Minnenlandsclie lie rich ten. De Duitsche gezanten te Rome en te Wee- nen zjjn te Venetië aangekomen, v De regeering heeft bedankt voor het aan bod van het Russische en het Duitsche Roode- krms-comité om in Afrika hun diensten te presteeren. De regeering vreesde dat er tegen de Russische afdeeüng te Napels gemanifes teerd zou worden. Dit Massowah wordt gemeld Menelik heeft een gemachtigde gezonden naar de derwischen om met hen te onder handelen en geschenken te brengenhij is in liet bezit van een groote hoeveelheid koffie. De correspondent van de Daily Chronicle zegt gemachtigd te zijn tot de verklaring, dat er geen bondgenootschap tusschen Engeland en Italië bestaat, maar dat er tusschen beide landen volkomen overeenstemming bestaat wat betreft Soedan en dat een gemeenschap pelijk optreden waarschijnlijk is. AFRIKA. De Times verneemt uit Pretoria van den Ssien dat het hof van den landdrost dien dag a! de leden van het Hervormings-comité, terecht staande onder beschuldiging van hoog- venaad, verwezen heeft naar de eerstvolgende criinineele zitting van het Hoog Gerechtshof. De landdrost behield zich de beslissing voor van ontslag onder borgstelling. Uit Kaapstad wordt gemeldGardner Williams, directeur der De Beers-maat- schapp; zal voor het gerecht gedaagd wor den onder beschuldiging van onwettiglijk wapenen in Transvaal te hebben ingevoerd. De beschuldigde heeft ter zijner verdediging een memorie ingediend, waarin hij verklaart, dat de te Kirnbeiley ontvangen wapenenen munitie afgezonden waren door de Chartered Company met de last dat zij in het depot moesten bewaard blijven. Een beambte der Chartered Company gaf later bevel een ge deelte van de wapenen en de munitie weg te voeren. De Times-correspondent te Kaapstad seint aan zijn blad dat 70 vrijwilligers den 6den dezer uit Salisbury naar Buiuwajo zijn ver trokken. Nog 75 volgen te paard, maar wan neer dit geschiedt, zal afhangen van Rhodes' toestand. Zoodra deze versterkingen zijn aan gekomen, zal kapitein Gibbs de opstandelin gen te Movene aanvallen en trachten het Gweio-district van hen te zuiveren. Het blijkt nu dat Maurice Gilford's troep door de opstandelingen is aangevallen. De blanken hadden eene sterke positie bezet en de paarden waren in veiligheid gebracht. Van alle kanten stormden de Matabelen op hen in, maar de Engelschen hielden stand en schoten goed. De opstandelingen schenen met allerlei soorten van geweren gewapend te zijn, maar er waren goede schutters onder hen. De gewonden der Engelschen bevinden zich buiten gevaar. Tusschen Tuli, waar zich 70 ongewapende blanken bevonden, en Gwanda schijnen de inboorlingen met de opstandelingen gemeene zaak te zullen maken. Deze laatsten hebben veel vee geroofd, naar schatting wel 5000 stuks. De gouverneur van Natal, sir W. Hely-Hut chinson opende gisteren het parlement der ko lonie en maakte in zijn rede ook een toespeling op de gebeurtenissen in Transvaal. Hij zeido dat de regeering haar di«f leswezen un>~- drukte over zulk een inval in het grondge bied van een naburigen staat, waarmede vriendschapsbetrekkingen worden onderhou den, en dat de Engelsche en Hollandsche be woners van Zuid-Afrika te zeer aan hun iand gehechtzijnen te veel belangen gemeen hebben om vijandig tegenover elkaar te kunnen staan. Bij het openen der zitting van den Volks raad op Dinsdag zeide Ae president van den Oranje-Vrijstaat dat de staat nog niet tot de wereldpostvereeniging kon toetreden. Presi-- dent Kruger en hij wilden gaarne een con ferentie houden over een nauwere aaneen sluiting van de Zuidafrikaansche republiek en den Oranje-Vrijstaat, maar dit kon eerst gebeuren nadat de zitting der volksraden ge sloten vras. President Stey* sprak neg denj| wensch uit dat de voornaamste samenzweer ders in Transvaal gestraft zouden worden. Een officieel telegram uitLorenpo Marquez meldt dat, naar de meening van den gouver neur van Mozambique, de op^tnnl der Mata belen spoedig beëindigd zal zijn. CHINA. De buitengewone gezant bij de kronings feesten te Moskou, Li Hung Chang, zal na afloop der feesten ook een bezoek aan Londen brengen, om met lord Salisbury te beraad slagen. Van zijne reis naar Amerika heeft hij afgezien. JAPAN. Aangaande de jongste gebeurtenissen in Korea worden thans uitvoerige bijzonderheden gemeld. Na het vermoorden der Koningin op 8 October van liet vorige jaar regeerde in Korea een ministerie, dat geheel op de hand van Japan was. De honing werd in zijn paleis gevangen gehouden terwijl hem zijn konink lijk zegel was ontnomen, zoodat de ministers in zijn naam naar willekeur besluiten uit vaardigden, die onder de bevolking groote ontevredenheid verwekten.Meermalen vverderr- dan ook aanslagen gepleegd op het leven van den koning en den kroonprins, maar de Ame- rikaansche officieren, die zich steeds in hunne omgeving bevonden, wisten die telkens te verijdelen. Zij begrepen echter dat het tijd werd den koning uit de handen zgner minis ters te bevrijden en al spoedig vonden zij daarvoor steun bij den Russischen gezant. Zonder vee! opzien werden 130 Russische j mariniers met een paar stukken geschut in het Russische gezantschapsgebouw te Seoul gehuisvest, naar het heette om dit gebouw te beschermen, terwijl buiten de stad een aantal kozakken gelegerd werd, die in den nacht van 10 Februari heimelijk te Chemulpo waren ontscheept. Den volgenden ochtend werden de koning, de kroonprins en de koningin-moeder, 1 allen in vrouwenkleeding, in drie draagstoelen uit het paleis naar het Russische gezant- schapgebouw overgebracht, zonder dat de Ja- par.sche wachtposten iets daarvan bemerkten. Enkele uren later verscheen een koninklijk droefheid zij kon een rouw, dien zij inwendig niet gevoelde, niet ten toon stellen. Een een voudig donkerbruin kleedje omsloot hare leden, een dergelijk garneersel sierde haar hoed. Rustig, ernstig en tevreden was zijde strijd des levens had htiar jeugdige krachten gestaald, niet gesloopt, een beeld van de haar omgevende natuur, van het landschap, dat zich voor haar uit strekte. Wel waren de eerste indrukken haar te mach tig geweest. De tragische dood van haar echt genoot, de we lerwaardigheden die haren vader troffen, zij had ze zich zoozeer aangetrokken, dat haar gezondheid er ernstig onder geleden hadmaar haar krachtige geest en haar overigens gezond gestel hadden haar er weer bovenop ge holpen en nu deed een langdurig verblijf opLindow het overige. Weldra kwam er weer kleur op hare wangen en geest en leven in den vroeger zoo matten blik. De kwijnende kameiplant veranderde mei kwaardig snel in esne krachtig in de vrije lucht opbloeiende plant. Stam en wortel waren gezond. De zon neigde reeds ten ondergang, toen zich de haasiige voetstappen van een man op den weg lieten hooren. Een vroolijk lachje over Ingeborg's gelaat. Na eene minuut stond bij voor haar, met wien hare gedach'en zich bezighiel den en eigenlijk al lang hadden beziggehouden, sterk en fier en geen spoor meer vertoonen.'s van de zware ziekte, waarvan hij nog pas een paar maanden geleden hersteld was. Een donkere baard omgaf thans zijn gezicht en stond hein zoo goed, dat men zonder overdrijving Valentin Duringhoffen een knap man mocht noemen. Ingeborg zou hem ook zonder dit versiersel wel besluit, gedagteekeud uit de Russische am bassade, waarbij alle ministers werden ter dood veroordeeld, benevens een tweede be sluit waarbij alle door het veroordeelde mi nisterie uitgevaardigde besluiten werden nietig verklaard. De bevolking was hiermede ten zeerste ingenomen en besloot terstond het doodvonnis tegen de ministers ten uitvoer te leggen, maar deze laatsten hadden dit reeds voorzien. De meesten hunner waren in het Japansche gezantschapsgebouw gevlucht; slechts twee hunner, onder wie de premier, werden nog op straat gegrepen en door het gepeupel onthoofd. Een algemeene opstand tegen de Japanners, die de andere ministers weigerden uit te leveren, dreigde uit te breken, maar werd voorkomen door eene proclama tie des konings, waarbij de bevolking tot rust en kalmte aangemaand en haar eene betere regeering beloofd werd. Nog denzelfden dag werden nieuwe ministers benoemd, die onder geleide van Russische patrouilles naar hunne departementen werden gebracht. De koning blijft voorioopig in het Russische gezantschaps gebouw. Korea is dus met een slag onder Russisch protectoraat gesteld en het spreekt wel van zelf dat Japan daarmede weinig ingenomen is en zijne rechten zal trachten te hernemen. De voortdurende zending van Russische troepen naar Wladiwostock wordt hierdoor verklaard. SCHIEDAM, 10 April ISflC. Een 20-tal dames-leerlingen van mej. C. Gripekoven uit Leiden gaf gisteravond in Musis Sacrum alhier een muziekavond, en stelde daardoor hun leerares allerwelwil lendst in de gelegenheid, aan de Schiedam mers de uitkomsten van haar zangonderwijs te doen kennen, een wenschelijk iets in ver band met den door haar op te richten zang cursus alhier. Een eenigszins nauwkeurige en zakelijke bespreking van dezen muziek avond lijkt ons gewenscht, èn om de energie van mej. Gripekoven, èn om de muzikale belanden onzer stad, die waarlijk niet groot genoeg is, om bij een onnoodige verbrokkeling van krachten op muzikaal gebied iets te praesteeren. De indruk, dien mej. Gripekoven's zang school op ons maakte, was ten opziciite der techniek geheel anders dan ten opzichte der muzikaliteit. De techniek was èn wat ademhaling èn wat klankvorming èn wat technische vaar digheid betreft, zeer goed verzorgd. Alle leer lingen wisten wat ademhalen is bij den zang, en hadden hun adem goed te hunner beschik king. De klanken werden over het algemeen zeer duidelijk en nauwkeurig gevormd, met een groot streven naar helderheid, al was natuurlijk bij alle élèves nog lang het hoogte punt niet bereikt En volgens een goede Alleenlijk kan deze opmerking worden ge maakt, dat de opening van den mond doorgaans te klein, en ook te veel egaal was, om het geluid ver te doen doordtingen, zoodat bijv. zelfs in de zaal van Musis meer achteraan veel verloren ging. voor den mooisten man gehouden hebben op de geheele wereld. Teeder vleide zij zich aan zijne zijde, toen hij naast haar op den boomstam plaats nam, en toen hij haar een hartelijkan kus op de ftissche lippen drukte 'twas juist op dezelfde plaats, waar hij dit anderhalf jaar geleden bij over rompeling gedaan had toen wendde zij zich niet roet ontsteld gelaat van hem af, maar sloeg een paar van geluk stralende oogen vol ver trouwen tot hem op. Arm in arm wandelden zij vervolgens een smal voetpad op tusschen veld en weiden, praat ten over hunne plannen voor de toekomst, over het zoet dat zij zich van eene vereeniging voor stelden, van een leven van ongestoord genot, zooals minnende harten zich dit droomen, Ook van DüiingbolTen's wereldvermaard medicijn school bleken de leerlingen op weg te zjjn naar een algeheelo beheersching der zangor ganen. Over het algemeen stonden de dames zeer gemakkelijk te zingen, het kostte hun geen moeite, en zelfs groote technische moeilijkheden bleken door verscheidenen hun ner reeds overwonnen te zijn, getuige bijv. Schubert's »Der Tod und das Madchen" en de Schöpfung-aria, om van andere niet te spreken. Aan de technische vormin der stemmen wordt, duukt ons, door mej. Gripe koven volgens een goede methode zeer veel zorg besteed met zeer veel goede resultaten. De muzikale vorming evenwel staat, dunkt ons, daar lijnrecht tegenover. Reeds de on muzikale wijze van begeleiden, die dikwijls een crime was om aan te hooren, beloofde niet veel goeds voor het muzikale gedeelte van het zangonderwijs. En in alle opzichten bleek de uitvoering der zangnummers daar aan te beantwoorden. Zeer duidelijk kwam dit uit bij de voordracht van Mozart's Arie des Pagen, Brahms' Sandmiinnchen, en het Oud-Vlaamsche liedeke, door dezelfde leer lingen; vooral goed waar te nemen bij de twee laatste, die onmiddellijk na elkaar kwa men; er lag n.l. een universeelkieur over de geheele voordracht; het kinderlijke na'ivein Brahms' lied werd op totaal dezelfde wijze gezongen als het naïef-humoristische in het oud-V laamsche lied, en op geheel dezelfde wijze als het onrustig-hartstoclitelijke in Mozart's Aria, Ook bij de voordracht vare Bach's Liederen kwam door het gelijmde der voordracht het onmuzikale van dit zangonder wijs sterk uit. Zeer sterk ook bij Schubert's Aufenthalt, dat 1/3 te langzaam, en bij Schu mann's Lotosblume, dat veel te vlug werd gezongen, Op een andere wijze weer bij de liederen van Massenet, waarbij de rhythmi- sche nauwkeurigheid alle elegance geheel had verdrongen, terwijl bij Cato v. Rennes' Lentelied toch gebleken was, dat deze leerlin gen over een goed smedig orgaan beschikt. De ensemble-klasse bewees ook het onmuzikale van het onderwijs, waarvoor als bewijs slechts behoeft te dienenhet onmuzikale zingen van dezen regel uil Brahm's kwartetten s Es hatte zu heiss geliebt", met n.b. een ver nieuwde ademhaling vóór »geliebt", en eea mf. in plaats een p.p.p. (die Winde fliis- ternvoorts het martiale van het 5e der gezongene Brahmskwartetten enz, In het algemeen viel bovendien een doode eentonigheid en eenvormigheid waar te nemen. Zooals men in sommige hotels kan spreken van een ger.eraalsaus, die over alle eten ligt, zoo kan men bij dit zangonderwijs spreken van een generaalkleur die alles bedekt en alle nuance, alle verheffing, alle muzikaliteit in de voordracht onmogelijk maakt. Steiker tegenstelling tusschen technieken muzikaliteit is, dunkt ons, niet wei denkbaar. Deze bevinding van zaken schreven wij eerlijk op, omdat de bedoeling van mej. Gripekoven toch niet anders was, dan de Schiedammers in kennis te brengen met haar onderwijs, en de pers toch wel de eerste is, om openlijk melding te maken van wat er sprak Ingeborg, doch toen zij daarvan begon, trok hij haar dichter aan zich en sprak nOp den lof en de grootheid der wereld ben ik niet gesteld, mijn schat. Die hebben hunne waarde, vooral als zij het gevolg zijn van een leven van inspanning en opoffering; maar wat veel grooter waarde beeft, dat is het groote medicijn voor alle kwalen, de wonderdrank, die kracht geeft en levensmoed, het eenige, onfeil bare schild en wapen in den grooten levensstrijd, dat is de liefde En de laatste zonnestralen bulden twee ge lukkige menschen in een tooverglans van licht, de gelukkigste die er, tenminste naar bon eigen schatting, op dat oogenblik op het gansche wereldrond leefden.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2