SPORT. De minister van binnenlandsche zaken heeft, door tusschenkomst van de commissa rissen der Koningin, van de gemeentebe sturen eene opgaaf gevraagd van het bedrag, volgens de door Gedep. Staten vastgestelde rekeningen over 1894, uit de kassen der ge meenten ter zake van de schutterij uitgege ven, afzonderlijk voor de dienstdoende en de rustende schutterijen, wat de eerste betreft, ten aanzien van elke gemeente, wat de laatste aangaat, ten aanzien van elk bataljon in het bijzonder. Vermelding van de onderwerpen, waarvoor de uitgaven plaats hadden, is geen vereischte. Alleen indien uit de schutterlijke of uit de gemeentebegrooting aan den commandant eener dienstdoende schutterij eenige vergoe ding voor bureaukosten of onder eenige andere benaming wordt toegekend, ziet de minister opgaaf daarvan, met het bedrag, te gemoet. De leden der staatscommissie, ingesteld tot het onderzoeken van den toestand van den waterweg van Dordt naar zee, zijn Maandagmorgen met de tot dat doel afge huurde Zierikseescbe boot van daar vertrok ken, teneinde zich van den toestand ter plaatse te vergewissen. (D. C Door bemiddeling van Het Alg. Ned. Vrede- bond zijn aan de kerkgenootschappen hier te lande, met verzoek om adhaesie, toegezonden exemplaren van een verzoekschrift aan de regeeringen van alle christelijke natiën der wereld ten gunste van het beginsel van arbi trage, dus van oplossing van internationale geschillen langs den scheidsrechterlijken weg. Deze wereldbeweging is een uitvloeisel van een in 1893 te Chicago gehouden en door de geestelijkheid der Vereenigde Staten op touw gezette bijeenkomst voor de vredeszaak. Sommige kerkgenootschappen hebben reeds hun steun toegezegd. De 300-jarige gedenkdag van de derde Noordpoolreis, die Willem Barendsz. onder nam, is op Terschelling feestelijk herdacht. De werkstaking der bootwerkers te Rotterdam. Gisteren in den loop van den namiddag en avond werd er handelend opgetreden op de Wijnhaven, Zuid-Blaak en Leuvehaven, waar troepjes van 40 a 50 man uiteengedreven werden of opdringend publiek ve-jaagd werd. Op de Nieuwehaven poogden een 400 500 stakers gisternamiddag een kolenlichter te stoppen. Het gedeelte van de haven waar de lichter ligt, is toen door politie en schutterij afgezet, waarna doorgewerkt kon worden. Een 300 bootwerkers maakten een wande ling door de stad en de buitenwijken, zonder dat daarbij iets van belang voorviel. Tegen donker vertoonden zich groepjes opgeschoten jongens, die zingende en met harmonicamuziek langs de kaden trokken, toen de afzettingen waren opgeheven, Ook hierbij viel niets bijzonders voor. Te 10 uur in den avond hadden de nieuws gierigen de Boompjes verlaten, een enkel groepje uitgezonderd. In een drietal koffiehuizen hielden sleepers, kolenwerkers en controleurs gisteravond bij eenkomsten, welke in hoofdzaak ten doel hadden vereenigingen ia het leven te roepen, die zich daarna als onderafdeelingen bij den N. N. B. B. zullen aansluiten. Uit Dordrecht kwamen gisternamiddag 24 werklieden met een stoombootje hier aan, om met de lossing van de ertsboot Hahusa van de firma Krupp, liggende op stroom aan boei 17, te beginnen. Zij werden bij aankomst alhier opgewacht door een stoom bootje van den N. N. B. B., waarop zich eenige commissieleden bevonden, die, toen de Dordtenaars aan het werk zouden gaan, hen toespraken. Dit had ten gevolge dat 18 hunner besloten niet aan het werk te gaan. Zij zijn daarop naar Dordrecht teruggebracht. De 6 anderen zijn aan boord van de Rahusa gebleven en hebben, door de equipage geholpen, van 6 tot 8 uur gister avond, door de politie beschermd, gewerkt. Hedenochtend wordt dit werk inet dezelfde lieden, die gedurende den nacht aan boord van de Hahusa verblijven, voortgezet. Zes bewapende stoombootjes doen thans weder dienst op de rivier. NB. Ot De vakvereeniging van losse werklieden «Kardinaal Manning", afdeeling van den Ned, R.-k. Volksbond, vergaderde Maandagavond opnieuw in het bondsgebouw, onder leiding van haren voorzitter den heer Verfiirth en in bijzijn van den heer Van Rijswijk, voorzitter, en andere bestuurderen van den Volksbond. Uit de besprekingen bleek, dat de leden wel wilden maar wegens de overmacht der stakers niet konden werken, zoodat zij gedwongen aan de staking moeten meedoen. Men achtte het treurig, dat de omstandig heden er toe geleid hebben, dat bij de firma Muller, welke in aller oog de eenige schuldige was, werd gewerkt onder bescherming der gewapende macht, terwijl de andere carga doors, die niet die schuld dragen, de dupes der stakers zijn. In geen geval zal een der kath. bootwerkers meedoen om anderen, die werken willen, zulks te beletten. Besloten werd, dat, wijl men met het zgn. stakings comité niets te maken wilde hebben, liet be stuur van Kard. Manning de besturen van de «Nedevl. Vlag" en de «Bootwerkersbond" tot eene bespreking zal uitnoodigen en Vrijdag avond met zijne leden opnieuw zal vergaderen om den uitslag mede te deelen. Wij vernemen, dat die besturenvergadering hedenavond zal plaats hebben. (Maasbode.) Te Rotterdam kwam hedenochtend te 5 uur weder het geheele regiment schutterij in dienst. Aan de Westerkade en Westerhaven, waar op de Harwich- en Bergsche booten gewerkt wordt, is de afzetting van kracht gebleven; overal elders is zij ingetrokken, zoodat aan de Boompjes het verkeer weder onbelemmerd is. Aan het Willemsplein wordt op de Glas- gowboot en in de Boompjes aan de Fits Clarence en Grangemouth gewerkt, alles onder politietoezicht. Hedenochtend om 8V3 uur is Hr. Ms. pantserschip Kortenaer aangekomen en heeft ligplaats genomen aan de Boompjes tegenover het bootvverkershuisje. Gedurende den nacht hebben de stoom bootjes Anna en Electric van den N. N. B. B. op de rivier gevaren, in hoofdzaak voor boei 17 en de American Petroleum Com pany, waar gewerkt wordt. Politie en me^ mariniers bewapende stoombootjes waakten er echter tegen, dat zij gemeenschap kregen. Op de Scheepmakershaven en Zuidblaak trachtten hedeunamiddag een 200-tal stakers het werk op koienlichters te doen staken. Zij werden uiteengedreven en van het Beurs gebouw uit werden detachementen schutterij afgezonden om de kade daar ter plaatse af te zetten. De commandant van de Kortenaer, kapi tein ter zee Heijning, maakte hedenochtend met den commandant van de Du fa, luitenant ter zee le klasse Kuyl, zijne opwachting bij den burgemeester. Daarna had er aan boord van de Kortenaer eene conferentie plaats, waaraan deelnamen beide commandanten, de kolonel J. J. M.Blankenheym, de garnizoens commandant overste Verheg, de hoofdcom missaris van politie en de havenmeester. Hedenavond of morgenochtend wordt het pantserschip Piet Heincommandant kapitein ter zee Jansen van Afierden, alhier verwacht. Het korps koninklijke scherpschutters heeft heden rustdag, doch komt vermoedelijk mor gen weder onder de wapenen. Behalve aan boei 17, wordt ook gewerkt op eene graanboot van de firma Muller Co., liggende aan boei 14. Op Feijenoord zijn beden ongeveer 250 werklieden, meest vast volk, op verschillende schepen aan het werk. Verschillende scher mutselingen, die plaats hadden zonder ern stige gevolgen te hebben, werden ook heden door politie en schutterij beëindigd. Het patrouilleeren bleef noodzakelijk langs de havens en kaden. Bij de N. A. S. M. heeft men een aantal lieden als matroos gemon sterd, die daarop aan de lading gezet zijn om cenigszins te voorzien in het gebrek aan werkvolk. De besturen van de Ned. R.-k. Volksbond, van den N. N. B. B, en van vNeerlands Vlag" hebben de cargadoors schriftelijk uitgenoodigd hedenmiddag te twee uur in het Bondsgebouw, Oppert 129, eene vergadering te houden, met het doel de werkstaking tot een goed einde te brengen. Naar aanleiding van dit schrijven had heden- namiddag eene bijeenkomst van cargadoors plaats in het veilingslokaai boven de beurs. Ook de heer Kriilier, van de firma Muller Sc Co,, was daarbij tegenwoordig. Besloten werd den heer Visser, van de firma Wambersie, naar de genoemde vergadering in het Bonds gebouw Oppert 129 af te vaardigen, met opdracht om daar mede te deelen, dat men bereid was de bemiddelende tusschenkomst van het bestuur van 'den Ned. R.-k. Volks bond bij de werkstaking te aanvaarden. Hedenavond zouden cargadoors eene bijeen komst houden om het verslag van de ver gadering van den heer Visser aan te hooren. Wij vernemen intusschen, dat de gecom bineerde vergadering van hedenmiddag in het bondsgebouw tot nader orde is uitgesteld, omdat de genoemde besturen willen afwachten den uitslag van twee andere vergaderingen, die nog heden gehouden moeten worden, De heer A. G. Kruller, lid van de firma "Wm. H. Muller Co., hedennamiddag om streeks 2'/s uren het Beursgebouw verlatende, werd door eenige stakers achtervolgd. De stakers, langzamerhand door bijkomende nieuwsgierigen tot een drie- of vierhonderd aangroe'ende, volgden de tram, waarop de heer Kruller om hen te ontwijken, stapte, en zou den hem wellicht daar afgehaald hebben, indien er niet politie bij te pas gekomen was, die met moeite handtastelijkheden voor kwam. In de Witte-de-Withstraat gekomen nam de heer Kruller de vlucht in liet politie bureau, waarvoor zich onmiddellijk een tal rijke menigte verzamelde, zoowel voor den hoofdingang in de Witte-de-Withstraat als aan de achterzijde op den Sehiedamsche Sin gel. De menigte werd uiteengedreven. In Amsterdam wordt blijkens hier ontvan gen bericht geregeld voortgewerkt aan de ertsbooten, van hier herwaarts gedirigeerd. (iV\ B. Ct.) Het beursgebouw te Rotterdam vertoonde gistermiddag een eigenaardigen aanblik. De efi'ectenhoek en liet middenvak waren door schutters ingenomen. De geweren stonden over de geheele beurs aari rotten. Daartus- schea moesten de kooplieden hunne zaken doen. Ook vele schutters, die zelf handelaars zijn, deden zaken. Uit Nieuwediep werd gisteren aan de N. Jt. Ct. geseind Het pantserschip Kortenaer zal met spoed naar Rotterdam vertrekken om eventueel bij ongeregeldheden hulp te verleenen. Het stoomschip Carnbroak, met erts van Oxeiosund, heeft gisteren order bekomen voor gaats van den Nieuwen Waterweg om de lading te Amsterdam te lossen. Het ss. Doeltoijk, van Re val, is te Maassluis ten anker gekomen. Beide stoomschepen waren voor Rotterdam bestemd. Door het vastraken hedenochtend om 7 uur van het stoomschip Springwell onder de draaibrug over de Oude Maas bij Dordrecht is het spoorwegverkeer met Dordrecht en zuidelijker gelegen plaatsen gestremd. Met stoombootjes beeft de overbrenging van passa giers, post, enz. van en naar Dordrecht plaats. Men hoopt vanavond om 6 uur bij getij do boot vlot te krijgen. Het voorval brengt in het spoorwegverkeer vertraging en verwarring, daar verschillende treinen hunne gewone bestemming niet kun nen volgen vooral die naar België en Frank rijk ondervonden vertraging. Van hedennamiddag halfvier wordt ons geseind: De toestand is nog onveranderd; men hoopt het schip los te krijgen met hoog water. Het verkeer, inzonderheid het goede renvervoer, ondervindt veel vertraging. (N. R. Ct.) Ketel. Voor het bouwen van een dokters woning waren 13 insclirijvingsbiijetten inge leverd. Laagste inschrijver was de heer H. Stahlie, te Ylaardingen, voor f 8050hoogste inschrijver was de lieer A. de Bruijn, te Overschie, voor f 9888. 's-Gravenhage. Het gezantschap dat II. M. de Koningin-Regentes zal vertegen woordigen bij de kroningsfeesten in Rusland, heeft gistermiddag te 5.37 per staatsspoor via Berlijn de reis naar Moskou aanvaard. Met den ambassadeur baron Du Tour van Beilinchave, als hoofd der mis,-ie, vertrokken de hem toegevoegde leden van het gezant schap H. W. J. E. baron Taets van Amo- rongen; kamerheerritmeester jhr. Van Tets, adjudant, en le luitenant graaf Dumonceau, ordonnance-officier van H. M. Den chef en den hem toegevoegde leden werd tot aan den trein uitgeleide gedaan, namens den minister van buitenlandsche zaken, door den heer Ruijssenaers, chef van 's ministers kabinet, en door ridder De Struve. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van den czaar bij ons Hof. Schereningen. Dezer dagen is een aan vang gemaakt met liet aanleggen vanwege Delfland van een tweede hoofd in zee vóór het Kurhaus. De beroemde schaakspeler Steïnitz uit Amerika stond Zaterdagavond in de foyer van het Gobomv voor Kunsten en Wetenschappen ie 's-Hage tegenover 28 schaakborden van leden van" het Haagsche schaakgenootschap DwcnJo Discimus, waarvan vooizitter is de heer Van Houten, mi nister van binnenlandsche zaken, onder wiens leiding deze buitengewone schaakavond gehouden werd en die zelf een partij tegen den meester op bet schaakbord uitspeelde. De eerste speiers uit de residentie en uit andere plaatsen o. a. Delft, Leiden, Gouda bonden den strijd met dezen geducliten tegenstander aan. In bet geheel waren er 28 spelopeningen. De wereldkampioen in dit geestesvermaak bezocht, wandelende in de opening der hoefijzer vormig gestelde rij tafels, één voor één zijn medespelers, bij den een slechts kort verwijlende en met één oogopslag op het schaakbord zijn zet doende, bij den ander langer vertoevende en zich dan op een stoel er bij neerzettende. Een sterke tegenpartij ontmoette hij in den heer Tresling, redacteur van het Tijdschrift, te Win schoten, die den vorigen avond een partij tenen Steinitz gewonnen heeft. Er zaten ook drie leer lingen van het gymnasium aan de schaaktafel. lteeds na 10 zetten waren eenige partijen voor de tegenpartij reddeloos verloren. De heer Steinitz onthield zich van liet aankondigen van het aantal zetten waarin hij een zijner tegen partijen schaakmat zou kunnen zetten, een ge bruik dat meer gevolgd wordt bij schaakwed strijden om prijzen. Er was besloten middernacht den strijd te staken. Zondag werd het spel voortgezet. V.in de 28 partijen won Steinitz er 23. Een partij werd door hem veiloren, en wel tegen den heer M. Edersheim, penningmeester van het genootschap, terwijl kwart na twaalven 4 par tijen werden verklaard remise, en wel die door de heeren J. rimons, Rahusen, tar, Brooshooft en Tresling tegen den beroemden schaakkunste naar gespeeld. Jaap Edel» behaalde Zondag in den wedstrijd over 2000 meter op de Seinebaan te Parijs,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3