Bi nnenlandsclie Berichten. in granen. De verlokking tot speculatie zal daarbij worden strafbaar gesteld. De Oostenrijksche minister-president, graaf Badeni, ontving Donderdag eene deputatie van dames ten gehoore, die hem kwamen verzoeken ook aan vrouwen het kiesrecht toe te kennen. De minister antwoordde, dat hij in beginsel niet tegen het vrouwen-stem recht is, maar hij moest zich binnen beschei den grenzen houden, die door census, bezit en bekwaamheid worden bepaald. De anti-semitische leden van den gemeente raad van Weenen hebben besloten bij de aanstaande verkiezing van een burgemeester weder dr. Lueger te kiezen en er bij hun leider op aan te dringen, dat hij die benoe ming aanvaardt. Men wil dan na die verkie zing onmiddellijk twee vice-burgemeesters kiezen wordt de benoeming van dr. Lueger niet bevestigd, dan kunnen deze ad interim de gemeente besturen. Hij de behandeling der begrooting van financiën in het Hongaarsche Huis van afge vaardigden zeide de minister van financiën gisteren, dat de reserve noodig is voor de hervatting der betaling in specie en van nu af ter beschikking de regeering staat, maar deze hervatting zal afhangen van een gun- stigon econornisclien toestand. Lie Hongaarsche deputatie voor de bepaling van het aandeel dat Hongarije zal hebben te dragen in de kosten van het algemeen be stuur des rijks, heeft zich met algemeene stemmen verklaard tegen elke verhooging van Bongarije's aandeel in de gemeenschappelijke uitgaven. ITALIË. Het gerucht, dat de Italianen bij Adigrat een nbloedige overwinning" behaald zouden hebben, wordt niet bevestigd. De Opinione verklaart dat Woensdag noch Donderdag be richten van een overwinning der Italianen zijn ontvangen. Uit Ma-sowah komen over Perim nog de volgende berichten De bevelhebber van de troepen der der- •wischen bij Kassala, Aclimed Fadil, bevindt zich te CKobri. Men zegt dat hij de bevelen van den kalief afwacht oin naar Gedaref voott te rukken. Overste Stevani denkt dat de derwischen vooreerst zich niet weer bij Kassala zullen vertoonen. De manschappen en officieren, die in de gevechten op 2 en 3 dezer gewond werden* maken het goed. Een geestelijke, uit Abessvnië terugge keerd, vertelt dat bij bij Alomata, ten zuiden van liet Asjagi-meer, een troep Italiuansche gevangenen aantrot, die veel muildieren bij zich had en begeleid werd door omstreeks 500 Askari's. Ras Mangascia zond luitenant Mulazzani, vroeger Ilaliaan-ch resident te Adoua, een brief waarin hij hem geluk- werischte met de overwinning, door de Italia nen op de derwischen behaald. De divisiën van de generaais Maino en Heusch hebben zich te Adikaje veieenigd. Op de hoogvlakte heeft men vee! te lijden van de droogte die de troepenbewegingen bemoeilijkt Er is beiicht ontvangen «lat Mene- lik en de koningin Taitoe te Asjagi zijn, en ras Maknnnen zich te Makalle bevindt. !S I' A N K. De nieuwe Kamer zal aldus zijn samenge steld: 303 conservatieven, 102 liberalen, '10 Carlisle» '10 onafbankelijken, 10 conservatie ve dissidenten, 3 republikeinen en éen ultra- montaandaaronder zijn de afgevaardigden van Cubit en Porto Rtco begrepen In Barcelona is men zoo ontevieden over den uitslag der verkiezingen voor de Cortes, dat er weer opstootjes hebben plaats gehad en de .ruilen der openbare gebouwen liet weer hebben moeten ontgel ten. De Cubaaimche op-tamieiingen komen nu al tol in ile voorsteden van Havanna. Zij zijn er echter spoedig ontdekt en ontwapend. GRIEKENLAND. Donderdag zijn in het Stadion, te Athene, de prijzen welke behaald werden bij de Olympische spelen, uitgereikt. Eerst werd een ïPindarische ode" van den Amerikaan Robertson voorgelezen.Vervolgens riep een heraut de namen der overwinnaars uit en dezen kwamen daarop, uit handen van den koning, den classieken krans van wilde Olympische olijventwijgen, een gedenkpenning, een diploma en hun prijs ontvangen. De naam vaD den prijswinner van den wed loop van Marathon werd vooral luide toege juicht, terwijl honderden duiven in het ren- perk werden opgelaten. De winners van tweede prijzen ontvingen een lauwertak. Na een optocht van de prijswinners, waarbij de muziek de volksliederen van de landen, waartoe zij behoorden, speelde, hield de koning nog eene toespraak, waarin hij de spelen geëindigd verklaarde. EGYPTE. Volgens een bericht uit Ka'iro, dat over Parijs komt, zouden de leden van net wet gevend lichaam van Egypte verzet hebben aangeteekend tegen het gebruiken van gelden uit het reservefonds, daar men hen niet over de bestemming dezer gelden geraad pleegd heeft. Uit Soeakin wordt van 16 dezer gemeld Driehonderd bereden derwischen en een duizendtal infanteristen vielen gisteren de Egyptische strijdmacht onder majoor Sidney te Tokar aan. De derwischen werden met verliezen teruggeslagen. De bereden derwi schen vielen daarna een eskadron cavalerie onder majoor Fenwick aan. De Egyptenaars stegen van hunne paarden en doodden een 30-tal derwischen. De verliezen der Egypte- naren bedroegen 18 dooden. AFRIKA. Aan de Times wordt over Natal uit Johan nesburg geseind: De Engelsche kolonie te Johannesburg is verrast over de verzekering van sir H. Robinson, dat versterking van het Kaapsche en Natalsche garnizoen onnoodig is. Men gelooft, dat de Boeren en president Kruger er te hardnekkiger door zullen wor den. De president werkt liet opvoeren van de Engelsche troepenmacht in Zuid-Afrika tegen, terwijl de republiek zich enorm wapent. Honderd bereden vrijwilligers zijn uit Jo hannesburg naar Buluwajo vertrokken. Toen hun aanvoerder wilde uittrekken, werd hij van regeeringswege tegengehouden, onder voorwendsel, dat hij noodig was als getuige in het proces tegen het hervormingscomité. De Kamer van mijnwezen te Johannesburg heeft besloten eer. commissie te benoemen, om liet geheele reglement der Kamer aan eene herziening te onderwerpen. In een openbare vergadering te Buluwajo werd een schrijven van de administratie voor gelezen, inhoudende de mededeeling dat uit Mafeking 1000 man op weg zijn, met een transport levensmiddelen voor 300 personen gedurende vier maanden. Uit Buluwajo is aan sir Hercules Robin son bericht gezonden dat in het Filabusi- distiict 0 blanken vermoord zijn. Men wist Woensdag nog niet of Rhodes reeds uit Salisbury vertrokken was. De Australiërs, te Johannesburg gevestigd, hebben lord Grey een hulpkorps van 1000 man aangeboden. JAPAN. De regeering heeft last gegeven geen aan vang te maken met de industrieele onderne mingen welke men in Shanghai zou uityoeren. Uit Jokohaina wordt gemeld De gezant van Korea gaat naar Rusland met machtiging van den koning van Korea om te onderhandelen over een leening van acht inillioen dollar. De koning zou bereid zijn als svaarborg de noordelijke provincie Ilamyeng aan Rusland over te geven. Korea wordt nog steeds door den koning en zijn regeering bestuurd van uit het ge bouw der Russische legatie. Op bevel van den koning is zijn lijfwacht met twee batal jons vermeerderd. De nopstandelingen" gaan in vele deelen van het land met hunne gewelddaden tegen de Japanners voort. SCHIEDAM, 18 April 189G. Namens burgemeester en wethouders is aan de leden van den gemeenteraad gezon den een afdruk: 1°. van een door hun college opgemaakte ontwerp-verordening tot regeling van het be heer en het gebruik van den ontsmettings oven dezer gemeente 2°. van hun aan den raad uitgebracht advies op het voorstel van den heer Hoo- gendam, in zake het archief van het Oude- Mannenhuis. 3®. Een exemplaar van het goedgekeurde besluit tot heffing van havengeld, met de daarbij behoorende verordening dier belasting Gemeenteblad no. 4 van 1896). Voorts werd aan de leden van den ge meenteraad medegedeeld dat door burge meester en wethouders ten raadhuize ter inzage is gelegd eene voordracht ter benoe ming van een onderwijzeres in nuttige hand werken aan de Ie en 2e openbare kostelooze scholen, waarop geplaatst zijn: 1. J. C. van Wassenaar, 2. A. C. Mak, 3. J. F. van Wamelen, allen alhier woonachtig; en dat het voornemen bestaat de eerstvol gende raadsvergadering te houden op Dinsdag 28 April a.s. De collecte vanwege het dames-comité tegen armoede alhier gehouden, heeft slechts f43.11 opgebracht. Blijkens achterstaande advertentie zal a.s. Woensdag in de Officieren-Yereeniging een eigenaardige en ongewone voorstelling plaats hebben met gedresseerde katten, ratten, muizen en vogels. De beoordeelingen der pers, welke de toeren van prof. Bonnetty roemt zoowel om zijn goede africhting als wegens zijn kalm en zachtzinnig optreden, waarbij geen sprake is van mishandelen of sarren, zijn van dien aard, dat men zich gaarne een gang naar den Tuin zal getroosten. Het N. v. d, D. ontving heden het volgende telegram uit Batavia: »De posten Anakgaloeng, Senelop, Lamsoet en Lambarih zijn verbrand en verlaten, Ge sneuveld 7 soldaten. Gewond: majoor D. A. Okhuijzen en 14 soldaten." De operatie, welke in ons telegram van gisteren werd aangekondigd, is dus naar wensch geslaagd en, gelukkig met betrekke lijk weinig verliezen. De beide sterke colonnes zijn er blijkbaar in geslaagd den vijand ont zag in te boezemen en zijn opdringen te verhinderen. Zoo is het vernielen der ver sterkingen dus gemakkelijk geworden. Er resten nu nog drie posten in de ooste lijke buitenlinie: Toengkoep en Tjotrang, welke naar het schijnt nog door de onzen bezet zijn, en Kroeng Gloempang, dat waar schijnlijk nog ontzet moet worden. Daar omtrent zullen we waarschijnlijk wel spoe dig nog iets hooren. Als dan de volledige concentratie is afgeloopen, zal er vermoedelijk een expeditie tegen Toekoe Oemar in de VI Moekims worden begonnen. Het voordeel daarbij is zeker, dat men thans over een betrekkelijk groote troepenmacht heeft te beschikken. De gouverneur-genernal van Ned. Indië heeft naar aan het JV. v. d. D. gemeld wordt de uitzending van mariniers naar de tropen niet noodig geacht. Volgens X., die dit in de Amsteriamschs Courant mededeelt, werd Toekoe Oemar. na een 3 maanden geleden, bij gelegenheid dat Vetter Atjeh inspecteerde, door dezen op de volgende wijze behandeld. Dewijl Oemar, toen generaal DeykerhofF de 3e klasse Militaire Willemsorde ontving, nalatig bleef, om den generaal daarmede op zijn receptie in het openbaar geluk te weri- schen alle Atjehsche hoofden waren op die receptie, behalve mijnheer Oemar liet Vetter aan alle hoofden weten, dat hjj hen in do gelegenheid wilde stellen, ook hem hun opwachting te maken. Alleen Toekoe Oemar kreeg daaromtrent geen mededeeling. Toen nu na de receptie Oemar daarvan de reden aan generaal Vetter vroeg, ant woordde deze ik heb u dit niet doen weten, omdat gij indertijd niet generaal Deykerhofl zijt gaan compliinenteeren. Mijnheer Oemar was blijkbaar geformali seerd, dat hij geen Willemsorde meteen ge kregen had en wilde dit naar alle waarschijn lijkheid aldus den generaal DeykerhoiT doen voelen. De le luit. II. Ketting en de 2e luits. J, II. Wiegel, M. Belzer en B. A. James, allen van het 6e regiment infanterie te Breda, hebben zich opgegeven voor eene datacheering voor den tijd van twee jaren bij het Indi sche leger. Op 9 Mei a.s. zal weer een detachement der koloniale reserve, ter sterkte van onge veer 75 man, uit Nijmegen via Rotterdam per stoomschip Soemling naar Oost-Indië worden gezonden. Het toelatings-examen tot het reservekader, dat dit jaar plaats heeft op 21 Juli en, zoo- noodig, op een of meer volgende dagen, wordt gehouden: te Amsterdam, Arnhem, Assen, Breda, Deventer, 's-Gravenhage, Groningen, den Helder, Leeuwarden, Maastricht, Middel burg, Utrecht en Gorinchem. Ongeacht in welke der genoemde plaatsen de adspirant het examen wenscht af te leggen, moet de kennisgeving zijner deelname met de daarbij behoorende stukken voor 21 Juni e.k- zijn ingekomen bij den hoofdofficier voor het reservekader te Leiden. Met 15 Mei a.s. zal bij de Hollandsche spoor een nieuwe halte sMuiderpoort" worden opgericht tusschen de stations Amsterdam en Weesp, en wel voor het in- en uitlaten van reizigers. Naar het II. D. verneemt, zijn de plannen tot opheffing van het station Venenburg ingetrokken en blijft dit station voorloopig bestaan. Bij dagorder is heden door den hoofdcom missaris te Rotterdam namens den burge meester zijne bijzondere tevredenheid betuigd aan het politiepersoneel wegens het gehou den gedrag tijdens de jongste werkstaking der ertswerkers. Aan de agenten van politie zal bovendien eene geldelijke belooning worden uitgereikt voor de uren, gedurende welke zij tijdens die werkstaking boven het maximum dienst deden. (AT. B. Ct.) Een 18-jarig dienstmeisje te 's-Gravenhage, dat gisteren in instructie moest worden ge hoord, heeft op het parket van de rechtbank getracht zich van 't leven te berooven door uit eene flesch met vergif te drinken. Zij is onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, waarheen ook de flesch is gebracht om het vocht te doen onderzoeken. Nader wordt gemeld: Zij is eene dienstbode, uit Oegstgeest over gebracht tot het ondergaan van eene gevange nisstraf. De gevangene, onder behoorlijke bewaking in een vertrek geplaatst, vroeg een kop koffie en werd na gebruik van dien drank onpasselijk. Op het oogenblik dat zij naar

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2