,A°. 1896 Vr dag 24 April. N°. 9030 KENNISGEVING. ijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. 0 IT G E V~3 R T. O D Biiilenlaiidsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het gehecle Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B C K B A I' t ROTERlTRliT 70. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone iegel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van R. A. DE KROES Wz. te O v e r s c h i e, om vergunning tot uitbreiding zijner branderij, staande .alhier aan den Noordvestsingel no. 121, kadas ter sectie H no. 107, met een stoomwerk tuig van 2 paardekracht en ketel, met een vervvarmingsoppervlak van 2 M1, Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 staatsblad n°. 95) Doen te weten Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den ïden Met a.s., vdes namiddags ten 2 ure, ten raadhuize •gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek n te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen vóór liet tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar jhet behoort, den 23sten April 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris, 7ERNÈDE. f B U E It IJ K. De slotsom van de beraadslaging van den ministerraad op Dinsdagavond was, dat het ministerie, met het oog op de weigering van Senaat om da kredieten voor Madagascar te bewilligen, meende niet langer de leiding der .zaken te kunnen behouden. Maar het kabinet •was van oordeel, dat het niet kan aftieden nu de Kamer geen zitting houdt. Daarom heeft Jhet besloten, de bijeenroeping der Kamer te vragen om haar bij de opening der zitting de motieven voor zijn besluit te doen kennen. De premier Bourgeois is rekenschap van dit besluit gaan geven aan president Faure, die er acte van nam. Bourgeois begaf zich ver volgens naar Brisson, die de Kamer tegen heden bijeenriep en de afgevaardigden per telegraaf deed waarschuwen. Dus het ministerie zal aftreden. Want we kunnen nu wel aannemen, dat, welke motie van vertrouwen de Kamer ook aanneemt, het ministerie zal bljjven bij zijn besluit. Van 28 Oct. 1.1. tot heden, dus ongeveer 6 maanden heeft het radicale kabinet Bourgeois het uit gehouden. Maar wat nu? Een 35ste ministerie, maar waar moet dat vandaan komen, terwijl Kamer en Senaat niet tot overeenstemming kunnen komen. Arme Félix Faure, wat zal het gaan stormen. Wellicht zal het zelfs zoo hard gaan stormen, dat ook gij van uw troon waait. Maar wat dan Nu komt weer een bericht uit Parijs, dat wanneer heden de Kamer een gunstig votum voor het ministerie uitbrengt, Bourgeois opnieuw zal belast worden met het vormen van een ministerie, dat dan een zoogenaamd concentratie-kabinet zal zijn. Is het gerucht juist, dan kunnen wij dus verwachten, dat er eenige al te radicale elementen uit het kabinet zullen verdwijnen en dat hun plaats zal ingenomen worden door mannen uit liet linker-centrum. Naar aanleiding van de minister-crisis wordt nog gemeld, dat eenige ministers zich ten sterkste verzet hebben tegen het plan om ontslag te nemen na het Senaatsvotum en dat de president der Kamer eveneens bedenkingen heeft geopperd tegen de wijze, waarop het ministerie ontslag denkt te nemen. De president vindt het constitutioneel om eerst de Kamer bijeen te roepen, haar mede te deelen dat men van plan was zijn ontslag in te dienen, en eerst daarna officieel de porte feuilles neer te leggen. De pers begroet deze gebeurtenis met zeer verschillende uitingen. De conservatieven maken een deftig gebaar van zelf-achting, slaken een zucht van verlichting over het verdwijnen van zooveel slechtheid, sommige radicalen Lanterns en Intransigeant) meenen dat thans de Senaat verpletterd moet worden door de uitverkorenen van het algemeen stemrecht terwijl anderen de ministers voor deserteurs uitmaken. Alles onder accompagnement van de schrille tonen van de Cassagnac's trompet in de Autorite', die uitschettert dat thans Félix Faure en de republiek moeten vallen. De minister Lockroy heeft het besluit doen teekenen, waarbij een Hooge Raid voor de koopvaardij wordt ingesteld. I) U 11 S C If 1 1 N L'. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft Dinsdag het ontwerp tot aanleg en subsidieering van lokaalspoorwegen bij tweede lezing goedgekeurd. De behandeling van het ontwerp in zake den bouw van staatsgraan- pakhuizen werd aangehouden. Vrijheer Von Hammerstein is veroordeeld tot drie jaar tuchthuisstraf, 1500 mark boete en vijf jaar verlies van burgerschapsrechten, subsidiair tot een dag tuchthuisstraf voor elke '15 mark boete. ENGELAND. In een redevoering gisteren in de C'onsti; tutional Club gehouden heeft Chamberlain gezegd: Engeland is geweest en moet blijven de overheerschende mogendheid in Zuid- Afrika. Onze belangen zijn grooter dan van alle anderen, en tot eiken prijs willen wij alle buitenlaudsche inmenging werenHet is de plicht van iederen staatsman om de vriend- schappe ke betrekkingen tusschen Engel- schen en Hollanders, die waarschijnlijk nog vele jaren in de meerderheid zullen zijn, te handhaven. De minister hoopte eerlang den toestand te herstellen zooals hij was vóór den inval in Transvaal, en door geduld herstel te ver krijgen van de werkelijke grieven die bestaan. Met betrekking tot den opstand van de Matabelen zeide Chamberlain dal de regeering ten volle het ernsiige van den opstand beseft, maar niet van plan is een gedeelte van het Engelsche leger er op af te sturen, daar dit ongeschikt is voor de manier van oorlogvoe ren daar. De Bechuanaland Exploration Company te Londen heeft gisterochtend het volgende telegram ontvangen: Buluwajo, 21 April, 4 uur 's middags. De toestand is ernstig. De Matabelen, wier aan tal op 14,000 geschat wordt, zijn op drie mijlen afstand van de stad genaderd; 1150 bevriende Kaffers zijn in de stad gekomen. De correspondent der Times te New-York zendt een lang onrustbarend telegram aan zijn blad over de onderhandelingen tusschen Enge land en de Vereenigde Staten betreffende Venezuela. De correspondent beweert dat de onderhandelingen geheel stilstaan en dat het geschil elk oogenbiik weer met kracht kan uitbarsten, Salisbury zon de bekende voor stellen der Unie om de kwestie scheidsrech- teüjk uit te maken afgewezen hebben zonder tegenvoorstellen te doen. In een hoofdartikel erkent de Times dit, maar tevens zegt het blad, dat Salisbury middelerwijl een algemeen plan van arbitrage heeft voorgesteld. Te Washington werd dat onaannemelijk geacht. Een nieuw voorstel van Amerikaansche zijde is nu onderweg naar Lon den. De Timet zegt ten slotte te vertrouwen, dat de beide elkaar welgezinde regeeringen de komende moeilijkheden minnelijk zullen weten te vereffenen. De Press Association meent te weten, dat Dinsdagavond in een der zalen van het ge bouw van het Lagerhuis eene bijeenkomst heeft plaats gehad van een 30-tal Parlements leden, verscheidene officieren en een aantal personen, meer of minder betrokken bij de jongste gebeurtenissen in Transvaal. Men be weert zelfs dat enkele leden van Jamesons expeditie daar aanwezig waren en inlichtingen hebben verschaft. Voorzitter was het Parle mentslid Ashmead Bartlett. Omtrent het ver handelde is niets uitgelekt. RUSLAND. De keizerin bevindt zich weer in geze gende omstandigheden. Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft Dins dag de graven van Alexander II en Alexander III te Moskou bezocht en daar prachtige kransen met linten in de Russische en Bul- gaarsche kleuren neergelegd. Vervolgens keerde hij naar het winterpaleis te Petersburg terug en ontving daar de gezanten van Duitschland, Italië en Engeland en den Fran- schen zaakgelastigde. Later bracht hij een bezoek aan den minister van buitenl. zaken en voorzitter der Heilige Synode, Podedonoszeff. H et gemeentebestuur van Petersburg bood Fer dinand een album met gezichten dier stad aan. Vorst Ferdinand heeft van den czaar bij een afscheidsdiner de Wladimir-orde ie klasse ontvangeD. De Russische expeditie van het Roode Kruis is Maandag te Port-Said aangekomen en zal zich via Jibutil, een Fransclie haven aan de Roode zee, naar Abessynië begeven, daar de Italiaansche regeering geen vergunning heeft willen geven om te Massowah aan land te gaan. De expeditie bestaat uit 11 geneeshee- ren en 21 andere personen; uit Alexandria zullen zich nog 19 anderen er bij aansluiten. Veertien verpleegsters, die ook mede waren gekomen, worden naar Rusland teruggezon den, omdat men de reis van Jibutil naar hei binnenland te vermoeiend voor haar vindt. O O S T E N It IJ K-n OSGARIJE. Het Oostenrijksche Huis van afgevaardigden heeft Dinsdag een aanvang gemaakt met de behandeling van het door graaf Badeni inge diende ontwerp tot hervorming van het kies recht. Aan de aanneming daarvan valt niet te twijfelen. Wel verklaarden de jong-Czechen zich voorde invoering van algemeen en reeht- streekseh kiesrecht, waartegenover de Polen en de conservatieven de leden van den Rijks raad wenschen verkozen te zien door de pro vinciale Landdagen, terwijl de Duitsch-vr(j- zinnigen weer bijzondere voorrechten voor zich verlangen, maar men verwacht dat de groote meerderheid zich bij het regeerings- ontwerp zal neerleggen, teneinde de uitbrei ding van stemrecht niet tegen te werken. Het Hongaarsche Huis van afgevaardigden heeft Dinsdag in een plechtige zitting alle wetsontwerpen en feestprogramma's betref fende de milenniumfeesten zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Alleen onder deze voorwaarde was de oppositie be reid tot die besluiten mede te werken. Dinsdag is op het Albrechtplein te Weenen in tegenwoordigheid van den keizer en een schitterend gevolg, het standbeeld van den toondichter Mozart onthuld. Baron Hirsch in Dinsdag plotseling over leden op een zijner bezittingen bij Komorn in Hongarije. Hij was in 1831 in München geboren en werd door koning Leopold II van Beieren tot baron gemaakt. Zijn eenigen zoon verloor hij nu tien jaar geleden, en daar hij verder geen kinderen had, besloot hij het enorme fortuin dat hij in Turkije bij den aanleg der Oostersche spoorwegen verdiend

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1