Binnenlandsche Berichten. SPORT. XMney, een nota gezonden zou hebben aan den gezant te Madrid, den heer Taylor, waarin de regeering der Unie, overeenkomstig het besiuit van de beide Huizen van het Congres, aan beide als bemiddelaar op te treden tus- schen Spanje en Cuba, is blijkens een tele gram uit Washington van allen grond ontbloot. AFRIKA. De Times verneemt uit Pretoria, dat Cham berlain eene nieuwe nota aan president Kruger heeft gezonden en daarin klaagt, dat de president de vorige onbeantwoord heeft gelaten. Hoofdrechter Kotzé is van oordeel, dat tact, geduld en welwillendheid van beide zijden de bestaande hinderpalen kunnen te boven komen. De akte van beschuldiging tegen het Jo- hannesburger »Hervormings"-comité legt het volgende ten laste aan al de gevangenen zonder onderscheid: lo. Dat zij zich met dr. Jameson verbon den om de republiek binnen te vallen en een opstand te Johannesburg verwekten 2o. dat zij, optredende als »Reform-com- mittee", dr. Jameson onwettig steunden, nadat hij aan het hoofd van een gewapende macht de republiek was binnengevallen; dat ze Johannesburg van wapenen voorzagen om hem te helpen, en hem inderdaad hielpen door hem gewapende troepen te gemoet te zenden en door hem van leeftocht te voorzien 3o. dat zij op onwettige wijze gebruik maakten van Maxims, kanonuen, wapenen en ammunitie, en die onder het volk uitdeelden, met het doel de republiek te ondermijnen; 4o. dat zij zich de fuuctiën en de macht van de republiek aanmatigden, door de ge vestigde politie ter zijde te stellen, eigen politie aan te stellen en een zekeren Trimble te bekleeden met rechterlijke macht in politie zaken, weike macht hij feitelijk uitoefende. Het proces zal waarschijnlijk worden uit gesteld tot Juli, in afwachting van den afloop van Jameson's proces. Een telegram uit BuSuwayo van 12 dezer meldt dat op 28 mijlen afstand van die stad eene afdeeling van. 130 man onder kapitein Brand heftig aangevallen en omsingeld is door een aanzienlijke macht Matabelen. De afdee ling verschoot al hare munitie, doch sloeg zich door den vijand heen. Spoedig daarop sloot zich bij haar een sterke troep aan, die ter ondersteuning was uitgezonden. Kapitein Brand verloor vijf dooden en zestien gekwet sten. De opstand breidt zich steeds uit, met den dag wordt de toestand ernstiger. Het verlies der Matabelen wordt geschat op 150 dooden en 40Ü gewonden. De rechterarm van kapitein Gifford, die in een der eerste gevechten met de Matabelen gewond werd, is bij den schouder afgezet. Uit Kaapstad wordt gemeld Lord Grey, administrateur van Matabelen- land, heeft het aanbod van Robinson, om uit Natal driehonderd man van het zevende regi ment huzaren en 150 man bereden infanterie te zenden, aangenomen. Honderd man be reden infanterie vertrekken ook onmiddellijk uit Kaapstad. EERSTEKAME t OERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 13 April. Mr. M. C. van Hall, nieuvvgekozen lid, door H. M. de Koningin-Regentes reeds be- eedigd, wordt door den griffier binnengeleid, door den voorzitter gelukgewenscht, en neemt zitting. Ingekomen is het overlijdensbericht van den gep. generaal Weitzei, welk bericht reeds met een brief van rouwbeklag is beantwoord. Daarna wordt overgegaan tot het trekken der afdeelingen, en daar niets meer aan de orde is, de vergadering verdaagd tot morgen ochtend 11 uren. SCHIEDAM, 14 April 1806. De uitvoeringwelke de «Symphonie- Vereeniging" gisteravond in Musis Sacrum gaf en met een druk bezoek vereerd werd, kan, wat de orkestwerken betreft, geen aanspraak maken op die waardeering, welke wij bij vroegere gelegenheden hebben ken baar gemaakt. Van het drietal werken dat ten gehoore gebracht werd, n.l. Symphonie no. 12 van Haydn, Vorspiel «Lohengrin" van Wagner en Ouverture «Titus" van Mozart, mag alleen het menuet uit Haydn's symphonie geslaagd heeten voor 't overige hoorden wij vele onzuivere, weifelende, harde tonen en onvaste maten, vooral Vorspiel «Lohengrin" liet veel te wenschen over. Of de oorzaak hiervan moet gezocht worden in gebrek aan de noodige voorbereiding, dan wel in de zucht om te wedijveren met orkesten, die door innerlijke kracht als anderszins met succes uitsluitend de werken der classieke compc-A nislen uitvoeren, weien wij niet. Wat ons echter wèl duidelijk toeschijnt, is dit: da£® onze «Symphonie-Vereeniging", bij beschei den eischen voor zich zelf, vee! succes kan hebben, daar zjj zeer goede krachten in zich bevat. De minder aangename indruk van het orkest werd ruimschoots uitgewischt door de bijdragen, welwillend verleend door mej. J. N., alhier, en den heer G. Henri Haagmans van Dordrecht, beiden goede bekenden bij de muziekliefhebbers hier ter stede. Eerst genoemde zong een vijftal liederen, waarbij stemgehalte, voordracht en uitspraak om den voorrang dongen zoowel in het streng-ern- stige en klagende als in het jubelend-naïeve kenmerkte de zang van mej, N. zich door eenvoud, ongedwongenheid en gemakkelijk heid in hooge en lage tonen beide. Een extra lied kon dan ook niet achterwege blijven. Ook de heer Haagmans bad succes. Aan zijn welluidend instrument de heerlijkste tonen ontlokkend, bracht hij zijn auditorium in verrukking, zoowel door de reine akkoor den als door de groote behendigheid ea ge oefendheid, bij zijn snarenspel aan den dag gelegd. Het daverend applaus werd metean* toegiftje beantwoord. Mej. M. Haagrnans, die zich welwillend met de pianobegeleiding belast had, kweet zich daarvan verdienstelijk. De wielrijdersvereeniging «Swift" alhier, die Zondag aan het bloemencorso te Bioemen- daal deelnam en twee tweede prijzen behaalde, trok door hare versiering, ontworpen door onzen vroegeren stadgenoot den heer J. Gips te Delft, vooral de aandacht. Zij was vertegen woordigd door 17 leden, waarvan 7 een groep vormden in crème gewaden met gele Stuart- kragen, witte tulpen voorstellende. De rijwie len waren versierd met witte tulpen,Tandem rijders droegen de banier, door vier witte tulpen aan witte linten vastgehouden. Zondagmorgen bij de inspectie van den havenmeester is hem gebleken dat door aan varing boei no. 1 in de rivier voor deze gemeente zinkende was. Hij bevestigde dade lijk aan de boei een stuk hout, waardoor hare ligplaats werd aangewezen. Maandag heeft men de boei gelicht. Door welk schip zij is aangevaren is niet bekend. Hedenmorgen is de brandersknecht M. Groenewegen, werkzaam in de branderij van de firma JH. van Gent aan de Noord vest alhier, voorover in een bak met kokend beslag ge vallen lievig met brandwonden overdekt is de ongelukkige per rijtuig naar zijn woning in de Villastraat gebracht, waar bij genees kundig werd behandeld. Bij het departement van koloniën is gisteren het navolgende telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen «Gisteren Biloel en Lamkoenjit opgeheven tien mindere militairen gewond." Gistermorgen te zes uren ontving het 2F. v. d. D. het volgende telegram uit Batavia Biloel en Lamkoenjit geslecht. Twaalf minderen gev ond. Indien wij dit telegram goed verstaan, zegt het v. d. D„ dan is het van groot belang, omdat daarin een aanwijzing kan liggen van een nieuwe politiek. Zelfs wanneer men leest«De bezetting van Biloel en Lamkoenjit is opgeheven (in getrokken), dan zou 'top hetzelfde neerkomen, omdat 't toch niet denkbaar is dat men die versterkingen verlaat, zonder ze voor den vijand onbruikbaar te maken. In beide gevallen zou dan hieruit volgen, dat men weer binnen de geconcentreerde linie gaat retireeren en de vooruitgeschoven posten opgeeft. Een maatregel dus van zeer ver strekkende gevolgen en het begin van een nieuwe gedragslijn. Volgens eene telegrafische mededeeling van den correspondent der iV. B, Ot. te Batavia loopen er geruchten, dat Toekoe Oemar van zins zou zijn zich opnieuw te onderwerpen. Het N. v. d. D. ontving heden het vol gende telegram Overste Van Heutsz is naar Atjeh gezonden. De positie te Atjeh is thans volgens het Militair Wkhl. als volgt: De hoofdhnie (geconcentreerde linie) omvat 16 posten van zee tot zee om Kota Radja heen. Ze zijn en hebben een garnizoenssterkte als achter de namen vermeldOleh-leh (325), Lamtih (60), Lamdjamoe (120), Blang (50), Ketapang Doea (150), Lampeneroet (100), Lamrang (80), Lambaroe (260), Siroen (60), Lampermey (160), Tjot Iri (60), Roempit (125), Boekit Karang (50), Lamjong (150), Pakan Kroeng Tjoet (55) en Kotta Poliama (80). Deze posten zijn door een ceintuurbaan en een paar straaltrambanen onderling en met bet hoofdkwartier verbonden. Om deze linie heen ligt de 1000 M breede, vroeger operigekapte strook. Daar buiten ligt nu een tweede tijdelijke linie, op aanraden van en in overleg met Toekoe Djohan in orde gebracht. De voornaamste tijdelijke posten zijn Biloel, Toengkoeb, Tjot Rang, Tjot Goë, Lamkoenjit, Anak Galoeng, Blang Tjoet, Lambarik, Lam- soet, Kroeng Gloempang en Senelop, met detachementen van het 3e, 12e, 14e en 15e veldbata'jon en de 4 laatstgenoemden met detachementen van het 2e garnizoensbataljon van Atjeh en onderhoorigheden. De bezetting dezer tijdelijke posten bedraagt pl. m. 25 officieren en 700 man,zooals blijkt grootendeels verkregen ten koste van de sterkte der 4 genoemde veldbataljons. (Het 3e, 12e en 14e zijn in geheel te Atjeh; van het 15e alleen de helft.) Behalve de tijdelijke posten bestaan in de 2e linie nog pl. m. 20 versterkte punten (blok en wachthuizen) uitsluitend door Atjehers bezet en dus nu vijanden. In het geheel zijn er te Groot-Atjeh onge veer 190 officieren en 4700 minderen aan wezig. De werkman, die Donderdag j.l. aan de Verversdijk te Delft door een vallend stuk puin werd getroffen, is aan de gevolgen zijner verwonding overleden. De auditeur bij den Haagschen schutters raad heeft eene vervolging ingesteld tegen den schutter, die onlangs te paard op klompen bij de oefening verscheen. De delinquent was heden voor een buitengewonen schuttersraad gedaagd. Aan bet centraal station te Amsterdam zijn Zondag ruim 20.000 plaatskaarten naar Haar lem meer verkocht dan gewoonlijk des Zondags. Als verdacht van aanranding op een boeren meisje in de gemeente Kullumeriand (Fr.) zijn drie personen in hechtenis genomen. Te 's-Hertogenbosch is Vrijdag j.l. weer een geval van pokken voorgekomen met doodelijken afloop. Van bevoegde zijde verneemt het JV. v. d. D., dat deze ziekte aldaar wel heel wat minder heerschende is dan eenige weken geleden, maar toch nog volstrekt niet is geweken. 's-Gravenhage. De Koningin-Regentes ontving gistermiddag in audiëntie mr, M. C. van Hali, nieuwbenoemd lid der Eerste Kamer, die door Hare Majesteit werd beëedigd. Amsterdam Bij gelegenheid van het verblijf der Koninginnen in de hoofdstad op Donderdag 23 April zal een raout ten hove gegeven worden, en Vrijdag 24 April gala voorstelling in den stadsschouwburg plaats hebben. Utrecht. Met het oog op den zich uit breidende!) uitvoer naar het buitenland, voor namelijk gedistilleerd, doet de behoefte aan een handelsentrepót zich hier meer en meer gevoelen. Eenige handelaren stellen daarom pogingen in het werk om hier een zoodanig entrepot, als bedoeld in de wet van 26 Au gustus 1822 (Stbl. no. 38), te verkrijgen. Het Bloemencorso. 't Was geen bezoek meer aan Haarlem en omstreken, het was een bestorming, een inval, een volksverhuizing. Want duizenden en dui zenden zijn Zondag alleen reeds uit Amster dam naar Haarlem en Bioemendaal getogen om het bloemencorso van den wielrijders- bond te zien. Het begon al 's morgens vroeg. Zwermen wielrijders kwamen van alle kanten van de stad naar het Haarlemmerplein om den weg naar Haarlem op te rijden. Rijden 't mocht wathet was in 't begin van den weg zoo vol met kijkers, dat de meesten maar naast hun fietsen bleven loopen. En aly ze dan eindelijk een beetje door de drukte heen waren, dan was het nog haast niette doen om te rijden, want er woei een halve storm dien de rijders tot Haarlem toe, op den langen, rechten, boomloozen weg vlak tegen hadden. Langzaam zag men de troepjes tegen den wind in voortzwoegen, blij als ze achter een rijtuig aan een weinig beschutting konden vinden, Er waren er dan ook heel wat, die eerst in Sloterdijk eens aanlegden en toen in Halfweg en die toch onderweg nog maar weer afstapten omdat het loopeude gemakkelijker ging. Het was een rijstebrijberg van storm en moeilijkheden waar men doorheen moest- worstelen om te komen in het beloofde lui lekkerland van bloemengeur en zonneschijn. Maar die moeilijkheden waren eigenlijk nog niets, vergeleken bij die van hen die per spoor naar Haarlem gingen. Op zoo'n toeWoed had de Hollandsche spoor niet gerekend. Er rijden al een behoorlijk aantal treinen van Amsterdam naar Haarlem en behalve dit respectabele getal, Vertrok er nog zoo onge veer om het kwartier een lange extra trein. En alles volniet tien menschen in een coupé, maar net zooveel als er konden staan en zitten, en niet alleen in personenwagens maar ook in de goederenwagens was het prop vol, zelfs de hokjes voor de remmers werden in beslag genomen. De meesten waren al blij, als ze, na vier of vijf treinen te hebben laten vertrekken, hoe wisten ze zelf niet, in een trein werden gedrongen en mee konden. Maar niet alleen van den kant Amsterdam weid Haarlem bestormd ook van den kant van Leiden en Den Haag en van het noorden kwamen de bezoekers opdagen en men zal zich, dit alles goed bedenkende, een klein denkbeeld kunnen vormen van de drukte op den weg van Bioemendaal naar Overveen, als men weet, dat al die duizenden en duizenden zich daar, in dat betrekkelijk Kleine bestek ophoopten. Eindelijk, tegen halfdrie werd er ruimte gemaakt in de woelende menschenzee. Mu- ziekfanfares klonken. De ruige mutsen der huzaren naderden door de dichte menigte, hun trappelende paarden maakten ruim baan voor den kleurigen, vroolijken stoet die volgde. Eerst in zijn volle waardigheid de gemeente-veld wachter op zijn fiets, toen Wolff en zijn oud- Hoilandsche kapel in versierde rijtuigenen een groep rijders in de onmogelijkste vermom mingen, op oude. houten rommelkasten,daarna andere machines, die ook al uit de mode zijn, de hooge tweewieler, de kargaroo en andere reeds lang vergeten rijwielen.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2