iiiiiiiGiilandsche Berichten. Staten een zeer groote schadevergoeding van de regeering vraagt voor het vernielen van suikerplantages van Amerikaansche burgers tijdens den opstand op Cuba. Men vreest dientengevolge nieuve complicaties tusschen deze twee landen. Ook komen er weder berichten van een tweede stoomboot, de Laurada, die een groote lading krïjgsbenoodigdheden en vrijbuiters naar Cuba overbrengt. De Bermuda heeft haar lading te Puerto Mulatto aan land gezet. Vol gens de Imparcial had de Amerikaansche regeering het vertrek van dit laatste schip heel goed kunnen verhinderen en zouden er ver scheidene soldaten van de Amerikaansche artillerie-militie aan boord zijn geweest. Het blad Correspondcncia gelooft dat als generaal Weyfer blijft aandringen op ontslag, hij vervangen zal worden door maarschalk Blanco, gouverneur-generaal der Fiüpijnsche eilanden, die zich dan over San Francisco naar Havanna zou begeven. Van Cuba komen weer maar over Ma drid verscheidene berichten aangaande gevechten, waarin de opstandelingen de neder laag leden. RU MENIE, De Kamerzitting is gisteren gesloten met een Koninklijke Boodschap, waarin verklaard wordt dat de begrooting in evenwicht sluit, dank zij de toegepaste bezuinigingen, en dat de opbrengst der gesloten leening dienen zal voor de voltooiing van het spoorwegnet. De Boodschap behelst voorts eettê opsomming van de wetten ten behoeve van de arbeidende klassen, door de volksvertegenwoordiging aangenomen. It K IJ E. De Porte heeft het invoeren van de Times in Turkije verboden, niet om den inhoud van dat blad, maar omdat vaak exemplaren van het verboden Turksche blad Uurriet in de nummers van de Times worden gevouwen. Sir Philip Carrie heeft aan de Porte mede gedeeld, dat de uitgevers van de Times daar voor niet verantwoordelijk zijn, en heeft er tevens op gewezen, dat de toon van de Times tegenover Turkije steeds kalm en gematigd was, maar het was tevergeefs; de Times blijft in Turkije verboden. Te Konstantinopel zijn weer een aantal Armeniërs ge\angengenomen. De Times verneemt uit Konstantinopel Ofschoon Bulgarije zich bereid verklaard heeft, krachtens art. 9 van het Berlijnsche tractaat aan de Turksche schuld bij te dragen en aan Turkije cijns te betalen, deinst de Porte er voor terug, het aanbod aan te nemen, om dat eene internationale conferentie noodigis om hetzelve te bekrachtigen. De Porte vreest, dat zoodanige conferentie tevens het verwaar- loozen van des sultans verplichtingen in Ana- tolië zou kunnen oprakelen. Nu en dan trachtte zij zich zelve weder troost en moed in te spreken door te herhalen «Papa zal wel spoedig komen Hij zal zeker kornen Even na middernacht werd het lijk van den vader in het slot gedragen. Jessie, de eenige erfgenaam van den overledene, was meesteres van het slot Westharopton-Court en toebehoo renden grond geworden. In alle stilte, om voor haar het gebeurde geheim te houden, werd de baar in het beneden huis geplaatst. De bedienden stonden er zwijgend en diep verslagen omheen of in de gang; Mrs. Mary Wimpleton schreide tranen, die een steenen hart zouden hebben doen vermurwen. Wat nu te beginnen Niemand bezat moed genoeg om de jonge gebiedster van het ongeluk, dat haar etroffen had, in kennis te stellen. Was het een ongeluk geweest? Men bad het lijk van Mr. Jefferson gevonden op een afstand van ongeveer drie Engelsche mijlen van het slot, in de steen- move, die gewoonlijk met den naam van het "Vossengat werd aangeduid. Hoe het daar gekomen P E 8 El E. Muzaffer-Eddin, de nieuwe shah, vertrekt eerst tegen het einde van deze maand van Tabriz naar Teheran. Hij zal van 8000 voet knechten en 3000 ruiters vergezeld zijnde consuls van Rusland en Engeland gaan ook met hem mede naar de hoofdstad. De Engelsche gezant te Teheran heeft Vrijdag j.l. een krans van koningin Victoria op het graf van den shall gelegd. De groot vizier heeft doen weten, dat de familie van den shall door dat blijk van hulde zeer ge roerd is. Ook uit Petersburg komen nu verontrus tende berichten over den toestand in Perzië, die volstrekt niet zoo rooskleurig zijn als uit de officieuse mededeelingen zou volgen. De moordenaar van den shah moet op on- menschelijke wijze gefolterd zijn. E P T E. De gemengde rechtbank heeft hare uit spraak in zake het gebruiken van geld uit de reservekas der openbare schuld voor de expeditie naar Soedan opnieuw uitgesteld tot 1 Juni, thans wegens het overlijden van het Deensche lid in die rechtbank. De Indische troepen, die naar Soeakin gezonden zijn, zullen, versterkt met een Egyp tisch bataljon, de garnizoenen van Soeakin en Tokar uitmaken. Het overige vau de Egyp tische troepen, die daar nu in garnizoen zijn, zullen over Suez naar Wadi Haifa vertrekken om deel uit te maken van de Dongola-expeditie. Men verwacht dat de spoorweg tot Akasheh aangelegd zal zijn tegen het begin van Juli. AFRIKA. In zijn onderhoud met Reuters agent ver klaarde president Kruger, dat de jongste samenzwering niet te verdedigen is en zij die haar op touw gezet hebben, gestraft moeten worden. Uit Pretoria wordt gemeld, dat de regeering der Zuidafrikaansche republiek eene nota heeft gericht aan den boegen commissaris sir Hercules Robinson, waarin zij hare verbazing uitspreekt dat de Britsche regeering, volgens de dagbladen, nog maar altijd voortgaat de Chartered Company en Cecil Rhodes te steunen en dat, ondanks zij ongehoorzaam zijn geweest aan de bevelen der Koningin en de door Enge land gesloten verdragen hebben geschonden. De regeering der republiek weigert te geloo- ven dat de uitbreiding van het Britsche rijk kan gegrond zijn op misdaad en laakt degenen die tegelijkertijd dat zij Jamesons optreden den verdedigen, op eene lankmoedige behan deling van de veroordeelde opstandelingen van Johannesburg eischen. Een telegram uit Kaapstad meldt, dat de Britsche agent te Pretoria, sir Jacobus de Wet, is afgetreden. A M E R I K A. Alle bladen behelzen artikelen over het en wat er gebeurd was, wist men niet. Alleen wist men, dat de val hem gedood had. Daar verscheen de jonge kamenier van Miss Jessie. «Mrs. Wimpleton," zeide zij tot de huishoud ster, vroeger bonne van de jonge dame, «Miss Jessie wil u spreken." Maria schrikte geweldig. Nu was het gevreesde oogenblik daar. Wat zou ze doen Hare jonge, schoone, lieve meesteres het ongeval meedeelen Dat zou haar dood zijn. «Hemel, sta mij bijzuchtte zij en beklom langzaam de trap. Zij moest gehoorzamen, er mocht van komen wat wilde. Met looden schreden trad zij het vertrek binnen, waar Miss Jessie zat. Het meisje zag er bleek en lijdend uit. De spanning, waarin zij eenige uren verkeerd had, had aan haar wezen en blik iets vreemds, iets waanzinnigs gegeven. «Is vader thuisgekomen vroeg zij op een toon, alsof zij reeds een ontkennend antwoord verwachtte, «Ach God," jammerde Mary, «ja, hij is thuis." geval der Competidor en beschuldigen een stemmig generaal "Weyler als degeen die voor alles aansprakelijk is voor dit incident. Verscheidene bladen veroordeelen Weyler in veel heftiger termen. CHINA. Uit Shanghai wordt gemeld: Een agent van een Russische stoomvaart schappij is eigenaar geworden van een stuk strand te Chefoo, behoorend aan bet huis Fergusson, vermoedelijk met het doel er een havenhoofd aan te leggen. Andere huizen te Chefoo hebbea er zich tegen verzet, maar door de tusschenkomst van de Russische regeering heeft de Chmeesche overheid de vergunning verleend. SCHIEDAM, 13 Mei 189G. Hedennamïddag ten twee ure werd door burgemeester en wethouders aanbesteedhet maken van een strekdam, twee dwarsdarn- men en aanlegsteigers in de rivier de Maas nabij het Westerhavenhoofd (voor het terrein der lieeren Van Deventer Zn.). Ingekomen waren de navolgende' inschrij vingsbiljetten A. Kraaijenveld teSIiedrecht f 18G95.K. Boer Az. te Sliedrecht f21594.J. P. de Groot te Giesendam f24300.C. L. Kalis te Sliedrecht f24700.A. Lodder te Oud-Beierland f24869.C. Slagmolen te De Werken f24879.A.L. van Wijngaarden teSIiedrecht f 25000.P. Kloots te De Werken f25100.A. Blokland te Werkendam f25210.L. Brand Dz. te Giesendam f26499.— J. Roskam Cz. te Sliedrecht f26868.— en A. Prins Thz. te Sliedrecht f 30380.—. De toewijzing werd aangehouden. Het Hoofd alhier heeft zijn gewoon aan zien herkregen, van Rotterdamsche bootwer kers is weinig meer te bespeuren; slechts een paar man waren daar heden nog aan wezig. Zij schijnen thans zich meer in de richting van Dordrecht te verzamelen, omdat vandaar berichten wareu ontvangen dat er booten zouden komen om te worden gelost. De aan de boeien liggende ertsboot Boris zou heden naar Amsterdam vertrekken daar men evenwel in de hoofdstad niet bereid is booten voor andere plaatsen bestemd daar te lossen, heeft men daarvan afgezien. De 11-jarige J. Prein is gisternamiddag te water geraakt in de Schiehij werd gelukkig gered door den koperslagersknecht J. Ver schuren. Bij den winkelier Steens op den Dam alhier is hedennamiddag de toonbanklade gelicht en daaruit ontvreemd een bedrag van f4 a 5. Miss Jessie rilde en zag de ongeluksbode vorschend aan. Toen richtte zij zich plotseling op en stond wel eene minuut lang haar zwijgend aan te staren. Het werd Mary bij dit tooneel angstig te moede. Wat zou zij doen? Wat te zeggen 't Scheen of miss Jessie nog iets wilde vragen, maar vreesde het noodlottig antwoord uit te lokken. Eerst na nog eene minuut vroeg zij zacht en op kouden, onverschilligen toon «Is hij dood?" Die toon was zoo onnatuurlijk, dat de huis houdster eene rilling door de leden ging. «Hemel, miss Jessie, wat deert u Gij zijt ziek 1 Wil ik een dokter halen Ja, dat zal noodig zijn, dadelijk Wel bleek het noodig. Miss Jessie strekte de armen uit en viel mot een hartverscheurenden gil bewusteloos tegen den grond, II. De ontzettende verwarring en het gebrek aan leiding was oorzaak, dat de gebruikelijke kennis gevingen aan familie en vrienden van den on- verwachten dood van Sir Bernard Jefferson waren Aan het verslag van het hoofdbestuur der maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen" aangaande den staat der maatschappij en zijne verrichtingen gedurende het jaar 1895 96 ontleenen wij het volgende. De kooklessen te Schiedam begonnen dit jaar eerst na Kerstmis, zoodat beide cursus sen nog in gang zijn en over de uitkomsten nog weinig valt te zeggen. Een klasse meisjes van 14—16 jaar, die 4 avonden per week herhalingsonderwijs genieten en de beide andere avonden de kooklessen volgen, begon met 11 leerlingen en telt er nu nog slechts 4, deels omdat de meisjes te jong waren, deels omdat zij op den duur haar vrije avon den niet wilden missen en de lessen van huis uit toch al meer tegengewerkt, dan aanbe volen werden. In de andere klasse bleven allen; het zijn dienstmeisjes en meisjes bij moeder thuiszij volgen den cursus trouw, slaan bijna nooit een les over. Nu de keuken van het weeshuis der Her vormden door verbouwing niet meer beschik baar 's en de lessen 's avonds worden gege ven, is als onderwijslokaal een bovenvoorka- mer, met aangrenzend keukentje, gehuurd. Dit maakte het aanschaften van allerlei mate riaal noodigdaardoor is het departement nu in 't bezit van ongeveer alles, wat bij eenvou dige lessen noodig is, om de meisjes zesmaal, twee aan twee, hetzelfde maal te laten be reiden. Ter bestrijding van de kosten, liet het* departementsbestuur een lijst circuleeren, waarop voldoende geteekend werd, om de lessen dit jaar te kunnen geven. De leerlingen betalen 5 cent per les en nemen het bereide maal mee naar huis. Het grootste bezwaar blijft de tegenwerking van die vaders en moeders, welke, wanneer ze bemerken, dat de lessen werkelijk alleen den burgermanspot gelden, en de fijne keuken uitgesloten is, zelfs ijverige leerlingen belet ten, de lessen verder te volgen. Daartegen over staat, dat vele leerlingen en oud-leerlin gen zoodanig van de lessen profiteerden, dat dit alle recht geeft, vol moed voort te gaan en moge dan ook al van de mededeelingen over voedingsleer eu warenkennis, de een meer meenemen dan de ander, zindelijkheid, gevoel voor orde en overleg nemen bij allen toe. Bij kon. besluit is benoemd bij den grooten staf, tot generaal-majoor, commandant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, tevens bevel hebber in de tweede militaire afdeeling, de kolonel H. T. Schalken, van den staf der genie, commandant in hetle genie-comman- dement. Voor het Transvaalsche Taalfonds is van de Koningin en van de Koningin-Regentes eene bijdrage ingekomen van tweehonderd gulden. nagelaten. Doch ook zonder dit had het gerucht daarvan zich spoedig genoeg verbreid. Den vol genden morgen was het in de City van Londen in kringen, waar de heer Jefferson eene gewone verschijning was, het onderwerp van al de gesprek ken. -De overledene was directeur en een der grootste aandeelhouders van eene der voornaamste reederijen in Londen en stond in betrekking niet de voornaamste handelshuizen. Hij was als zoo danig algemeen bekend. Zijn plotselinge dood verwekte groote deelneming. Die deelneming waa echter veeleer een gevolg van overwegingen, die in de handelswereld van Londen het hoogste gelden, die van het eigenbelang, dan van alge meen menschelijk gevoel. De eerste en overheer- schende gedachte bij het vernemen van 's mans dood was deze«Jefferson is overledeneen zoon heeft hij nietmet zijn broeder leeft hij op gespannen voetzijne actiën zullen dalen ik kan op die daling speculeeren."

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2