A°. 1896. Zaterdag 9 Mei. N°. 9041 KENNISGEVING. KENNISGEVING. ij ft: gst© J~ aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVENT odé. Büilenlandsche Berichten. SCHIEDAM B 0 ii R A f 1.85. -"2.50. - 0.10. BIRRAV: BOT STRAAT ÏO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het gehaele Rijk Afzonderlijke nommers inrichtingen vrclhc gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders tak Schiedam Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 4875 Staatsblad no. 95); Geven kennic aan de ingezetenen dat op heden aan A. P. VAN HAASTEREN en rzijne rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot oprichting van een kaehelsmedery in liet pand aan de Wouwstraat no. 37, Aadaster sectie B no. 1234. Schiedam, den 7den Mei 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. Kleinhandel ln sterken drank. burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van Ben kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, (staatsblad n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen de volgende verzoek schriften zijn ingekomen, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein lo. van J. KLINKHAMER, voor het huis aan de Kinierlmtrt no. 10. 2o. van J. H. C. VAN WAART, voor het huis aan de Lange Kerkstraat no. 86. Schiedam, den 7den Mei 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VEENÈDE. DUITSCHLAND. Volgens een particulier telegram uit Berlijn aan de 17. B. Ct. had de minister van koop handel Von Berlepsch in het laatst der vorige week zijn ontslag ingediend, omdat hij nu reeds verscheidene malen in het parlement de nederlaag leed, en noch door het ministerie noch door den keizer genoegzaam ondersteund werd. De keizer heeft echter dat ontslag -voorloopig nog niet willen aannemen, daar, ■volgens de aannemelijke verklaring van goed ingelichte personen, alle wijziging in de be zetting der regeeringsambten, die wellicht nog noodig geoordeeld zullen worden, te gelijk met Hohenlohe's aftreden, waartoe in beginsel besloten is, zullen plaats hebben. Hohenlohe heeft, met een beroep op zijn zwakke gezond heid, die hem niet staat stelt den last van zijr, ambtsplichten langer te dragen, sterk aangedrongen op zijn ontslag, maar de keizer heeft hem doen beloven dat h nog tot het einde der loopende parlementszitting op zijn jpost zou blijven. De Rijksdag zette Woensdag de tweede lezing van bet margarine-ontwerp voort. Met 151 tegen 113 stemmen werd het voorstel der commissie aangenomen om de bepaling, dat natuurlijke boter en kaas en margarine en margarinekaas in van elkaar afgescheiden ruimten moeten worden vervaardigd, bewaard en verpakt ook van toepassing te verklaren op den kleinhandel. Het centrumlid Schmidt trok zijn amendement in, dat aan hotel- en restauratiehouders en bakkers de verplichting oplegde in hunne eetkamers en winkels, als mede op de spijskaarten, te vermelden of zij voor de bereiding der spijzen margarine heb ben gebruikt, maar behield zich voor, later een afzonderlijk daartoe strekkend voorstel in te dienen. Op 7, bepalingen bevattende aangaande de verpakking en den vorm waarin margarine en margarine-kaas wordt te koop aangeboden, werd een amendement aange nomen dat de verpakking ook moet voorzien zijn van een fabrieksmerk, vermeldende de kwaliteit van het artikel. 12, de strafbe palingen bevattende, werd op voorstel der commissie aangevuld in dien zin, dat bij herhaalde overtreding gevangenisstraf tot 6 maanden en geldboete tot 1500 mark kan worden opgelegd. De overige paragrafen wer den onveranderd aangenomen, evenals de voorstellen der commissie, om den Bondsraad uit te noodigen voorschriften uit te vaardigen betreffende de hoedanigheid van iri te voeren vetten en oliën voor de vervaardiging van margarine enz., en de verbonden regeeringen uit te noodigen maatregelen te nemen in het belang van de keuring van voedingsmiddelen, meer bijzonder wat de zuivelproducten betreft. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft Woensdag zonder hoofdelijk stemmen bij tweede lezing de kredieten van 171/3 m'd- lioen mark voor den bouw van 18 locaal- spoorwegen, en van 8 millioen mark ter sub sidiering van den aanleg van verschillende andere lijntjes goedgekeurd. Het ontwerp om 3 millioen mark toe te staan voor den bouw van staats-graanpakhuizen gaf stof tot eene uitvoerige discussie, maar werd ten slotte met overgroote meerderheid van stemmen aange nomen alleen de vrijzinnigen stemden tegen. Voor rekening van de Chineesche regee ring heeft de Duitsch-Aziatische bank te Ber lijn gisteren aan den gevolmachtigde van Japan ongeveer 84 millioen mark uitbetaald, half in wissels op Londen, half in wissels op de Rijksbank, waar het bedrag op de reke ning van de Japansche Rijksbank is geboekt. II L 6 IE. Léon Defuisseaux heeft in de Kamer eens eventjes het een en ander gezegd over den Kongo-spoorweg, Al spoedig zal de Kongo België 200 millioen gekost hebben, zegt hij. De spoorweg is niets dan eene bedriegerij het is een tram, die 200,000 francs per kilo meter kost. Eindelijk vraagt spreker hoe het komt dat de staat 3 pCt. krijgt, terwijl de aandeelhouders 7 pCt. genieten. Het rapport over den spoorweg beteekent volgens spreker niets alles onjuist en zoo moeilijk mogelijk .voorgesteld. Men krijgt zoo'n idee alsof er 'van Montagnes Russes kwestie is. Op deze manier gaat de spreker voortdu rend door. ENGELAND. In het Lagerhuis vei klaarde de minister Chamberlain gisteren, dat hij aan Cecil Rhodes sedert diens vertrek uit Engeland geen enkele mededeeling heeft verzonden en er evenmin eenige van hem heeft ontvangen. In het Lagerhuis is de tweede lezing over de onderwijswet van sir John Gorst begon nen. De minister verdedigde nogmaals zijn ontwerp, waarvan hij het groote beginsel vond in bet instelien van plaatselijke school- autoriteiten met groote volmacht. Van de be zwaren der tegenpartij maakte de minister zich af met een gemak, dat vooral van zijn vertrouwen in de groote meerderheid zijner •fpartij scheen te getuigen. De oppositie begon den aanval met eene doorwrochte rede van Asquith, die op een kwartier na twee uur duurde. De unionisten noemen de rede hol en rhetorisch, de liberalen prijzen haar uitbun dig als een helder, krachtig, onafwijsbaar vonnis over een voorstel, dat het nationale onderwijs achteruit zal zetten en godsdien stige onverdraagzaamheid in de hand werken. De minister voor Ierland, Gerald Balfour, heeft een wetsontwerp ingediend om de Ier- sche wet op den leerplicht van 1892 te ver sterken. Van de 118 steden, waarin krachtens die wet op 1 Januari 1S94 de leerplicht in werking moest treden, hadden slechts 43 daaraan metterdaad gevolg gegeven. In die steden was het aantal leerlingen op de lagere scholen irfet 12 pCt. toegenomen. ZWEDEN en NOORWEGEN. De Zweedsche Eerste Kamer heeft met 122 tegen 26 stemmen het kieswetontwerp der regeering verworpen. De tegenwoordige Rijksdag zal er zich nu niet meer mede bezighouden. OOSTENK IJ K-H O N G A K IJ E. De rapporten der Oostenrijksche en Hon- gaarsche deputatiën voor de vernieuwing van het vergelijk tusschen beide rijkshelften zijn thans openbaargemaakt. Ten duidelijkste blijkt er uit dat de beide deputatiën het over de hoofdzaakhet aandeel dat elk rijk in de algemeene kosten van bestuur zal hebben te dragen, het niet eens zijn kunnen worden en dat er ook geen grond bestaat voor de meening dat nog eene minnelijke schikking mogelijk zal zijn. De Hongaarsche deputatie wil n.l. dat de bepaling, dat Hongarije de 20 pCt. der gezamenlijke uitgaven als kosten van bestuur der vroegere Militaire Grenzen geheel alleen zal hebben te dragen doen ver vallen en het aandeel der beide rijkshelften verdeeld zien in verhouding tot de bruto- ontvangsten der directe en indirecte belastin gen, zoodat de verdeeling zou zijn 31.4 pCt. voor Hongarije en 08.6 pCt. voor Oostenrijk. De Oostenrijksche deputatie wil daarentegen, met behoud der bepaling ten aanzien der Militaire Grenzen, ook rekening houden met het bevolkingscijfer, waarvan bet gevolg zou zijn dat Hongarije 38 pCt. en Oostenrijk 62 pCt. der gemeenschappelijke uitgaven zou hebben te dragen. Aan den keizer zal nu wor den overgelaten in dezen eene beslissing te nemen. Bij de debatten over de kiesrechthervor- ming heeft het Oostenrijksche Huis van afge vaardigden met 117 tegen 103 stemmen een voorstel van den Duitscb-vrijzinnigen afgevaar digde Bareuther aangenomen tot invoering van dc geheime stemming door middel van stembriefjes. (In sommige provinciën, o. a. in Galicië, geschiedt de ste nming tot dusver mondeling.) De regeering is door deze bepa ling, welke vooral voor de Polen van hoogst nadeeligen invloed zal zijn, zoo weinig g« sticht, dat de minister-president graaf Badeni moet gezegd hebben dat hij zijn ontwerp met deze verandering niet aan de keizerlijke goed keuring kan onderwerpen, en trachten zal het Beerenhuis te overreden om het amen dement er weer uit te lichten. De commissie voor de belastingen uit het Oostenrijksche Huis van afgevaardigden beeft een voorstel aangenomen om den census voor het kiesrecht voor dat Huis te verlagen van 5 tot 4 florijnen. In de vierde curie zouden dan allen kiezen die niet in een van de vorige curiën stemrecht oefenden en minstens 4 flor. directe belasting betaalden, i'et Oostenrijksche Huis van afgevaa; digden lieeft gisteren het ontwerp tot kiesrechther vorming bjj derde lezing aangenomen. ITALIË. In de Kamer werd Woensdag het debat over Afrika hervat. Macola verzekerde dat twee mogendheden samenspannen om Italië's militaire kracht in Afrika te vernietigen, San Giuliano wilde dat men Kassala niet langer zou bezetten, alleen Engeland had daar toch belang bij, en dit gaf Italië niet genoeg in ruil voor dezen dienst. De radicaal Sacchi eisclite het terugroepen van alle troepen uit Afrika en de vervolging van Crispi. Hij zeide dat uit de groenboeken bleek hoe Crispi een «echte overwinning" had verlangd. «Die woorden staan niet in het oorspronkelyke stuk I" riep Crispi toen uit. De hertog Di Sermoneta kwam nu tusschen beide en ontkennende Crispi's be wering. Het overige deel van hst debat ken merkte zich niet doe iets bijzonders. Met het transportschip Borniwa gaan 400 zieken en gewonden naar Napels terug, be nevens 160 kolonisten die het bij Godofelas3i niet kunnen uithouden. De Temps verneemt uit Rome, dat Baldis-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1