A0. 1896. Donderdag 14 Mei, IN". 9044. Timede Blad y tig*ste aargang. erschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag Binnenlandsclie Berichten I UITGEVER: J. ODÉ. COWiiilT Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1 85. - 2,50. - 0.10. BUREAU: BOT K It ifBAAT 7® TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 12 Mei. Aan den heer Beelaerts van Blokland is verlof verleend op een lateren dag tot den minister van oorlog eenige vragen te richten betreffende het aangekondigd voornemen tot het verleenen van ontslag aan werklieden in 's rijks patroonfabriek te Delft. Daarna is de algemeene beraadslaging over het kieswet-ontwerp begonnen. De heer Van Kerkwijk meende dat kies rechtuitbreiding niet meer is tegen te houden en wees op den rustigen tijd waaiin de Kamer haar kan tot stand brengen. Waar door het langdurige debat over het vorige ontwerp de belangstelling aanmerkelijk is verminderd, spoorde hij zijn medeleden aan tot het betrachten van kortheid en tot het bren gen van eenige offers, wil er iets tot stand komen. Spreker verklaarde zich voor het ontwerp, omdat hij de kiezersvermeerdering niet vreest en de oude kiezers door frissche, nieuwe krachten zullen worden vervangen Alleen is de candidaatstelling aan te bezwa rende formaliteiten verbonden. Aan het slot zijner moeilijk hoorbare rede huldigde hij den oud-minister Tak, die zijn naam aan kies rechtuitbreiding verbonden heeft, met den wensch dat hij spoedig van zijn ongesteld heid hersteld zou zijn en weer in de Kamer verschijnen. De heer Bool erkende dat dit ontwerp, in tegenstelling met het ontwerp Tak, wezen lijke kenteekenen van geschiktheid <;n wel stand inhoudt. Hij acht kiesrechtherziening noodzakelijk, echter niet zoo ver dat algemeen stemrecht ingevoerd worde. Toch wenscht hij de eischen voor het kiesrecht niet te laag te stellen, wil men geschikte en zelfstandige kiezers krygen. Daarom verlangt hij betere kenteekenen dan in dit ontwerp zijn opgeno men, b.v. door verhooging van den 25-jarigen leeftijd. Daar het ontwerp hem niet geheel bevredigt, behield hij zich zijn stem erover voor. De heer Pijnappel ontwikkelde allereerst breedvoerig dat geen kiesrechtbeginsel het strijdpunt vormde bij de verkiezingen van 1894, ten betooge dat de Kamer thans staat niet tegenover een voorstel uit die verkie zingen voortgevloeid, doch tegenover het kies- rechtvraagstuk in zijn vollen omvang. Ten tweede zocht hij aan te toonen dat de kwestie van al of niet uitbreiding van kiesrecht, niet beslissend is by toepassing vao art. 80 der grondwet, dal zwijgt van uitbreiding en alleen naar geschiktheid en welstand vraagt. Ook meende hij, dat de noodzakelijkheid van kies rechtregeling geen anderen wetgevenden arbeid verhindert. n derde wenschte hy uitbreiding niet egen te houden door correctieven en in elk geval zou hij nimmer een kiesrechtontwerp aannemen om een einde te maken aan de zaak. Alleen streeft hij naar een goed einde. heer Michiels van Verduynen stelde zich de vraag of het voorgedragen stelsel een uime uitbreiding van kiezers geeft en of het bevat de positieve kenteekenen, voorgestaan door minister Van Houten. Nu had hij tegen verschillende kenteekenen geen overwegende jezwaren hij ziet in het bezit van eenig geld als eisch van welstand juist een deugd van het ontwerp. Ten slotte bepleitte hij de opneming van stemplicht in het ontwerpen verzocht hij den minister dat dwangmiddel voor te stellen indien 't niet met zijn begin- selen strijdt, terwijl hy tevens aandrong op verwijdering van het gemeentelijk kiesrecht uit liet ontwerp. Aan voorstellen daartoe zal hij medevveiken, Ongrondwettig is z. i. de toekenning van kiesrecht aan belastingwanbe talers. Overigens eischt 's lands belang oplos sing van het kïesrechtvraagstuk, vooral met het oog op de troonsbestijging der Koningin, en hij hoopte daarom dat de minister 't de katholieke partij mogelijk zal maken met zijn ontwerp mee te gaan. De heer Bastert vertrouwde dat de minister, wiens stelsel goed is, maar verbetering eischt, zal medewerken teneinde een nationale wet met de Kamer tot stand te brengen, V at de uitbreiding zelve betreft, zou spre ker het betreuren, indien de kenteekenen hetzelfde aantal kiezers zullen leveren als het ontwerp-Tak, dat hem te ver ging. Hij bestreed het couloirstelsel en de can didaatstelling als eene onpractische manier van kiesrechtuitoefening, vooral voor het platteland, maar achtte by behoud van dat stelsel stemplicht diingend noodig. Tot een eindconclusie kwam hij nog niet, maar met verbeteringen, vooral in de bestaande inrich ting der voordracht gaat hy mede. Nadat de hinderwet in tweede lezing met het amendement-eegens was aangenomen, werden de algemeene beraadslagingen over de kieswet voortgezet. De heer Harte begint met te wijzen op den verflauwenden drang tot kiesrechtuitbrei ding. "Wat liet ontwerp betreft, de kenteeke nen der regeering zijn zeer zvvnkke kenteeke nen, die de grondwettige bepalingen in ge vaar dreigen te brengen. Den leeftijd van 25 jaar vindt hij goed, en verlaging daarvan ongewensch t. De over gangsbepaling acht hij ongrondwettig. Er zullen daardoor kiezers komen, die het thans niet zijn en het met het nieuwe kiesrecht niet zullen worden. Dit ware een veroordee ling van de geheele kieswet. Stemplicht acht hij zeer noodig en natuurlyk. Ter vooi koming van onthouding zou hij willen dat hjj, die zich onthouden wil, dit aan het stembureau AnvERTENTiEPHus: van 1-10 gewone regels met inbegrip van eene Courant T l'ÏO. Iedere gewone regel meer. n - U.1U. iuemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. kome verklaren en anders zal veroordeeld worden. Hij zal in dien geest een amende ment voorstellen. De heer Goeman Borgesius zegt, dat het ontwerp schier geheel niet bevredigt, daar '!:>t en hatelijken belastingcensus weer in voert, te hatelijker omdat die hoofdzakelijk is gegrond op de nieuwe personeele belas ting, die principieel veel slechter is als grond slag an het kiesrecht dan de vorige zijn ook andere kenteekenen opge geven, maar daaraan zijn zulke moeilijkheden bezwaren verbonden en zij zullen leiden tot zulk een willekeur, dat hij en vele vrien- gen zijn. Eigenlijk ware oppositie quand même noodzakelijk, maar hij en vele vrienden hopen nog op zoodanige verbete ringen, dat de aanneming voor hen, zij het nood gedwongen, mogelijk wordt. Stemmen wij voor zegt de heer Goeman Borgesius het zal zyn in de stellige over tuiging. dat het ontwerp een provisioneel en tijdelijk karakter heeft. Hij en zyne vrienden zullen amendementen voorstellen in het stelsel van liet ontwerp. Mocht samenwerking on mogelijk blijken, dan zal de regeering op den steun dezerzijds niet kunnen rekenen. De heer Hesselink van Suchtelen heeft overwegende bezwaien tegen het ontwerp en zal zijne stem ten slotte laten afhangen van de waarde der aangebrachte veranderingen. De heer Veegens critiseert dit ontwerp sterk, als ongrondwettig, omdat het een enkel kenteeken van geschiktheid en welstand vol doende acht, als onredelijk en onbillijk omdat het in belastingbetaling geschiktheid zoekt, terwijl andere kenteekenen (IJ) zeer weinig gewicht in de schaal leggen en hoogstens het kiesrecht verzekeren aan personen die nu vrij van belasting zijn, maar dan in de belasting zullen worden getroffen. Eindelijk zal dit ontwerp nog gebrekkiger zijn dan de be staande regeling. Zijne bezwaren zijn onover- komelijk, enzij het geheele stelsel der wet verandei d worde. Morgen 11 uur voortzetting. Op vc: Stel van den heer Schaepman is esloter; njdag (den dag na Hemelvaartsdag) geen zitting te houden. SCHIEDAM, 13 Mei 189C. Bij kon. besluit zijn benoemd tot vertegen woordigers der Nederiandsche regeering bij het van 24 tot 29 Augustus te Genève te houden internationaal congres van crimineele anthropologicmr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, referendaris, chef der 2e afdee- ng aan het departement van justitie te 's-Gravenhage; mr. G. A. van Hamel, hoog leeraar aan de universiteit te Amsterdam, '-* siroon van der Aa, referendaris aan het departement van justie te 's-Gra- De JoTian Willem Friso te Kaapstad. Hr. Ms. Friso, welke nu zeilende, dan stoomende langs de Kaap naar het vaderland op reis is, lag ia April een tiental dagen voor Kaapstad ten anker. De Kaapsche dagbladen zijn vol verhalen en beschrijvingen van de eerbewijzingen, aan andsche vlag en marine betoond. De heer De Waal, onze consul, en mevrouw De Waal—Martens gaven een feestmaal, waarop de heer Hofmeyr (»onze ouwe Jan", gelijk men trouwhartig den geiierdeu leider dei Afrikaanders noemt), een paar ministers, rechters, predikanten enz. aanzaten. De toasten tintelden van geestdrift en liefde voor het oude Hollandsche ras. feesten en recepties, door de voornaam st Afrikaanders aan het état-major van de Friso aangeboden, volgden in dichten drang op elkander. Al de dames hadden consigne alleen Hollandsch te spreken. De vice-consul, de leer Eerkens, een hartelijke Groninger. lielp den consul voor officieren en bemanning te zorgen, en Janmaat werd recht feestelijk en warm ontvangen. Een der officieren van de Friso schrijft daarover aan het Alg. Kil. Nooit was ik ergens, waar ik zulke aan gename eigenaardige, eenvoudige, op ende of gedistingeerde menschen ontmoette, en zeker nergens, waar men Hollanders zoo hartelijk ontvangt. Wij gingen allen naar de kerk. Deze was stampvol. Toen wij binnenkwamen, speelde het orgel, vóór dat de psalm werd aange geven, het »v ien Neerlandsch Bloed", en de geheele gemeente stond op. »De predikant bad met groote innigheid voor H. M. Koningin Wilheimina, voor de Koningin-Regentes, voor het zoo na verwante volk van Holland, voor commandant, officie ren en bemanning van de Friso. r' een der andere kerken kwamen alle notabelen met hun dames na de preek in de consistoriekamer, om kennis te maken met de zeeofficieren van het vroegere vader land". venhage (Stct.) Delft meldt men, dat in de laatste ver- eenigde vergadering van het hoogheemraad schap Lis and een adres aan de regeering is vastgesteld tot regeling van de kosten dei- zeewering. Men meldt uit Apeldoorn aan de W. RCt. Omtrent den moordaanslag onder Uchelen gemeente Apeldoorn, kunnen wij nader melden het slachtoffer, een 18-jarig meisje, Maan dag aan de bekomen wonden is overleden. Gisteren in de vroegte is het Iyk naar de begraafplaats vervoerd, waar om 10 uur de confrontatie van den dader met het lijk plaats had. De moordenaar werd onder geleide van marechaussees weggevoerd.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5