dun, om overwegingen van billijkheid, voor ditmaal wel eens de maatregel worden toege past om voor elke twee huiven een nieuw heel biljet te geven. Een fabrikant van geweven goederen moet onlangs aan den minister een model hebben aangeboden van een uit linnen in kleuren geweven muntbiljet. Behalve andere voordeelen, had dit ook de aanbevelenswaardige eigenschap, niet te kunnen worden nagemaaktwant het weef getouw, voor de vervaardiging noodig, kost alleen circa f50.000. Die linnen muntjes waren zoo dun als papier en zeer mooi. Maar op het denkbeeld is toch niet ingegaan, vermoedelijk omdat ze te zwaar waren. Tot de wijzigingen, in het vorig jaar in de wet op de rijks-postspaarbank gebracht, behoort ook, dat de inleggers, door tusschen- komst dier bank, inschrijvingen in een der Grootboeken, of rentegevende obligatiëa ten laste van den staat of certificaten aan toonder van inschrijvingen in een Grootboek kunnen aankoopen. Bij Kon. besluit van 8 Mei j.l. Is de wijze waarop dit geschieden moet ge regeld. Dat besluit bevat ook nieuwe bepalingen over het afgeven van duplicaten voor boekjes, die ontvreemd, verloren of in het ongereede geraakt zijn, en over het inbrengen ten name van een ander, waarbij terugbetaling voor een bepaald tijdstip kan worden verboden. Eindelijk worden (in plaats van postzegels) spaarbankzegels van 1 tot 5 cents verkrijg baar gesteld, welke tot een gezamenlijk be drag van f 1 kunnen worden ingebracht, vastgehecht op kosteloos te verkrijgen formu lieren. Atjeli. Aan een brief uit Atjeh, voorkomende in de anti-rev. Nederlander, zijn de volgende gedeelten ontleend Daar klonk plotseling te 2i/s uur v.m. het signaal He bataljon alarm in mijne ooren. We sprongen het bed uit, vlogen naar de kazerne en om 3.10, dus 40 minuten na het alarmsignaal, sprongen 3 compagnieën van het 3e bataljon infanterie met geladen geweren te Lamdjamoe uit den trein en bezet ten <fe toegangswegen tot Kota-Radja en Oleh-leh, Lamdjamoe ligt pl.m. 5 KM van Kota- Radja. Het 3e bataljon is er wel een beetje trotseh op, dat het zoo vlug gereedstond om den vijand te ontvangen. Dat mogen we dan ook zijn. Het was waarlijk bewonde renswaardig vlug. Wat was er gebeurd, dat een zoo haastige verplaatsing van troepen in zoo een onge dachte richting noodzakelijk was? Toekoe Djohan had het plan gevormd ons den volgenden dag te verraden. Een zijner volgelingen, Oemar geheeten, die, naar ik meen, onder v. d. Heijden de medaille van moed en trouw kreeg voor zijne diensten, aan het gouvernement bewezen, bracht het bericht omstreeks 2 uur te Oleh- leh. Zijn plan kwam op het volgende neer. Maandag den 30ti omstreeks 40 uur in den morgen wanneer onze lroepen met den vijand in gevecht gewikkeld waren, zou hij plotseling onze troepen naderen (hij was immers be vriend?) en zich met zijne 2000 goed bewa pende volgelingen tegen ons keeren. Aange nomen, dat wij niet totaal vernietigd waren, hadden we voor het minst, met het oog op onze gewonden, die men steeds moet mee voeren, eenige uren in de Moekim Lamkrak vastgezeten. Op hetzelfde uur zouden dan van Pukan Padak 3000 man van Djohan's beste troepen, allen goed gewapend, afmareheeren 4000 man moesten zich richten op Oleh-leh en 2000 man op Kota-Radja, teneinde deze plaatsen te bemachtigen. De grootste lengte van Kota-Radja is 2.5 KMde grootste breedte 4.5 KM. Daarvoor waren slechts 500 verde digers. Oleh-leh strekt zich over eene lengte van 4.5 KM langs het strand uit en had slechts pl.m. 200 a 250 verdedigers. Zoo dus het plan niet verraden was ge worden, zou het meest waarschijnlijke ver loop zijn geweestde troepen in het Lamkrak- sche zoogoed als vernietigd, Oleh-leh geheel en Kota-Radja voor het grootste deel in handen van Djohan, Wat een slachting onder al die vrouwen en kinderen Wat een slachting onder al die hulpelooze zieken in hetgroote hospitaal te Pantej Perak Wij weten nu, dat'by alle Europeanen den dood gezworen had. Ge begrijpt het nu zeker, met welk een brandend verlangen we <le bataljons van Java tegemoet zien De geest onder den troep is uitstekend. Er heerscht spannende geestdrift. En wanneer het aan ons en onze soldaten ligt, geen rijsthalmpje, ja, geen grassprietje in het gebied der IV Moekims zal onge schonden blijven. Ilij heeft het gewild, dat de oorlogsfakkel branden zou I Het zij zoo In de algemeene jaarvergadering der wees- inrichting te Neerbosch welke den 17n Juni aldaar zal gehouden worden, zal als feestredenaar optrede, dr. H. M. van Nes, Ned. Herv. predikant te Rotterdam. De werkstaking «Ier bootwerkers te Rotterdam. Hedenochtend omstreeks 9 uren trok een stoet van ruim honderd bootvverkers-viou wen, eenige met kinderen hij zich, naar het huis van den burgemeester in de Wester straat. Twee hunner werden binnengelaten en spraken met den burgemeester, die echter verklaarde zich met hun grieven niet te kunnen inlaten, doch dat zij zich daarvoor te vervoegen hadden bij de tinna W. If. Muller Co, Ilij, burgemeester, zal voor het handhaven der orde zorg dragen. In optocht gingen daarop de vrouwen verder naar het gebouw van den N. N. B. B. in de Boompjes, waar aan het bestuur de afloop van het onderhoud met den burge meester werd medegedeeld. Daarop weder in dezelfde orde naar de woning van den heer Kröller (van de firma Muller Co.) op den Haringvliet no. 94. Op het verzoek om een onderhoud werden drie vrouwen, wier mannen niet in dienst van de firma Muller Co. zijn, toegelaten, en had een sarnenspreking met den heer Kröller plaats, die ruim een uur duurde. Het verzoek der vrouwen was, dat de firma Muller Co. zoude breken met het f15- stelsei. De heer Kröller verklaarde dat de firma er bepaald bij blijft volharden en 150 man tegen dat weekgeld in dienst houdt. Het verzoek der vrouwen was voorts om de afrekening in plaats van na het einde van het jaar maandelijks te doen plaats hebben, het geen de heer Kruller een te kort tijdsverloop achtte om alles behoorlijk te kunnen berekenen. De lieer Kröller legde de vrouwen duidelijk zijn stelsel en de werking daarvan uit en verzekerde haar, dat hij over dit gesprek zoude nadenken en de deputatie, mits niet door zulk een stoet gevolgd, op een nader tydstip om antwoord kon komen. De beer Kiöller gaf ook de verzekering dat, moeiten in den loop van bet werkjaar zijn werklieden voor huishoudelijk gebruik als anderszins voorschot noodig hebben of dit wenschen te ontvangen, de firma bereid zoude gevonden worden hun dit te verstrekken, Terwij! deze sarnenspreking plaats had, verzamelde zich op de straat aan beide zijden van den Haringvliet en aan hbo Oudehoofd wel een duizend bootwerkers, allen belang stellend in den uitslag van het gesprek. Na afloop, ruim 42 uren, ging men in dezelfde orde als men gekomen was naar het gebouw van den N. N. B. B in de Boompjes terug, om den uitslag aao het be stuur mede te deelen. Hedenmorgen waren de Westerkade, de Willemskade en de Boompjes weder geheel afgezet door schutterij, mariniers en politie. Door twee Harwich booten werd gewerkt met Engelsch werkvolkop de Gooleboot met menschen uit 's-Gravenzande, en voorts op Grimsby-, Leith-, Dublin- en Glasgow- booten met equipage en eigen volk. Evenzoo op de in de Boompjes liggende stoomsche pen. Het is en blijft onbeholpen werken op de stoomschepen waar gewerkt wordt. Van de schutterij kwam hedenochtend in dienst het eerste bataljon onder bevel van den overste H. de Jongh. Behalve de gewone posten werd heden ook een vaste post aan de Oosterkade betrokken en deed men pa trouillediensten verrichten. Ook de mariniers waren weder onder de wapenen. Hier en daar werd nog eens getracht het werk te laten staken, doch zonder vrucht; wel noodzaakte men een man, die in de Beurssteeg steenkolen van een handwagen aflaadde, daarmede te eindigen. Nadat een 4-tal politie-agenten waren te hulp geroepen, kon de man er eerst mede doorgaan. Het werk in de Boompjes en aan de Wil- lems- en Westerkade ging, nu alles weder afgezet is, veel geregelder, zij het dan ook met half volk, en de werklieden gevoelden zich blijkbaar meer op hun gemak. Op de Nell Jess van de firma Jos de Poorter wordt doorgewerkt, evenzoo op de Frederiksborg beide op stroom liggende voor de Boompjes; de Nell Jess komt waarschijnlijk van nacht ledig en wenscht morgen naar Goole te ver trekken. Twee stoomschepen met nog een groote partij steenkolen aan boord voor hier bestemd zijn daarmede weder naar Engeland vertrok ken. Onderstaand strooibiljet werd heden op de Beurs verspreid Schippers. De treurige toestand te Rotterdam, geloof ik, drukt ons allen zwaar, en wanneer zal het einde zijn, ais noch de firma W. Muller Co. of de Werkliedenbond toegeven. Naar mijn inzien kunnen wij schippers daaraan veel toedoen, en zoude daarom voorstellen zoolang de werkstaking niet geëindigd geen vracht meer aan te nemen en ons van de Beurs verwijderd te houden. Vele huisgezin nen vertrouw ik zullen ons schippers daar voor dankbaar zijn. Een schipper. De volgende verklaring is gepubliceerd Aan de Bootwerkers. Ten einde allen grond te ontnemen aan uitgesproken wantrouwen ten opzichte van een loyale nakoming van het compromis, door de firma W. H. Muller Co. met betrekking tot de regeling van het loon van vaste werklieden aangeboden en door het comité aanbevolen aan te nemen, stellen de ondergeteekenden zich zoowei persoonlijk als gezamenlijk garant, dat de aangeboden con ditiën met de grootste stiptheid zuilen wor den nagekomen, als ware de overeenkomst door hen persoonlijk aangegaan. JAN VISSER JACzn. A. PLiWTE. J. HUDIG. WILLEM RUYS. Rotterdam 46 Mei 1896. Gisteren wilden eenige werklieden by de sodafabrikanten Kortman Schulte op de Achterhaven niet aan den arbeid beginnen, waarvoor zij aangenomen waren. Een schip met graan, dat aan de Spaanschekade lag te lossen, werd gestopt evenals het overladen van kisten jenever uit een lichter in een schoener liggende in de Voorhaven. (N.B.Ct.) De directie der Haagsche tramweg-maat schappij heeft met ingang van gisteren eene nieuwe regeling voor haar personeel inge voerd, zoodat liet voortaan om de 40 dagen een geheel vrijen dag krijgt en de gemiddelde werktijd 41 a 12 uur per dag zal bedragen. Uit Den Haag wordt gemeld, dat de ver traging in de opening van de verbindingslijn van den Hollamlschen en den staatsspoorweg aldaar niet gelegen is in onthouding van goed keuring van de ontworpen dienstregeling door den raad van toezicht op de spoorwegen, doch in de omstandigheid, dat de beide ge noemde spoorwegmaatschappijen het niet met elkaar eens kunnen worden. De raad van toezicht is thans alleen opge treden om te trachten de maatschappijen tot overeenstemming te brengen. De tarieven voor liet reizigersvervoer zijn intujssehen door den minister goedgekeurd. De stoomtram der H. IJ. S. M. van Den HaagScheveningen vervoerde op Hemel vaartsdag 6200 personen. De heer en mevrouw Oliphant, die ruim vier jaar aan het hoofd gestaan hebben vau liet Leger des Heils in Nederland, worden overgeplaatst naar Zweden, om daar hunnen arbeid voort te zetten. In het Paleis voor Volksvlijt werden Donderdag drie groote ver gaderingen gehouden, om van den kolonel en zijn vrouw een hartelijk afscheid te nemen. De eigenlijke afscheidsvergadering was 's avonds. De groote zaal van het Paleis was geheel gevuld. Op het orkest stond een koor van 250 personen met een blaas-orkest. Eerst werd er gezongen en gebedendaarna trad de kolonel met zijn vrouw binnen, ver gezeld van den staf. Met een geestdriftig gejuich en hoera-geroep werden zij begroet, en 't duurde geruimen tijd, voordat 't stil genoeg was, dat de stafkapitein v. Rossum zich verstaanbaar kon maken, om het adres voor te lezen, waarmee de verschillende korp sen van Nederland van hunnen chef afscheid namen. De kinderen zongen een afscheidslied daarna zongen de officieren, begeleid door orgel en orkest, en spraken eenige officieren den kolonel toe. Daarna hield deze een toe spraak, waarin hy herinnerde aan hetgeen door het Leger des Heils in ons land is tot stand gebracht en waarin hij met dankbaar heid den steun herdacht, dien het Leger had ondervonden. De herinnering aan Nederland zal hem daarom steeds dierbaar zijn, en het yolk, waaraan bij zich gehecht heeft en dat zijn streven zoo wist te waardeeren, riep hij een hartelijk tot weerziens toe. Vervolgens sprak ko'onel Oliphant zijn vaarwelsgroet uit. Eerst aan de Koninginnen, aan Amsterdam, aan de autoriteiten in Nederland, aan het gemeentebestuur van Amsterdam, aan allen die het Leger des Heils steunden en die in dat Leger medewerkten. Zijne echtgenoote, omhangen metdeNeder- landsclie vlag, sprak ook eenige woorden ten afscheid en verzekerde, dat zij haar vader land in den vreemde niet zou vergeten. Ten slotte werd het echtpaar nog een heil bede toegezongen. Daarmede was deze samenkomst geëindigd» Te Uitdam (N.-H.) zijn drie woningen in- asch gelegdde brand ontstond bij den bakker P. Stapel door het omvallen eener petroleumlamp. Donderdagmiddag te halfvijf is te Zaandam ingebroken in de directeurswoning van het postkantoor, gelegen boven dat kantoor. De dienstbode, geiucht vernemende, ijlde naar boven, greep den dief en riep om hulp. De dief echter trok een mes en verwondde daarmee haar den pols, terwijl zij bovendien nog van de trappen werd geworpen. Een zoon des huizes, inmiddels toegeschoten, heelt niet kunnen beletten, dat ue dader is ont snapt. Diens signalement is bekend. Hij is als heer gekleed, droeg een grijze demisaison en had een snor. Omtrent den beschuittoren te Vformer meldt men nog aan het N. v. d. D. .- 4 Mei werd reeds door een Haarlemschen- aannemer met den afbraak begonnen voor de antieke, men zegt gedeeltelijk van zilver zijnde torenklok en veie kostbare steenen moeten door liefhebbers goede sommen zijn geboden. Men houdt 't er voor, dat tijdens de siooping merkwaardigheden gevonden zul len worden ook wordt door sommigen ver moed, dat zich in de wanden koperen platen bevinden, waardoor de toren zoo lang da tand des trjds kon trotseeren. De naam van dit historisch gebouw is ont leend aan liet doel, waarvoor de toren ver rees het verkoopen van scheepsbeschuit aan de vele visschers op IJ, Zuiderzee e" om liggende plassen in die dagen. De kc :ssale klok diende voor het bijeenroepen van de- gegadigden op vastgestelde uren. Toenmaals, ongeveer 3 eeuwen geleden, was Wormer een aanzienlijke plaats; zij vond haar hoofdbestaan in de brood- en beschuit bakkerijen voor de visschery. Op vele dorpen in Noord-Holland is, wegens de langdurige droogte, gebrek aan drinkwater. Op vele plaatsen heeft men daarom drinkwa ter beschikbaar gesteld uit de waterbakken der gemeente of uit die van het Witte Kruis» Een ernstig ongeval had Donderdag te Willemsoord plaats. Een koe, die vanWolvega naar Giethoorn werd vervoerd, schrikte bij Blesse van een handkar, wist zich los te rukken en holde over de heide naar Willems oord, alles vernielend wat haar in den weg kwam. Het vlechtwerk van een kippenloop, dat haar aan de horens bleef hangen, deed de woede van de koe nog toenemen. Op het Schoolplein te Willemsoord aangekomen, liep zij twee kinderen omver en slingerde een derde, een knaapje, met de horens weg. Daarna viel het razende dier eene 70-jarige vrouw, de wed. K., aan en takelde haar zoo toe, dat men voor het behoud van haar leven vreest. Toen moest de arbeider v. B. het ontgelden, die meer dood den levend in huis gedragen werd. Eerst daarna gelukte het aan de inmiddels toegesnelde marechaussee het dier met geweerschoten af te maken. Een echtpaar te Zuidwolde, dat naar de ker mis te Groningen ging, had de kinderen alleen thuis gelaten. Ongeveer een half uur na de terugkomst bemerkten de ouders, dat hun 9-jarig dochtertje zoek was. Na onderzoek vond men de kleine levenloos in een kolk terug. Uit de gevangenis te Montfoort, tevens huis van verbetering en opvoeding, zijn twed meisjes ontvlucht. Op de steenfabriek van de firma De Haas, in de Ooij, bij Nijmegen, hebben de arbeiders het werkgestaakt. Zij verlangen hooger loon, zooals op de andere steenfabrieken aan de Waal. Te Maurik is Woensdag op de benedenste steenfabriek van den heer Van Wijck, te Ren-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2