Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphls. lingstroepen, in de eerste plaats militairen moeten worden ingedeeld, die tot het ka Ier van genoemd wapen behooren. De deiachementen, welke onderscheidenlijk den 16n en den 23n Mei e. k. per Prinses Maria en Salah naar Batavia zullen worden overgebracht, worden elk tot eene sterkte opgevoerd van 5 onderofficieren en 100 korpo raals en manschappen. De Times bevat het volgende telegram d.d. 2S April van een correspondent te Singapore De bijzonderheden van het ontzetten en het verlaten der Ilollandsche buitenposten in hel noorden van Sumatra doen zien, dat er ernstig gevochten is. De Atjehneezen legden een wanhopigeu moed aan den dag, man tegen man vechtende. De colonne van Van Ileutsz, die tot ontzet was gekomen, werd ingesloten. De Atjehneezen braken door de colonne heen en namen een kanon. De Hol landers heroverden het kanon door een flinke charge met de bajonet. De marechaussee hield zich -kranig, met het zwaard in de hand char- geerende, en ten slotte stelde de aankomst van versterkingen de colonne in staat met het stuk terug te trekken. Een andere colonne liet echter een kanon achter. Toekoe Oemar blijft te huis en ofschoon zijn volgelingen tegen de Hollanders vechten, gelooft men dat hij weder vriendschappelijke betrekkingen verlangt aan te knoopen. De troepen zijn zeer vermoeid en het hospitaal is vol. Men gelooft hier, dat de Hollanders Atjcli niet kunnen onderwerpen zonder groote versterkingen uit Holland. De lijst der hoogst aangeslagenen ver kiesbaar tot leden der Eerste Kamer in de provincie Zuid-Holland, bevat 633 namen. De laagste aanslag is f 1003.93. Het bedrag aan giften en toezeggingen, gedurende de maand April ingekomen ten behoeve van het sTaalfonds tot behoud en bevordering van het tlollandsch als volkstaal in de Boerenrepublieken van Zuid-Afrika", is f 3903.69 en 88 francs. Totaal der vorige lijsten f25,878.68 250 frs. en f23.50 van jaarlijksche bijdragen. Totaal generaal f56,782 37 Vs, 338 frs. en f23.50 aan jaar lijksche bijdragen. De zesde algemeene jaarvergadering der vereeniging onder de zinspreuk »Moed, Beleid en Trouw", werd Donderdag gehouden te 's-Gravenhage, onder voorzitterschap van jhr. G. M. Verspijk, op den dag der instelling van de Militaire Willemsorde. De voorzitter wees op de groote waarde dier orde, voor velen een drijfkracht in het leven. Vooial met het oog op den tegen- ,woordigen toestand in Indië verwachtte hij vele daden van moed, beleid en trouw van het Indische leger, maar vermeerderde ook de kans voor de vereeniging om onderstand te moeten verleenen, waarom hij bij ver nieuwing de vereeniging in de algemeene belangstelling aanbeval. De rekening werd goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat herkozen waren in het hoofdbestuur generaal Verspyk als voor zitter; jhr. mr. Schorer, onder-voorzitter en Van Braam Houckgeest secretaris-penning meester. De vergadering benoemde verder tot be stuursleden kolonel Verspijck, uit Utrecht, en kapitein Wijnmalen, uit Amsterdam. Verder bleek, dat vele afdeelirigen bloeien dat de vereeniging ruimschoots gelegenheid had om hulp te verleenen en zelfstandig hulp verleent. Bewijzen van dankbaarheid door de ondersteunden bleven niet uit. Onder krachtige aanbeveling van het goede doel der vereeniging werd de vergadering gesloten. Gedurende de maand April kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 518 schepen, metende 413,752 netto reg. ton, waarvan 27 zeilschepen, met. 10,778 netto reg. ton- In April 1895 kwamen den Nieuwen Wa terweg binnen 444 schepen, metende 329,183 netto reg. ton, waarvan 33 zeilschepen, met. 9588 netto reg. ton. Sedert 1 Januari van dit jaar kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 1749 schepen metende 1,370,074 netto reg. ton, tegen 1447 schepen, metende 1,049,385 netto reg. ton in de eerste 4 maanden van 1895. AIzoo eene ver meerdering van 302 schepen en 321,'289 netto reg. ton. Volgens opgave van Bureau Veritas ver ongelukten in de maand Maart 66 zeilsche pen, waaronder 2 Nederlandsche en 20 stoomschepen. De viering van den In Meidag te 's-Gra venhage, Amsterdanf^ Haarlem, Utrecht, Groningen en in andere gemeenten had een- ordelijk en kalm verloop. Door de directie der Ned. Gist- en Spiri- tus-fabriek te Delft is aan de beambten en vaste werklieden een dividend van 4 pet. toegekend over liet door hen in 1895 ver diende loon. Twee werklieden der Ned. gist- en spiritus fabriek, te Delft, hebben hun ontslag gekre gen op grond dat zij, volgens het oordeel dei- directie, te krasse woorden hebben gebezigd bij het graf van hun overleden vriend A. Piket, den indertijd ontslagen ondermeester- Machinist. Daar het scheidsgerecht ontbonden is, kun nen zij nu ook daaibij niet reclameeren. Door mej. de wed. P. van Dam Hoogers- hof, onlangs te Delft overleden, is gelegateerd aan de diaconie-armen der Ned. Ilerv. ge meente f500 aan de kerkelijke admini stratie derzelfde gemeente f 500 aan de afd. Delft van het Ned. Zendeling-genootschap f 500; aan de afd. Delft der Ned. Gustaaf Adolf-vereeniging f 500alles vrij van suc cessie-rechten. - +0 De klompen-schutter Duijveslein is Don derdagavond uit de provoost van dea schut tersraad te 's-Gravenhage ontslagen, waarin hij 8 dagen arrest had ondergaan ter ver vanging van niet betaalde boeten, hem vroe ger opgelegd. Op de rivier de Maas voor Brielle ge raakte, bij het overhalen van de fok, de knecht van een kolenschuit door den hevigen wind overboord. Alle pogingen tot redding waren tevergeefs, en de jonge man verdronk. Bij de politie te Dordrecht is gedeponeerd een valsche rijksdaalder met de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1848. Het randschrift ontbreekt. Bij een bejaard echtpaar, dat te Oude water sedert jaren van de publieke weldadig heid had geleefd, werd ongeveer f 1500, meest aan kleingeld, gevonden. Een bezoek door een der predikanten aan de zieke vrouw gebracht, was oorzaak dat dit jaren lang opgespaarde geld voor den dag kwam. Men meldt uit Bolsward aan de N. R. CL: De firma Brouwer Zoon, kassiers alhier, heelt tijdelijk hare betalingen gestaakt. Een der firmanten heeft de stad verlaten. De firma genoot sinds vele jaren een onbepaald vertrouwen. Donderdag gaven de groote verveners J. P. v. d. Sluis en F. Oosterbaan, te Beets, toe aan den eisch der stakers. Er zijn nu nog 5groote verveners, die niet toegegeven hebben. Een droevig ongeluk heeft Donderdag in het stedelijk ziekenhuis te Utrecht plaats ge had en een jong meisje tot het slachtoffer van haar edel beroep als pleegzuster gemaakt. Mejuffrouw Schotman, uit Zwolle, was Don derdagochtend te omstreeks 10 uur in de diphtherie-barak bezig een inhalatie-toestel in orde te maken, toen plotseling door nog onverklaarbare oorzaak hare kleederen vlam vatten. De arme pleegzuster stond in een oogenblik in lichte laaie. Op haar hulpgeroep snelde men toe, en vond haar in den meest be- klagenswaardigen toestand. Men blu.schte de vlammen, en nu bleek het, dat het ongeluk kige meisje vreeselijke brandwonden had aan armen en beenen. Natuurlijk werd aanstonds het noodige gedaan om hare pijnen te ver zachten en het leven te behouden. Deze pogingen mochten echter niet baten. Des middags te halfdrie overleed mejuffrouw Schotman. Hoe vreeselijk dit sterfgeval ook zij, en hoe ontzettend het moge wezen voor de nabe staanden van zuster Schotman, deze troost kan hun zeker gegeven worden, dat mejuffrouw j Schotman bezweken is op haar post, gestor- f ven in de uitoefening van haar edele taak, l gevallen op het veld van eer. (U. R.) De heer Bluijssen te Asten, heeft concessie aangevraagd voor een tram van Helmond naar Asten, met stoom, gas of electriciteit als be weegkracht. In den nacht van Zondag op Maandag zijn er bij den heer Somers, hotelhouder te Oor schot, gruwelijke schandalen gepleegd. In den tuin zijn al de vruchten alsmede de heesters tot den grond toe afgesneden, het tuinhuisje opengebroken, waarin zich een lees bibliotheek bevindt, de boeken zijn alle ver nield en de aanwezige tuinzaden door den j geheelen tuin verspreid. j Donderdagnacht hebben waarschijnlijk de- j zelfde personen al de ramen en deuren met 1 vuil besmeerd. De marechaussees doen ijverig onderzoek om de laaghartige daders op het spoor te komen. Te Zwalmen is, bij het afbreken der kerk, het lijk gevonden van een militair in Fran- sche generaalsuniform, groenen rok met gouden borduursels en tressen, en kaplaar zen aan. Het hoofd ontbrak en eveneens de de degen en de sporen. Men vermoedt, dat men hier te doen heeft met het lijk van den baron Van Nieuwen- broek, die in 1791 in een gevecht tusschen Pruisen en Franschen, nabij Swalmen, sneu velde en in de kerk werd begraven. In de gemeente Oud-Vosmeer woont een meisje, dat op het laatst van April den leef tijd van elf jaar heeft bereikt en met recht een reuzin mag genoemd worden. Hare lengte is ongeveer 1780 mM. en alle lichaamsdeelen zijn daaraan geëvenredigd, zoodat zij een verbazend gewicht moet bereiken. Het meisje bezoekt de O. L. school en is, wat verstan delijke ontwikkeling aangaat, gelijk met kin deren van haren leeftijd. Door den heer G. van der Peyl, te Ter Neuzen, is een proef genomen om van klei uit die streken steen te bakken. Aanvanke lijk is de proef goed geslaagd; de gebakken steen was van goede kwaliteit. Meer proeven zullen genomen worden en indien die goed uitvallen, zal een steenbakkerij worden ge sticht. Volgens een telegram uit Sheerness van gisteren is aan boord van de mailboot Prins 'Hendrik van de maatschappij Zeeland de stoomleibuis gebarsten, waardoor drie stokers gedood werden en een zware brandwonden bekwam. Haarlem. Te dezer stede is opgericht eene maatschappij, die zich ten doel stelt hst verbeteren der huisvesting van minvermogen den en in het algemeen van den gezondheids toestand in de gemeente met betrekking tot het wonen, door aankoopen, veranderen of vernieuwen van bestaande woningen; het overnemen van open plaatsen en het afbreken van aanwezige gebouwen, hetzij tot het op richten van nieuwe, hetzij tot verbreeding van nauwe straten en tot bevordering eener ruimere luchtverversching. Het kapitaal is £100,000. De aandeelen zijn f 500 groot. Bestuurders zijn de heeren A. de Clercq, F. A. Grijseels, H. L. Jansen van Raay, jhr. mr. F. W. v. Styrum en dr. J. B. Wijnhofï, en commissarissen jhr. mr. J. W. G. Boreel van Ilogelanden, mr. N. G. Cnoop Ivoopmans en mr. F. R. Crommelin. De toestand van Richard Hol, die, zooals ge meld is, gedurende eenigen tijd lijdende was, is verbeterd. Een verschrikkelijke ontploffing heeft Donder dag plaats gehad in de mijn te Wortley bi* Leeds. Op het oogenblik der ontploffing waren een 100-tal werklieden beneden. Reeds zijn 30 dooden opgehaald men schat het getal dooden op 70. De meeste overlevenden hebben ernstige brandwonden bekomen. Ook in het mijribekken van Bergen, te Cipry heeft een ontploffing van mijngas plaats gehad waardoor zes werklieden werden gedood. Prins Christiaan van Sleeswijk-Holstein, schoon zoon van koningin Victoria, is te Londenr alleen van den trein komende, omvergereden door een cap, welke hij, daar hij slecht van gezicht is, niet had opgemerkt. De prins werd in een naburigen winkel gebracht, waar hij de noodige hulp ontving. Hij was niet gewond, maar eenigs- ziris gekneusd, en zal eenige dagen in huis moeten blijven. Een nieuw IjOtirdes. Te Tiilij-sur-Seullezr een dorp in een zeer vruchtbaar mooi gedeelte van Calvados, een twintig kilometer van Caenr heeft uien in den laatsten tijd verschijningen gezien van de Heilige Maagd, ongeveei als die welke Bernadotte te Lourdes zag. De verschij ningen zijn gezien in een groot vierkant veldr aan de oostzijde afgesloten door een heg, waar uit eenige olmen steken. Een dier hoornen is het verzametingspunt van de geloovigen en nieuws gierigen, die naar Tillij gaan in de hoop eene verschijning te zien. Tot nog toe werd de Hei- lige Maagd steeds gezien 's avonds bij dien boom, en dan door een persoon of enkelen uit de groote menigte, o. a. een handelsreiziger en een veldwachter, die beiden na de verschijning' in zwijm vielen. De pastoor van Tillij heeft reeds 400 vei klaringen opgeteekend van menschen, die de Heilige Maagd, hetzij als jonkvrouw, hetzij als volwassen vrouw verklaarden te hebben ge zien de kleedeten waarin zij haar zagen, warert echter verschillend. Het zijn menschen van allerlei leeftijd en rang, die deze verklaringen hebben afgelegd. De pastoor zelf had de verschijning niet gezien, maar zeide hij, het gebeurt hoogst zelden dat een verschijning zich aan een priester ver toont. Ook hebben reeds wonderbare genezingen plaats gehadeen moeder die haar 21-jarige dochter, welke nooit had kunnen loopen, naar het veld bij den olmboom gebracht had, zag haar kind op haar gebed plotseling gezond worden,, en ook een kind van 18 maanden, dat ziek was, is genezen. De Figarodie dit alles mededeelt, verklaart geen oogenblik te twijfelen aan de goede trouw van hen, die deze verklaringen hebben afgelegd. Uit Shanghai wordt gemeld dat de stoomboo- ten A'ewchang en Onwo bij Woosung in aanva ring zijn gekomen, met gevolg dat de Onwo zonk. Twee Europeanen, de tweede officier Cooper en de derde stuurman Allen zijn gered de ka pitein en vijf Engelsche officieren ea stuurlieden zijn roet ongeveer 300 Chineezen verdronken. Door de Aia&rikaansche oorlogsschepen Olympitt, BostonYorlitown en Detroit werden booten uit gezet om de opvarenden van de Onwo te hulp te komen zoo zijn nog velen gered geworden. De Onwo was een ijzeren schroefboot van 1354 tons, toebehoorende aan de Indo-China Steam Navigation Company. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, over de le helft der maand April,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2