 en Maandag 6 April. N°. 9017. Eerste Blad. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgever'ï~j. odé. liIlineik landsche liorich ten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheela Rijk Afzonderlijke nommers f i.85. - 2.50. - 0.10. BIIREjIH: BOTBSITRAiT PO. AnvcRTENTiEPRUS van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone it'gel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DU nummer bestaat uit drie bladen. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam biengt op veizoek van den lieer Coinmissaiis der Koningin in deze provincie her volgend belicht aan zeevarenden ter kennis van belang hebbenden hij de scheepvaait, t. vv. 405. Schietoefeningen van het Fort IMJIPIS. Zuiderzee, 3de District. Volgens ruedeieeling van den Minister van Ooilog dd, 26 Maart j I. zullen op 15 Apiil 1890 en d.iai opvolgende dagen schietoefeningen plaats hebben van liet Fori Pampus, Zuiderzee 3e DiBlrict. in een driehoek, gevnimd d >or dat fort en vier ten anker liggende zeilvaariuigen. Deze vaaiiuigen zijn, op de dagen, dat gevuurd wordt, kenbaar aan een gioote 100de vlag aan den mast. De ligplaatsen van de uiterste z«jn ongeveer 9000 M van het foit. Twee sti.cmbooten zullen do schepen, die zich op de dagen, dat gevuurd woidi, in den onvei- ligen dneh'iek bevinden, waai schuwen en zoo noodig hulp veileenen oiu buiten dien driehoek te komen. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal op het Foit Pampus, de batterijen Diemerdam en I)ur~ gerdam, de W-butteiij te Muiden en den keik- oien te Muiderherg. een mode vlag waaien van minstens éan uur vó>r den aanvang der schiet oefeningen tot het einde daaivan. Schiedam, 3 Apiil 1896. üe burgemeester voornoemd VERSTEEG. Aanspoeling van een lijk. De BUK GE MEESTER VAN SCHIEDAM brengt op verzoek van den heer commissaris der Koningin in deze provincie nader ter kennis van belanghebbenden, dat de betiekkingen van den op 9 Maait veiongelukten Badenschen hoofdambtenaar KARL SIEGEL een belooning van 1000 Mark uitloven voor het vinden en bei gen van diens lijk. Schiedam, 3 Apiil 1890. üe burgemeester voor/wand. VERSTEEG. Schiedam, 4 April 1806. De Paaschdagen van 1873 waren voor tal van Nederlandsche familiën dagen van hoogen ernst. Immers men wist dat tegen het rijk Atjeh, in het noorden van Sumatra, een oor log was aangevangen, en een expeditie zich juist daarheen op weg bevond. En als ons Indisch leger op expeditie gaat, komt het dikwijls voor heete vuren te staan. Dit hebben in deze eeuw de oorlogen tegen de Padri's op Sumatra, de Java-oorlog tegen Diepo Negoro, dat hebben de gevechten op Bali geleerd, om van zooveel andere krijgsbedrijven van minde ren omvang te zwijgen. En geen expeditie, of ze eisciite menschenlevens, en ze bracht rouw in Nederlandsche familiën. Welnu, het was in 1873 nog geen Beloken Pasclien geworden, of de treurige lijding be reikte het vaderland »de expeditie is mislukt, de opperbevelhebber, geneiaa! Kolder, is ge sneuveld en met hem zijn tal van dapperen in den strijd gevallen". Dat was het eerste bedrijf van den oorlog tegen Aljeh, en nadat er in drie en twintig jaar op dienzelfden bodem nog verscheidene andere zjjn afgespeeld, nadat we herhaaldelijk, van tactiek tegen den vijand zijn veianderd, brengen de dagen voor Pasclien ons dit jaar opnieuw verontrustende tij dingen van hoogst ernstigen aard, die zeer zeker te meer indruk zullen gemaakt heb ben, naarmate ze minder werden verwacht. Immers het ging het laatste jaar vrij rus tig toe in ons gebied op Atjeh. Sedeit het vorige jaar was een onzer heftigste tegen standers in een vriend veranderd. Toekoe Oemar, of, zooals hij zich sedert zijn on derwerping aan ons gouvernement noemt, Toekoe Djohan toonde zich een oprecht vriend rnet zijn volgelingen, door ons betaald en ge wapend natuurlijk, nam hij op-zich ons te- helpen. Werkelijk heeft hij dit gedaan, en, naar een bericht iri de Arnhemscha Courant mededeelt, zou de militaire bevelhebber van Atjeh, generaal Deijkerlioff er over gedacht hebben, hem naar Nederland te zenden, om er de lessen aan de hoogere krijgsschool te volgen Hoe dit zij, de vriend van gisteren is de vijand van heden. Wat mag hem tot dit verraad gedreven hebben We lazen dat hij boos was, omdat enkele zijner lieden door een paar ambtenaren onheusch behandeld zouden zijn. Zulk een reden behoort, meenen we, onder de rubriek ndoekjes-voor-bet-bloeden" thuis. Veel meer zin heeft het volgende, dat het Vaderland uit een goede bron mededeelt: »Sinds de benoeming van generaal Vetter tot legercommandant liepen er hier en in 'Indië geruchten, dat liet tot een verandering van stelsel zou komen. Men meende, te recht of ten onrechte, dat generaal Vetter zich niet met het stelsel-Deijkeihofl kon vereeni gen en gestemd was ten gunste van een ge wapend optreden tegen de XXII Moekims. Ook meende men te weten, dat de gou verneur-generaal, onder invloed van zijn raads man, dr. Snouck Hurgronje, tegen het sys- teem-Deykerhoiï ernstige bezwaren had. Vooral sedert het bezoek van generaal Vetter en den zeer voor krachtig optreden gestemden majoor van den generalen staf Breyer, op Atjeh, hebben de geruchten veld gewonnen, dat het in onze bedoeling lag met het tegenwoordige pacificatiestelsel te breken. Of die geruchten gegrond waren, mag be twijfeld worden, maar naar verzekerd wordt, werden zij onder de Atjehers vrij algemeen geloofd. Het kan wezen, dat Toekoe Djohan ons nu vóór heeft willen zijn. Intusschen schijnt de omstandigheid, dat vootal op zijn aaniaden de buitenposten zijn bezet, die hij nu gemakkelijk kan omsingelen, op een lang tooi uit beraamd plan te wijzen, en wint de rneening van dr. Snouck Hurgronje, dat li eigenlijk steeds met de skwaadvvilli- geu" in betrekking stond en met hen feitelijk onder een deken lag, aan waarschijnlijkheid In elk geval, de afval van Toekoe Djohan is een feit, en opnieuw staat de ooilog voor de deur. Harde lessen hebben nu eenmaal geleerd, dat de Atjeher niet te vertrouwen is, en dat in het nieuwe bedrijf, dat thans aangevangen is, ijzer en staal een voorname plaats moeten bekleeden. 't Is nog geen twee jaar geleden, toen op Lombok, na de veiraderlijke overrompeling der Baliers, met de giootste energie is opge treden, en dat ons Indisch leger geloond heeft, welke voortreffelijke deugden het bezit. Moge ons optieden thans van dien aaid zijn, at het bedrijf in dezen oorlog, hetwelk noodwendig moet afgespeeld worden, een der mitste is in den lnngdurigen krijg, die reeds zooveel kostelijke offers heeft geëischt. SCHIEDAM, 1 April 189G. De Verzekering-Maatschappij uSehiedam" deelt over liet afgeloopan jaar '10 pCt. divi dend uit. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie betrelfende de gtoole soiree artistique, Maan dag 6 dezer door den beer Lion Goudsmit te geven. Gistei namiddag ruim 5 ure is de 70- jarige J. Wijzenbroek, die bezig was aan den kant van liet Spuikanaal met gras snijden, er afgegleden en te water geraaktdoor deu sluiswachter Van Wielingen werd hij met een roeiboot gered. Bij kon. besluit is benoemd, met ingang van 17 dezer, tot burgemeester vau Over- schie, de lieer J. II. A. de Josselin de Jong. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op a.s. Dinsdag, 7 dezer, niet plaats hebben. Het gevolg der Koninginnen bij het jaar- lijksch bezoek aan Amsterdam zal bestaan uitbarones Van Ilardenbroek, grootmeeste res jonkvrouw Van de Poll, surintendante barones Van Ittersum en barones Rengers, hofdames; miss Saxton Winter, Engelsche gouvernante der Koningin baron Van Har- denbroek, opper-kamei lieer, luit.-generaal Dumoneeau, chef \an liet Militaire Huis baron Clifford, hofmaarschalk jhr. De Raniiz, particulier secretaris baron Bentinck, eerste stalmeester, kapitein ter zee Zegers Veeckens en ritmeester baron Van Tuyli van Seroos- keiken, adjudanten VV. P. graaf van Bylandt, kamerheer, eerste luitenants Loudon en jhr. Six, ordonnans-officieren. De directeur van het kabinet der Koningin zal mede te Amsterdam aanwezig zijn. Hare Majesteiten zullen op hare buiten- landsclie reis vergezeld worden door jonkvrouw Van de Pol!, barones Rengers, gouvernante miss Winter, en de hewn Zegers Veeckens, adjudant, en giaaf Van Bylandt, kamerheer. De referendaris jnr. Vegel in van Cinerbergen wordt vanwege Hr. Ms. Kabinet toegevoegd. De JV. li. C't. meldt: De gouverneur-gene raal van Nederl. Indiè heeft, naar wij verne men, per telegram uitzending gevraagd van 30 luitenants der infanterie en van 12 onder officieren der bereden artillerie. En aan het jV. v. d. D, werd gisteren ge seind Gedurende den nacht zijn de suppletie troepen 'an Padang in stilte over de linie- posten ingedeeld üe correspondent der IV. li. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van lieden: De stand van zaken op Atjeh is bevredigend. Toekoe Oemar versterkt liet door hein bezette gebied, maar neemt een afwachtende houding aan. Van regeeringswege wordt het bericht om trent de loopgraven tegengesproken. Er zijn teeltenen, dat de vijandelijke ben den verminderen. Drie bataljons zijn gereed. Dit telegram zegt de N. R. Ct. is inderdaad geruststellend. Er blijkt uit, dat het bericht van eene insluiting van Oleh-leh door Toekoe Oemar met 2000 man uit Peda- Li loopgraven een loos gerucht is geweest. Dit kon reeds vermoed worden uit het tele gram van het A7. v. d R., dat suppletie- troepen van Padang, die immers te Oleh-leh moesten ontscheept worden, aangekomen en o-.er de linieposten ingedeeld waren. Het feit, dat Toekoe Oemar een afwachtende houding aanneemt, wekt de hoop, dat de bataljons uit Java, die voor Atjeh bestemd zijn, daar zullen aankomen, voordat het nog tot een ernstig treilen komt. Ook het bericht omtrent het verminderen van de vijandelijke benden draagt tot geruststelling bij. De volgende telegrammen worden heden door de Telegraaf uit Batavia ontvangen. Eerste telegram. De toestand is zoo ernstig, dat de vrouwen der ambtenaren en militairen zich aan boord van de oorlogsschepen hebben begeven. Tweede telegram. 9e bataljon met generaal Vetter verliet Batavia liet 6e verliet gisteren Semarang, uitgeleid door een geestdriftige menigte5e, 7e en 2e zullen weidta volgen. Volgens oordeel militaire autoriteiten geeft toestand Atjeh redenen tot ernstige bezorgd heid. Tochoe Djolian. Toekoe Djohan die 3 vrouwen heeft, waarvan slechts óen hem de baas isis naar schatting 40 jaar oud. 't Is een man van meer dan middelbare lengte, met een ener giek gezicht, waaraan echter de bijzonder ontwikkelde onderkaak met groote kaakspie ren een wreede uitdiukking geeft. Hij is broodmager, een gevolg van uitspattingen van verschillenden aard, o. a. opiumschui ven, gebreken, waaraan de meeste hoofden mank gaan, Toekoe Djohan is een flink en niet te ver smaden bondgenoot, als vijand een niet te gering te schatten tegenpartij. Dr. Snouck Hurgronje zegt vau den ver rader: dat hij is een politiek avonturier, dia

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1