A0. 1896. Woensdag 15 April. N°. 9023. Tweede Blad. Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bimienlandsche Berichten UIT GE VEI X ODÉ. COMAII r Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTER1TRA AT SO. AnVEP.TENTiEPRiJsvan 1 10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf l.jo. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 14 April 1896. Blijkens het verschenen overzicht van de opbrengst der rijksmiddelen wjjst ook de maand Maart wederom eene meerdere ontvangst aan dan haar naamgenoot van 4895, ten bedrage van f879,000, zoodat wij voor het eerste kwartaal reeds f 3,124,000 vooruit zijn op dat van verleden jaar. Tegenover de raming van blijft er nog een achterstand van f 968,000. In een stadium van grooten vooruitgang verkeeren nog altijd, om de bekende reden der gewijzigde en verscherpte heffing, de rechten op den invoer, die f199,000 meer opleverden dan in Maart, '95. Aan directe belastingen (grondbelasting, personeel, be drijfsbelasting en vermogensbelasting) werd, met afwisselende hoogere en lagere cijfers voor die verschillende onderdeelen, in totaal f 41,000 meer geïnd, dan in Maart des vorigen jaars. Ook de accijnzen waren in totaal voor uit. Meer brachten opde wijn f 29,000, het gedistilleerd f78,000, het zout f4000, de bieren en azqnen f 10,000 en het geslacht f30,000, zoodat ondanks het groote manko van f 106,000 op de suiker die rubriek nog een batig saldo geeft van f42,000. Ook de belasting op de gouden en zilveren werken is f3000 gestegen. Bij de indirecte belastin gen, te samen- f366,000 hooger, geeft het recht van successie den doorslag met f 328,000, de overige f38,000 spruiten voort uit de zegelrechten f 13,000, registratierecht f 20,000, hypotheekrecht f5000. Verder zijn vooruit, de domeinen f 26,000, de posterijen f 175,000, terwijl daarentegen de rijkstelegrafen f 5000 moesten derven. De laatste post eindelijk op de lijstde loodsgelden, vertoont ook een verblijdend resultaat n.l. f31,000 meer dan in Maart des vorigen jaars. De minister van financiën maakt bekend, dat op 11 dezer bij de betaalmeesters in kas was. f 2,061,383.78 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 775,921./0 De gewone audiëntie van den minister van financiën en die van den minister van oorlog zullen Donderdag 16 dezer niet plaats hebben. Door den minister van koloniën is bij de Tweede Kamer ingediend een ontwerp tot regeling van de mijn-ontginningen in Ned. Indië. Het is in hoofdzaak het ontwerp der vorige regeering, maar gewijzigd. Generaal Tan der Heyden's oordeel over Atjeh. De heer N. van Harpen, die zich, blijkens de verschijning van het feestalbum voor generaal Van der Heyden, mag \erheugen in diens vertrouwen, heeft den generaal dezer dagen op Bronbeek gesproken en, trouwens met eenige moeite, verlof gekregen om het gesprokene mee te deelen. De Amst. Ct. bevat den hoofdinhoud van dit interview, waaraan het volgende is ontleend. uToekoe Oemar zeide de generaal heeft ons in de kaart gekeken, gelijk te verwachten was, en zal nu met onze eigen geweren en onze eigen patronen, wie weet hoeveel van dat kost bare mooie bloed van onze brave kerels doen vloeien. Nu is er maar éen manierden Atjehers toonen dat wij sterker zijn dan zij meenen en ze over de kling te jagen. Als de regeering nu maar voor troepen zorgt. Aan den kranigen gouverneur Van der Wyck zal het niet liggen. Zijn snel handelen op Lombok en ook nu weder, waarborgt dat. Evenmin aan generaal Vetter, dien ik ken als een dapper soldaat, die nooit met het laatstgevolgde stelsel ingenomen kan zijn. Men beweert, dat hij Toekoe Oemar bij zijn bezoek leelijk aangekeken heeft. Het kan best zijn en dan pleit het voor den eerlijken soldaat, die geen verrader vertrouwt. Wat een geluk, dat Vetter nu tenminste alleen baas is door zijn functie van legercomman dant en regeeringscommissaris. Hetciviel-bestuur, dat zoo dikwijls hij expedities ons in den weg liep, heeft thans tenminste niets te zeggen." (Over dat civiel-bestuur is de generaal nooit gemakkelijk te spieken geweest.) »De eerste honderd jaar behoort, als men Atjeh tot onderwerping krijgt, het milituir bestuur gehandhaafd te worden. De Atjeher is een goed soldaat en heeft een diep respect voor kranige olficieren. «Die arme Vetter! Maar wat een geluk, dat hij niet gewond is. Dan zou het er treurig hebben uitgezien. Was Vetter buiten gevecht gesteld, de Atjeher had er natuuilijk de hand der voor zienigheid in gezien en dit in zijn voordeel uitgelegd. Over het beschikbaar stellen van het korps mariniers verheugde de generaal zich in iionge mate. Men heeft er mij wel eens een verwijt van gemaakt, dat ik 300 Jantjes aan een expeditie te land liet deelnemen. Maar ik blijf er bij, dat het een kranig korps is en ik begrijp mij niet, dat men dit koips heeft willen afscholfen. Men moest het veeleer uitbreiden, om steeds troepen gereed te hebben om naar Indié te kun nen zenden. Zij zijn flinke soldaten ome mariniers en goedkooper dan de Indische soldaat. Want uitbreiding van het Indische leger moet er komen en liefst zoo spoedig mogelijk. Wij hebben in Indiö veel te weinig troepen, zoodat telkens dezelfde weer in het vuur moeten. Dat mat de soldaten veel af." loe denkt u over Atjeh als koloniaal bezit? et is een heerlijk land, waar alles groeit. Men kan er, behalve peper, suikerriet planten en tabak, koffie en guano, men vindt er goud en mineralen. In mijn tijd was er reeds een ransche firma, die een groot stuk grond in erfpacht wenschte, doch de regeering wilde dit toen niet." Zoudt u meenen, dat generaal Vetter het, indien hij over genoeg troepen kan beschikken, zai klaar spelen zlk heb in generaal Vetter het grootste ver trouwen, maar h heeft een zware taak. Hij zal moeten goedmaken, wat gedurende zooveel jaren bedorven iser opnieuw den schrik onder brengen en eigenlijk van meet af beginnen." Hoe is het mogelijk geweest dat Toekoe )emar verschillende posten heeft kunnen om singelen 7 «Wel, dat is een gevolg van het symsteem om tusschen de posten kleine posten te doen bezetten met door ons gewapende vrienden Hoe groot schat u den Atjeschen vijand 7 Ik heb destijds uit verschillende expedities kunnen opmaken, dat elke moekim "rinskns over 1000 weerbare mannen beschikt, zoodat ik den vijand minst genomen op 80.000 man schat." Hoe zoudt u, indien generael Vetter er in slaagt weder schrik onder den Atjeher te brengen, het rijk willen bezetten 7 »Ja, als mij daaromtrent advies gevraagd werd zou ik adviseeren een bezettingslinie te trekken van Kioeng naar Koerong Raba met groote en tusschenposten en een voorpost Lambaroe roet kleine posten omringd." •ooals men weel, is bij het verzet op Lom bok een der zoons van generaal Van der Heijden gesneuveld. .en andere zoon van den generaal, de le luit. Eduard van der Heijden, die ook den veldtocht op Lombok meemaakte en daarna tot adj. bij het 7e batail. inf. te Magelang werd benoemd, bevindt zich thans op weg naar Atjeh. De Kóltiische Zlg. verneemt uit Bonn, dat geheimraad prof. dr. Von la Valette St. George zich naar Nederland begeven heeft om met vertegenwoordigers onzer regeering een onder houd te hebben betreffende de regeling der vischteelt en vischvangst op Nederlandsch en Buitsch gebied. Van de 55 jongelingen, die de vorige week tot dienstneming bij het instructie bataljon te Kampen waren opgeroepen, zjjn er 31 aangenomen en 19 geneeskundig onge schikt bevonden, terwijl er 4 wegens onvol doend examen moest worden afgewezen; 4 waren er niet opgekomen. Dr. C. W. Janssen deelt aan het Volks dagblad mede, dat de bewuste f45,000, door den heer P. W. Janssen geschonken, niets heeft te maken met werkverschaffing en ook niet werd weggeschonken, maar eenvoudig, op verzoek van den heer Van Zinderen Bak ker, ter beschikking gesteld tot het koopen gedeeltelijk van veen, gedeeltelijk van heigrond en tot het vestigen daarop van arbeiders gezinnen, die natuurlijk huur zuilen betalen. \adat de plannen door een commissie van deskundigen waren vastgesteld, is men tot het koopen van grond overgegaan, en daarop heeft betrekking de aankoop Yan negen lectaren, waarvan in een bericht melding wordt gemaakt. De waterkeerende dijk van den polder •oelcn, te 'ernis, heeft door den jongsten storm zooveel geleden, dat die op vele plaat sen geheel weg is. De polder loopt thans bijna met elk getij onder, en het land is dus niet te gebruiken. De huizen beneden den zeedijk hebben geregeld last van het water, en de kelders staan altijd vol. Ingelanden willen thans een geheel nieuwe kade maken. Bij het afbreken van den gemeentetoren te Boskoop welke den In October 1895 door brand vernield werd hebben j.l. Zaterdag de werklieden in den ruim een meter dikken muur vijf boeken gevonden. Vier daarvan waren van het jaar 1566 en éen van het jaar 1554; dat was een Christelijke Almanak, en gedrukt the Wesell by Derich van der Stra ten. De andere 4 boekjes waren Gezang- en Psalmboekjes, alsmede een Catechismus. Alles was gedrukt met Gothische letter; een enkele had gekleurde hoofdletters, zij waren in per kamenten band en zeer goed bewaard ge bleven. e lieland is een grijsaard van 87 jaar voor de 4e maal bruidegom, thans met een weduwe van 60 jaar, die tevens een meisje van 35 mee ten huwelijk brengt. Men meldt van Terschelling: "jdag hebben de stoomschelpenzuigers Friesland en Tijd hun werkzaamheden op het wrak der Lutine hervat. Binnen drie uur had men het wrak weder op éen punt bloot- gezogen en werden verschillende voorwerpen, als kogels, huidkoper, een spaansche mat enz. bovengebracht. In den tijd van drie uur had men het tot eene diepte van 30 voet ge bracht, een bewijs van de kracht, waarmede genoemde booten kunnen werken. Een der drie in hechtenis genomen beschul digden in de Friesche gemeente Koliumer- and in zake de vermelde aanranding en mis handeling van een 17-jarig meisje heeft reeds lekend en medegedeeld, dat de beide andere aangehoudenen eveneens schuldig zijn. Twee der beschuldigden zijn arbeiders, en de andere is boerenknecht. Op de Eems is Zaterdagmiddag de ijzeren tjalk Alida, schipper Kroeze, van Delfzijl met steenkolen naar Nieuwe Schans, tijdens den

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5