B i 11 lien I sin d h e Be r i c ii ten. pen, Gilford zelf werd zwaar gewonddrie zijner manschappen lichtelijk. Hedenmiddag wordt het gevecht voortgezet. Over den Matabelen-opstand wordt nog het volgende gemeld Te Salisbury heerscht groote levendigheid een troep van 420 vrijwilligers wordt daar uitgerust. Er loopen geruchten dat de inboor lingen aan de Zambesi in opstand gekomen zijn, maar de autoriteiten hechten daar geen geloof aan. Een vertrouwbare inlander heeft het be richt medegebracht dat Lobengula een groote strijdmacht verzamelt ten noorden van Bulu- wajo, om de Jofdplaats aan te vallen een andere afdeeling Matabelen zou dan naar Gwelo optrekken. Vier Maxims zijn naar Buluwajo gezonden. Gifiord's manschappen vei branden de kraals van de voornaamste opstandelingen ten wes ten en ten noord»-/ van Buluwajo. Selous ve-trekt binnenkort met een aantal niet- bei eden mannen naar de kopjes te oosten van B' iluwajo, om de Matabelen van daar te ver drijven, Een 200 man sterke troep opstande lingen trachtte Donderdagnacht kapitein Brand's kolonne bij Oemsingwane te over vallen, maar werd teruggeslagen. -SCHIEDAM, S April 18!I6. De 72e verjaardag van H. K. H. de groot hertogin van Saksen-YV'eimar-Eisenach, ge boren prinses Sopbia der Nederlanden, werd heden alhier op de gebruikelijke wijze her dacht. Naar wij vernemen is door de Nederland- sche Beil-Telephoon Maatschappij het verzoek tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid gelicht om het tarief voor gesprek- ken tusschen Schiedam en Vlaardingen op f 0.12K per gesprek te willen terugbrengen. Dit verzoek is door burgemeester en wet houders onzer gemeente gesteund geworden. Voor de uitbreiding van het verkeer tus schen onze gemeente en het zoo nabij ge legen Vlaardingen zal de inwilliging van het verzoek van groot belang zijn en wij zullen dan ook met ingenomenheid een gunstige be slissing op bet verzoek der Nederlandsche Beil-Telephoon Maatschappij begroeten. A. Noordijk, werkzaam in de branderij van den heer M. de Koning, aan de Noordvest alhier, is hedenmorgen toen hij een kit heet water naar den zolder bracht, daarmede ge struikeld, tengevolge waarvan zijn rechtervoet werd gebrand. Hij kon aanvankelijk aan het •werk blijven, maar heeft het hedenmiddag moeten staken, daar de voet pijnlijk begon te worden. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn bijeengeroepen tegen Maandag 43 dezer, des avonds te halfnegen. De opper-kamerheer, baron Van Harden- broek van Bergambacht, en de chef van het militaire hnis van Hare Majesteit de Koningin, graaf H. du Monceau, maken bekend, dat Hare Majesteit de Koningin-Regentes op Woensdag 22 April aanstaande, ia het paleis te Amster dam, gelegenheid zal geven bij Hoogstdezelve hunne opwachting te maken, des voormiddags ten 40 ure aan militaire en civiele autoriteiten, des namiddags ten 2Va ure aan commission en op Donderdag 23 daaraanvolgende ten 10 ure particuliere audiëntie zal verleenen. Degenen die verlangen daartoe te worden toegelaten, worden uitgenoodigd zich in te schrijven op eene der lijsten, welke aan ge zegd paleis zullen gereedliggen, van heden af tot en met Zaterdag 18 April, des avonds ten 8 ure, op welkert tijd die lasten zullen worden gesloten. (Stct. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag 10 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend," dat op 4 dezer bij de betaalmeesters in kas was2,357,885.64V» en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art.lliisvan haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 1,212,114.74 Bij kon. besluit zijn eenige wijzigingen aangebracht in bet reglement voor de cadetten school. Daarbij is o. a. bepaald, dat aan jongelieden, die aan de daarvoor vastgestelde erichen voldoen, kan worden vergund in Nederlandsch Indië het toelalings-examen voor de cadettenschool af te leggen, doch alleen voor den dienst in Nederlandsch Indië. De correspondent der JV. B. Ct. te Batavia^ seint onder dagteekeriing van heden: Het vechten in Atjeh is begonnen. Officieel wordt het ontslag gemeld van geueraal üe'ykerhofï. Deze keert met de Conrad*. naar Nederland teiug. Re-ident Van Langen is tot tijdelijk gou verneur benoemd. Reuter seint aan de N. B. Ct. De Times verneemt uit Singapore, dat de Hollanders al het mogelijke doen om de Atjehneezen tot onderwerping te brengen. De heerschende meening is, dat het Hollandsche gouvernement de laatstelijk gevolgde gedrags lijn ten aanzien van Atjeh behoort te ver laten en Atjeh moet bezetten (in bezit nemen), het koste wat het wil. Naar men verneemt, zijn aan het departe ment van marine voorbereidende maatregelen genomen om, in geval van noodzakelijkheid, liet korps mariniers hier te lande naar Indië uit te zenden ter versterking van de troepen macht op Atjeh. Met het oog op den toestand op Atjeh is bepaald, dat het detachement suppletietroe pen, dat 18 April e.k. onder bevel van den kapitein der inf. F. W. H. Tuinenberg stoomschip Prinses Amaiia naar Padang moet vertrekken, verdubbeld en dus op een sterkte van 4 onderofficieren en 80 korporaals en manschappen zal worden gebracht, terwijl daarbij bovendien nog als medegeleiders zul len worden ingedeeld de voor den dienst in O.-Indië bestemde 2e luitenants der inf. J, H. A. van den Vrijhoef en M. de Wilde. Het detachement, dat 25 April van Harderwijk naar Batavia zou worden gezonden, vervalt daardoor, omdat op dien datum een transport van de koniale reserve per stoomschip Oedé naar Java zal worden overgebracht. Den 2n Mei zal van Amsterdam per Prinses Sophie vertrekken een detachement suppletietroepen, ter sleikte van twee onderofficieren, benevens 30 korpoiaals en manschappen. Het bevel over dat transport zal worden opgedragen aan den van verlof terugkeerenden ln-luit. der iuf. van het Indische leger P. J. Wïjers, terwijl als medegeleider is bestemd de 2e luit. der inf. J. F. van Kroon. Nader is bepaald, dat voor het bevel over dat transport is aange wezen de ritmeester der cav. van het Indische leger C. 0. Raajjmakers, terwij! beide boven genoemde luitenants daarbij als geleiders worden ingedeeld. Voor het jaar 1897 is het contingent supple tietroepen voorloopig bepaald op 1800 man. Atjeh. Men meldt aan de Dordt. Ct. dat het door de Telegraaf gepubliceerde sensatie-bericht niets beteekent. Dat de vrouwen eu kinderen aan boord der oorlogsschepen zouden gaan, wist men reeds eenige dagen te voren, een voudig omdat dit in Atjeh steeds moet geschie den als er vijandelijkheden gepleegd worden. De Van-dag-tot-dag-schrijver in het Alge meen Handelsblad merkt op hoe wij in den vreemde niet worden beschouwd als een Her cules die Augiasstallen reinigt, maar allen boeten in onzen naam, in de nationale beurs, voor den triomf der kleinzielige personen, die generaal Karei van der Heyden dwarsboom den, vervolgden en lieten terugroepen. En dan vervolgt de schrijver aldus: ïAHe brandende vragen van den dag drin gen naar een oplossing voor het einde dezer eeuw. Wij hebben een gouverneur-generaal, die een man is en die zich liet vertrouwen van de natie heeft waardig betoond en tevens heeft gewonnen Wij hebben een legercom mandant, generaal Vetter, die een man uit de krijgsschool der Van der Heydens en Ver spijeken. is. Laat ons nu deze gelegenheid aangrijpen, dankbaar dat verraders in Lombok Atjeh niet te geiijk hun Oostersche wijze van sluipend oorlogvoeren begonnen zijn. ïNiet wij zijn nu van staatkunde veran- anderd. Wij zijn gedwongen tot forsch optre den. We moeten nu onzen internationalen plicht vervullen en dat zeerooversnest voor goed onschadelijk maken. Doen we het niet, dan mocht Engeland ons eens bijstand aan bieden, gelijk nu president Kruger het den Engelschen deed tegen de Matabelen." Naar aanleiding van het Atjeh-verraad -schrijft het Vweede-Kamerlid M. de Ras in den L. K, o. a. »Op ruimen voet onderhouden uit het ge heim fonds, was het toch te voorzien, dat zoodra de kas uitgeput zou wezen, bondge noot Toekoe Djohan het stof van zijn voeten schudden zou, ons in zijn taal toevoegende aJ'ai l'honneur En reeds 't vorig jaar wees de schrijver in het Bataviaasch Handelsblad er op, dat de ringgits (rijksdaalders) bijna op waren, en men zich b'ygevolg binnenkort op die gebeurtenissen voor te bereiden had. Alles tevergeefsCurieus zal het zijn te vernemen wat die fraaie tactiek ons gekost heeft. Dat dient toch de Tweede Kamer te weten. Naar mij werd medegedeeld, zou aan Toekoe Djohan ruim f100,000 'sjaars zijn betaald. Dat maakt in 3 jaar f 300,000. Voeg daarbij f 25,000 batig saldo in de sNisero" en f 100,000 in de Hok-Canton-zaak, totaal volgens Bartjes f425,000. Hierin zijn de geschenken en de vrije woning natuurlijk niet begrepen En evenmin de waarde der pl.m. 2000 Beaumont-geweren en der ammunitie, waar mede eerstdaags onze officieren en soldaten zullen worden doodgeschoten Hoe staan de zaken op 'toogenblik? Wie zal 'net ons zeggen Het verraad van Toekoe Djohan en Hoessin Longbattah brengt alleen reeds 4- a 5000 goed gewapende - belters tegen ons in 't veld. Ongerekend de mannen uit de IXde Moekims. 't Bewijs is trouwens daar, dat het krioelt van vijanden, die de gemeenschap afsnijden tusschen al onze posten, buiten de geconcen treerde linie gelegen." Een Weener, die twintig jaar in Atjeh is geweest, schrijft aan de Neus Freie Presse over Toekoe Oemar onder anderen »Nu is by nog eens uitgeknepen, en ter afwisseling want zijn eenig oogmerk is oorlog, onverschillig tegen wien verzamelt hij nu de stammen die hij pas bestreden heeft, om op te staan tegen de blankenen zoo blijkt, wat iedereen voorspeld had, dat het beter geweest zou zijn, den bloeddorstigen man, die herhaaldelijk sluipmoord heeft ge pleegd op vrouwen en kinderen, in plaats van zyn jvorstelyke waardigheid" te erkennen, meedoogenloos neer te schieten". Vanwege de ^Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" is bij Van Looy en Gerlings verschenen een rapport over jiHet vraagstuk der Volkshuisvesting", in opdracht van de maatschappij door de hh. mr. H. L. Drucker, mr. B. H. Greven en mr. J. Kruseman' (rap porteur). olgens de Bamb. Börsenhalle zullen twee geregelde stoomvaartlijnen tusschen de Oost zeehavens en de La Plata, beide Rotterdam aandoende, door de firma A. C. de Freitas Co., binnenkort in het leven worden ge roepen. De stoomschepen van beide lijnen zullen, te beginnen met den lOn Juli, punctueel den lOden van elke maand, van Stockholm via Stettin, Gothenburg, Christiania, Rotterdam werden geëxpedieerd, en wel in de lijn Oost- ze»—Brazilië de stoomschepen Karthago, Horna, TrojaByzanz en in de lijn Oostzee I.a Plata da stoomschepen Dacia, Ileria, Ftruria en Athen. Te Utrecht werd Zondag en Maandag 1.1. het congres van de sociaal-democratische arbei derspartij gehouden. De voorzitter van het partijbestuur, de heer mr. P. J. Troelstra, opende het congres met een korte toespraak, waarin hij na allen tot samenwerking te hebben aangespoord o. a. zeide Dit congres zal een sterk agiteerend karakter dragen en dienst doen om propaganda te maken. Het moet tevens dienst doen om bestaand mis verstand uit den weg te ruimen. In de pers ivordt namelijk de sociaal democraat nog altijd vereenzelvigd met heele of halve anarchisten. Als er zijn die te Amsterdam met varkenskoppen rondrijden, als Reens erg toegetakeld de schutterij belachelijk tracht te maken, als Van Emmenes eti Stienstra zich verwijderen, of als Domeis Nieuwenhuis de flesschentrekkerij aanbeveelt, dan hebben wij niets met dergelijke zaken te maken. Dat zijn geen sociaal-democraten, maar integen deel onze heftigste vijanden. Geen vinniger be strijders bezitten wij dan juist in dezulken, die door hun nonsens, door het slijk waarin zij zich wentelen en door hun gebrek aan zedelijk gevoel, de sociaal democratie besmetten. Die revolution- naire mondhelden van de anarchie zijn de ge boren vijanden van da sociaal-democratie, haar werking verlammende. Na deze toelichting is het te verwachten, zegt spreker, dat de per? nooit meer den eerenaam sociaal-democraat op die menschen zal toepasseri. Er waren 2 afdeel! ngen en 44 afgevaar digden vertegenwoordigd. Tot voorzitter van het congresbureau werd gekozen de heer W. Helsdingen. Tot redacteur van het orgaan De Sociaal democraat werd, nadat was aangedrongen op het niet te hoog opvoeren van den inhoud, herkozen de heer Troelstra. Omtrent de houding der regeering op het gebied der sociale wetgeving werd de vol gende motie aangenomen vliet congres der sociaal-democratische arbei derspartij, stelling nemende ten opzichte van den socialen arbeid der regeering overwegende, dat de regeeringen, uit de bezittende klasse voortge komen, met. haren socialen arbeid slechts beoogen het bestaande loonstelsei te bestendigen over wegende, dat er dus tusschen dan arbeid der regeering op sociaal gebied en de door ons in ons programma geschreven sociale wetgeving in be ginsel noch in toepassing eenigerlei overeenkomst bestaat, is van meening, tegenover dien arbeid geen algemeen principieel standpunt te kunnen innemen, omdat de regeerings-ontwerpon in dezen geen geheel vormen en op geen vast principe be rusten en dus slechts elk op zich zelf kunnen be oordeeld worden, en verklaart daarbij steeds te zullen afwijzen die ontwerpen, welke de afhan kelijkheid der arbeidende klasse verhoogen en steeds zulke eiscben te zullen stellen aan de door de regeering ontworpen voorstellen, dat ze zullen strekken om den invloed der arbeidende klasse te verhoogen, haar afhankelijkheid te ver minderen, haar levensvoorwaarde te verbeteren of hare ontwikkeling te vurgrooten en in het algemeen haar macht der klasse te versterken." Op voorstel van de afdeeling Leeuwarden na toelichting van den onderwijzer J. G. van Kuykhoff verklaarde het congres dat voeding van schoolgaande kinderen de plicht der gemeenschap is. Besloten wordt op den 4n Mei hoofdzakelijk De M Taa steei waai gang de I nisti de 1 leen V. Hou schil E geni gesc kern deal verd is t qual de i is d heef brok verb daai kath Borr mee om werj dat stud nit M loozs bew. van leert met hoog cotte een wel

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6