,A°. 1896, Zaterdag 16 Mei, N°j 9045. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ölTGKVRT j7;-0d Bui tenlaiidsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BORF.AD: 80ÏERBT.; X T ÏO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ESGÏ1AJD. Het Lagerhuis heeft Woensdag na eene beraadslaging van vijf dagen het onderwijs- wetsonlwerp bij tweede lezing met 423 tegen ■156 stemmen aangenomen. In de couloirs van het Lagerhuis loopt het «erucht, dat Chamberlain zich bi president Kruger beklaagd heeft over het oponthoud in de beslissing omtrent de vonnissen van Pretoria. Bij het Hoogerhuis zal een voorstel wot den ingediend om de wet, waarbij bepaald wordt dat jeugdige misdadigers, beneden den leeftijd ■van 14 jaren, niet naar de gevangenis zullen gezonden worden, doch gestraft met lijfs dwang, uit te breiden tot den 16-jarigen leeftijd. Asquith, minister van binnenlandsche zaken in liet liberale kabinet-Rosebery, heeft in de iiberale club te Trowbridge eene redevoering gehouden, waarin hij Jamesons inval in de 'Transvaal een der pijnlijkste en laakbaarste gebeurtenissen in de geschiedenis van eenig land noemde. Zonder voor het oogenblik lof .of blaam te willen uitspreken of de wettelijke .schuld van eenig persoon na te gaan, achtte diij het toch onmogelijk die roekelooze en dwaze onderneming te zien ia het licht, dat •sedert op de ware bedoelingen is gevallen, jzonder te gevoelen dat een onherstelbaar nadeel is toegebracht aan de Britsclie be langen in Zuid-Afiika. Zij heeft een einde gemaakt aan de sympathie der beschaafde wereld voor de grieven der vreemde bevol king van Transvaal; en zij heeft een klove doen ontstaan tusschen de Engelsclie en Hollandsche bevolking van Zuid-Afrika, die jardn, wellicht meer dan een menschenleven, noodig zal hebben om gedicht te worden en dat in een werelddeel waar de samen werking tusschen de beide blanke rassen zoo noodig is om de overwinning van de be schaving over barbaarschheid te verzekeren. En wat het ergst is van alles: zij heefteen smet geworpen op den moreelen eisch van Engeland, om de paramount power te zijn in Zuid-Afrika, en ons in een toestand gebracht van vernedering, die duidelijk gebleken is uit het vei loop der onderhandelingen tusschen president Kruger en Chamberlain. De Daily Graphic rneent dat de kwestie tusschen Amerika en Spanje over de beman ning van de Compatidor precies dezelfde is als die tusschen Engeland en de Transvaal over Jameson c.s., en trekt daaruit de moraal dat de Engelsche regeering in deze kwestie grootmoedig gehandeld heeft. F K i N K It IJ K. De Leizes, directeur-generaal der posterijen en telegrafie, is benoemd tot prefect der Seine, ter vervanging van Poubelle. Het is gebleken dat de botsing tusschen de twee treinen bij Adélia in Algerië, waarbij 68 militairen zijn omgekomen, het gevolg is van het gedrag van den stationschef te Adélia, die den machinist van den extra trein met militairen zou geboden hebben te vertrekken, aangezien de kruising met den anderen trein te Vesaul-Benian zou plaats hebben. De stationschef, die gevangengenomen is, heeft getracht zelfmoord te plegen. D I T S C II L A N D. De keizer en de keizerin hebben toegezegd de inwijding van den Willibrordi-dom te Wesel op 10 Augustus n.s. te zullen bij wonen. De keizer heeft den Beierschen minister president Von Crailsheim tot ridder in de orde van den Zwarten Adelaar benoemd. De Rijksdag bracht "Woensdag de tweede lezing van het suiker-belastingontwerp en nam de overblijvende paragrafen algemeen aan overeenkomstig de voorstellen der commissie. B E L G I E. De Kamer heeft Woensdag met 61 tegen 57 stemmen en 20 onthoudingen zich ver- eenigd met art. 1 van het wetsontwerp, waarbij de Belgische Staat de uitgifte van obligatiën door den Kongospoorweg waarborgt. ZWEDEN en NOORWEGEN. De 400e gedenkdag der geboorte van Gus- taaf Wasa is Dinsdag in geheel Zweden op plechtige wijze gevierd. In de kerken en scholen werd het feit herdacht. OOSTENRIJ K-U O N G A R IJ E. In Oostenrijk worden bepalingen voor bereid in het belang der landverhuizers. De commissie voor de herziening van het straf wetboek heeft reeds goedgekeurd de voor gestelde strafbepalingen tegen hen, die zonder vergunning van overheidswege het bedrijf van emigratie-agent uitoefenen. Dezulken kunnen gestraft woiden met hechtenis van 8 dagen tot 6 maanden. Het vei leiden tot emigiatie door valsche voorspiegelingen enz. zal kunnen ge straft worden met gevangenis van 6 maan den tot 2 of 3 jaar, benevens geldboeten tot 4000 florijnen. ITALIË. In de Kamerzitting van Dinsdag, waarin gediscussieeid werd over de onderzoekingen naar de ongeregeldheden in de administraties, door liet vorige ministerie begaan, ging het zeer rumoerig toe. De minister-president Di lludini verklaarde de resultaten slechts te zullen openbaarmaken voorzoover zij het parlement zouden interesseeren. In de Kamerzitting van Woensdag inter pelleerden Aguglia en Cirmeni liet Kabinet over de aanvraag van de Russische regeering om toestemming voor de afdeeling van het Russische Roode Kruis om naar Abessyuië te gaan. De onder-secretaris voor buitenland- sche zaken gaf eenige bijzonderheden omtrent de aanvraag en de weigering van de Itnliaan- sche regeering om de afdeeling over Masso- wah te lateu gaan. Men had n.l. ontdekt dat zij min of meer militair samengesteld was. Bovendien achtte de regeering tengevolge van de wreedheden door de Abessyniërs be gaan en waarover generaal Baldissera berich ten gezonden had, het goed aan de Russische regeering te vragen geen afdeeling van liet Roode Kruis te zenden en in elk geval geen pogingen aan te wenden zulk eene over Ma?sowah te laten gaan. De desbetreffende onderhandelingen waren evenwel in een zeer vredeüevenden geest gevoerd en hadden geen verandering kunnen brengen in de betrek kingen welke Italië met Rusland ernstig wilde handhaven. Uit MassowaU wordt van 13 dezer gemeld dat alle gevangenen, die nog te Makalle zijn, in vrijheid zijn gelaten. Ras Mangascia be loofde binnen G dagen all gevangenen vrij te laten, die nu nog Tigre (tusschen Erythrea en Abessynië) zijn..Baldissera vraagt om nogmaals acht bataljons en eenige batte rij ïn hergartillerie te mogen doen repatrieeren. De hitte doet zich hevig gevoelen, er be- g...t Ojbrok aan water Ie komen. Majoor Salsa wordt nog altijd door den negus van Abessynië gevangengeliouden. De advocaat fiscaal te Massowah heeft tegen generaal Baratieri degradatie en ontslag geëischt wegens culpeus verraad. Tot prefect van de Vaticaansche archieven is in de plaats van kardinaal Galimberti be noemd kardinaal Francesco Signa. SPANJE. Na verscheiden telegrammen met de Spaan- sche regeering gewisseld te hebben, heeft de opperbevelhebber der Spaansche troepen op Cuba, generaal Weyler, besloten zijn com mando te behouden. B L G A E IJ E. De vorstin Marie Louise is Dinsdagavond met de prinsen Boris en Cyrillus te Sofia aan gekomen en aan het station door haar gemaal ontvangen. In Sofia loopt iiet gerucht, dat de koning van Servië in het begin van Juli aan vorst Fedinand een bezoek zal brengen. EGYPTE. Volgens een telegram van de Daily News uit Wadi Haifa, hebben de derwischen het garnizoen van Abu-Hammed aanzienlijk ver sterkt. De geweren, in liet laatste gevecht tegen de derwischen buitgemaakt, blijken ver keerde viziers te hebben. Het zijn Remingtons, waarbij men een stuk van den loop lieeft afgesneden om er karabijnen van te maken. AFRIKA. Volgens een telegram van de Daily Tele graph uit Pretoria is de echtgenoote van president Kruger ernstig ziek. Sir Jacobus de Wet inoet zich in zijn aan vrage om ontslag bitter beklaagd hebben over de behandeling die hij van zijn superieuren ondervonden heeft. De Volksstem te Petoria maakt nu weer een schrijven openbaar van den Britschen resident Sidney Shippard aan het lvafferhoofd Ikaneng, waaruit blijkt dat deze laatste aan hem en kolonel Rhodes een gebied op Transvaalsche grens heeft afgestaan, teneinde daar een kamp voor de troepen der Chartered Company aan te leggen. Zooals men weet, was een schoonzoon van Shippard off cier bij Jamesons troep. Uit Kaapstad wordt van 13 dezer gemeld, dat de kolonne onder kolonel Beal de Mata belen den 9n dezer te Movene hij Gwelo heeft geslagen. De Engelschen leden geen verliezen. In eene openbare vergadering te Buluwajo is de volgende resolutie aangenomen nAangezien ieder, die thans in dit land ver toeft, hier kwam in liet vertrouwen dat men zich op de Gecharterde Compagnie kon ver laten, en dat zij in staat zouden ziju, zonder gevaar voor hun levens, vreedzaam in hun onderhoud te voorzien; uNademaal door de plotselinge uitzending van de politiemacht der Compagnie hun levens in gevaar zijn gekomen en zij zich plotseling geideloos gemaakt zien en beroofd van alle middelen om hun leven te onderhouden, tenzij zij zich bij de troepen voegen die uu aange worven worden om den huidigeu opstand der naturellen te onderdrukken d wordt er bij de Compagny op aan gedron gen ieder te helpen die zich zelf niet kan on derhouden." Door de commissie werd hieraan nog het volgende toegevoegd »dat, nademaal er niet voldoende hout in de stad voorhanden is voor huishoudelijk gebruik, er bij de regeering op zal worden aangedron gen om zonder uitstel hierin te voorzien, en dat het hout van de oude kraal te dien einde in de stad zal gebracht worden. TWEEDE KAMER DER STATEN-G ENERAAL.' Zitting van 13 Mei. Voortgezet worden de algemeene beraad slagingen over het kieswet-ontwerp. De heer Rutgers van Rozenburg consta teerde, dat na de kunstmatige kiesrecht beweging van 1894, waarbij zelfs oproer voorspeld werd, een zoo kalme toestand is ingetreden, dat de belangstelling onder de arbeiderskringen zoodanig verflauwd is, dat een kiesrecht-meeting te Amsterdam totaal mislukte. Een voorrecht is 't thans buiten eenigen druk het kiesrecht te herzien. Hij is niet tegen de uitbreiding nu de natie er aan gewend is en naar rust verlangt. Daar mede houde men rekening, want weigering der kteswetuitbreiding zou teleuistelling en ontevredenheid wekken. Daarom gaat spreker hoewel met geringe sympathie, mede, mits het ontwerp overigens strookc met de grond wet, want hij verwacht weinig van de kiezersverrneerdering bij de slechte opkomst en de onveischilligheid \an de kiezers onder

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1