Letteren, Kunst en Wetenschap. Van de commissie uit de Kamers van koop handel en fabrieken een rapport van het behan delde in de algemeens vergadering, gehouden 14 Febr. j.I. te 's-Gravenhageen de conclusie, waartoe deze kwam »De vergadering van afgevaardigden benoeme eene commissie, die tot taak beeft, mede rekening houdende met de in deze vergadering gevallen vota, een geheel ontwerp samen te stellen betreffende eene voor ons land meest gewenschte organisatie van de Kamers van koophandel en fabrieken Van de Nederlandsche Kamer van koophandel te Londen, benevens van de Kamers van koop handel en fabrieken te Gouda, Almelo, Utrecht, Bergen-op-Zoom, Gorinchem, Heppel, Dordrecht en Leeuwarden het jaarverslag over 1895; Van de Kamer van koophandel en fabrieken te Winschoten een kopij-adres aan den minister van financiën om ïinlandschen wijn" van vruchten, van accijns te doen vrijstellen, met verzoek om ondersteuning. Tot dè behandeling der aan de orde zijnde onderwerpen overgaande, neemt de Kamer kennis van het concept-jaarverslag over den toestand van nijverheid, handel en scheepvaart te Schiedam over 1895. Dit verslag, in zijn geheel door de» secretaris voorgelezen, wordt beredeneerd en be oordeeld, en, na enkele wijzigingen en aan vulling, met algenieene stemmen vastgesteld. Het adres van de Kamer te Winschoten werd voor kennisgeving aangenomen evenals de- missive van de commissie uit de Kamers, hier boven aangeduid. De heeren mr. W. II. lansen en Prins welke naar die vergadering, als vertegenwoordigers va» deze Kamer, waren gecommitteerd, brachten- daarvan rapport uit, waarbij in het licht trad, dat een dezer heeren de regeling der Kamers van koophandel bij de wet, de ander bij koninklijk besluit het beste achtte. De Kamer besloot, vóór het houden der vol gende algemeene vergadering te 's-Gravenhagp, over het te geven mandaat aan hare afgevaardig den daar ter plaatse, en te dien opzichte onder ling te raadplegen. De voorzitter merkte ten slotte op, dat het feit, dat de rivierbooten blijven volharden in hun niet-aandoen van de aanlegkade aan de Maas alhier, de opmerkzaamheid dezer Kamer eischt en dat niets onbeproefd mag worden gelaten, het isolement van Schiedam, in dat opzicht, te doen ophouden. De Kamer stemde met die slotsom eenparig in, en besloot in deze kwestie middelend op te treden. Nog werd besloten, ten gerieve van den handel, het Imperial Tariff, alle wetten en voor schriften voor do verscheping van alle soorten van goederen, entrepot enz. in Groot-Brittannié, aan te schaffen. Waarop de vergadering scheidde. zwaaien, totdat zij plotseling tegen de straat viel. Een politie-agent nam het kind op en droeg het naar het bureau, waar bleek dat de kleine onder den invloed van sterken drank verkeerde. Een streng onderzoek wordt door de politie ingesteld, wie dit meisje sterken drank te drinken gegeven heeft. Dezer dagen is aan een student der Poly technische School de rang van vaandrig bij het reservekader verleend. Dit is de eerste vaandrig, dien het kader afleverde. Daardoor is hem thans de gelegenheid opengesteld ge durende zekeren tijd bij het leger te dienen op een traktement van f900. Hij kan onder wijl zijne studiën voltooien aan de Polytech nische School en, wanneer hij diploma C heeft behaald, kan hij, terwijl hij bij het leger dient, het oogenblik afwachten om eene loopbaan te aanvaarden, overeenkomstig zijne bestemming. In Artis te Amsterdam wordt een nieuw nijlpaard, lang 1.40 M en hoog 0.80 M, ver wacht. Er wordt een nieuw bassin voor ge bouwd. Een kanonnier op het fort Loevestein had de onvoorzichtigheid petroleum in de kachel te gieten, terwijl er nog vuur n was. Een felle vlam sloeg hem in het gelaat, waardoor hij zulke hevige brondwondeu kreeg, dat zijn toestand zeer zorgwekkend is. De door den heer Van Zinderen Bakker benoemde commissie in Schoterland, om met het door den heer Janssen te Amsterdam beschikbaar gestelde kapitaal mede te werken tot opheffing der armoede, heeft Donderdag te Jubbega een stuk grond aangekocht, groot 9 HA, voor 11750. Het aangekochte perceel ligt aan bevaarbaar water, is met een wijk doorsneden en was vroeger eigendom van den heer P. Buitenhof te Ivortezwaag. Een plan van ontginning wordt door de commissie voorbereid. De werkstaking in de Schoterlandsche veenderijen te Nieuwehorne is zoogoed als afgeloopen. De meeste verveners zegden iioo- ger loon toe, waarop_de stakers meest alle den arbeid hervatten. Ook daar was even als nog te Beets 10 ct. loon meer per veenroede, de eisch der stakers. Men heeft uitgerekend welke verhooging van turfprijzen deze loonsverhooging zou ten gevolge hebben en de conclusie was dezeTien cent loon per veenroede meer, zou den prijs van 100 turven met 0,G cent doen stijgen. Voor de klijntrekkers is echter 10 cent loon meer per veenroede eene verhooging vau groot belang. Te Steenwyk hebben de arbeiders in de veenderij op de Ooster-Meenthe het werk gestaakt. Donderdag hielden zij appèlzij mannen geen nieuwije naeer. We hadden het samen al zoo dikwijls bij de hand gehad onder de oogen van de Engelschen, die mij reeds kenden en mijn signalement al hadden opgenomen, sedert gernimen tijd al 1 Maar, waatadnig, het geluk maakt den mensch overmoedig en op mijn woord van eer, ik kende toen geen vrees meer. Op een Zondagmorgen, ik herinner het mij als den dag van gisteren, lichtten wij het anker bij slecht weer met een noordwestenwind, die wolken water over den dijk sloeg. De Robijn kende zulk weertje. Een reef in 't zeil, misschien twee als we op de ruimte waren, en hij deed het altijd, er over of er door zonder een splinter te vei liezen. Op mijn woord, mijnheer, ik heb nooit deugdzamer kotter gezien, in Bretagne noch in Norroandié. En een vaartEenmaal in zee, moest men zich aan het touwweikof t kan niet schelen wat vasthouden om niet door 't water te worden weggesleept. Maar wij kenden dat en hoopten zelf, dat het maar gauw tijd zou worden om in 't gangboord liggende, het vuur van de »Eddyatone" te ontdekken, die bij dtt weer door eischen 15 cent per roede meer. Dinsdag zullen zij opnieuw bijeenkomen. Alles is kalm en rustig. Te Kampen verkreeg dezer dagen zekere v. d. H., geëmployeerde bij het garnizoens- kleedingmagazijn, door erfstelling eene som van f 16,000. Hij onthaalde verschillende vrienden en kennissen en deed zelf dapper mede. Toen hij zijn roes had uitgeslapen, ver meende hij, dat een paar zijner vrienden hem eene schuldbekentenis hadden laten onderteeltenen, waardoor hij te eeniger tijd al zijn geld zou moeten afstaan en zelfs tot de diepste armoede vervallen. De vrienden, die hij daarvan betichtte, deden van een en ander mededeelirig aan den commissaris van politie en verklaarden H.'s bewering ongegrond. De man blijft evenwel zijne eens opgevatte meening volhouden en verkeert sinds enkele dagen in een toestand, die grenst aan krank zinnigheid. Men wanhoopt er aan, hem van zijn idée- fixe te kunnen afbrengen. (Z7. D.) Men meldt uit Zevenaar aan de N. Tl. Ct. Yóor eenige dagen kwam in een naburige gemeente een eigenaardig geval van schijn dood voor. Een ongehuwd persoon, sedert een jaar lijdende, kwam te sterven, althans men meende het. Wegens zijn kwaal was slechts na veel moeite een persoon te bewegen hem van zijne kleeding te ontdoen. Terwijl deze zich alleen bij het lijk bevond en met het ontkleeden bezig was, begon hij zich wederom te bewegen. De schrik van den ontkleeder Iaat zich denken. De schijndoods leefde daarna nog twee dagen. Op de schorren nabij Willemstad is het lijk gevonden van de vrouw van schipper F. C. Hakkers, uit Werkendam, een der drie opvarenden van het tjalkschip Dankbaarheid, dat in den storm van 27 Maart 1.1. met man en muis aldaar is vergaan. In het stadje Grave, aan de Maas, wordt de voormalige infanterie-kazerne thans be woond door Fransche paters en het voorma lige hospitaal door Fransche nonnen. In vele garnizoens-plaatsen b.v. te Nijmegen en te 's-Hertogonbosch is het juist andersom en waren de tegenwoordige kazernen vroeger kloosters. Te Roermond zijn verscheidene woningen door het bevoegde gezag onbewoonbaar ver klaard, de bewoners op straat gezet en die woningen gesloopt. Het gevolg hiervan is, dat eenige huisge zinnen geen onderdak kunnen krjjgen en zich 's avonds aan het politie-bureau aanmelden, waar men hen in de arrestantenkamer laat wolken van schuim en water aan 't oog zou wor den onttrokken. Da Robijn vloog als een zeemeeuw over het watervlak, terwijl liet grootzeil tot berstens toe gespannen was, behoudens een klein reefje, om ongelukken te voorkomen. Ik hield een waakzaam oog op alles en dacht aan Suzette, die ook aan mij zou denken, en ik dacht aan Hopkins, dien braven man, die de fusten zou ontvangen en in veiligheid brengen, oro daarna dadelijk aan Josias, zooals zijne gewoonte was, den prijs van de koopwaar te zenden, duizenden franken, waarvan drie duizend voor mij en de rest voor mijnheer Josias, Met zulke gedachten was 't weer zelfs mooi en wij waren allen opge ruimd, zonder acht te slaan op de onstuimige zee. Want waar was het, dat bet Kanaal, opge zweept door den stormwind, een helsch lawaai maakte. De wind, die naar 't westen kromp, nam nog altijd in kracht toe en joeg bergen van schuim op, die ons narolden en de arme Robijn dreigden te verslinden hij zuchtte en steunde, maar vervolgde niettemin zijn weg met gewei- overnachten bovendien wordt hun 's avonds en 's morgens voeding verstrekt. De laatste nachten waren al de arrestanten kamers met deze lieden bezet. Te Terneuzen is gisternacht de woning van den inspecteur van politie uitgebrand. Het gezin werd gelukkig gered. Er bestaat gegronde reden om aan kwaadwilligheid te denken. Amsterdam. Ten aanzien der gemeente raadszitting van Donderdagnamiddag moet nog worden gemeld dat de door burgemeester en wethouders gestelde vraagpunten I. Maakt de gemeenteraad bezwaar om voor den aanleg en exploitatie van een com munaal telephoonnet eene vergunning, welke ook, van de regeering, te vragen of te aan vaarden II. Wenscht de raad eene commissie te benoemen om met de regeering in onderhan deling te treden over voorwaarden van aan sluiting aan intercommunale en internationale netten zijn aangehouden tot de a.s. Maandag te houden vergadering, omdat dan de burge meester kan terug zijn. Ook de tariefkwestie is tot die vergadering uitgesteld, in verband met de gisteravond gehouden vergadering der Kamer van Koophandel. Inmiddels kan het i\7. v. d. D. verzekeren dat de wethouder van publieke werken, de heer Treub, besloten heeft zijn ambt neer te leggen en dat van dat besluit in de raads zitting van a.s. Maandag officieel mededee- ling zal worden gedaan. Het Alg. Hbl. is evenwel van meening dat de heer Treub, die de drijver is geweest van de geheele ongelukkige lelephoongeschiedenis, niet het recht heeft thans, te midden der verwarring, heen te gaan en het aan een ander over te laten de zaak in het goede spoor te brengen. Gevaar dat Amsteidam nu geen eigen telephoonnet krijgt bestaat er voorloopigniet; de Ned.-Beü-Telephoonmij. heeft zich verbon den de exploitatie desverlangd tot 1 Novem ber 1897 voort te zetten. Vergadering van de Hamer van koop handel en fabrieken te Schiedam, op Donderdag 1G April, des avonds ten zeven ure. Afwezig de heeren Maas en Honnerlage Grete. De voorzitter, de heer J. J. G. Nolet, opent de vergadering, waarop de notulen der vorige wor den gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken Behalve de gewone weekbladen en verslagen, het sArchief voor Handel en Nijverheid", de Economist e. a. Van de sLondon Chamber of Arbitration" een reglement en tarief van die instelling dige sprongen, waarvan ge geen flanw begrip hebt. Met dezen vliegenden storm zou het er aan de baai van Révjlle ook niet mooi uitzien die ruk winden, die de Robijn deden kreunen, gierden ook tot aan de kusten terwijl het hemelwater en het zilte vocht mij van de gewaste kleeren droop en ik met beide handen moeite had de roerpen in bedwang te houdeu, die heftig heen en weer schudde en mij dreigde te ontsnappen, doemde het beeld van Suzette voor mij op in den nevel en bemoedigde mij. Naarmate wij echter de Engelsche kust na derden, bedaarde de wind en de zee werd minder onstuimig, ofschoon er nog hoogs zeeën gingen. Tegen zes bemerkte ik in een soort van mist, gevormd door wolken schuim, het vuur van de «Eddyslone" en nu stuurde ik een weinig wes telijk op om loevende op de afgesproken plaats te komen. Wat een geluk! Sedert ons vertrek van Cherbourg geen schip in 't gezicht. Waar is het echter, dat men met een weer als toen niet ver om zich heen kan zien. Toen de nacht was ingevallen, veegde de wind de wolken weg, De afdeeling Leiden der Mij. t. b. d. Toonkunst die langs 't luchtruim vlogen als de Robijn door 'twater en tusschenbeide stukjes blauw open lieten, bezaaid met sterren, onbeschrijfelijk helder. Geen goed teeken voor de toekomstMaar wat deren de rukwinden, als men een stevig vaartuig onder de voeten heeftHoe klein het ook was, het had verstand van water en wind. Neem de schuiten van Trouville en van Grandcamp, mijn heer, gaan ze ooit te gronde, als de schippers op hun post zijn en de zee hun geen verraderlijke parten speelt Het was laat genoeg in den nacht, dat wij in 't gezicht van de kust kwamen dit is bij wijze van spreken, want in de duisternis was er weinig van te zien. De lichten van Plymouth, ja, en dat was gevaarlijk genoeg, zooals u zult begr ij pen t Maar Hopkins was een invloedrijk man en boven dien verwonderlijk geslepen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6