VERSLAG Kamer van Koophandel en Fabrieken PEIt TELEGRAAF. O n d e r w ij s. sloot langs de Zijlstraat, waaraan de woning tan den slager Scholte een uitgang heeft. Door het uitschieten van den vaarstok is hedenmorgen de spoelinghaler J. Lansber gen, van Oversehie, in de Noordvestgracht te water geraakt, doch onmiddellijk gered door den spoelinghaler M. van Trigt. Naar men verneemt zal de commissie van rapporteurs voor de kieswet ter vaststelling van haar eindverslag bijeenkomen nadat de Kamer hare werkzaamheden heeft hervat. De leden van de Tweede Kamer, behoo- rende tot de club onder leiding van mr. Goe man Borgesius zijn opgeroepen om op den avond van den dag der terugkomst van de Kamer, dus Dinsdag a.s., een vergadering te houden. De iSt.-Ct. no. 401 bevat de wet van den 46n April, tot regeling der personeele belas ting. Schiedam is in de 4e klasse geplaatst. Een ooggetuige meldt uit Honnef het vol gende aan het Dagllad Maandag 27 April, 's namiddags ten 6 ure, kwamen HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes op Haar doorreis naar Zwitserland te Honnef aan, waar ook de Koningin van Zweden gelogeerd is. Toen de trein, waarin onze Vorstinnen ge zeten waren, arriveerde, was op het perron, waar niemand toegelaten werd, aanwezig de Koningin van Zweden, vergezeld van een hof dame en een adjudant. Het station was versierd en op het perron was een looper gelegd, die naar het koninklijk rijtuig leidde. De koningin van Zweden, een vorstelijke verschijning met innemend uiterlijk, was ge kleed in donker fluweel met langen sleep. Zoodra de koninklijke trein had stilgehou den, stegen onze Koninginnen uit en werden hartelijk begroet door de koningin vau Zweden. De Koningin-Regentes en de koningin van Zweden namen vervolgens plaats in het koninklijk rijtuig van den trein en vertoefden aldaar tot het uur van vertrek. Onze jeugdige Vorstin deed in dien lijd een rijtoer door de stad en werd bij het wegrijden met hoera begroet. Ten 0% ure vertrokken onze Koninginnen, na een hartelijk afscheid van de koningin van Zweden te hebben genomen. Het 11-jarig dochtertje van een sigaren maker, aan het Zieke te 's-Gravenhage, vond Woensdag in de Koningstraat aldaar in een aschbak een kartonnen doos, die bleek te be vatten een waarde van f730 aan bank en muntbiljetten. Door de zorgen van den vader van hit kind, dat met haar vondst naar huis was ge sneld, was de eigenaar spoedig gevonden. Deze, de winkelier V. in de Koningstraat, be loonde de eerlijkheid van den vader met een flinke gift. Naar wij vernemen, hebben B. en W. van Amsterdam, naar aanleiding van een verzoek van het comité voor het Mei-kinderfeest, de hoofden van scholen aangeschreven, dat er geen bezwaar bestaat op 4 Mei vrij te geven aan de kinderen, voor wie dien dag verlof wordt gevraagd. In de Drentsehe venen is Maandag eene algemeene werkstaking uitgebroken. Te Em mer en Barger-Compascuum, W eerdingerveen, Valther- en Weerdingermond, overal is de arbeid nedergelagd, Us gewoonlijk is de eisch loonsverhooging. Ook te Peize eischen de turfgravers ver hooging van loon van!4.75 tot f4.95per dag. Te Beets (Fr.) hielden de stakers Dinsdag in 't achterhuis van een arbeider appèl. Mede gedeeld werd, dat vier verveners weer had den toegegeven, voor wien het werk is hervat. Ongeveer 450 stakers hebben daardoor ver hoogd loon gekregen. Hun getal bedraagt nu nog p.m. 250. De stand is nu zoo: 34 ver veners hebben den eisch ingewilligd en 7 nog niet. Met algemeene stemmen besloten de stakers vol te houden. Tegen den appèl- meester is proces-verbaal opgemaakt wegens het beraadslagen in de open lucht. Voor de verveners, die inwilligden, wordt geregeld doorgewerkt. Daar alles zoo rustig mogelijk is, is de ver sterking der politie, Zondagavond gearriveerd, weer ingerukt. Ook genoemde politie-autori- teiten vertrekken naar hunne standplaatsen. De veenarbeiders in den eersten Ekslooër- mond hebben Maandag en Dinsdag allen het veenwerk hervat. Het loon f9.50 per dagwerk is door de meeste verveners toegezegd. Woensdag omstreeks kwart voor twaalven was te Loosdrecht een prachtig natuurver schijnsel zichtbaar, n.l. een vuurbol, die zich boogvormig voortbewoog in de richting noord west-zuidoost, en vervolgens zich oploste in een straalbundel met heerlijk gekleurde punten. De Zigeuners, die getracht hebben tusschen Venlo en Susteren ons land binnen te drin gen, zjjn door Pruisische gendarmen verder Pruisen ingedreven onze marechaussees die de grenzen van Arcen tot Sittard bewaakten, zijn daarop naar hun standplaatsen terugge keerd. Nabij Kerkrade (L.) zou een 22,000 KG zware stoomketel der firma Piedboeuf, be stemd voor de fiima Eichens Söhne, naar de plaats zijner bestemming worden overge bracht. Tot Afden, ruim 300 meter van de bestemmingsplaats, slaagde het vervoer goed maar eensklaps viel het gevaarte van den met 24 paarden bespannen wagen in eene sloot. De arbeider T. had het ongeluk onder den ketel te geraken. Geheel verpletterd werd het lijk daaronder te voorschijn gehaald. De ongelukkige was gehuwd en vader van vier kinderen. VAN DE TE SCHIEDAM. OVER DEN TOESTAND VAN Nijverheid, Handel en Scheepvaart, in het jaar 4895. Algemeen Overzicht. De weinig bevredigende toestand van handel en nijverheid, dien wij in ons vorig jaarverslag moesten eonstateeren, heeft in het afgeloopen jaar een gunstiger wijziging ondergaan, dan met het oog op verschillende omstandigheden, waar van we toenmaals melding maakten, mocht ver wacht worden. Aithans kan er, wel is waar, nog niet worden gezegd, dat de hoofdtak van industrie in deze gemeente in bloeienden toestand verkeerde, het geeft toch een aangenamen indruk van een, zij het dan ook tijdelijk, algemeen gunstiger toestand te kunnen melding maken. Wel zijn de bezwaren, die deze industrie sinds lang in zijn bloei belemmerden, ja zelfs zijn voortbestaan ernstig bedreigden, niet opgeheven of zelfs verminderd, maar, gesteund door de vorderingen der wetenschap en der practijk, be ijveren zich onze industrieelen daaraan zooveel mogeiijk het hoofd te bieden, in het bewustzijn dat, nu de jaren van stilstand in de exploitatie van dat terrein tot het verleden moeten beboe ren, alles dient aangegrepen, om die fabrieken méér productief te maken en de oude renommee van hare artikelen niet alleen te handhaven, maar ook te doen toenemen. Er bestaat geen twijfel, dat, wanneer bedoelde industrie niet zóo te worstelen had tegen de be schermende bepalingen, welke tegen haar produc ten in andere rijken werden gemaakt, terwijl zij zelve daartegen als machteloos en zonder verweer staat, onze gemeente haar ouden bloei zou zien herleven. Dat, niettegenstaande deze belemmeringen, onze gemeente Schiedam zich op alle mogelijke wijzen tracht op te heffen, blijkt uit de vestiging van nieuwe fabrieken van anderen aard, en door uitbreiding van die bestaande, welke reeds jaren lang eenig tegenwicht in de schaal hebben ge legd tegen de verliezen, door eene gedrukte, en dus kwijnende industrie, haren ondernemers be rokkend. Alle kenteekenen doen zich voor, dat, bij het verloop van 't getij, de bakens meer en meer zullen worden verzet, nu er ook van buiten af het oog op Schiedam wordt geslagen, als een in hooge mate gunstig gelegen plaats, die zeld zame gelegenheden aanbiedt aan den handel en vooral aan de nijverheid, om zich hier te vestigen. Dat daarvan meer en meer gebruik wordt gemaakt, getuigen de nieuw gestichte inrichtin gen van industrieelen aard, b.v. een soda-, een lucifer- en een cartonnagefabriek, en vooral de uitbreidingen aan sommige reeds lang be staande gegeven, waaronder er zijn die niet alleen hier te lande, maar ook in den vreemde, een aangroeiende reputatie genieten, en waarop Schiedam, juist omdat het door een zijdige beoordeeling of door mindere kennis van plaatselijke toestanden al te zeer in een verkeerd licht werd gesteld, trotsch mag zijn. En, waar zijne nijvere en ordelievende inwo ners zich beijveren, alles wat mogelijk is tot zijn bloei bij te dragen, daar blijft het gemeentebestuur niet achter, een open oog voor de belangen der gemeente te hebben, en die naar de eischen van den tijd krachtig te be vorderen. Brander ij en. Zooals reeds met een enkel woord werd aangeduid, werkten deze fabrieken het vorige jaar niet ongunstig. De tweede helft des jaars was zelfs niet onvoordeelig te noemen, door de lioogere prijzen van den moutwijn. De bande! in gist en spoeling, deze voorname bijproducten eener branderij, had evenwel met groote bijkomstige moeilijkheden te kampen, die de financieele resultaten, door het gedistil leerd verkregen, aanmerkelijk reduceerden. Gist handel. Dit voorname bijproduct der branderijen er zijn wel eens tijden geweest dat het daarvan 't meest winstgevende artikel was, had dit jaar veel zwarighelen te door worstelen. De concurrentie toonde zich zeer machtig, en de oprichting van gist- en spiritus fabrieken in het buitenland roet name in Engeland, waar de sHome produce" meer en meer wordt begunstigd, droeg liet hare er toe bij, den handel in dit product beteekenende hinderpalen m den weg te leggen, hinder palen, die daar alleen door een matigen prijs en uitstekende kwaliteit te bekampen zijn. Dat de nieuwe wet op de stokerijen in België, waar mede een invoerrecht van 40 centimes per kilo gepaard za! gaan, daaraan geen voordeel zal doen ligt voor de hand. Onze gistfabrikanten zijn zich van dien toe stand wel bewust, en trachten in hun eigen belang die maatregelen te nemen, welke hunne terugdringing van de Engelsche markt zullen kunnen voorkomen. De handel op België is dit jaar vooruitgegaan. Spoelinghand el. De prijzen der spoeling waren in het afgeloopen jaar slechts middel matig; althans in de eerste helft des jaars. Verschillende oorzaken droegen daartoe bij. Vooreerst oefenden de lage graanprijzen op dit voedingsmiddel voor het vee natuurlijk veel invloed uit, maar vooral waren de belemme ringen die onzen vetmesterijen, wat den invoer van het vee in België betreft, in den weg wer den gelegd, de reden, dat dit jaar op dat gebied ongunstig te noemen is. Was gedurende ge- ruimen tijd België voor ons gesloten, het magere vee was bovendien duur en voor het vette kon geen behoorlijke prijs worden bedongen. Dit werkte nadeelig op liet verbruik van spoeling, en oefende op dien handel een drukkenden terug slag uit. De spoelinghandel, benevens die in geperste en gedroogde spoeling, leverde, vooral in het eerste halfjaar geen bijzonder voordeeiige resul taten op. Later, namelijk in het tweede half jaar, is dit verbeterd, ook door het wijken van nmond- en klauwzeer." Scheepvaart. De scheepvaart naar hier bleef stationnair niettegenstaande de lossing hier ter stede door verschillende omstandigheden wèl zoo voordeeiig als in het naburig Rotterdam kan geschieden, en onze importeurs in het belang der gemeente en van vele rappe handen, die dan meer werk zouden kunnen vinden, hun steun niet onthouden. Door de maatregelen, door de importeurs aangewend, bij de buiten- landsche kooplieden, om de schepen met granen uit de Oostzee en van de Zwarte Zee hier te doen lossen, is de scheepvaart ten minste stationnair gebleven. Kon de minder gunstige uitwendige toestand van de haven, vooral de ingang daarvan, nu juist niet uitlokkend voor het scheepvaartverkeer genoemd worden. het gemeente-bestuur heeft niet geaarzeld daarin de noodige ver betering aan te vangen, en besloot tevens tot uitbreiding der havengelegenheid aan de Maaszijde, terwijl eene nieuwe herziening van het havengeld-tarief het hare er toe zal kunnen bijdragen, de con currentie van nabijliggende gemeenten zoo mo gelijk het hoofd te bieden. Graanhandel. De graanhandel heeft dit jaar geen winst afgeworpen. De plotselinge rijzing in het voorjaar werd door een even spoedige daling gevolgd, waardoor al de behaalde winst verloren ging, terwijl do enorme achteruit gang van den prijs der maïs in het najaar ge voelige verliezen berokkende. Die handel beperkte zich nu ongeveer tot plaatselijke consumptie uitvoer van hier, naar België of den Rijn, van granen en mout, was in verscheidene jaren van geen beteekenis meer, waarvan het gevolg mede was, dat er geen noemenswaardige opslag van granen dit jaar plaats had. Veehandel. Dit jaar leverde de veehandel geen bevredigende uitkomsten, zooals reeds hier vóór met een enkel woord is aangestipt. Het magere vee was op de voor- en najaarsmarkteit, vooral door het tijdelijk openstellen van de Bel gische grenzen en de d;in van daar gevolgde aankoopen, te duur om eenige winst bij omzet te kunnen behalen, terwijl het vette slechts zeer matige prijzen kon bedingen. Wanneer de uitvoer naar België, bij het thans in ons district ophou den van het umond- en klauwzeer", weder tot zijn normalen toestand terugkeert, zal er eerst een nieuw tijdperk van leven voor dien handel kunnen aanbreken. V e t in e s t e i' ij en S c h a p e n w e i d e r ij. Veel van het hierboven aangevoerde kan ook op deze takken van veehandel worden toegepast. Een gunstig hooijaar en lage spoelingpnjzeii maakten echter den toestand gunstiger dan die bij het tegengestelde het geval zou geweesl zijn, en kwamen, vooral de laatsten, de vetrnosterij ten goede. liet ophouden van het omond- eu klauwzeer" heeft dit bedrijf van vele belemme rende maatregelen verlost. Vetmesterij is hier van beide genoemde do hoofdtak. Schapcnweiderij beeft slechts op geringe schaal plaats, om van de in gebruik zijnde wei landen nog een weinig te profiteer en, wanneet- het rundvee die verlaten heeft. Gas- en Waterleiding. De gasfabriek heeft door eenige reductie van den prijs voor het gas, voor gemeente- en industrieel gebruik, iets van hare steeds gunstige resultaten moeten afstaan. Daar de gasfabriek voor gemeentereke ning wordt geëxploiteerd, kan het geen verwon dering baren, dat het aanbrengen van electrisch licht niet bijzonder door het gemeentebestuur wordt begunstigd. Van daar, dat deze wijze van verlichting nog slechts bij uitzondering, en tot zeer weinige inrichtingen beperkt, wordt aange troffen. Aangaande het water uit onze gemeente waterleiding valt op te merken, dat dit, blijkens de resultaten van een geregeld scheikundig on derzoek, van voldoende kwaliteit blijft. Meerdere aansluitingen komen weinig meer voor, tenzij bij nieuwgebouwde panden, daar de reeds be staande nagenoeg allen bij de waterleiding zijn aangesloten. De voordeelen, welke de waterleiding nog kort geleden door den slechten toestand van het water in de binnenstad genoot, daar toen velo fabrieken, met name branderijen en mouterijen, voor al het benoodigie water van de waterlei ding moesten gebruik maken, aangezien hot grachtwater totaal onbruikbaar was, die voor deelen zijn dit jaar aanzienlijk minder geweest, doordien het bedoelde grachtwater, door een betere wijze van spuien enz., ten allen tijde dat dit mogelijk is, althans gedeeltelijk voor industrieel gebruik met beter gevolg kan aan gewend worden zoodat men daar dit jaar niet meer uitsluitend tot de uit den aard der zaak kostbare waterleiding behoefde de toevlucht te nemen. Meer en meer blijft het echter te betreuren dat bij den aanleg der waterleiding de behoefte onzer fabrieken aan helder water tot billijken prijs zoozeer is over het hoofd gezien. De poginr- gen om in het tarief van 40 ct. per M* eene aanzienlijke vermindering te verkrijgen bleven tot nu toe vruchteloos, evenmin is nog iets te bespeuren van een in uitzicht gesteld veranderd tarief der waterleiding, waarbij eene verlaging voor de fabrieken zoude worden voorgesteld. Wordt vervolgd.) 'S-GRAVENHAGE, 4 Mei. Bij de dienstdoende schutterij te Schiedam is be noemd tot officier van gezondheid tweede klasse a la suite dr. D. N. Janssen, schutter. Bij zijn aftreden ais leeraar der hoogere burgerschool voor jongens, werd aan dr. A. E. J. Holwerda, thans opgetreden als hoogleeraar bij de faculteit der letteren aan de rijksuniversiteit te Leiden, door zijne leerlingen als bewijs van hoogachting eu sympathie een fraai eikenhouten bureau-ministre en daarbij behoorende stoel vereerd.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3