Binnen landski Berichten. W zieken uit Adigrat naar Adikaje getranspor- teerd, nadat de Choanen 's nachts uit de nabijheid van de stad teruggetrokken waren. Ttas Alula staat met 2000 man bij Adoua. De regeering moet voornemens zijn aan de Kamers mede te deelen dat de bedoeling niet is, Adigrat bezet te houden, nu het garnizoen ontzet isBaldissera zal met zijn kolonne terugtrekken. SPANJE. Bij Cejepabbo hebben de Cubaansche op standelingen weer een vrij ernstige nederlaag j geleden. Overigens moeten de opstandelingen j ook nog op verscheiden andere plaatsen gesla- I gen zijn. Al deze berichten komen echter over Madrid, zoodat ze niet boven allen twij fel verheven zijn. tt U M E N I E. Te Bucharest is door de studenten een groote betooging tegen de Hongaarsche mil- 1 lenniumsleesten gehouden. De orde is niet i verstoord. j AMERIKA. Tusschen Chili en Bolivia is een verdrag geteekend, waarbij laatstgenoemde republiek aan Chili haar kuststrook afstaat. Jl F It I K A. President Kruger heeft iri zijn openingsrede van den Volksraad nog medegedeeld dat de regeering het wenschelijk heelt geoordeeld, te Hamburg en Frankrijk consulaire agenten aan te stellen. De Times verneemt uit Pretoria De ope ning van den Volksraad was indrukwekkend kalm. Vele vertegenwoordigers van buiten- landsche mogendheden waren aanwezig. In zijne openingsrede kondigde Kruger nadere bijzonderheden over Jameson's inval aan. Bovendien wees hij op den minder gunstigen staat van den landbouw, tengevolge van de droogte en de sprinkhanen, terwijl de veepest zich ontwijfelbaar naar het zuiden uitbreidt. De algemeens en belangrijke rijzing in den prijs der levensmiddelen had schorsing van invoerrechten noodig gemaakt. De regeering zou maatregelen voorstellen om een vijandig gebruik van de telegraaflijnen te verhinderen. De correspondent der Times voegt er bij, dat de regeering voornemens is in den loop der zitting nieuwe bescheiden over het kom plat bekend te maker.. Een telegram uit Johannesburg aan het bureau van de Standard and Digger's News te Londen luidt als volgt*Ik ben in staat gesteld te verzekeren, dat liet vonnis tegen de leiders van het hervormingscomité ver anderd zal worden in eene kleine boete zonder gevangenisstraf of verbanning. Te Buluwajo :s Zondag parade gehouden. Lord Grey sprak de verzamelde mannen toe, en wenschte er Duncan, waarnemenden administrateur, geluk mede dat hij den op stand reeds den kop ingedrukt heeft. Driehonderd officieren en manschappen van het 7e reg. huzaren, onder kolonel Paje* prins Alexander von Teek bevindt zich daarbij en -150 bereden infanteristen zijn Zondag uit East-London vertrokken. Een afdeeling huzaren is Kimberley reeds gepas seerd, en een battery berggeschut is onderweg. De correspondent der Times te Buluwajo zegt iiat men nu niet bang meer is voor een aanval op Buluwajo, maar dat men vreest dat de opstandelingen zich zullen verspreiden, zoodat de troepen hen niet kunnen vinden noch straffen. SCHIEDAM, 7 Mei 181)6. Onze geachte stadgenoot de heer C. de "Wilde Czn., de oudste predikant der Ned. Herv. gemeente, herdacht heden de vervul ling van zijn ambt bij deze gemeente gedu rende vijf en twintig jaar, onder talrijke be wijzen van belangstelling. In den voormiddag, te haifelf, kwam het ministerie van predikanten hunnen geachten ambtsbroeder coinplimenteeren en bood hem, onder een hartelijke toespraak van ds, Halff- man, een geschenk aan. De kerkeraad kwam in den namiddag, te halfdrie, den jubilaris zijn gelukwensch aanbieden, bij monde van den voorzitter, en te drie uur maakten de predikanten uit den ring hunne opwachting aan hunnen ambtgenoot om hem met zijn feest geluk te wenschen. Vele waren ook de bewijzen van waar deering en hoogachting, welke den jubilaris zoo van zijne gemeente als van elders op onderscheidene wijzen, ook in den vorm van bloemstukken en bouquetten werden vereerd. Naar wij vernemen, wordt aan ds. De Wilde nog eene verrassing bereid hedenavond in het Vereenigingslokaal aan de Broersvest, waar hij met zijn gezin is genoodigd. Met vee! genoegen woonden wij gister avond liet groot vocaal concert der Fi.sk Jubilee Singers bij, hetwelk gegeven werd in de Officieren-Vereeniging, die slechts matig bezet was. Betreurden wij eenerzyds dit ge ringe bezoek aan de vertolkers van die zangen, welke achttien jaar geleden in de Groote Kerk hebben weerklonken, anderdeels ver heugden wij ons in de aandacht en belang stelling, waarvan de aanwezigen blijk gaven. De dagbladen hadden dan ook niets te veel gezegd van dit kleine koor van 7 leden, dat met zijn metalen stemgeluiden zeer gemakkelijk de verschillende toonladder» »Mtg en in klank- gehalte een groot, krachtig geheel geleek. De eerste afdeeling bestond uit eenige negerzangen, godsdienstige liederen, welke evenzoovele uitingen waren van het gemoeds leven der negerslaven, die in de bevrediging hunner behoeften werden bemoeilijkt. Is deze muziek uiteraard somber en vreemd soortig, de vertolking er van stemt ernstig en wekt om den ongewonen toonaard be langstelling. De stemmen smelten samen tot een zoetvloeiend, mollig ensemble, dat zelfs tot in de zachtste pianissimo's zuiver van kiank en duidelijk verstaanbaar blijft, en in de krachtigste fortissimo's het trommelvlies geen geweld aandoetde crescendo's ea- diminuendo's waren voorbeel-'ig goed. Behalve in de droefgeestige zangen van Itun geboorteland, toonden deze intelligente, muzikaal hoog ontwikkelde negers ook in de moderne toonkunst geen vreemdelingen te zijn koor- en solo-nummers in allerlei genre werden verdienstelijk uitgevoerd, met bege leiding van orgel- en pianospel. Het succes was dan ook van dien aard, dat herhaaldelijk extra en bisnummers moesten worden ge geven. Bjj kon. besluit, is mr. A. M. D. baron Sweerts de Landas Wyborgh, gezantschaps secretaris der eerste klasse bij Hr. Ms. gezant schap te Berlijn, bevorderd tot gezantschaps- raad. Door de afdeelingen der Tweede Kamer ziju benoemd tot rapporteurs over de wets ontwerpen tot wyziging van de artt. 748 en 755 van het wetboek van koophandeltot naturalisatie van I. Poliakofï e. a. en tot mach tiging op de algemeene rekenkamer tot ver evening van een verleend pensioen de heeren Smit, Beelaerts van Blokland, Plate, Bahl- man.i en Smeenge verbetering Vecht, aanleg van wegen te Nijmegen en aanvulling inter nationale overeenkomst omtrent goederen vervoer op spoorwegen de heeren Van Dedem, Lely, Dobbelmann, Mutsaers en Smeenge uitbreiding rijkskrankzinnigengesfjht de hee ren Smidt, Bastert, Harte, De Savornin Lohman en Druckeraanleg spoorweg Ba tavia—Anjer de lieeren Guyot, Bool, Van Vlijmen, Van Kerkwijk en Van Gennep. De leden der Tweede Kamer, behoorende tot de katholieke Kamerclub, zullen iu de vol gende week eene vergadering houden. Ingevolge beslissing van den minister van oorlog is voor ons leger ten behoeve van de kanonnen van 8 cM st. en van de lange kanon nen van het vestinggeschut «RookzwakNobel- buskruit" ingevoerd. Door het departement van koloniën worden maatregelen getroffen ter uitzending naar Atjeh van 4 achterlaadkanonnen van 15 cM met eenige duizenden ladingen en projectielen, waaronder de noodige bellietgranaten. De telegraaf bracht het bericht van het overlijden te Buitenzorg van den heer K. F. Holle, adviseur-honorair voor inlandsche zaken. Met hem verdwijnt een merkwaardig figuur uit. de Indische samenleving. Veel wordt in hem verloren, vooral door de inlandsche be volking, wier belangen in hem steeds een on- vermoeiden voorvechter vonden. Wij herinneren hier slechts aan het aan deel, dat hij had in het tot stand komen der voor land en volk zoo zegenrijke Preanger- reorganisatie en zijn talrijke geschriften over den inlandschen landbouw, in het bijzonder over de rijstcultuur en de middelen tot haar verbetering. Dat zijn verdiensten ook hier te lande er kenning vonden, bewijzen liet ridderkruis van den Ned. Leeuw, dat zijn borst versierde, en zijn benoeming, nog niet lang geleden, tot officier van de Oranje-Nassau-orde. (IIhl.) Het verslag van het hoofdbestuur der J Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" aangaande den staat der maatschappij en haar verrichtingen is verschenen. Volgens de laatst ontvangen opgaven zal het aantal leden en begunstigers nu ongeveer bedragen 14,074, verdeeld over 319 departe menten, terwijl het aantal eereleden is 296 en dat der algemeene leden 30, waarvan 14 te Londen. De toestand der financiën is niet zoo gun stig als in de voorgaande dienstjaren. De rekening van inkomsten en uitgaven over 1894—95 sloot met een nadeelig saldo van f 33.10'/v, De heer Dornseiffen, voorzitter van het «Schoolfonds van schipperskinderen in Fries land", te Terhorne, heeft aldaar eene kinder spaarbank gesticht. De kinderen kunnen daarin hunne zakcenten beleggen en krijgen daarvan rente ook. Naar wij vernemen, wordt door de justitie een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het onlangs plaats gehad hebbend ongeluk aan boord van het ss. Prins Hendrikeen der nieuwe booten van de maatschappij »Zee- land", tengevolge waarvan drie menschen het leven lieten. (M. C.) De titel van Ambachtsheer der heerlijkheid Pernis en Deijfïelsbroek werd gisteren te Bot terdam geveild, met den aan de Nieuwe Maas gelegen Gorzenpolder, groot ruim drie en zestig hectaren wei-, bouw-, griend- en rietland, dijk en kaden. Dit alles is in massa ingezet op f 129,369.55 l/a door den heer L. Drooglever Fortuin te Rotterdam. Het verkochte grenst aan de eigendommen dezer gemeente. Twee landbouwers te Oud-Charlois zijn voornemens het bij hun woningen opstijgende brongas te exploiteeren. Een hunner heeft een tocht door Noord-Holland gemaakt, om op verschillende plaatsen de leidingen die op gasbronnen geplaatst zijn, te onderzoeken. In Den Haag ontstond Dinsdagavond op het Hofspui eene hoog loopende woordenwis seling tusschen een vader en zijn zoon. Laatst genoemde wierp eene flesch met bijtend vocht tusschen de omstanders. Een man, een meisje en een jongen bekwamen daardoor letsel aan het aangezicht. In het garnizoens-hospitaal werd hun hulp verleend. Een agent van politie te 's-Gravenhage bemerkte dat aan het einde van het Bezui- denhout aan een huis in aanbouw allerzon derlingst gewerkt werd. De steenen van de fuudeering werden eenvoudig zonder kalk op- elkander gestapeld, alleen de bovenste steen laag werd met kalk bestreken. De betrokken dienst is met een en ander in kennis gesteld. Te 's-Gravenhage is gisteren een juffrouw uit den burgerstand, van middelbaren leeftijd, die zich in het huwelijk zou begeven, in de wachtzaal van het raadhuis plotseling onwel geworden en ineengezakt. Zij werd in een ander vertrek van het stadhuis gedragen,, waar dr. Baëza, die inmiddels ontboden was, slechts den dood kon constateeren. Dit treurige geval veroorzaakte veel ont steltenis onder de velen, die zich gisterochtend wegens den trouwdag in het raadhuis be vonden. Bij de aanbesteding voor het bouwen van eene kerk met toren en pastorie door het R.-k. parochiaal kerkbestuur te Rijswijk, was- minste inschrijver de heer N. Perquin, te- Hillegersberg, voor f 121,900, aan wien het werk is opgedragen. De hoogste inschrijver was de heer B, Krijnen, te 's-Gravenhage, voor f439,400. Te Haarlem is opgericht de «Maatschappij tot verbetering der huisvesting van minver mogenden", met een kapitaal van f 100,000, verdeeld in aandeelen van f 500. Zij heeft ten doel het verbeteren der huisvesting van minvermogenden en in het algemeen van den gezondheidstoestand in de- gemeente, met betrekking tot de woningr door het aankoopen, veranderen of vernieu wen van bestaande woningen het overne men van open plaatsen en het afbreken van aanwezige gebouwen, hetzij tot het oprichten van nieuwe, hetzij tot verbreeding van nauwer straten en tot bevordering eener ruimere luehtverversching. Omtrent de medegedeelde arrestatie van een- man, wonende in een gang aan den Amstel te Amsterdam, die verdacht wordt zijn vrouw vermoord te hebben, wordt nog gemeld, dat deze man, Jozef Schmitz genaamd, op het politiebureau de misdaad bekende, doch op die- bekentenis later trachtte terug te komen. Zeker is, dat Schmitz bij zijn arrestatie, die hij zelf uitlokte door aan een rechercheur te vertellen dat hij zijn vrouw had doodge slagen, in beschonken toestand verkeerde. De verhouding tusschen man en vrouw (de laatste was kaartlegster) moet altijd zeer slecht geweest zijn, ook al tengevolge van het misbruik van sterken drank, waaraan de- man zich schuldig maakte. Te Heino is het tweejarig dochtertje vare den landbouwer H. Overmars, in den Veld- hoek, voorover in een vat met karnemelk ge vallen, waaruit het levenloos werd opgehaald. Twee jaar geleden verdronk een tweejarig: jongetje van dezelfde ouders in eene sloot nabjj het huis. Te Gron'ngen wordt door tegenstanders van de kermis eene geheel nieuwe poging gedaan om die te bestrijden. Alle houders en personeel van tenten, kramen, draaimolens, straat-acrobaten, orgeldraaiers, liedjeszangers enz., worden door eene commissie opgezocht en met hunne kinderen tot een groote samen komst uïtgenoodigd, waar hun een feestje- wordt bereid. Door onderscheidene predikan ten wordt het woord gevoerd en hun met nadruk er op gewezen het kermis-beroep vaarwel te zeggen. Tevens ontvangen de ge- noodigden bijbels en psalmboekjes. Uit Beets (Fr.) schrijft men aan het N. v. d. D. over de thans geëindigde werkstaking «Het is voor de eerste maal, dat de stakers hunne wenschen ingewilligd zien. Voorname lijk is dit te danken aan hun billijken loon- eisch 80 ets. en even hoog ais in 1895 en ook aan hun kalm, bezadigd optreden. Deze beide omstandigheden hadden dan ook

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2