Biuiienlftiidsclie Berichten. Uit den inhoud der depeches, tusschen Robinson en Leyds gewisseld, blijkt nog dat Robinson den 2On April aan zijn geruststel lend antwoord aan Ivruger het volgende on billijke verwijt toevoegde: »Ik van mijn kant heb ook gehoord vnn vijandelijke toebereidse len bij de burgers der republiek, maar daar ik vertrouw op de vredelievende bedoelingen van de regeering, bob ik het niet noodig gevonden om ophelderingen te vragen." Den 2n Mei zond dr. Leyds aan Robinson de stukken waarop hij in zijn vorig telegram zinspeelde: »Ik zend, seinde hij, aan uwe Excellentie drie beëedigde verklaringen van burger-, inhoudende dat zij met kapitein Fuller overeenkomsten getroffen hadden ten aanzien van vervoermiddelen van Mafeking naar Buluwajo, waarbij kapitein Fuller uit drukkelijk bepaalde dat de wagens, zoo noo dig, in oostelijke richting zouden gevoerd worden." Tevens meldde Leyds dat de regeering vernomen had dat 0000 Butsche troepen bij de grens saamgetrokken waren, en nog ande ren per spoor zouden komen. Bij de troppen bevonden zich nog tal van Kaapsclie kleur- 1 lingen. En men zeide ook dat sedert de samen- I zweerden» gevonnist waren, het zenden van troepen naar het noorden opgehouden had, en toebereidselen gemaakt werden om een inval te doen in Transvaal. Sir Ilerrules antwoordde«Kapitein Fuller vertrok naar Engeland twee dagen voor de bedoelde overeenkomst gesloten zou zijn. Pe j geheele troepenmacht die naar het noord ri gezonden wordt telt 1490 man, waarvan 700 Mafeking nog niet bereikt hebben." Te Mafeking is aangekomen luitenant-kolo nel Goodenough, bevelhebber der troepen aan de Kaap. Rhodes heeft Gvvelo bereikt. Kolonel Plu nder is te Macloutsie aangekomen met 300 man. Hij gelooft dat de weg naar Mangwe vrij is. Üe Matabelen worden in hunne operation bijgestaan door twee vogelvrij verklaarde blan ken Dixon en Grobbier, naar den naam te oordeelen Engelschen. Van de spionnen beeft men vernomen, dat de opstandelingen voor nemens zijn, naar het land ten noorden van de Zambesi te trekken en daar een nieuw koninkrijk te stichten, maar de vrouwen ■willen niet mede, uit vrees voor een herha ling der ontberingen, waaraan zij bij een vroegeren strek" hebben blootgestaan. In allen gevalle hebben de Matabelen de omge ving van Buluwajo reeds verlaten. Lord Grey, die de leiding der zaken aldaar heelt overgenomen, heeft dagelijkschen post dienst ingesteld tusschen Mafeking in Bulu wajo. waarmede proviand en ammunitie wordt aangevoerd. Ook Khamaland, ten westen van Matabe- lenland, wordt door de veepest geteisterd. Toen Uhama van zijn reis naar Engeland terugkeerde, vond hij al het vee dood en den oogst vernield door de sprinkhanen, zoodat zqn volk door hongersnood bedreigd wordt. - i TWEEDE KAMER DER STATEN-G ENER AAL. Zitting van 5 Mei, De Kamer heeft hedenmiddag ten 2 ure bare werkzaamheden hervat. Het nieuwbenoemde lid voor 's-Hertogenbosch, mr, Loelf nam, na be- ëediging, plaats. De afdeelingen werden hernieuwd. De afdeelingen kozen tot hunne voorzitters de heeren Rink, Cremer, De Beaufort (Amsterdam), De Savurnin Lohman en Van Del 'en tot onder-voorzitters de heeren Don ner Lel} Goekoop, Rutgers van Rozenburg en Haffmans. Tegen Donderdag a.s. ten il/s ure zijn voor openbare behandeling o. a. aangewezen de ont werpen bc'reffende den afstand van grond te Scheveningen en de ruiling van grond te *s-Gra- venhage de Berkelveibetering en de wijziging der Hinderwet. De beer Van Gtnncp vroeg en verkreeg verlof den minisier van koloniën ecnige vragen te doen naar aanleiding der jongste gebeurtenissen op Atjah. De interpellatie zal op nader te bepalen dag plaats hebben. SCHIEDAM, C Mei 189C. Aan de leden van het kader der d.d. schut terij, die het getrouwst de winteroefeningen hadden bijgewoond en bij die gelegenheid de meeste punten hadden geschoten, waren dooi den majoor-commandant, den heer G. Visser Bz., 2 prijzen uitgeloofd, bestaande in een pendule en een zilveren cylinder-horloge. Na de exercitie gistwavo»d bleef het kader met de muziek in de schuur bijeen tot ont vangst vars de prijzen. De Ie prijs le cate gorie, pendule, viel ten deel aan den seigeant M. C. Plooy, de le prijs 2e categorie, zil veren cylinder-horloge, aan den fourier A. M. Hoogendam. Beide werden onder een harte-.» lijke toespraak uitgereikt door den ln luit.--* adjudant F. van Waas. Ter gelegenheid van liet 30-jarig bestaan der Scbiedamscbe Spoelingvereernging wer den de spoeiinghalers hedenochtend onthaald op koffie, koek en sigaren. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het ontwerp betreffende de provinciale en gemeentelijke - verkiezingen de heeren Meesters, Mees, Goe- koop, Middels en Hintzen. De commissie van rapporteurs voor liet wetsontwerp tot regeling van het kiesrecht en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is, na kennis genomen te hebben van de memorie van antwoord op het voorloopig verslag wegens dit wetsontwerp, van oordeel dat door deze gewisselde schrifturen de open bare beraadslaging over het voorstel genoeg zaam is vooibereid. De minister van justitie houdt hedenavond eene conferentie met de commissie van rap porteurs uit de Tweede Kamer over liet wets- ontweip tot aanvulling van het wetboek van koophandel betreffende handelsregisters enz. De minister tan justitie heeft ter kennis doen brengen dat daar alleen van veroordeel den, niet van verdachten of beklaagden tel- kaarten voor de gerechtelijke statistiek wor den opgemaakt, de vraag naar het kerk genootschap eerst te pas komt na de ver- oordeelsng, zoodat op de zitting zulk een vraag niet moet gesteld worden en ook de met het opsporen van strafbare feiten be laste ambtenaren, zich ten aanzien van een verdachte hebben te onthouden van eene ondervraging naar diens kerkgenootschapen in bun proces-verbaal daarvan geen melding hebben te maken, evenmin als van de om standigheid of hij een wettig of een natuurlijk kind is, wat mede op de telkaart moet wor den opgegeven. Na de veroordeeling bestaat voor den ambtenaar van het O. M. voldoende gelegenheid zich te vergewissen van het kerkgenootschap, waartoe de veroordeelde behoort. Van allen, die voorloopig in ver zekerde bewaring zijn geweest, is het kerk genootschap uit den aard der zaak te ver nemen bij het bestuur van het huis van bewaring, waarin zij zijn opgenomen geweest, of bij dat van de gevangenis waarin zij ver volgens hun straf ondergaan. Ten aanzien van hen, die op vrije voeten bleven en wier kerkgenootschap niet van elders aan het O. M. mocht bekend zijn, kun nen na de veroordeeling omtrent dit punt zoowel als omtrent andere omstandigheden waarvan de wetenschap voor de instelling der tel kaarten noodig is, hetzij van de ver oordeelden zeiven, hetzij langs anderen weg inlichtingen worden verkregen. Met zeldzame uitzonderingen is van ieder het kerkgeuootschap in het bevolkingsregister van de een of andere gemeente vermeld. De heer C. R. Schuller tot Peursum, inge volge koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul te Pau, is in die boedanigheid door de Ftansche regeering erkend. Aan de Telegraaf werd hedenochtend uit Nederl. Indië geseind «Aan boord van liet stoomschip Sumlawa is een granaat gesprongen. Van de beman ning werd 1 gedood en 2 anderen gewond." Naar aanleiding van de in ons vorig num mer medegedeelde telegrammen betreffende Aljeh schrijft de JV. B. CL het volgende: Deze tocht schijnt ten doel gehad te heb ben de hoorden, die zich naar de VI Moekims begeven hadden, weder naar hun gebied in de XXVI Moekims te doen terugkeeren. Imam Siem, een hunner, is een oud en eerwaardig man, die ons als hoofd der Moekim Siem goede diensten bewezen heeft. Toekoe Tjoet Toengkoep is Oeloebalang der XXIII Moekims Toengkoep. Tijdens Pruys van der Hoeven en Laging Tobias berokkende hij ons als i bendehoofd veel nadeel. In 1887 kwam hij in onderwerping bij generaal Van Teyn en bracht 1000 menschen mede, die vroeger gedurende de verovering door Van der Heyden waren uitgeweken en zich op de noordkust te Enjoeng en Ir Laboe hadden gevestigd. In weerwil dat hij een ruim maaudelijksch traktement genoot, verliet hij nu weder onze zijde. Wie Tjoet Ras is, die in het telegram j werd vermeld, is ons onbekend. Wellicht moet dat bericht gelezen wordenTjoet (dat is Toekoe Tjoet Toengkoep) ras (dat is spoe- j dig) naar XXVI Moekims teiug. Over Lepong kan het volgende worden medegedeeld Zooals bekend is, wordt het gouvernement van Atjeh verdeeld in de Noordkust, de Oost kust, de Westkust en Groot-Atjeh met onder- boorigheden. I Die onderhoorigheden liggen langs de West kust, ten noorden van de zoogenoemde af- deelmg.. Zij bevatten tien staatjes, gelegen aan een 1 a 2 kilometer breede kuststrook, vol baaien en inhammen. Tusschen Oedjong en Retiëng, het voor- gebergte vier kilometer ten zuiden van de monding der Kroeng Raba en de monding der Lepong-rivier, verheft zich langs hetstnmd i een rij lage dennen, waarachter een lagune gelegen is. De met kampongs overdekte sawah- vlakte, tegen die lagune grenzende, wordt aan de oostzijde afgesloten, door steile, 600 meter hooge bergruggen, Glé Retiëng en Glé i Gledjok genaamd, waartusschen de Kroeng Lepong en de Kroeng Saramaneh door smalle valleien naar zee stroomen. Van Lepong voert een pad langs het riviertje van dien naam en verder door het GléRaja gebergte naar de XXII Moekims. Ook staat dit rijkje, dat kort geleden onder het bestuur van Toekoe Oemar werd gesteld, net een voet pad langs de binnenzijde der lagune met KroeDg Raba in verbinding. De op verschil lende plaatsen tot in zee uitloopende rots partijen van Oedjong Retiëng maken de communicatie te land tusschen die plaatsen zeer bezwaarlijk. Na de verovering van den Kraton boden de hoofden van Lepong en Noh hunne onder werping aan, doch in 1876 werd de controleur Tadema in het zuidelijker gelegen landschap Lehong vijandig bejegend. De marine beschoot toen de versterkingen langs de kust. Daar in April 1877 een Engelsch schip op de reede van Kloewang was aangevallen, werd een expeditie afgezonden, die Lehong tuchtigde. Het volgend jaar ging weder een expeditie naar die kusten en verdreef de daar verzamelde kwaadwilligen. In 1879 werd de Kedjoeroean van Lehong met het bestuur in Lepong belast. Toen Toekoe Oemar zich daar het gezag aanmatigde, landde er in Januari 1893 een expeditie in de baai van Retiëng, die eenige kampongs verbrandde en bij de Kroeng Tjaqoe eenigen tegenstand ondervond. Zij verdreef den vijand uit een ver sterkt huis en marcheerde over 12 kilometer® afstand in zuidelijke richting langs het strand en de binnenzijde der lagune tot in de berg kloof, waarin Lamteh ligt. Die kampong, ver blijfplaats van Toekoe Oemar, werd toen in de asch gelegd. Het bekende adres, aan de Koningin gericht door de officieren der Haarlemsehe schutterij en behelzende het gemotiveerd verzoek om te bevorderen het tot stand komen eener ver beterde scli utterij wet, gaat dezer dagen in zee. Adhaesie is geschonken door officieren van 54 korpsen schutteiij in Nederland. Het trekt zeer de aandacht, dat van de Haagsche schutteiij, die juist in den laatsten tijd de gevolgen van de gebrekkige wet moet ondervinden, slechts twee officieren hunne instemming met het adres hebben betuigd» Het weekblad Instilinde deelt mede, dat de pogingen, aangewend door het syndicaat, onder leiding der heeren W. J. Geertsema, S. P. van Eeghen, mr. T. J, H. de Wetsteïn Plifeter, Gerrii Kramer, L. Borwater Stennekes, Waller en Plate, Van Lennep en Koeh, tot het bijeenbrengen van een waarborgfonds van f30,000 'sjaars gedurende vijfjaar, dat dr, Treub noodig oordeelde voor de totstand koming van het proefstation voor de koffie cultuur te Buitenzorg, voorloopig in zooverre zijn geslaagd, dat de oprichting van het proef station verzekerd schijnt. Een vereeniging zal nu worden gesticht, waarop de konink lijke goedkeuring reeds is aangevraagd. Het verzamelen van het bataljon der dienst- diende schutterij te 's-Gravenhage gister middag geschiedde zeer geregeld, evenais de tocht naar het excercitieveld, onder begelei ding der politie. Bij het Malieveld waren dezelfde maatregelen genomen als de vorige week. De huzaren stonden thans onder bevel van den ritmeester Boogaert. liet terugkeeren uit het Malieveld naar het Voorhout kon mede geregeld plaats hebben» Huzaren en politie hielden ruim baan. In het Korte Voorhout kreeg een beschonken per soon, die het paard vau een korporaal der huzaren bij de teugels greep, een slag met diens sabel. Eenige huiswaarts keerende schutters wer den door een troepje socialisten, die het Vrijheidslied zongen, bemoeilijkt. In de Ket tingstraat kwam "t daardoor tot een opstootje waarbij 15 politie-agenten een paar malei» handelend moesten optreden en de menigte met den stok bedreigen. Een uit het troepje werd naar het commissariaat van politie gebracht. Maandagavond is te Amsterdam door een rechercheur in bewaring gebracht een bewoner van een perceel aan den Air.stel, verdacht van moordaanslag op zijne vrouw. Deze werd per raderbaar naar het Binnen-Gasthuis ver voerd, nadat zij in haar woning met een ernstige hoofdwonde en in bewusteloozen toestand was aangetroffen. Bij aankomst in genoemde inrichting kon slechts de dood worden geconstateerd. 's-Gravenhage. De minister van koloniën keerde heden uit het buitenland terug en hervatte zijne werkzaamheden aan het depar tement. Haarlem. De hier bestaande afdeeling van den Volksbond heeft besloten het initiatief te nemen voor het houden van feesten op den verjaardag van H. M. de Koningin. Een uitgebreide commissie zal voor de voorbe reiding worden bijeengeroepen. Amsterdam. Er heeft zich een comité gevormd om bq de kroningsfeesten, die ons in 1898 te wachten staan, ook de Lange- en Korte Houtstraten een goed figuur te doen maken. Het heeft alle bewoners dier straten samengeroepen tot een bijeenkomst, Zaterdag te 9 uur in het gebouw M. Menist, Zwanen-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2