A°. 1896. Donderdag 14 Mei. N°. 9044. Eerste Blad. Feu Ie t o n. Jessie's Voogd. Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Morgen- (Donderdag) avond zal de Scliiedanisclie Courant ÏÏIET verschijnen. Buiieni andsclie He riekten. T. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke «ommers ƒ1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTEBITRAAT 70. AnvEBTENrtzrRiJSvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F U A N K H IJ K. President Faure heeft in den ministerraad mededeeling gedaan vau zijn besluit om, met het oog op de aanstaande hervatting der parlementaire werkzaamheden, zijn reis naar Bretagne tot in het laatst van Juli uit te stellen. Vervolgens is Faure van plan, naar Havre te gaan en vandaar naar Rambouillet. Ten slotte zal hij de groote manoeuvres in Cha- rente bijwonen. De gemeentel aad van Parijs bestaat na de herstemmingen uit. 49 republikeinen, radi calen en socialisten, "12 monarchisten en con servatieven en 19 revolutionnaire socialisten. Ook de herstemmingen voor de gemeente raden zijn voor de radicale partijen niet on gunstig geweest. Zoowel in Bordeaux als in Rijsel en Poitiers zijn de republikeinen ver slagen, en in de groote steden Parijs, Lyon, Marseille, Toulon blijft de meerderheid radicaal. Uit de laatste berichten over het spoorweg ongeluk in Algiers blijkt dat het aantal slachtoffers, dooden en gewonden, 68 bedraagt. 6 officieren zijn gedood en 3 ernstig gekwetst, 4 onderofficieren zwaar gekneusd ook heb ben 87 soldaten kwetsuren bekomen, terwijl 2 soldaten en 4 treinbeambten gevaarlijk gekwetst zijn. Kapitein Lagarde keek uit het portier, een paar seconden voor de botsing, omdat hij de soldaten hoorde sclireeuweu. Zijn hoofd werd verpletterd. De stationschef van Abelia is gearresteerd. J) U I T S C II L A Ji D. Bij de gisteren door den Rijksdag voort gezette tweede lezing van het suikerbelasting- ontwerp werd 70, rakende de uitvoerpremie, welke in het legeenngs-ontwerp was bepaald op 4 mark per 100 kilo, maar door de com missie tot 2.50 mark was teruggebracht, bij hoofdelijke stemming met 259 tegen 110 stemmen overeenkomstig het voorstel der commissie aangenomen. De Rijksdag heeft voorts art. 2 aangenomen, waarbij de suikerbelasting van 18 tot 21 mark per 100 kilo netto verhoogd wordt Maandagnamiddag heeft eene zitting van het Pruisisch ministerie plaats gehad, waarin beraadslaagd is over de sluiting van den Landdag; de uitslag der besprekingen is niet bekend. De minister-president vorst Hohen- lohe en de minister van financiën dr. Miquel woonden de zitting niet bij. E N E t A S I). In het Lagerhuis deelde Chamberlain gis teren mede met leedwezen te hebben ver nomen dat sir J. de Wet het noodzakelijk heeft geacht ontslag te nemen, omdat hij reeds voor de vierde maal in acht maanden lijds ziek is geweest. Zijn recht op pensioen zal bij den minister voorspraak vinden bij de schatkist. Rhodes heeft, zoo deelde Chamber lain voorts mede, niet het onafhankelijk bevel over Matabeleuland tot de aankomst van Carrington is Martin daar de opperbevel hebber. Rhodes verdedigt, evenals iedere kolonist zou kunnen doen, Gwelo tegen den vijand aan het hoofd van een korps kolonisten evenals hij zelf een kolonist is. Dr. Jameson ontkent in de Times, dat Rhodes item den 29n December last heeft gegeven naar Johannesburg op te trekken. Een der grootste aandeelhouders van de Chartered Company heeft een proces ingesteld tegen de maatschappij en tegen Beit om de schade, door Beit's medeplichtigheid aan Jameson's inval aan de maatschappij berok kend, vast te stellen. De Daily Mail deelt mede, dat lord Giflbrd en George Cawston voornemens zijn ontslag aan te vragen als bestuursleden der Charte red Company, als de hertogen van Five en van Abercorn, sir Horace Faiquhar en Richard Maguire bij hun besluit blijven om Rhodes niet te willen ontslaan als directeur. De hertog van Five die door omstandigheden niet in staat was de zittingen van den raad van be stuur der Company bij te wonen, doet plech tig bekend maken dat hij tegen de aanneming der ontslag-aanvrage van Rhodes is. Van de twaalf oorlogsschepen, die het in Aauuari -j.l., gevormde vliegend eskader uit maakten, moeten er zeven bevel hebben ont vangen tot ontwapening. De vijf andere zullen bij de overige eskaders worden gevoegd. OOSTENRIJ K-U O H G A R IJ E Te Buda-Pest heeft Maandag een monster- betooging ten gunste van het algemeen stem recht plaats gehad, welke door de clericaal- radicale partij onder aanvoering van het kamerlid Urgon was op touw gezet. Omstreeks 30.000 personen namen daaraan deel. Na afloop der betooging kwam het tot onaan genaamheden met de politie, welke genood zaakt was gebruik te maken van hare wape nen. Aan beide zijden werden verscheidene personen gewond. ITALIË. Uit Massowah wordt geseind dat de toe stand onveranderd is. Baldissera blijft met ras Mangascia onderhandelen over het uit leveren der Italianen die in Trgre gevangen gehouden worden. Volgens een telegram uit Rome aan Daily Ncwg loopen daar verschillende geruchten aangaande den dood van kardinaal Galim- berti. Men .-spreekt van vergiftiging en ver langt eene lijkschouwing zelfs zou de politie verschillende aanwijzingen hebben ontvangen. SPANJE. Met 253 stemmen, zonder eenig verzet, is de heer Pindal gekozen tot voorzitter van de Kamer. Volgens de Dia heeft de regeering gene raal Weyler telegraphisch bevel gezonden om de op de Amerikaansche schoener gevangen genomen vrybuiters nu voor het opperste marinehof te brengen. In Spanje is de verontwaardiging alge meen vooral de houding van den Ameri- kaanschen consul te Havanna verwekt veel ontevredenheid. liet schijnt dat ueze ambte naar bijzonder spootig" optreedt. De Engelsche consul te Havanna heeft nu zijnerzijds ook geprotesteerd, omdat er onder de veroordeelden van de Oompetidor ook een Engelschman was. Men meent te Madrid, dat de Engelsch man genadig zal worden behandeld, om aan de Engelsche regeering te toonen, hoezeer de welwillende houding van dit land op prijs wordt gesteld. Het gerucht bevestigt zich intussclien dat generaal Weyler ontslag zal nemen, als het doodvonnis niet voltrokken wordt en dat de regeering besloten is om het vonnis door den bevoegden rechter te Madrid te laten revi- deeren. Het schijnt dat de regeering der Vereenigde «Miss Jessie 1" j>Zijt gij daar alweer, Marie? Wat wilt gij dan toch 7" «Het is haast tien uur." sDat kan ik niet helpen. Wat wilt ge daarmee zeggen nMr. Jefferson is nog niet thuis." De jongedame sloeg het boek, waarin zij had zitten bladeren, dicht en lichtte zich op. Zij keek met hare groote, sprekende oogen de huishoud ster aan, die voor haar stond. Deze schrikte bijna terug voor dien vasten, starren blik. Zij stelde zich echter weer gerust, toen miss Jessie glimlachend zeide «Vader zal wel spoedig thuiskomen, Marie. Wees maar niet zoo angstig. Ilij z.if, hij moet komen." Geheel gerust was Marie echter nog niet. Dit bleek genoeg uit den toon, waarop zij hare mees teres toevoegde »'tls in de twee en twintig jaren, dat ik hier in huis vei keer, niet eenmaal gebeurd, dat Mr. Jefferson ook maar een paar minuten over zeven terugkwam, en na is het bij tienen. Ais hem maar geen ongeluk overkomen is, miss Jessie «Dat willen wij niet hopen." iiZoudt gij John, Edward en Harry niet willen uitsturen om mijnheer te zoeken Hij moet het Vossengat voorbij. Kan hij in de duisternis niet het pad bijster geraakt zijn O miss, laat toch de bedienden hem tegemoet rijden. Daar is in elk geval niets aan verloren." Andermaal trof Marie dien starren blik uit de groote, sprekende oogen, maar nu was die blik angstiger en bleef de glimlach om den mond der jonge dame uit, evenals het bemoedigend woord, dat er zoo even op gevolgd was. De kleine, blanke hand van de jeugdige schoone streek bevend door de blonde, weelderige lokken. «Denkt gij dan werkelijk, Marie, dat mijn vader een ongeluk overkomen zou zijn «Dat weet ik niet, maar het is immers niet onmogelijk Ik raad u ten minste aan het te laten onderzoeken." «liet zal gebeuren, Marie. Laat ze allen uitrijden, hoort ge? En spoedig ook! Haast u, Maiie!" Marie snelde heen en miss Jessie bieef alleen. De eerste oogenbhkken bleef ze staan, waar ze stond, onbeweeglijk als een marmerbeeld. Het denkbeeld haar vader te kunnen verliezen was haar te machtig. Haar vader! Hij was haar leven, haar alles, haar broeder, zuster en moeder, alles tegelijk. Buiten hem had zij niemand op de wei eld, nie mand wien zij haar vertrouwen kon schenken, niemand die haar in bescherming kon nemen, niemand, die haar lief had en wien zij iiefde toedroeg. Daar hoorde zij beweging, vernam zij het geluid van voetstappen en hoe de bedienden over hel slotplein draafden en in de duisternis weggaloppeerden. Het jonge meisje zij was nog geen achttien jaar drukte de handen tegen de borst, alsof zij zoo het angstig kloppend hart het zwijgen wilde opleggen. Onbestemd doorliep haar blik het weelderig gemeubileerde vertrek en als om zich zelve den centenaarslast, die haar drukte, van de schouders te wei pen, lispelde zij t »0, papa zal wel bpoedig komen. Hij zal zeker komen." En het scheen werkelijk alsof zij op deze wijze hare onrust wist te stillen. Hare hoop op baars vaders behouden thuiskomst was evenredig aan de grootte van het verlies, dat haar door zijnen dood zou treffen. Zij, nog een kind, ontbloot van wereld- en menschenkennis, van alle ervaiing, zij zou met het aanzienlijk vermogen, dat haar vader door een lang, arbeidzaam leven en inge spannen werkzaamheid had verworven, een speelbal worden van menschelijke hartstochten, het doel van allerlei intriges. Hoe zou zij den stormen des levens weerstand bieden, zedelijk en lichamelijk zwak van natuur, als zij was Zij zou buigen als het riet, ondergaan in dien maalstroom.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1