A0. 1896 Woensdag 8 April. N°. 9018. ijftigste Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER; J. ODÉ. B ui t ent an ds ch e lï er i cti ten. a .n IS COURi! 1 Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BDBK.il1: BOTBKITBiiT 70. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone tegel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ii EStilLASl). De minister van koloniën Chamberlain heeft een geruststellende mededeeling over den Matabelen-opstand gepubliceerd. De minister verwacht dat de strijdmacht van 500 man, die thans te Mafeking georgani seerd wordt, voldoende zal zijn om, in ver- eeniging met de troepen van Matabelenland, den opstand te dempen, maar sir Hercules Robinson is gemachtigd om, zoo noodig, nog meer strijdkrachten te organiseeren. Een bij het departement van koloniën ontvangen depêche meldt, dat de daar aan wezige krijgsmacht sterk genoeg is om offen sief te werk te gaan, maar niet om den •opstand ie onderdrukken. Die opstand dreigt algemeen te worden, althans wanneer de inboorlingen zich organiseeren. De minister van koloniën heelt eerie mede deeling aan de pers doorgelaten. Zij handelt over Rhodesia en houdt in hoofdzaak in, dat ■de regeering geen gebruik denkt te maken van de hulp, door de Z.-A. republiek aange boden, en er evenmin aan denkt 5000 man naar Zuid-Afrika te zenden, aangezien de maatregelen door sir H. Robinson genomen haar voldoende toeschijnen. Dit laatste schijnt de Times te leur te" stellen; in een hoofdartikel beweert zij, dat de uitzending vnn eenige duizenden soldaten naar de Kaap geen kwaad zou kunnen, 'ui- tegendeel goeddoen. In een ander hoofdar tikel schijnt de Times den goudspeculanten aan te raden de voorkeur te geven aan West- Australië boven Transvaal, waar de mijnnij- verheid noodeloos bemoeilijkt wordt, terwijl de Weslaustralische goudvelden evenveel beloven en ouder geen politieke verw.akelin- gen te lijden hebben. Uit de toelichting tot het door de regeering bij het Lagerhuis ingediende schoolwet-ont werp blijkt, dat in 1895 op de staatsscholen ruim 1,800,000, op de vrije scholen ongeveer fU/s millioen kinderen aanwezig waren en dat het overnemen van de vrije scholen 25 mil lioen p. st. in eens en 2,250,000 p. st. per jaar zou kosten. Vandaar, dat de regeering subsidie stelsel verkieslijker acht. De leeftijd van verplicht schoolbezoek wordt van II op 12 jaar gebracht. De jaarlijksche uitgaven voor het onderwijs zullen door deze wet met 1 500,000 stijgen. FB A It I It IJ K. De bekende Parjjsche correspondent van de Times, De Blowitz, geeft als reden van het aftreden van den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Berthelot, op, dat de Russische gezant, De Mohrenheim, heeft ver klaard, dat hij verwonderd was, dat Berthelot de bekende verklaring tegen de Engelsche regeering in de Egyptische kwestie heeft ge publiceerd zonder hem geraadpleegd te hebben. De Russische minister van buitenlandsche zaken Lobanoff heeft deze bonding van den gezant volkomen goedgekeuid, en daarop heeft Bourgeois deze zaak in den ministerraad ge bracht,wat ten gevolge had dat Berthelot aftrad. Ook de Times verneemt nu, dat Frankrijk geweren zou hebben geleverd aan den negus van Abessynië. De gouverneur vau Obock zou namelijk aan Menelik wapenen en ammu- nutie geleverd hebben in ruil voor 1300 muilezels, die noodig waren voor de expeditie op Madagascar. Bij de Kamer is ingekomen een verzoek schrift van 500,000 Fransche vrouwen, waar van de onderteekeningen alleen 20 dikke deelen vullen, om er op aan te dringen dat de nationale feesten voor Jeanne d'Arc, die door den Senaat zijn goedgekeurd, nu ook door de Kamer goedgekeurd worden. 1> U I T S C' II L A D. Het nieuwe handels- en scheepvaartverdrag tusschen Duitsehland en Japan, benevens de consulaiie overeenkomst, zijn Zaterdag door den staatssecretaris "Von Marsehall en den Japanschen gezant Aoki ondei teekend. De Duitsche vereeniging van het Roode Kruis heeft een detachement naar Napels gezonden, ter verpleging van de gewonden die uit Afrika terugkeeren. ITALIË. De senator Condronchi is benoemd tot minister zonder portefeuille en tot koninklijk burgerlijk commissaris voor Sicilië gedurende een jaar. Volgens de Fanfulla zal de minister van buitenlandsche zaken, de hertog van Ser- moneta, binnenkort een samenkomst hebben met lord Salisbury in een stad van Liguria. Te Rome is uit Massowah een telegram ontvangen gedateerd 3 April, meldende dat de colonne Stevani den 2n een groote neder laag heeft toegebracht aan vijfduizend der- wischen bij Sabderat. De verliezen der der- wischen waren aanzienlijk. De Italianen heb ben honderd dooden en gekwetsten. Tengevolge van deze overwinning heeft Stevani de karavaan kunnen doorzenden, die levensmiddelen had gebracht voor Kassala. Omtrent de overwinning bij Kassala door de Italianen op de derwischen behaald, worden de volgende bijzonderheden vernomen: De karavaan die Kassala van levensmidde len had voorzien zou den 2den April weder naar Sabderat (noordwestelijk van Kassala) terugtrekken. Om dit te vergemakkelijken had kolonel Stevani het 6de bataljon inland- sche troepen dat zich te Sabderat bevond, last gegeven de zuidzijde van den berg Mokram te bezetten. Nauwelijks was dit geschied, of 5000 derwischen vielen het bataljon aan, dat zich dapper weerde. Kolonel Stevani snelde toe met al zijn beschikbare manschappen, 4 bergstukken en een peloton cavalerie en slaagde er in de derwischen af te slaan. Deze herhaalden vervolgens den aanval, maar wer den opnieuw teruggedreven. Het gevecht, dat om vijf uur begonnen was, eindigde om negen uur. Hoeveel man de vijand verloor, is niet uit te maken. De Italianen verloren een 100 man aan dooden en gewonden, onder welke laat- sten een majoor en een kapitein. De vijand is op Toekroef teruggetrokken en de karavaan j heeft Kassala verlaten. I Te Rome en in Italië is de blijdschap groot. De Crispiaansche bladen noemen de overwin- ning onbeduidend. j SPANJE. I Weer hebben de Spanjaarden eenige over- I winningen op Cuba behaald. Vooral de be- j richten, die over Spanje komen, dragen heel duidelijk den stempel van het land van her- j komst. Overigens wordt het bericht van den dood van Gomez niet tegengesproken, maar evenmin ontkend, dat de opstandelingen nog steeds vasten voet in het westen hebben. PORTUGAL. Bij de Kamer is een ontwerp ingediend, strekkende om ruwe en geraffineerde suiker, i kunstboter en andere voedingsmiddelen bij invoer te belasten met hoogere rechten. 1 EGYPTE. Lord Cromer heeft Vrijdag een lang tele- l fonisch gesprek gevoerd met sir Herbert Kitchener, den bevelhebber van de expeditie naar Dongola. Aan deze samenspraak wordt in rnilitaiie kringen groot gewicht gehecht. 1 Men verzekert, dat Kitchener last heeft ge kregen, zich tot de bezetting van Akasheh te j bepalen. Een telegram uit Soeakin spreekt van een aanzienlijke troepenmacht, die door de der wischen te Mograké en Firket saamgetrok ken zou zijn. De met de Egyptenaren ver bonden Arabieren hebben bij Arias tusschen Soeakin en Aboe Hamed, een afdeeling der wischen uiteengejaagd en er verscheidenen gedood. Te Akasheh is een versterkt kamp opge richt. Bij Soearda bevinden zich, naar het gerucht wil, 4000 b(j Dongola en in den omtrek 10,000 derwischen. Men zegt ook dat Osman Digna met 300 ruiters, 70kameelen en 2500 man bij de Harasas-heuvels, niet ver van Erkowit, is aangekomen, waar hem de weg versperd wordt door 1500 Arabieren. Uit Kaïro wordt van 6 dezer gemeld Talrijke benden derwischen bedreigen de Murad-bronnen en het fort Helaib, aan de Roode zee. Eene andere krijgsmacht der derwischen is te Kokreb, 50 myl ten westen van Soeakin, aangekomen. Dit zal het zenden van een bataljon versterkingstroepen naar Soeakin noodig maken. Het is duidelijk, dat de derwischen zich gereedmaken de Egypti sche versterkte posten aan te vallen. E R 1 E A. liet Huis van afgevaardigden der Ver- eenigde Staten heeft met 244 tegen 27 stemmen het rapport der gemengde commis sie aangenomen, dat voorstelt in zake Cuba overeenkomstig de zienswijze van den senaat te besluiten. A P R I K A. De vice-president der Zuidafrikaanscbe re publiek generaal Smit, de heldenfiguur uit den vrijheidsoorlog van 1881, die met presi dent Kruger en ds. Du Toit Nederland be zocht, is te Pretoria overleden. Dr. Leyds laat zich, naar de Times-covres- pondent te Pretoria meldt, niet uit over den staatkundigen toestand en over de kansen van het bezoek, van president Kruger aan Enge land. Als deze berichtgever vertrouwen ver dient, zou de Britsche regeering aan Kruger hebben te kennen gegeven dat de ontevreden heid in Engeland waarschijnlijk zal aanhou den totdat hij besloten heeft naar Engeland te gaan. Uit Kaapstad wordt over den Matabelen- opstand nog gemeld dat uit Buluwajo geen patrouilles meer gezonden worden, maar dat groote afdeelingen een versterkten post zul len aanleggen in de Matoppo-heuvels, om van daar uit te trachten, de opstandelingen te verdrijven. De Matabelen hebben veel vee ge roofd. Alle huizen in den omtrek van de legerplaats te Gwelo znlien afgebroken wor den 300 man hebben zich daar verschanst. Ten oosten van Gwelo zijn geen ongeregeld heden meer voorgekomen. Kolonel Rhodes heeft verhoogde boigstel- ling aangeboden als men liem wilde toestaan, zich naar Buluwajo te begeven, maar de Transvaalsche regeering weigerde. De Times verneemt uit Kaapstad, dat de vereenigde colonnes van Napier en Grey in Buluwajo zijn teruggekeerd zonder met den vijand slaags te zijn geweest, maar na een aantal personen te hebben gered. Buluwajo heeft proviand voor den tijd van drie maan den. Het totaal der gevallenen heeft het cijfer 200 bereikt, waarvan ruim de helft blanken. Een 450-tal vrijwilligers zijn te Johannes burg voor Buluwajo aangeworvendie zullen in Transvaal paarden, maar wapenen buiten Transvaal ontvangen. De Rhodesianen blijken evenwel sterk tegen de Johannesburgers ge kant, zoodat zij liever van hunne hulp niet gediend zgn. Er heerscht onrust te Mafeking. De boeren van Bechuanaland brengen darr liunne families, vreezende voor een opstand van de inboor lingen, die in gisting zijn over het' slachten van hun vee als maatregel tegen de runder pest. Er is een vergadering van de inwoners opgeroepen. De gouverneur, sir H. Robinson, zendt troepen. De telegraaf tusschen Salisbury en Bula-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1