A?. 1896 Zondag 17 en Maandag 18 Mei. N". 9046. Eerste Blacl. KENNISGEVING. De werMii te Rotterdam. ijftig-st© J aargang. Verschijnt dagel ks, uitffzonderd Dinsdag, U ITGEYER .:T ODÉ. Bi.iïienLaiidsche Berichten. Abonnementsprijs per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzondei lijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BCKBilV: BOTERI T K I T ;o. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met mbegiip van eene Courant1.10. Iedere gewone legel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. EN WETHOUDERS VAN Burgemeester Schiedam Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen dat op beden aan R. A. DE KROES Wz. te O v e r- schie en zijne rechtvei krijgenden vergun ning verleend is tot uitbreiding zijner branderij, staande alhier aan den Noordvest- singcl no. 121, kadaster sectie H no. 107, met een stoomwerktuig van 2 paardekraciit en ketel, met een verwarmingsoppervlak van 2 Ms. Schiedam, den 13den Mei 1896. Jhirgsmeester en toethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. De worstelstrijd tussehen kapitaal en arbeid heeft ook te Rotterdam zijn intrede gedaan. De werkstaking der bootwerkers is het eerste belangrijke voorpostengevecht, nog slechts door zijn beteekenis ernstig en nog niet door zijn hevigheid. Onze geheele staat en maatschappij steu nen op de samenwerking van kapitaal cn arbeid. Om die samenwerking te verkrijgen, j heeft het kapitaal tot nu-toe den arbeid ge kocht en heelt de arbeid zich in dienst wan het kapitaal gesteld. En bij den strijd van kapitaal tegen kapitaal is er een overvloed van arbeidskrachten gekomen, en daardoor werd de arbeid, die gekocht werd, goedkooper. Eerst door deze daling der waarde van het handelsartikel arbeid en de overvoering der markt is de arbeid zelf zijn waarde gaan gevoelen, niet door redeneering, maar door de omstandigheden bepaald en gekarakteriseerd. De strijd tussehen kapi taal en arbeid is daarvan het gevolg en gaat om de waardeering van den arbeid. Het kapitaal wil den aibeid een handelsartikel doen blijven. De arbeid wil van koopwaar .compagnon worden. Dat en dat alleen is de historisch-ontstane strijdvraag. Het gaat niet om de vernietiging van het kapitaal, dat is historisch onmogelijk. Het gaat ook niet om de onderwerping van het kapitaal aan den arbeid, ook dat is historisch onmogelijk. Het 1 gaat alleen om de waardeering van den arbeid. Deze uiteenzetting, die niets te maken heeft met politiek, doch alleen uit de geschiedenis, uit de feiten is afgeleid, maakt het duidelijk, dat de beteekenis an de werkstaking te Rot terdam niet ligt in de veelbesproken loon- kwestie. Natuurlijk, daaromtrent moet tot een resultaat worden gekomen. MaÉtr dat is, hoewel momenteel als zijnde de aanleiding tot de werkstaking hoofdzaak, in werkelijk heid een groote bijzaak. Want nu de organisatie van de mannen van den arbeid is begonnen, zal langzamer hand tot eerP volledige samenwerking van alle arbeiders in Nederland gekomen worden, eindelijk zelfs tot eeri internationaal velband. Hoe verder deze ontwikkeling komt, hoe moeilijker de strijd voor liet kapitaal wordt. En hoe meer botsingen plaats hebben, des te sneller zal die organisatie zich ontwikkelen. Daarom is liet zoo dom, alleen van recht of onrecht bij de werkstakers te spreken, partij te kiezen vóór of tégen hen, een ver gelijking te maken tussehen het weerstands vermogen der groote kapitalen en dat dei- kleine weerstandskas van de stakers, te ver langen dat alleen de ertswerkers staken eu dan nog slechts bij de firma Muller Co. En bedroevend is het, slechts bij uitzondering peisoneu aan te treffen, die de betekenis dezer werkstaking begrijpen en voelen. Want de gevolgen van opzettelijke of ongewilde blindheid in dezen kunnen niet anders dan rampzalig zijnde strijd van belangen ont aardt dan noodzakelijk in een strijd van per sonen, die veel bloed zal kosten en niets dan vervreemding kan uitwerkenlang, ontzet- tend lang, zal het dan duren, voordat de samenwerking van kapitaal en arbeid is ge worden de samenwerking van twee zelf standige elementen, die zicli solidair gevoelen, want de haat en verbittering, in den strijd ontstaan, zullen eerst na vele geslachten kunnen zjjn uitgeleefd; en de tijd van r.u tot de bereiking van dat einddoel zal een aaneenschakeling zijn van worstelingen, die alles wankel doen staan, een tijd met veel onrust, onzekerheid, wanhoop en haat. Toch dreigt het daarheen te gaan; want men voelt niet de beteekenis dezer ge beurtenissen. Laat men toch den moed en het verstand hebben, in te zien, dat in het leven onzer maatschappij een periode is aan gebroken, waarin de oude verhoudingen door ouderdom waardeloos zijn geworden, waarin een strijd van belangen een nieuwen toestand met nieuwe verhoudingen voorbereidt. En ziet men dat eenmaal in, laat men dan dien belangenstrijd zoo weinig moeilijk mogelijk maken door begrijpen en goed-willen. Indien men erkent de onvermijdelijkheid der botsingen tussehen kapitaal en arbeid, botsingen door beide partijen gelijkelijk betreurd en verfoeid, en indien men dan inziet op welken nieuwen grondslag de samen werking tussehen kapitaal en arbeid moet gegrondvest worden, dan is slechts éen handelwijze mogelijk, dan kan slechts op éen manier worden gehandeld. Want dan let men alleen op de beteekenis eu het eind doel van den strijd, en dan worden alle maat regelen daarnaar afgemeten en beoordeeld, en dan zal men zoo snel mogelijk geleidelijk dar.' toe willen geraken, alle gewelddadige boüingen willende en dan ook kunnende vermijden. Het alternatief hierbij is ditóf reeksen botsingen of logische oplossing door erkenning dei werkelijkheid. Hier is het geen kwestie van politiek, maar van feiten, van historie. Wie oogen heeft om te zien, die zie, en wie een hart heeft om te voehn, die vocle het gewicht van dezen strijd en zijn werkelijk karakter. indien, wat wij ten zeerste vreezen, het kleme letten op eigen belangen velen of de meesten belet meer te zieu dan die eigen beiangen, dan is natuurlijk een afdoende verbetering niet mogelijk en zal men langs den weg van werkstakingen en burgeroorlog rnoeten komen tot de door de omstandig heden geüischte samenwe'king van kapitaal en arbeid. Komen moet die oplossing een- i'r? i. Waarom dat dan niet erkend en daarnaar gehandeld? SCHIEDAM, IC Mei 1806. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 19 Mei 1S96, des nam. ten 2 uie. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der laatst gehouden zitting. 2. Mededeeling van de ingekomen stukken. 3. Benoeming van a. een leeraar in de wis- en natuurkunde en cosmographie aan het gymnasium. Aanbevolen zijn de heeren '1. dr. W. Bouw man, doctor in de wis- en natuurkunde te Beerta, 2. G. C. A. Koopmans, phil. nat. doctorandus te Veendam. b. een leeraar in Ned. taal en letterkunde aan het gymnasium; c. een leeraar in Ned. taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool. Op de aanbeveling voor de betrekkingen sub 6 en c zijn geplaatst de heeren 1. dr. G. Engels, tijdelijk leeraar aan het gymnasium alhier, 2. A. J. Eotermans, tijdelijk leeraar aan de hoogete burgerschool alhier. 4. Ontwerp-besluiten- tot bet doen van af- en overschrijvingen op gemeentebegroo- tijgen voor 1895 en 4896 en tot verhoo ging van en toevoeging aan de gemeente- begrooting voor 1896. 5. Vaststelling 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inko men, dienst 1895/6. 6. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot goekeuring der tijdelijke waarneming tot 1 September as. van de betrek king van leeiaar in wis-, natuurkunde en cosmographie aan het gymnasium alhier. 7. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot onderhandsche verhuring van aan de gemeente behoorende grienden, gelegen bewesten de Buitenhaven, aan C. Kalis Pz. te Puttershoek. 8. Adres van E. Steens, om afschrijving op den aanslag in de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1895/6, van wijlen zyn schoonvader II. Kok. Naar wij vernemen hebben èn bet mannen- comité èn het vrouwen-comité te dezer stede van de NedeiiantKclie Vereemgtng tot het veileenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in lijd van oorlog, ieder een bydiage van f300 uit de kas aan het hoofd- comité der vereniging te 's-Giavenhage ge zonden, met het oog op de ernstige gebeur- teni-sen in Aijeh. Moge dit goede voorbeeld andere comité's en ook pai ticuliereu opwekken orn Neèrlands Roode Kluis, dat bet zoozeer verdient, door geldelijke bydragen krachtig te steunen. De totaal ontvangsten van den bazaar van de atdeeling Schiedam van den Nederland- schen Protestantenbond Lebben bedingen f7189.99, totaal uitgaven beliepen f 781.41 blijft batig saldo f6408.57'/!. Deze som bevat niet het reeds door ons gemelde batig saldo der tooneelvoorstelling, hetgeen f196.— be droeg. Onze Dring.) liet bericht in de N. D. Ct. van heden betreffende den Rusrischen driemastschoener Divadia, die zijn lading hout in het balken- yat -.an d«, fi.n.a Val Deventer Sr Zn. heeft gelost, zou allicht aanleiding kunnen geven tot het vermoeden dat de bootwerkers alhier hadden gestaakt, docli nu weer aan het werk waren gegaan. Wij kunnen echter verzekeren, dat onze bootwerkers zich alleen solidair hebben verklaard met de stakende bootwer kers te Rotterdam, voor zooveel betreft de schepen welke voor Rotterdam bestemd naar hier gezonden worden om te lossen. Van werkstaking onzer bootwerkers betreffende liet lossen van stoombooten, voor onze ge meente bestemd, is nimmer sprake geweest. Hedenmiddag kwamen ter beurze alhier enkele zich noemende afgevaardigden van den bootwerkersbond te Rotterdam bij de gisthanilelaars inforrneeren naar het werk loon, dat voor de verzending van gist naar Engeland met de van Rotterdam varende booten wordt betaald. Daar de gisthandelaren hun daaromtrent geen inlichtingen konden verstrekken, werden do bootwerkers naar den cargadoor te Rotterdam verwezen, die met de verzending van gist belast is. H. M. de Koningin-Regentes heeft het be schermvrouwschap over de Ned. Koorver- eeniging aanvaard. Bij kon. besluit is benoemd tot -ambte naar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Haar lem nar. A. Tak, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg, voor de kantons Huist, Neuzen en Oostburg, ter standplaats Middelburg. Den In Mei 1.1. was door de regeering aan de Nederlandsche bank, wegens te ver strekken voorschotten, in onderpand gegeven een bedrag van f6.000,000 in schatkistbil jetten. Op genoemden dag was in omloop een bedrag van f15,000,000 in schatkistpromessen. Naar de Haagsche Ot. verneemt, zijn de nieuwe muntbiljetten genoegzaam gereed. Vermoedelijk zal dan wel een algemeene intrekking van de onbruikbaar geblekene volgen. En naar het blad vertrouwt, zal als-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1