A0. 1896. Zondag 19 en Maandag 20 April. N°. 9027. Eerste Blad KENNISGEVING. "Vijftigste J aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT Gr E V BBTj. ODÉ.' B»it enlaiiflsche lie rich ten. DENEMARKEN. f 1.85. - 2.50. - 0.10. B U R A l> BOf Ei'.ITRit AT 70. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst v.oidt. tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheole Rijk Afzonderlijke nommers b^—mmtmmi Burgemeester en wethouders van Schiedam hrengen ter kennis van de ingezetenen dat het voljaarskohier der plaatselijke directe belasting dezer gemeente voor den dienst 1896, Sen 7den April j.l. door den gemeenteraad vast gesteld en den 13den April d.a.v. door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maan den, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, «p straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 18den April 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. l)e secretaris, VERNÉDE. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft de kanselier der schatkist, sir Michael Hicks-Beach, Donderdag avond de staatsbegrooting ingediend. Uit de toelichting blijkt, dat over het afgeloopen jaar de ontvangsten bedroegen 101,974,000 p. st., de uilgaven, waaronder begrepen de supple mentaire kredieten, 97,764,000 p. st., zoodat «r een overschot is van 4,210,000 p. st. De minister raamt voor het loopende jaar de uit gaven op 100,047,000 p. st., de ontvangsten op 101,755,000 p. st., zoodat er 1,708,000 p. st. zo" overblijven. Hij stelt enkele weinig belangrijk, veranderingen n de successie rechten voor, tengevolge waarvan de opbrengst 200,000 p. st. minder zal worden, en een verlichting van zekere misstanden met be trekking tot de grondbelasting, hetgeen de opbrengst 100,000 p. st. minder zal maken. Voor de ontworpen wetsvoordracht tot ver lichting van den belastingdruk voor den land bouw is 975,000 p. st. gereserveerd, en een bedrag van 433,000 p. st. is gereserveerd voor de onkosten, welke de wet op het onder wijs zal medebrengen. Er blijft dan nog een bescheiden saldo voor onvooiziene uitgaven. De onder-secretaris voor buitenlandsche zaken, de heer Curzon, deelde mede, dat de zaak van de sCosta Riea Packet"-aange- legenheid in November door Engeland aan den scheidsrechter is voorgelegd, en dat dit van Nederlandsche zijde in Maart geschied is. De zaak volgt haar geregelden loop, maar het is onmogelijk te zeggen, wanneer de eindbeslissing zal verkregen zijn, aangezien thans door de wederzijdsche belanghebbenden de replieken vyorden opgesteld, welke krach tens de conventie zijn toegelaten. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis zeide Chamberlain, dat de regeering besloten heeft om te vervangen de troepen uit de koloniën, die bevel hadden ontvangen om van de kust naar het binnenland te gaan daarom zullen zoo spoedig mogelijk een linie- bataljon en een korps bereden infanterie naar Zuid-Afrika gaan. Deze beweging staat in verband met het besluit om het garnizoen der Kaapkolonie blijvend te vermeerderen, want de militaire autoriteiten zijn van meening dat de nu aan wezige troepen niet voldoende zijn om de werveu en kolenstations te beschermen. Om een mogelijk misverstand te voorko men, voegt de minister er bij dat de regee ring beslist van oordeel is dat de rij kstroepen, behalve in meer dringende gevallen, niet ge schikter zijn om den opstand te onderdruk ken dan de inlandsche troepen. Op dit oogen- blik zijn er genoeg gewapende mannen in Zuid-Afrika. De eenige moeilijkheid veroorzaken het vervoer en de paarden. De kosten zullen ke rnen ten laste van de Chartered Company. Men schjjiit in Londen erg ongerust te zijn over den toestand in Matabelenland. De minister van koloniën, Chamberlain, heeft met lord Wolseley een langdurige conferen tie, waarschijnlijk daarover, gehad. Montagu White, consul-generaal der Zuid- afrikaansche republiek te Londenheeft van zijn regeering te Pretoria bericht ont vangen dat het gerucht, als zou er gisting heerschen onder de inboorlingen in Trans vaal, ongegrond is. De Chartered Company te Londen ontving gisteren geen berichten uit Buluwajo men gelooft echter dat de toestand hachelijk is, en dat duizenden Matabelen de stad insluiten. Intusschen koestert men de gegronde hoop dat de verdedigers der stad in staat zijn, eiken aanval af te slaan. Niet duizend man troepen maar tiendui zend zouden volgens een bericht van Daily News en Daily Chronicle in den herfst naar Egypte worden gezonden om Soedan te her overen. De behandeling der zaak van dr. Cornelius Ilerz door den politierechter in Bowstreet is opnieuw uitgesteld tot den 27n dezer. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft Donderdag zijne werk zaamheden hervat. Aan de orde was de tweede lezing van het ontwerp tol beteugeling van oneerlijke concurrentie. De paragrafen 1C en 8 werden aangenomen. De rijkskanselier is Donderdagavond te Berign teruggekeerd. Voor zijn vertrek uit Weenen had prins Hohenlohe nog een lang durig onderhoud met den Oostennjkschen minister van buitenlandsche zaken Golu- chowski. Het blijkt thans dat de rijkskanselier tijdens zijn verblijf te Parijs den Franschen minister president Bourgeois heeft ontmoet, niet bij zijn tandarts, zooals werd gezegd, rnaar ten huize van de békende schrijfster der Nou velle Revue, mevr. Adam. Merkwaardig blijven de berichten over het al of niet hernieuwen van het Drievoudig Verbond te Venetië en te Weenen. Terwijl de Standard weet te vertellen dat het Drievoudig Verbond al vernieuwd was vóór de reis van den Duitschen keizer, be weert de Tunes botweg dat er eigenlijk van een drievoudig verbond nooit sprake is. liet zijn twee verdragen, een van Italië met Oos tenrijk en een van Italië met Duitschland, die beide zullen vernieuwd worden. Wat Oos tenrijk en Duitschland betreft, tusschen deze twee landen bestaat zoo'n innige vriendschap, dat aan een vernieuwing van een verdrag daar geen kwestie kan zijn. De centrumpartij van den Rijksdag heeft besloten, het tweegevecht in den Rijksdag ter sprake te brengen. Dit zal echter niet -.geschieden, zooals eerst gemeld werd, in den vorm eener interpellatie. Naar aanleiding van vele veroordeelingen van militairen wegens valsche noteering op schietlijsten en bij afstandsritten, heeft de keizer een kabinetsorder uitgevaardigd, waar bij dergelijke vervalschingen streng worden afgekeurd en gelast wordt hen, die zich daaraan schuldig maken, zwaar te straffen, zelfs met ontslag uit den dienst, ongeacht of het misdrijf is gepleegd met het doel zich zelf dan wel een bepaald onderdeel te be- voordeelen. Door twee leden van het Pruisische Huis van afgevaardigden is reeds liet voorstel inge diend om den maatregel door de commissie voor arbeidsstatistiek voorgesteld dat alle win kels tusschen 6 uur 's avonds en 5 uur 's och tends gesloten moeten blijven, niet aan te nemen. F It A N K R IJ K. De president der republiek wordt in het noordoosten overal met geestdrift ontvangen. Men onthoudt zich van politieke manifestatiën. De regeering heeft, met het oog op moge lijke gebeurtenissen in Soedan, besloten de voorraden, versterkingen en bezittingen te vergrooten te Wargla, Ghardala, Insalah, Timboektoe, Senegambië, de Kongo en Tune sië, op de grenzen van het Fransche bezit. Ook zal het Westafrikaansche eskader ver stel kt worden. De vaak goed ingelichte Londensche cor respondent van de Manchester Guardian meldt, dat de Fransche minister-president Bourgeois een nota heeft opgesteld betref fende de bezetting van Egypte door Engeland en de onzijdigheid van het Suez-kanaal. Het voornemen bestaat deze nota te zenden aan de Europeesche mogendheden. Dit zal echter niet kunnen geschieden voor het einde van deze week, daar ze op het oogenblik wordt onderworpen aan het oordeel der Russische regeering. Het stuk moet kort maar in ver zoenenden geest gesteld zijn. B E L G I E. Koning Leopold heeft onmiddellijk na zijn terugkeer beraadslaagd met den staatssecre taris van den Kongostaat, den heer "Van Eetvelde. De gemeenteraden van Seraing, Herstal en Saint-Nicolas, waarin de socialisten de meerderheid hebben, hebben den eersten Mei tot wettelijken feestdag verklaard. Op dien dag zullen de genootschappen officieel op het stadhuis worden ontvangen. Te Luik willen de socialistische raadsleden een subsidie vragen om op 1 Mei feesten te organiseeren. De onderhandelingen, door een gemeen schappelijke commissie uit de beide Kamers gevoerd over de grondslagen eener hervor ming van het lager onderwijs, zijn eindelijk gestaakt, daar men toch niet op een resultaat kon rekenen. Waarschijnlijk zal nu de zitting van den Rijksdag binnenkort gesloten worden. ZWEDEN en NOORWEGEN. De vereenigde commissie voor justitie en voor de grondwetsherziening uit het Noorsclie Storthing heeft liet algemeen stemrecht voor de gemeenteraadsverkiezingen aangenomen. De helft der leden wenschte dit stemrecht ook aan vrouwen toe te kennen. Tevens werd door de meerderheid de invoering verlangd van liet proportioneele stelsel en van het referendum voor gemeentelijke aangelegen heden. De minderheid (6 leden der rechter- zyde) heeft ten aanzien van de laatstgenoemde punten geen beslissing genomen. RUSLAND. Een bijzondere correspondent van Reuter seint uit PetersburgIn bevoegde regee- ringskringen alhier wordt ten stelligste ver zekerd dat alle in de buitenlandsche pers ver spreide geruchten over bedoelingen der regee ring om op eenigerlei wijze pressie te oefenen op de Bulgaarsche regeering, zooals tot opheffing der nationale Bulgaarsche kerk, het weder in dienst doen nemen van vroe gere Bulgaarsche officieren die nu in Russi- schen 'krijgsdienst zijn, het sluiten eener militaire overeenkomst met Bulgarije, het afstaan van versterkte punten in Bulgarije aan Rusland, enz., geheel ongegrond zijn en verspreid worden met de bedoeling om op nieuw stof te leveren voor onlusten en moeilijk heden. De regeering denkt er niet aan, zich te mengen in de zuiver binnenlandsche aan gelegenheden van Bulgarije. OOSTENRIJ K-H O N G A R IJ E. In het Oostenrijksche Huis van afgevaar digden deelde de minister van landbouw Donderdag mede, dat maatregelen worden beraamd tot beteugeling van den windhandel

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1