SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. O n (l e r w ij s. Y1 sscber jj. K e r lf ii i e u w s. er werd geïnformeerd in Zweden en te Amsterdam aan een opgegeven adres; de jiaam van den Zweed was er onbekend. En het bleek dat veel ingebrachte goederen terstond van de hand waren gedaan. Dus een flesschentrekkerrj op groote schaal. De vrouw werd gearresteerd maar is weer losgelaten. De man, van middelbare lengte, 30 a 40 jaar, sprekende met een Belgisch accent, is thans niet meer te vinden. Een onzer medewerkers schrijft ons: Voor korten tijd Heerenveen bezoekende, trok een sigarenwinkel aldaar mijn aandacht door de aanprijzing, dat men bij het koopen van sigaren een bon zou ontvangen, waarvan liet nommer, indien daarop in de staats loterij de 100,000, 50,000, of 30,000 zou trekken, recht zou geven op een prijs van dien sigarenhandelaar, op een gouden horloge met ketting en een zilveren of nikkelen idem. Dagelijks keek ik de lijsten der staatsloterij zorgvuldig na, om te zien, of mijn reis naar Heerenveen tot mijn geluk had gediend. Al mijn nakijken hielp niets, zoodat ik meende, dat de trekkingslijsten foutief waren, omdat mijn nommer nooit uitkwam. Aldus deelde ons een bonhouder mede. Toen wij de bon te zien kregen, was het raadsel opgelost. Dit had tot nommer 77131, terwijl in de staats loterij maar.... 21,000 nommers zijn." (Afnh. Ct.) De heer C. Honigh, directeur der rijks- hoogere burgerschool te Zwolle, was Zondag gaan fiets-rijden op de wandelwegen in het Nieuwe Werk aldaar. Toen hij des namid dags niet te huis kwam, is men des avonds en gisterochtend zeer hem gaan zoeken. Men vond toen eerst zijn rijwiel en daarna zijn lijk in den grooten vijver ter zijde van den hoogen alrit. Vermoedelijk heeft hij bij het afrijden van dien afrit niet voldoende kunnen remmen en is hij in den vijver te recht gekomen. De heer Honigh was hier eerst sedert 7 maanden in genoemde betrekking werkzaam. Tegen den heer T., man te [magazijn sde Ster" te Zwolle, is proces-verbaal opgemaakt wegens het in strijd met art. 440 van het Wetboek van Strafrecht doen verspreiden en ter verspreiding in voorraad hebben van druk werk zoogenaamde reclame-biljetten welke in een zoodanigen vorm zijn vervaardigd, dat ze oppervlakkig op muntbiljetten van tien gulden gelijken. Ze worden niet alleen daar ter stede, maar ook in grooten getale in omliggende gemeenten bij verschillende per sonen aangetroffenp.m. 1900 dergelijke biljetten, welke nog niet verspreid waren, zijn door de politie in beslag genomen. Vrijdagavond, even na 5 uur, is te Nijmegen het groote kruisgewelf, groot 12 bij 12 meter, der in aanbouw zijnde R.-k. kerk aan de Molenstraat, ingestort. Op den steiger daar onder bevonden zich vier werklieden, die onder het puin bedolven werden. Een hunner werd onmiddellijk gedood. De drie anderen werden allen gekwetst, daaronder een levens gevaarlijk. De opzichter bekwam een ernstige wonde aan het hoofd, evenwel niet levensgevaarlijk. Een 3-jarig kind te Arsbeek, bij Vlodrop, dat door de ouders alleeu was thuis gelaten, is met vuur in aanraking gekomen, tenge volge waarvan het zulke brandwonden be kwam, dat het spoedig bezweek. 's-Gravenhage. De Koningin maakte hedenvoormiddag een wandelrit in de stad op het paard een tr«*i Jsabellakleurig ros hetwelk de keizer van Oostenrijk H. M. ten geschenke gaf. 's-Gravenhnge. De luitenant-generaal graai Dumonceau, chef van Hr. Ms. militaire huis, behoort mede tot het gevolg, hetwelk de Koninginnen op de buitenlandsche reis zal vergezellen. Bij den op 5 dezer te "s-Gravenhage gehou den wielerwedstrijd, uitgeschreven door de Haagsche sAtbleten-Club", heeft de heer J. N. van der Knoop te Viaardingenlid van de S. W. V. ïDe Postduif', de 2e prijs behaald. De le prijs ware hem zeker ten deel gevallen, als niet onmiddellijk voor de eindstreep een vigilante hem in den weg was gekomen, waar door hij bij het passeeren daarvan viel. liet bloemencorso. Aan de medewerking van den burgemeester van Bloemenöa»! is het te danken, dat de Zondags zoo druk bereden iklassieke weg", waarover de optocht zal trek ken, op 12 dezer gedeeltelijk zal worden ge stremd. Geen last kan dus ondervonden worden van rijtuigen of rijwielen, niet tot den stoet be- hoorende, zuodat ongelukken of hindernissen, welke anders mogelijk zouden zijn op de tamelijk smalle wegen, door dezen maaltegel zullen voorkomen worden. Van verschillende zijden zijn prijzen uitgeloofd voor de schoonst versierde een- en moer per soonsrijwielen. De prijzen zullen echter voor de I aMeelingen Noord- en Zuid-Ilolland afzonderlijk worden bestemd. Tien vereenigingen, uit heeren en dames be staande, hebben zich reeds opgegeven. Men ver wacht ook medewerking van de prov. afdeeling Utrecht. De leclame-optocht voor den handel in rijwielen belooft heel mooi te worden. De wiel- rijdersbond zal aan dit piopagandafeest en het toerisme een subsidie geven van ft500. liet feest zal te halfdiie ure een aanvang nemen uitgangspunt za! zijn de fabriek van den heer Van Dieren Bijvoet, te Bloemendaa! (aan den hoek der Kleverlaan.) Drie muziekkorpsen, da oud-Hollaiidsche kapel, het korps van de veld artillerie te 's-Gravenhage en een Duitsch gezelschap zullen in den stoet plaate nemen. 1 Te Haarlem is bij de volgende bloemisten gelegenheid om de rijwielen te versierenI, Ruysenaars, Zijlstraat L. Zuurendonk, Kruis straat M. Bulderdijk, Kmisweg C. A. Kok, Gr. Houtstraat; P. If. Teunis, Gasthuissingel. Vele inwoners van Bioeraendaal en Overveen zullen hnnne huizen versieren. Men verwacht, dat dit bloemencorso het fraaiste feest zal zijn, dat ooit door den bond is gegeven. De kegelclub »De Kroon", te Haarlem, heeft, ter viering van haar eerste jaai feest, een natio naal kegelconcouis uitgeschreven, met daaraan verbonden kolf- en biljartwedstrijden. Die wedstrijden zullen gehouden worden van 17 Mei tot en met 21 Juni. Kostbare medailles zijn voor de verschillende wedstrijden uitgeloofd. In het feuilleton in de A'. R. Ct. van den heer Dyserinck over Hasebroek wordt melding gemaakt van een brief, niet lang geleden (eind Fobtuari) door den schrijver van den gestorvene ontvangen. Hasebroek maakt daarin den heer Dyserinck een Compliment over diens eerbetoon aan Wolff en Deken, en voegt hier de volgende curieuse uitspraak aan toe >Oeh, waarom is het genie dat Saartje Bur gerhart en Martha de Harder schiep, in Holland zoo zeldzaam gebleven, om niet te zeggen, na zijn schoone schepping geheel balling geworden. Voor mij vergoedt zelfs het bezit van Geertruida Toussaint het gemis van die twee vrouwen niet I Geest en kennis zijn veel, maar echte populaire geestigheid staat hooger, zooals Sterne boven Walter Scott staat." De verbetering, door prof. Winkelmann en dr. Straubel te Jena aangebracht in Röntgen's methode, blijkt in de practijk goede uitkomsten op te leveren. Uit Frankfort wordt gemeld dat de firma Blansdorf er nu volgens Winkelmann's aanwijzingen in geslaagd is, Röntgenbeelden te verkrijgen in tien seconden. Op de Schelde bij Dendermonde heeft Zondag een ontzettende ramp plaats gehad, waaromtrent het Handelsblad van Antwerpen het volgende mededeelt De Paaschdagen z:jn hier Zondagmiddag ge stoord door een schrikkelijke tijding, die in eenige minuten tijd de geheele bevolking in op schudding bracht. «Een# sleepboot, die op de Schelde, nabij Moerzeke vier schepen de rivier afbracht, was in de lucht gesprongen. Er waren talrijke dooden en de schepen waren in stukken geslagen en gezonken." Die tijding was genoeg om velen onzer stadge- nooten de weinige kilometers, die de plaats der ramp van Dendermonde scheidt, in haast te doen afleggen, en met ontzetting vernam men dat in 't verhaal, helaas, niets overdreven was. De sleepboot Virginie, kapitein Tulpinck, aan eene Antwerpsche firma foebehoorende, had vier schepen op sleeptouw. Twee lagen weerskanten den stoomerhet eene was met zand en het andere met hout geladen. Achter de boot werden nog twee andere schepen gesleept. Op den sleeper bevonden zich, op het oogen- bhk dat deze Moerzeke voot bijvoer, verscheidene personen, namelijk de stuurman, de machinist, de zoon van den kapitein, alsook vier kinderen van den schipper, wiens vaartuig rechts van den sleeper lag. Op dit laatste vaartuig stond kapitein Tul pinck aan het roer, terwijl de schipper zich naar zijne vrouw in do kooi wilde begeven. Het schip links van den sleeper was bemand met den schipper, diens vrouw en drie kin- deten. Allen bevonden zich op het dek. Terwijl de groep schepen zoo statig langs de schilderachtige oevers over den kronkelenden stroom voortdreef, onder hot gezucht van de stoompijp der Virginieterwijl de schepelingen en hunne kinderen zich in het heeilijke lenteweer verlustigden, werd eensklaps een vreeselijke slag gehoord, en een schok gevoeld, die de weinige personen, welke zich aan de oevers bevonden, moet hebben doen ijzen. De ketel der boot was gespiongen. Hebben de opvarenden ook den slag gehoord, den schok gevoeld T Valt te betwijfelen. Zij zullen den tijd niet gehad hebben. Vier hunner werden als kaatsballen in de hoogte geworpen, om, verminkt, vermorzeld op den oever achter de hoornen neer te komen. De schok deed het zandschip bersten en on middellijk in de diepte zinken. Het houtschip weid ook gedeeltelijk in stukken geslagen, doch bleef op zijne lading drijven. De schipper, zijne vrouw en hunne drie kin- deren werden door den schok in de Schelde gewoipen, waarin zij den dood vonden. [let getal dooden bedraagt dertien. Kapitein Tulpinck en de patroon van het andete schip bleven behouden. Slechts drie lijken werden tot hiertoe terug gevonden, namelijk die van den stuurman en van den machinist, en dat van eene schipperin men vond ook nog een dooden hond. De anderen worden opgezocht. Zooals wij hooger zegden, was eene groote volksmenigte aanstonds ter plaatse gekomen. Ook het parket van Dendermonde en de gen darmerie van Hamme, zijn naar de plaats der ramp gesneld, om aanstonds een onderzoek in te stellen. Uit dit onderzoek bleek dat de verbrijzelde schepen, Aristo, schipper Huygebaert, en Pure Eaptiste, schipper Van Hoeck, verzekerd waren. De stoomboot was zulks niet. Hat houtschip is 's avonds naar Dendermonde gesleept en tot nabij de Veerbnig gebracht. Een vreeselijke ramp is hedennacht gebeurd te Jette, dicht bij Brussel. Bij den brand in een buis zijn man en vronw met drie kinderen omgek',men. Volgens de offleieeie statistiek is in Pruisen in het jaar 1893 het aantal sterfgevallen ten gevolge van dronkenmanswaanzin belangrijk toe genomen in vergelijking met de voorafgaande vijf jaren. Overleden zijn aan die ziekte 591 mannelijke en 71 vrouwelijke personen, tezamen 662 personen, tegen 570 in 1892 en 600 ge middeld in de jaren 1888 tot 1892. Van 1877 tot 1887 zijn jaarlijks meer dan duizend per sonen aan delirium bezweken. Van 22 moorden, welke in de laatste 8 jaren te Berlijn en omstreken gepleegd werden, zijn in 14 gevallen de daders tot op heden niet ontdekt. »En dat ondanks eene uitstekende politie," zegt een Duitsch blad. Te Madrid werd dezer dagen voor da eerste maal het sboomfeest" gevierd, dat ten doet heeft de omgaving der hoofdstad met boombe- plantingen te verrijken, waaraan het deze, zeer ten nadeele van den gezondheidstoestand, tot nu toe maar al te veel ontbreekt. Op de ceiro dal Centinela hebben de schoolkinderen ieder bun boom, en zou Alfons XIII de koningspijn pooten. Daar deze verkouden was, hebben zijne zustors Isabel en Eulalia zijn taak verricht. Bij de ontploffing in de Brunner-kolenmijn op de westkust van het zuidelijke eiland van Nieuw- Zeeland hebben in het geheel 66 mijnwerkers het leven verloren. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-Yoik (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Vecndam. De laatste buslichtmg aan he; postkantoor te Rotterdam is bepaald op 8 dezer, des voormid dags ten 8 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op i het adres vermeld te worden. Het maximum gewicht van de voor Portugal bestemde pakketten i-, bij verzending langs een der wegen Belgie (over Antwerpen), Duitschland (over Hamburg) of Frankrijk (over Bordeaux), nader vastgesteld op 5 kilogrammen. Bij verzending langs den weg van Frankrijk (over Spanje) blijft het maximum-gewicht van die pakketten bepaald op 3 kiiogr. Ter gelegenheid van de internationale tentoon- stelling teBinsse! in 1897 /al weder een gelegen- heidspostzegel door de Belgische regeering worden uitgegeven. Uit een 200tal ontwerpen heelt een daarvoor gekozen jury eenstemmig het ontwei p aangenomen van oen jeugdig milicien, Van Nest, leerling van de school te Antwerjien. IJ ij stelt voor den II. Michael, den draak verpletterend, terwijl op den achtergrond de stilbouetten zicht baar wol den van het raadhuis, het paleis van justitie en de beuis te Brussel. De groothertogin van Saksen, prinses Sophie der Nedeilauden, heeft flOO voor uiilovingen bij de in 1897 te 's-Gravenhage te houden landbouwtentoonstelling beschikbaar gestold. Op een schrijven van den inspecteur van het landbouw-onderwijs met da vraag of de Holiand- sche maatschappij van landbouw er belang in «telt dat in de provincie Zuid-Holland een rijks- landbouw-winterschool wordt opgericht en sou ja, welke plaats het geschiktst daarvoor wordt geacht, heeft het hoofdbestuur beslotente berichten dat op prijs zal woiden gesteld zoo een dergelijke school wordt gesticht, en als plaats daarvoor Dordrecht aan te bevelen. Voor het vervoer van klein vee in wagens met éen of meer bodems in vei keer met de Duitsche stations Ringelheim, Gatersleben, Königslutter en Neuwegersleben «enerzijds en de Nederlanil- sche stations Oldenzaal, Amsterdam en Rotter dam anderzijds zullen met ingang van lieden verlaagde vrachtprijzen worden ingevoerd. Het hoofdbestuur der Ned, Mij. voor Tuinb. en Pianlk. en het hoofdbestuur der Ho!!. Mij van Landb. hebben instemming betuigd met het adres van het hoofdbestuur der vereeniging »Westlan> waarbij het de regeering veizoekt het daarheen te willen leiden, dat tuinbouw- voortbrengselen snel en tegen matigen prijs per spoorweg kunnen worden vervoerd. Het getal candidaten voor het aanstaand examen voor de akte van onderwijzer en onder wijzeres bedraagt in de provincie Zuid-Holland 306. Te Kampen is Vrijdag overleden de beer S. van Veizen, oud-hoogleeraar der theol. school, ridder n de orde van den Nederl. Leeuw en van het Metalen Kruis. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend werden alhier ter mai kt aangevoerd 162 winter- zalmen, die f 1.tot 1.25 per t/9 kilo opbrach ten nog werden aangevoerd 52 elften, die voor fl.40 tot 4.— verkocht werden. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Gïessen en Rijswijk en te Loon-op-Zand ds. G. Tb. Smit, te Daarle; te Haastrecht (toez.) de heer P. O. Pool, O.-I. pred. te Leiden met verlofte Meeuwen c. a. ds. J. G. G. Moorrees, te Aalst (bij Zalt- bommel) te Urmond ds. D. T. Uden Mas-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3