A°. 1896 Woensdag 6 Mei. N°. 9038 Eerste Blad. ijftigst© Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, niTG K V E R: J. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. S 0 H A Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomraers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BDKEAII: BOT KR STRAAT ffO. Advertentieprijs van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSE II LAND. Keizer Wilhelm heeft vorst Ferdinand van Bulgarije het grootkruis der orde van den Rooden Adelaar met den keten geschonken. Vorst Ferdinand vertrok gisteren naar Coburg. Volgens mededeelingen uit regeeringskrin- gen is het niet meer twijfelachtig of de Bonds raad zal toestemming geven tot invoering van het verbod op den termijnhandel in gra nen, ook der Berlijnsche goederenbeurs", die den Bondsraad gewezen heeft op het gevaar dat de termijnhandel in granen enz.zichten koste van Duitschland zal verplaatsen naar het buitenland, meer bijzonder naar Amster dam en Antwerpen, terwijl de soliede koop lieden en molenaars, die tot dusver door dekking op termijn voor den eventueel noo- -digen voorraad konden zorgen, nu onvermijde lijk gedwongen zullen zya speculanten te worden, zoodat het verbod het tegendeel zal uitwerken van wat bedoeld wordt, waarvan de landbouw de uadeelige gevolgen zal onder vinden. Graaf Kanitz heeft bij den Rijksdag een voorstel ingediend, om bij de derde beraad slaging over de beurswet in behandeling te komen. Dit voorstel, dat van conservatieve .zijde ondersteund wordt, strekt om den Rijks kanselier te verzoeken, onderhandelingen aan te knoopen met de Staten, waar ter beurze termijnhandel in granen en producten van 4e maalderij wordt gedreven, teneinde dien handel op te heffen. De uitslag dier onder handelingen zal dan aan den Rijksdag wor den medegedeeld. In den Rijksdag hield de afgevaardigde Meyer uit Dantzig Zaterdag eene interpellatie «ver de conversie. De minister Von Posa- dowsky verklaarde, dat de rijkskanselier onder geen omstandigheid aan den Bondsraad de conversie der rijksleenhigen zal voorstellen, zonder dat hij de zekerheid heeft dat de bonds staten op dezelfde wijze zullen handelen. In deze ïitting behoeft op eene wet op de con versie niet gerekend te worden. De Rijksdag maakte gisteren een begin met de tweede lezing van het margarine-ontwerp; daarna is de tweede lezing van het suiker- helasting-ontwerp aan de orde. F R A N K R IJ K. De Fransche gezant te Berlijn Herbette ia volgens besluit van den ministerraad benoemd tot grootkruis van het legioen van eer. Her bette gaat nog weer naar Berlijn terug om daar de benoeming van zijn opvolger af te wachten. Om de vrienden van de rechterzijde gerust te stellen heeft het ministerie een commu niqué aan de bladen meegedeeld, waarin wordt gezegd dat de minister Rarnbaud niet protestant is. Het comité, dat een beweging tegen den Senaat op touw zet onder leiding van den oud-premier Bourgeois, heeft een heftig ma nifest in het licht gezonden, waarin aange toond wordt, dat niet de Kamer maar de Senaat tegenwoordig de leiding heeft en alle Franschen worden opgewekt zich daartegen te verzetten. Isambert, de president van een groep ge- Iavanceerden, waaraan hij zjjn naam heeft gegeven, heeft in een communiqué aan de Agence Havizv geprotesteerd tegen het noemen van zijn naam in verband met het manifest van de vereenigde radicalen tegeu den Senaat. In de zaak-Arton is de rechter van in structie E^pinasse tot de conclusie gekomen, dat geen van de aangeklaagden wegens om- kooperij kan vervolgd worden. Dr. Cornelius Herz wordt niet uitgeleverd aldus besliste Zaterdag de president der rechtbank in Bowstreet, sir John Bridge. De rechter verklaarde dat er geen reden bestond de vervolging voort te zetten, aan gezien men niet kan verwachten dat éen enkele jury het schuldig zou uitspreken. De moeilijkheid van deze zaak was voord ge legen in den langen tijd die sedert den dood van baron Reinach verloopen is. Sir John Bridge was van oordeel, dat, indien hij in anderen zin besliste, hij gedwongen zou zijn Herz in de gevangenis te zetten, en met het oog op zijn toestand was dat onmogelijk. Ten slotte constateerde de rechter, dat dit een der treurigste zaken was die hij ooit onder handen had gehad, en dat hij diep medelijden had met mevrouw Herz en hare kinderen. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Chamberlain gis teren kennis gegeven dat hij een telegram had ontvangen van sir W. Robinson van dezen inhoudMen wijst mij op de woorden jivoorzitter" en nuitnoodigingsbrief" in de cijfertelegrammen, in het proces te Pretoria overgelegd. Zij doelen onderscheidenlijk op Jameson en op den brief, aan Jameson ge richt door de vijfleden van het hervormings comité. Ik kan niet stellig genoeg verklaren zegt het telegram verder dat ik nooit de geringste aanduiding heb gekregen van hetgeen gebeuren ging. De ontdekking, die ik den 30n December deed, dat Jameson den vorigen avond Transvaal was binnengerukt, was me als een donderslag uiteen blauwe lucht. Indien het tegenovergestelde verondersteld wordt, dan vertrouw ik, dat gij in mijne afwezigheid mijn karakter zult verdedigen. Chamberlain zeide, dat hij, zooals van zelf sprak, sir H. Robinson vertrouwde. De regeering heeft zich bereid verklaard de wet tot vermindering van plaatselijke be lastingen tot vermindering van plaatselijke belastingen voor landbouwers slechts vijfjaren van kracht te laten. De Iersclie Nationale Liga, die den lOden Februai aan president Kruger een brief had gezonden, waarin den Boeren werd gelukge- wenscht met de overwinning, op de bedrei gers van hunne onafhankelijkheid behaald, neeft een schrijven van dankbetuiging terug ontvangen, gedagteekend van 30 Maart en onderteekend door den onder-staatssecretaris der jepubliek. OOSTENR1J K-U O N G A U IJ E. Zaterdag heeft te Buda-Pest de opening der millennium-tentoonstelling plaats gehad, in tegenwoordigheid van den keizer en de kei zerin. De gansche stad was in feestdos. De katholieke geestelijkheid, zich niet storende aan het wachtwoord der agitatoren, heeft de feeslelijkheden met plechtige kerkdiensten ingewijd. Een der Rumeensche leiders, dr. Gal, heeft namens de Rumeensche afgevaar digden eene oproeping gericht tot zijne stam- yenooten, waarin hij dezen uitnoodigt deel te nemen aan de feestelijkheden ter eere van het duizendjarig bestaan van het gemeen schappelijk vaderlcnd, dat hun vrijheid en vooruitgang schenkt, ondanks de politieke tegenstellingen die in ieder ander land ook wel zullen voorkomen. In antwoord op de toespraak van den mi nister van koophandel, hield de keizer eene rede, waarin hij zeide dat de tentoonstelling zal bewijzen dat Hongarije, hetwelk 1000 jaar lang den troon en het vaderland wist te ver dedigen, zich eene eervolle plaats verwierf in de intellectueele wereld en de sympathie der buitenlandsche mogendheden, die kostbare historische voorwerpen inzonden, en dat de Hongaren, ondanks de verdeeldheid der par tyen, eensgezind zjjn in trouw aan de Kroon. Deze v/oorden hebben een uitstekenden in druk gemaakt. Te Weenen hebben Zaterdagavond 2000 Rumeensche en Servische studenten, ondanks het verbod der politie, eene bijeenkomst ge houden om tegen de feesten te Buda-Pest te protesteeren. Onder den kreet: dWeg met Hongarije!" werden de betoogers door de politie uiteengedreven, terwijl twee hunner werden gearresteerd. Tegen a.s. Donderdag hebben de studenten weer een bijeenkomst belegd. ITALIË. In Erythrea zijn de vijandelijkheden weer begonnen. Generaal Baldissera is Zaterdag met zijn geheele legerkorps te Barachit aan gekomen, en dienzelfden dag werd een voor postengevecht geleverd, dat voor de Italianen gunstig afliep. Majoor Salsa, die als gijzelaar door den negus was medegenomen naar Ciioa, is terug gekeerd tot aan Amba Sion, ten zuiden van Adigrat, waar Ras Mangascia hem den door tocht belette. De familie van den majoor, die te Trevigüo woont, onviug een telegram waarin Salsa seinde»Ik maak liet goed, wees niet ongerust.' Dit telegtam kan natuur lijk slechts door tusschenkomst van een bode afgezonden zijn, maar men vleit zich met de hoop dat de majoor door de Abessyuiërs goed behandeld wordt. SI'ANJE. Uit Havana woidt van 2 dezer gemeld: Gomez trekt tegen Villa Clara op. De opstandelingen hebben vier dorpen verbrand. Generaal Weyler meent dat er twee jaar noodig zullen zijn om den oorlog ten einde te brengen. De Cubaansche opstandelingen zijn ver slagen te Cacarajicara, en leden daaibij een verlies van 300 man aan dooden. R O M E N I E. De Kamer heeft de visscherij wet aange nomen. De Senaat heeft het recht op alcohol vast gesteld op 8 centimes per graad. 8 E K V I E. De weigering der regeering om officieel deel te nemen aan de feesten te Buda-Pest, wanneer daar de oud-Servische vlag wordt gebruikt, heeft eene betreurenswaardige uit werking gehad. Te Belgrado hebben Zaterdag middag eenige studenten een Hongaarsche vlag verbrand. De menigte hield in den avond een betooging van sympathie voor het ko ninklijk paleis en voor de Fransche en de Russische legatie en deed daarna een aanval op het Hongaarsche handelsagentschap. De gendarmes dreven de menigte met de kolven hunner geweren uiteen, waarbij verscheiden personen gewond werden. Tal van personen zijn in hechtenis genomen. De prefect en de commandant der gendarmerie zijn geschorst. De regeering heeft haar leedwezen betuigd over de beleediging van de Hongaarsche vlag en kennis gegeven van het ontslag van den prefect en den bevelhebber der gendarmerie. Daarmee is het geval afgeloopen. GRIEKENLAND. De Kroonprinses, zuster van den Duitschen keizer, is van eene dochter bevallen. V E R Z I E. Als opvolger van den shah is Muzaffer Eddin Mirza, zijn in 1853 geboren oudste zoon, uit geroepen; deze was sedert 1858 door Rus land en Engeland als troonopvolger erkend. In het land is overal rust. Tot aankomst van den shah voert de grootvizier de regeering. Een telegram uit Teheran van 3 dezer meldt, dat Muzaffer Eddin Mirza den troon heeft bestegen. De opperpriester heeft hier van in de groote moskee kennisgeving ge daan. Alle prinsen, gouverneurs en ministers hebben den shah hunne hulde betuigd. Het lijk van den overleden shah zal gebal semd en na de aankomst zijns opvolgers te Teheran bijgezet worden.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1