A0. 1896 Zondag 3 en Maandag 4 Mei. N°. 9037. Tweede Blad. Feuilleton. DE „ROBIJN". Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT GEVER: J. ODÉ. Büitenlaudsche Berichten. f 1.85. - 2.50. - 0.10. BIIKBAll: BOTBRITKA AT 70. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen twee ja al berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke D U 1 T S 0 ;jü L A N D. Vorst Ferdinand van Bulgarije is Donder dagmiddag te 5 uur te Berlijn aangekomen. Aan het station werd hij door den comman dant van het garde-korps, den commandant van Berlijn, den politie-president, een kamer heer en den Turkschen gezant verwelkomd, waarna hij in een gala-rijtuig naar het paleis reed. Vorst Ferdinand werd des avonds te Pots dam door den keizer en de keizerin ontvangen en heeft aan den maaltijd deelgenomen. De Rijksdag heeft gisteren bij tweede lezing het beurswetsontwerp aangenomen, meeren- deels oveieenkomstig den vcrm, door de commissie daaraan gegeven. De nijverheidstentoonstelling te Berlijn is gistermorgen te elf uur geopend. Nadat de keizer en de keizerin de feestzaal waren bin nengetreden, hield de voorzitter Kühnemann een toespraak waarin hij den keizer wees op ■de voltooiing van het werk, ontstaan als uitvloeisel van het denkbeeld, het 25-jarige jubileum van de ontwikkeling der nijverheid in éen vrij Duitschland feestelijk te vieren. „Aan Berlijn komt lof toe daar het als eerste nijverheidscentrum ter wereld dit werk alleen volbracht. De keizer heeft de ontwikkeling en de voltooiing der onderneming in bescher ming genomen en bevorderd. Vol vertrouwen op den keizer, wiens vredespolitiek alle tak ken van nijverheid doet bloeien en de ontwik keling ervan waarborgt, brengt Kühnemann een hochl uit op den keizer. Eene vertelling van den ouden loods. Uit het Fransch. 6. Allen namen wij een houding aan zoo jam merlijk, dat de hardvochtigste mensch medelijden met ons gekregen zou hebben. Jorre vooral weende tranen met tuiten, met de gemakkelijkheid van een volleerd tooneelspeler. Dat was alles maar om hen zand in de oogen te strooien. Voordat we boven waren gekomen, gedurende den tijd dat de dronkaards beraad slaagden, bad ik mijne mannen op 't hart ge drukt, dat alles in een oogwenk beslist moest zijn en dat ik het sein zou geven, als ik 'toogenbhk het meest geschikt zou achten om alle drie met een enkel wipje buiten de schuit te wei ken. Ik verzeker u, mijnheer, dat u op geen tooneel noch te Cherbourg noch te Parijs zulke spelers hebt gezien als mijne mannen. Wat looze vossen Daverend hoch-geroep weerklonk. De archi tect Fehlisch bedankte den beschermheer der tentoonstelling, prins Friedrich Leopold, en wees er op dat dé prins als beschermheer was opgetreden op den verjaardag van keizer Friedrich. Nadat geheimraad Goldberger nog hulde gebracht had aan den eeie-voorzitter, minister Berlepsch, voor den steun aan de onderneming verleend, en aan de stad Berlijn voor het afstaan van het terrein, verklaarde op 's keizers uitnoodiging minister Berlepsch de tentoonstelling voor geopend. Onmiddellijk daarop werden alle machines aan den gang gebracht, en begon het keizerlijk paar de wan deling over het tentoonstellingsterrein. De vorst van Bulgarije was bij de feestelijke opening tegenwoordig. Heel Berlijn is in feest dos. Het weer is prachtig. De geheimraad Friedrich Heinrich Gefl'ken, die bekend geworden is door het uitgeven van keizer Friedrïch's dagboek, en toen wegens hoogverraad vervolgd werd, is gisteren door verstikking omgekomen bij een brand in zjjn kamer, teweeggebracht door bet ontploften" van een petroleumlamp. It A R IJ K. De socialistische Kamergroep heeft een manifest van buitengewone heftigheid uitge vaardigd, waarin het verraad van eenige af gevaardigden wordt gebrandmerkt die het land aan de reactie hebben overgeleverd. De groep is besloten om alles te beproeven om een vreedzame oplossing van het groote sociale vraagstuk te bereiken en spoort allen aan met haar de in gevaar gebrachte republiek en het bedreigde algemeen stemrecht te be schermen. ENGELAND. In het Hoogerhuis loochende lord Loch toch, die Normandiérs. Houd er rekening mee, dat het lang duurde, lang genoeg om te kun nen opmerken, dat het wrak, dat de Robijn op sleeptouw had, meer een geveinsd dan een werkelijk wrak was en te bedenken, boe de schooiers gelachen zullen hebben, toen ze ge slepen schippers als wij waren op zoo'n manier in "t ootje hadden genomen. Was de herinnering aan mijn arme Suzette niet steeds levendig bij mij geweest, ik had pret kunnen hebben ondanks het hachelijke, het wan hopige zelfs voor het oogenblik. Niemand, zelfs u niet, mijnheer, die in de Parijsche couranten schrijft, zou zich mijne drie snaken hebben kunnen voorstellen, die zich zoo leuk aanstelden, om tot hun doel te geiaken; op hun onnoozele gezichten stond zooveel dom heid te lezen, dat ik mijn lachlust nauwelijks meer kon bedwingen en dat geen der douanen ben ooit van het booze opzet verdacht zou hebben, dat door mijn toedoen in hun brein spookte. Alles wat ik u nu vertel, was gebeurd in minder tijd dan ik hiervoor noodig heb om 't u mede te deelenwij hadden dan ook weinig tijds te verliezen. Gelukkig was er nog geen gisteren categorisch liet bericht van de Temps, als zou hij in 1894 aan het Johannesburgsche hervormingscomité een inval in de Transvaal hebben voorgeslagen. Wat de bewering aan gaat dat hij aan Philips zou hebben gevraagd, hoeveel wapens er te Johannesburg waren en hoeveel tijd Johannesburg het (tegen de Boe ren) zou kunnen houden, meent hij dat deze haar ontstaan te danken heeft aan de ont vangst door hem van een Johannesburgsche deputatie te Pretoria. Hij vroeg toen hoeveel geweren er te Johannesburg waren om de deputatie de onbekooktheid van een opstand aan te toonen. Lord Loch verklaarde vervol gens dat het onjuist is, dat hij de tusschen- komst van het leger in geval van een opstand te Johannesburg had toegezegd en dat hij be loofd had de moeilijkheden met betrekking tot Swaziland te zullen rekken, teneinde de tus- schenkomst van Engeland mogelijk te maken. Toen hij zag dat een opstand waarschijnlijk was, had hij Kruger doen weten, dat hij hem in dat geval aansprakelijk stelde voor de veilig heid van personen en goederen der Engelschen te Johannesburg en dat hij, indien de president er niet in slaagde de noodige maatregelen te nemen, ze zelf in het werk zou stellen. Dit was, zeide de lord, een geheel andere handelwijze dan het ongelukkig optreden van kort geleden, dat de oorzaak van al de troebelen in Zuid- Afrika geweest is. Het Lagerhuis heeft gisteren het amende ment sir H. Fowler op het wetsontwerp tot vermindering van plaatselijke belasting voor landbouwers in Engeland, met 325 tegen 100 stemmen verworpen. Het wetsontwerp is daarna met 333 tegen 156 stemmen bij tweede lezing aangenomen. Alle bladen, zoo wordt uit Londen gemeld, zeil aan den horizont zichtbaar. Daarenboven minderde da wind en maakte de Robijn met zijn wrak op sleeptouw nog maar weinig gang. Eindelijk, toen Ik de omstandigheden het meeat geschikt achtte, uitte ik een kreet en wierp mij bliksemsnel op den roerganger. In een oogwenk waren de drie anderen overboord, maar mijn man, die zich tegen 't kompashuis aandrong, week geen duimbreed van zijne plaats, ondanks al mijne pogingen. De andere mannen, die hun werk naar behooren hadden verricht, moesten te hulp schieten om hem te grijpen en langs de trap in de kajuit te gooien, waar bij als een zware massa neerviel, na eerst behoorlijk ont wapend te zijn. Eene zucht van namelooze verlichting ont snapte mijne borst. Dadelijk gooide ik den tios van 't wrak los en de Robijn, die zijn gewone vaart hernam, snelde als een vluchteling over de golven. 't Was hoog tijd, want reeds blonken de witte kusten van Engeland in de verte en vertoonde de «Eddystone" zich als een hoog baken, om geven van wolken schuim. Ripert, Hercla en Jorre stonden zich op de erkennen den ernst en het gewicht der onthul lingen door het openbaarmaken van de tele- graphische correspondentie tussclien de samen zweerders te Johannesburg en te Kaapstad met dr. Jameson aan het licht gebracht. De Times zegt in haar hoofdartikel o.a.»Deze correspon dentie (in eijfer-telegrammen) sluit alle moge lijken twijfel buiten aan hetfeit, dat Rhodes en Beit, twee directeuren van de Chartered Company, en ook Rutherford Harris, de sec retaris dezer maatschappij in Zuid-Afnka, ingewijd waren in een beweging, die te Johan nesburg we.'d voorbereid, en dat de leiders der beweging rekenden op hun hulp en bij stand voor het welslagen der onderneming." Aan het slot van haar artikel neemt zjj echter de Chartered Company weer in be scherming, zeggend dat zij niet lijden mag wat ook Rhodes en hare andere hoofden te Kaapstad misdaan mogen hebben. Deze heb ben dat zelf te verantwoorden. De Daily Chro nicle betoogtdat Cecil Rhodes onmid dellijk gevangen dient te worden genomen, tenzij de overgeseinde telegrammen het werk van een falsaris mochten blijken. De Daily News, ofschoon zij met Standard en Times beweert dat de medeplichtigheid van de Lon- densche directie der Chartered Company niet gebleken is, brengt de woorden van Cham berlain in herinnering, dat n.l. het intrekken van het charter der Chartered Company over wogen zou moeten worden, bijaldien mocht blijken dat zij het komplot op touw had gezet. Volgens de Daily Courier heeft baron Hirsch aan den prins van Wales 20 millioen marlt vermaakt. RUSLAND. De Times verneemt uit OdessaIn ban kierskringen wordt verzekerd, dat Rusland een achterplecht te wringen van 't lachen en oni' hen tot bedaren te brengen wees ik hun, heel in de verte gelukkig, het wrak dat seinen scheen te geven een bewijs dus dat de drenkelingen er in geslaagd waren het te bereiken en zich er op in te schepen. Wat mij erg verontrustte was, dat men op de vEddystone" op deze seinen ant woordde en dat wij dus hoogstwaarschijnlijk vervolgd zouden worden. Het oogenblik was ge komen, mijnheer, om alles op 't spel te zetten en niets te ontzien om het veege leven te redden. sllaastig jongens," commandeerde ik, »de bo- vensteng omhoog en alla zeilen bij. Wij zijn niet aan de klauwen van dat gebroed ontsnapt om er opnieuw in te vallen." In een oogwenk waren mijne bevelen uitgevoerd en de Robijn, onder zeilen bedolven, zuchtte en steunde onder den last en nam verbazende spro igen, terwijl ze als een meeuw over 't water scheerde. Wat een vaartAls ik er aan denk, beef ik nog. Vloog er een stukje zeil of, brak een touw, we wa ren verloren geweest. Ik bezweer u dat ik niets uit bet oog verloor en 't was mij, alsof ik elk oogenblik der, mast, die als een boog ge spannen stond en de touwen, die snaarstijf ston-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5