A°. 1896 Zaterdag 18 April. N°. 9026, ijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVFtcTT ODÉ. Buitenlandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BSUBAC: B O 8 T K A A T fO. Advertentieprijs van 110 gewone regels rnet inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone egel meero.l 0. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCIILAND. Het Pruisische Huis van afgevaardigden besteedde Woensdag zijne zitting aan de tweede lezing van het ontwerp tot verbetering der onderwijzersjaarwedden. 2, bepalende dat de wedde der onderwijzers minstens 900 mark, die van onderwijzeressen minstens 700 mark 'sjaars moet bedragen en dat rectoren «n hoofdonderwijzers eene hoogere wedde zullen genieten dan de andere onderwijzers derzelfde school, werd aangenomenhet eerste gedeelte met algemeene stemmen, het tweede tegen de stemmen van het centrum, de Polen ■en een groot deel der vrijzinnigen. Ook de andere paragrafen tot en met 6 en par. 8 werden ongewijzigd aangenomen. Tijdens zijn verblijf te Syracuse heeft de keizer in Engeische admiraals-uniform een bezoek gebracht aan den Engelschen kruiser Astraea. Later dejeuneerde de bevelhebber van dien bodem aan boord van het keizerlijke jacht Hokenmüem, waar de keizer Imm ook liet kennis maken met eene door hem gedane uitvinding om de deuren in de waterdichte schotten in een oogenblik behoorlijk te sluiten. Te Potsdam had Woensdag de begrafenis plaats van den ceremoniemeester Von Schro der. Velen van de hoogste aristocratie, prinsen, graven, baronnen, woonden haar bij. De hof prediker Wendtland maakte van de gelegen- j heid gebruik om bij het graf al die edellieden l en garde-officieren eens flink de waarheid te zeggen over de onzinnige standsbegrippen welker slachtoffer deze doode geweest is en over heel den modderpoel dezer zeden. Een honderdtal leden der Berlijnsche afdee- ling van de Duitsche koloniale vereeniging, die zich niet kunnen vereenigen met de ver kiezing van dr. Peters tot voorzitter, hebben hun lidmaatschap opgezegd en eene nieuwe afdeeling gevormd. De Duitsche ad'.ocaat Friedmann, die te Bordeaux gevangenzit en wiens uitlevering door de Duitsche regeering gevraagd was, heeft gezegd, dat hij niet veel meer te vreezen heeft nu de bewerker van zijn ongeluk, de hof- «eremonie meest er Freiherr Von Schroder in het duel met Von Kotze gevallen is. Deze toch zou uit vrees voor allerlei onthullingen, op de aanvraag tot uitlevering van Friedmann hebben aangedrongen. ESGELAND. Het Lagerhuis heeft Maandag besloten ■voortaan op Dinsdag ook een ochtendver gadering te houden tot afdoening van regee- ringsvoorstellen. Trots die vermeerdering van den zitlingstijd met 5 uren elke week, zal het Huis vermoedelijk in het begin van Augustus nog niet alles kunnen hebben afgedaan wat de regeering heeft voorgedragen. Men be rekent dat de onderwijswet alleen reeds twee maanden zal in beslag nemen. Daarbij komen nog de aangekondigde begrotingsvoorstellen om voor de landelijke bevolking den belas tingdruk te verlichten, waartegenover zal slaan dat anderen meer moeten opbrengen en ook dit zal een lang debat uitlokken. De voornaamste bepaling van de lersche landwet, die Maandag bij het Lagerhuis is ingediend, betreft de wettelijke vaststelling van de pachtsom gedurende den tijd van 30 jaren echter is het mogelijk de pacht alle vijfjaren te veranderen, wanneer stijging of daling van de landbouwproducten daartoe aanleiding geeft. De verbeteringen door de pachters aangebracht, zullen worden geboekt en bovendien vergemakkelijkt het ontwerp den aankoop van de pachthoeve. Daily yews en Daily Telegraph vernemen uit goede bion, dat de regeering in den herfst 1000 man Engeische troepen naar Egypte zal zenden tot herovering van Soedan. Reuter's agentschap verneemt dat aan het departement van oorlog niets besloten is omtrent het zenden van troepen naar Soedan in den herfst. Alles zal afhangen van het beloop der gebeurtenissen. De consul-generaal der Zuidafrikaansehe republiek te Londen heeft aan Reuters bureau medegedeeld dat hij inlichtingen ontvangen heeft van de regeering te Pretoria, waarin het gerucht gelogenstraft wordt, volgens het welk er onder de inboorlingen in de republiek eene onrustige en vijandelijke stemming zou lieerschen. De medische deskundigen der regeering hebben beslist, dat de eeuwige zieke van Bournemouth, de oplichter dr. Cornelius Herz, n staat is een bezoek van den rechter te ontvangen. Dientengevolge zou de rechter sir John Bridge heden naar Bournemouth gaan. F R A N K U IJ K. President Faure is Woensdagavond met den minister van oorlog en gevolg naar Ver dun vertrokken. De terugreis is bepaald op morgen. Gisteren bezochten Faure en Cavaignac de onderaardsche galerijen van de citadel en woonden zij de troepenmanoeuvres bij, waarna het fort Douamont geïnspecteerd werd. Bij het terugkeeren in de stad werden de hooge gasten met het spelen van het volkslied ver welkomd. Faure begaf zich vervolgens naar het hospitaal en naar de officierensociëteit. Nog steeds komen berichten over de nota van de generale raden over de inkomsten belasting. Woensdagavond waren er reeds twintig, die zich er tegen verklaard hebben, zoodat men verwachten kan, dat de meerder heid deze belastinghervorming zal verwerpen. O O S T E s R IJ K-H O N G A R IJ E. De Duitsche keizer is Woensdagavond te 8 uur van Weenen naar Karlsruhe vertrok ken. Keizer Frans Jozef deed zijn hoogen gast uitgeleide tot aan het station. Bij het afscheid, dat een zeer vertrouwelijk karakter droeg, waren ook graaf en gravin Euleuburg tegen woordig. ITALIË. Er loopen geruchten van een overwinning der talianen bij Adigrat. Zelfs zourasMan- gasja gedood en ras Alula gevangengenomen zijn. 'at daarvan is, valt nog niet uit te maken het ministerie te Rome geeft op alle vragen ontwijkende antwoorden, maar de familie van generaal Mazza moet een telegram ontvangen hebben van dezen inhoud »Wij zijn als overwinnaars Adigrat binnen getrokken." Een bericht, door de Trihuna uit Massowah ontvangen, houdt in dat de dervvisclien bij Tukruf een groote hoeveelheid levensmidde len bijeenbrengen, waaruit men opmaakt dat zij een geruimen tijd ;n den omtrek denken te blijven, misschien zelfs tot na het regen seizoen. Gewonde Italiaansche soldaten ver telden dat de derwischen overhaast terug trokken naar Osobri, waar zij na een marsch .van 15 uren aankwamen. De weigering van de Italianen om vrede te slui'en onder de weinig bezwarende voorwaar den, die de Abessyniérs hadden gesteld, ver wekt onder dezen veel ontevredenheid, die zich uit in plannen voor een nieuwen veld tocht n den aanstaanden herfst. Intusschen worden de Italiaansche gevan genen steeds dieper liet land in gebracht, naar de forten Tam en Djama, die 700 kilometer van Massowah verwijderd zijn. Men schat het totaal aantal krijgsgevan genen op 3000 man, van wien Menelik slechts enkele hoofdofficieren bij zich houdt. Hoewel de gevangenen voortdurend werken moeten, worden zij goed behandeld. Des ondanks hebben zij veel te lijden van het ruwe klimaat en van de zware regens, zoodat de sterfte onder hen zeer groot is. SPANJE. De presidenten van de verkiezingsbureau's te Madrid zijn nu al veroordeeld tot een boete van 1000 peseta's, naar aanleiding van ongeregeldheden bij de jongste verkiezingen voor de Cortes. Markies Cabrinana, die de Madridsche magistraten vergeefs van knoeierijen heeft aangeklaagd en nu zelf vervolgd wordt, moet 3000 peseta's borgstelling storten. Men ge looft, dat de markies zich gevangen zal laten nemen. Er gebeurt dus, wat reeds lang ge leden voorspeld is. De dappere Cabrinana is het slachtoffer geworden van een reeks scha vuiten en zal nu martelaar worden voor zijn waarheidsliefde. S P T E. Uit Wadi Haifa vertrokken Woensdag weer twee veldbatterijen naar Akasjeh. Met het aanleggen van de telegraaf tus- schen Sarras en Akasjeh is een aanvang gemaakt. Men verwacht dat dit werk binnen tien dagen zal gereedkomen. De lijn volgt den rivieroever. De Arabische stammen die de derwischen vijandig gezind zijn, ontvangen van de regee- ring geweren, ieder man een, maar zorgen zelf voor hun kameelen en hun voedsel. Langs de beide oevers van den Nijl woult voort durend gepatrouilleerd om aan kleine afdee- lingen derwischen liet naderen te beletten. AMERIKA. De Senaat der Vereenigde Staten heeft het wetsontwerp aangenomen waarbij hetBehring- zee-geschil aan een scheidsgerecht wordt onderworpen. Nadat de oppositie zich weer twee dagen achtereen stelselmatig en lijdelijk verzet had, heeft de Canadeesche regeering besloten, de schoolwet in te trekken. De zitting zal Don derdag van de volgende week worden ge sloten den volgenden dag wordt liet parle ment ontbonden. A P It I K A. Van Boeschoten, onder-staatssecretaris der Zuidafrikaansehe republiek, is naar Europa vertrokken. Rutherford, agent te Kaapstad van de De Beersmaatschappy en de Chartered Cornpanv, is wegens het zonffer vergunning vervoeren van wapenen uit Kaapstad naar Kimberlev, veroordeeld tot eene boete van 20 pond ster ling. De Volksstemvan Pretoria, publiceert een brief van sir Sidney Shippard, administrateur en eerste magistraat van Britsch Bechuana- land, dd. 3 October aan een Kafferhoofd. In dien brief wordt er bij dit Kafferhoofd op aangedrongen, dat hij een hoeve aan majoor White verkoope, tot militaire doeleinden van de Chartered Company. Deze hoeve ligt op de Transvaalsche grens en is voor Jameson's tocht gebruikt. De Daily Chronicle vei langt dat de Engeische regeering onderzoeke, of het waar is dat een rijksambtenaar aldus aan den inval medeplichtig is. Bij de behandeling der rede van den minister-president der Kaapkolonie bij de opening van liet Parlement heeft de premier een telegram van den minister Chamberlain voorgelezen, waarin deze de houding der Kaapsche en Natalsche ministers ten aanzien van Jamesons inval in de Transvaal volkomen goedkeurt. De heer Sprigg voegde daaraan toe dat hij een voorstander is van eene vriendschappelijke verhouding met de Zuid afrikaansehe republiek en den Oranje-Vrij staat, gepaard met trouw aan de koningin. De toekomstige gedragslijn der regeering in Zuid-Afiika behoort te voldoen aan de vol gende voorwaardengeen dictator van het soort van Cecil Rhodes, geen overheersching van eenigen staat van Zuid-Afrika en n:et ondergeschiktmaking van de belangen van een der staten aan die van financiers of speculanten.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1