A0. 1896 Vri dag 17 April. N°. 9025. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Feuilleton. DE „ROBIJN". "Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: ODÊ. BIBBili ROTKRBTKAAT ÏO, Buit en I an d sell e He r i eh ten. CO I! A li Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. Abvertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Dricmaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van -Schiedam, Gezien het verzoek van A. P. VAN HAASTEREN, om vergunning tot oprich tin; van een kachelsitiederjf in het pand aan de Nieuivstraat no. 37, kadaster sectie no. 1234. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 staatsblad n°. 95); Doen te weten Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 3östen April a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek in te •brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schriftaren, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den lGden April 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. Kleinhandel ln sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, (staatsblad n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij ben de volgende verzoek schriften zijn ingekomen, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het kleit io. van F. XV. GERADTS, voor het huis aan de Hoofdstraat no. 97 2o. van J. VAN PUT, voor het huis aan de Hoofdstraat no. 115; 3o. van J. ROELING, voor het huis aan de Verbrande Erven no, 6en 4o, van P. G. SCHEFFERS, voor het huis aan de Boterstraat no. 31. Schiedam, den 16den April 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris VERNÉDE. lï D I T S C II L A Jf D. De Pruisische Landdag hervatte Dinsdag zijne zittingen'met de behandeling van een voorstel van het Deensche lid Johannsen, de regeering uitnoodigende om de aanschrij ving van den opper-president voor Sleeswyk van 18 Dec. 1888 betreffende het onderwijs op de Noord-Sleeswijksche volksscholen te wijzigen in dien zin, dat in de scholen waar het godsdienstonderwijs in de Deensche taal wordt gegeven, ten minste ook twee uren 's weeks onderwijs m die taal zal gegeven wor den. Nadat van de zijde der regeering was betoogd dat dit voorscel slechts strekt om de Deensche agitatie in Sleeswijk aan te moedi gen, werd zonder hoofdelijke stemming met groote meerderheid, op voorstel des voorzitters, besloten tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan. Aangenomen werd een voorstel van de Duitsch-conservatieve party om de regeering uit te noodigen eene verhooging der belasting van rondtrekkende kooplieden voor te stellen. Besloten werd heden over te gaan tot de tweede lezing van het ontwerp tot verhoo ging der onderwijzers-jaarwedden. Toen in den vorigen zomer de keizer zijn bezoek aan Cowes bracht, bevatte de Standard een vrij scherp artikel, dat hier te lande geen aangenamen indruk maakte. Erger is het thans echter met de Morning Post, welk blad schrijft i>De openbare meening in Engeland zou den Duiischej keizer met een hartelijk welkom begroeten, wanneer hij dezen zomer zijne reis naar het noorden besloot met een bezoek aan Cowes, maar alleen onder de besliste voor waarde dat zijne regeering eerst de reis naar Canossa heeft gemaakt." De Köln. Zeiig. ziet hierin eene zoo opzettelijke beleediging des keizers, dat zij meent dat deze zich niet zal opdringen aan een land, waar zoo zeldzame begrippen van gastvrijheid heersehen. Dr, Peters heeft ontslag genomen als lid vau het hoofdbestuur der koloniale vereeni- ging, in afwachting van deu uitslag van het onderzoek dat tegen hem ingesteld is. f K A N K R IJ K. De ministerraad heeft kennis genomen van ■zrWegrammen over de jongste ongeregeldhe den op Madagaskar. Deze troebelen zijn ver oorzaakt door den roofzieken stam der Faha- valo's, maar hebben volstrekt geen politieke beteekenis. De senaat schijnt nu, met het oog op de laatste slechte tijdingen uit Madagascar, toch van plan te zijn aan het ministerie de ge vraagde gelden voor dit eiland toe te staan. De Senaat zal er uitdrukkelijk by voegen, dat dit geen blijk van vertrouwen in het minis terie is. In het algemeen hebben de generale raden (provinciale staten) zich tegen het ontwerp van een inkomstenbelasting van de regeering uitgesproken. Slechts éen die van Haute Garonne heeft zich geheel voor het ont werp verklaard. De middelen der Fransche schatkist heb ben in de eerste 3 maanden van dit jaar 14 millioen boven de raming en 41 miüioen meer dan in n t eerste kwartaal van 1895 opgebracht. ENGELAND. Sir Henry Howarth zal in het Lagerhuis voorstellen het onderkoningschap van Ierland af te schaffen en op dit eiland een koninklijke residentie aan te wijzen. Dit voorstel is reeds herhaaldelijk gedaan, doch nooit ernstig be sproken in het Parlement. De Ieren van alle partijen zouden, naar men gelooft, gaarne zien, dat het werd aangenomen. De rigeering heeft bepaald dat in het laatst van Mei 200 man van het 2e bataljon van het Leicester-regiment uit het kamp van Aldershot naar de Kaap zullen vertrekken, ter versterking van het daar vertoevend le bataljon van dat regiment, dat reeds 900 man telt. De Times zou het zenden van Engelsche troepen naar Zuid-Afrika zeer noodig vinden om daar het evenwicht te bewaren tegen over Frankrijk, dat thans een vaste positie in Madagascar heeft en een andere Euro- peesche mogendheid (Duitschland) die daar ook onlangs is opgetreden. Een telegram van Robinson aan Cham berlain uit Kaapstad d.d. 14 dezer, zegt dat de sterkte van den vijand onmogelijk te be cijferen is. Hij is op het oogenblik meester van geheel het omliggende land. In het noor den zijn de Matabelen zeer talrijk. Volgens den bekenden Parijsehen cories- pondent van de Times zou Rusland de onder handelingen over de Egyptische kwestie te Parijs en Londen leiden, op verzoek van Frankrijk. OOSTENRIJ K-H O N G A RIJ E. De Duitsche keizer en zijn gemalin dejeu- Eene vertelling van den ouden loods. Uit het Fransch. ïKijk, mijnheer," zei na eene korte stilte de loodscommissaris, «liet is nog licht genoeg om in de verte het huis te zien, waaruit ik haar getrouwd heb. Ik was toen vijf en twintig jaar en zij achttien en om het zoo maar eens uit te drukken een wolk van een meid, op mijn woord tan eer. Kijk eens in de richting van mijn wijs vinger. Ziet gij die twee vensiers, die de onder gaande zon op dit oogenblik in vlammen zet Daar was hetdat steenen huis, zoo dicht aan de kust, dal het zich spiegelt in den vloed. O, wat een heerlijke tijd was dat; akelig dat men zoo oud wordt »Och kom, loods, dat meent ge zoo niet! Is het niet zoet, op vervlogen dagen terug te kunnen zien Hebt ge mij zelf eenigen tijd geleden niet gezegd, dat men niet ouder wordt, wanneer men kinderen heeft en zelfs kleinkinderen 1 Het is uw hartebloed, dat door hunne aderen vloeit, en nog wel zuiver Fransch bloed." sDat is waar, mijnheer, daar kunt ge zeker van zijn, bloed dat nooit verkoelt. Vreemd lijkt het me echter, dat het leven zoo kort is, terwijl het zooveel oneindig lange dagen aan biedt." iLoods," zeide ik, vonze herinneringen zijn zoovele bloemen op het levenspad en de oudste lijken ons het meest frisch toe. Geloof me, alles is tot ons bestwil geschiktwanneer we eenigs- zins nadenken, moeten wij het bekennen. Gelukkig degenen, die, na drie kwart eeuw geleefd te hebben, nooit een oogenblik hebben gekend van zwakheid en die zich in hunne kleinkinderen zien herleven Hij stopte zijn pijp, sloeg vuur in zijn tondel doos en toen de zwam was aangeglommen, stak hij met een stuk papier de tabak aan, deed een half dozijn zware trekken, smakte met de lippen als blijk van welgevallen en hernam toon sliet kwam er dus maar op aan om geld te krijgen. Geen geld, geen meisje!" De oude Buhotel liet ze anders niet los. Beiden hadden we dut opperbest begrepen. Op een avond sloop ilc langs de baai, zoo dicht mogelijk bij het huis, in de hoop Suzette aan het raam te zienzij heette Suzanna, mijnheer, maar de naam Suzette scheen mij wel zoo beminnelijk toe't is wonderlijk, maar tegenwoordig noem ik haar slechts Suzon opeens bemerkte de vader mij, slapte de deur uit en sprak mij aan sPrachtig weertje," zei hij, som eens een klein tochtje te maken Ik zou we) lust hebben, eventjes bij de eilandjes te zien gaat ge mee Zeker ga ik mee, vader Buhotelzou het geen genot voor mij zijn om in uw gezelschap een zeiltochtje te maken Vleier," zei vader Buhotel, terwijl zijn zware hand op mijn schouder viel, swat zoudt ge er van zeggen, als Suzette ook eens meeging?" Aan mijn ontroering kon hij duidelijk bemerken, dut zijne woorden doel hadden getroffen dadelijk echter vervolgde hij «Houd je gemak maar, matroosje, ze gaat niet mee, maar we zullen wat babbelen over haar als ge klaar zijt, stappen we in de boot." Wij daalden af naar den oevsr, waar de sloep van den oude op de golven danste, tien vademen van de kust. j>Hebt ge hooge laarzen, mijn jongen V' riep hij. sNeen," antwoordde ik, want mijn plan was naar huis tc gaan en daar 's nachts over te blijven; rmaar dat hindert volstrekt nietik ben niet bang voor 't water Dit kwam mij tot het middel, toen ik naar de sloep liep. Ik heesch mijzelven er in, haalde het anker aan boord en gaf de boot, door eventjes met een riem te wrikken, zooveel gang, dat al gauw de kiel tegen den grond stootte. De oude Buhotel scheepte zich toen in en zette zich in den stuurstoel, terwijl ik twee riemen tusschen de roeipennen plaatstetoen vertrokken we snel gleed de boot door 't water, dat juist val lend was.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1