Letteren, Kunst en Wetenschap, De Dames- en Kindermode. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Oude y w ij s. Rechtzaken. Vi sscherij. K e rknieii w s. Marktberichten. Beursbericht van Amsterdam. fl!1/W Er worden nu in Friesland pogingen ge daan om naast, of tegenover den in Friesland op te richten nKatholieken Boerenbond" een zoodanige vereeniging in het ieven te roepen, waarbij van christelijk geen sprake is. De grondslagen van den z.g. neutralen bond zou den zijn lo. Invoering van een verbeterd pachtstelsel. 2o. Afschaffing der onkosten bij verpachting. 3o, Bevordering van de belangen der beetwortelen-verbouwers tegenover de suikerfabrikanten. 4o. Regeling van het land bouwkrediet, zoowel dat waarbij zakelijke, als dat, waarbij persoonlijke zekerheid wordt gegeven. 5o. Afschaffing van tusschenpersonen in de verhouding v*n p»teA»rgenaar en ge bruiker. Co. Coöperatie voor de aanschaffing, liet gebruik en den verkoop van werktuigen, zaden, meststoffen enz. 7o. Afschaffing van den koppelarbeid. 80. Het oefenen van invloed bij de verkiezingen, zoodat tot vertegenwoor digers worden gekozen zij, die de belangen van den landbouw willen voorstaan in den door den Bond bedoelden zin. 9o. Het bezigen van alle middelen en het beramen van zoo danige maatregelen, als kunnen dienen tot behartiging van de stoffelijke belangen der leden van den Bond. Men bericht uit Bedum, dat daar twee ingezetenen druk bezig zijn met het con- stiueeren eener vliegmachine, ingericht voor twee personen, waarmede zij denken binnen kort klaar te zijn, om met de snelheid van... een kilometer per minuut bet luchtruim te doorklieven, en daardoor alle sportmannen, met velo's, harddravers en op schaatsen verre achter zich te laten Op de spoorvveglijn tusschen Baarn en Amersfoort zijn Dinsdagavond proeven geno men met een in Amerika nieuw uitgevonden seinlicht voor veiligheid op de spoorwegen. De proeven werden genomen door eenige ingenieurs der Hollandsche ijzeren-spoorweg maatschappij en een Engelschen ingenieur. Pistolen werden nabij Baarn afgeschoten, een knal in de lucht, en gedurende 3 a 4 minu ten een rood, wit of groen licht, zichtbaar tot op 7000 M afstand. De proeven voldeden uitstekend. Belichten waren tot in Amersfoort zichtbaar, omdat de te Baarn gegeven kleuren uit Amersfoort met dezelfde kleuren werd beantwoord, ten teeken dat zij daar gezien waren. Het witte licht was bijzonder sterk. Bij den Donderdag te Bordeaux gehouden internationalen wielerwedstrijd over oen afstand van 3000 M, waaraan 11 rijders deelnamen, won Eden gemakkelijk den eersten prijs. Tweede aankomende was Henry Lifoste, Luide bravo's klonken onzen landgenoot bij zijne overwinning tegen. In den kilometerwedstrijd, waaraan zes wiel rijders deelnamen, kwam Eden insgelijks het eerste aan in 1 min 16'/s sec. Lhoste was tweede in 1 min, 24VS sec. (.Tel.) "Volgens het Vod. bestaat bij de Wagner-ver- eeniging te Amsterdam het plan, in het vol gend seizoen den geheelen Ring der Nibelungen te geven. Volgens de Annales de I'Institut Pasteur te Parijs zijn aldaar in het jaar 1895 behandeld tegen de gevolgen van hondsdolheid 1523 per sonen. Daarvan stierven er vijf, waarvan drie tijdens of kort na de inenting. Deze van de sterfgevallen aftrekkende, verkrijgt men eene sterfte van 0.13 0/o der ingeënten. In 1886 stierven 25 ingeënten, in 1887 14, in 1888 9, in 1889 7, in 1890 5S in 1891 4, in 1892 4, in 1893 6 en in 1894 7. Onder de vreemdelingen, in 1895 aan het instituut ingeënt, treft men aan 173 Engelschen, 35 Zwitsers, 20 uit Engelsch Indié, 11 Span jaarden, 6 Nederlanders, 6 Belgen, 2 Turken, 2 Grieken en 2 Egyptenaren. De koepokinenting is zoo herinnert het Berl. Tageblatt vijf jaren vóór Jenner's ont dekking reeds toegepast door een onbekend ge bleven Duitscher, een schoolmeester te Schöneberg, in Huls tem, Clett genaamd. Hij had van zijn melkmeisje gehoord, dat zij mot de niet gevaarlijke koepokken hesmet was geweest en daardoor gevrijwaard was voor men- sciienpokken, en hij paste in zijne omgeving het inenten met koepokstof toe als voorbehoedmiddel tegen de pokken. Men heeft bij het metaal aluminium eene merkwaardige eigenschap ontdekt. De eer daar van behooit den heer Charles Margot assistent op het natuurkundig laboratorium der Ilooge- school te Gerieve. Hij bevond, dat op glis, na dat het met een stuk van dit metaal is ge wreven, blinkende strepen achterblijven, die niet met afwasschen weg te maken zijn. Deze eigen aardigheid van aluminiu - zich zóó steik to hechten aan glas en ook aan andere silicaten of kiezelverbindingen, volt bijzonder in betoog, wanneer de gewreven oppervlakte door water ot door stoom is bevochtigd. Margot heelt eene kleine, snel rondwentelende alumininmschijf vervaardigddaarmede brengt hij op glas tee- ken'mgen aan, bij wijze van gravures. Deze tee- kenimien zien er op zichzelven reeds blinkend uit, doch na bewerking met het polijststaa] nemen zij geheel en al het voorkomen van ingelegd metaal aan. Hunne adhaesie is volkomen, ten minste wanneer het glas en de aluminmmspits volstrekt lein zijn Deze eigenschap van aluminium verschaft ook liet middel om dadelijk echte van nagemaakte diamanten te onderscheiden. De on echte beuaren de aluminiumstreek, doch de op pervlakte der echte blijft onveranderd. 'Ui 111 m1—i—^1— ii win —ui 111 1 m 1 l'ractlsclie handleiding bij liet ver vaardigen van boven- en onder goed voor Dames en Kinderen. Onder Redactie von ALIDA VERHOOP. (Uitgevers: Nijgh Van Ditmar te Rotterdam.) IVIIO li I) van Ao. 2 (4e jaarg.) Afdeeling Kindcrklccdtng. 13 Gravures met beschrijving, voorstellendeNo. 1. Blouse voor meisjes van 89 jaar. No. 2. Koite mantel met capuchon voor meisjes van 34 jaar. No. 3. Jongenspakken voor den leeftijd van 5S jaar. No. 4. Mantel voor babies onder liet jaar. No. 5. Jurk voor babies van 12 jaar. No. 6. Nachtjapon voor meisjes van 5 6 jaar. No, 7. Kapsels voor kleine meisjes. No. 8. Matrozenblouse voor meisjes van 1213 jaar. No. 9. Wagenspreitje. No. 10. Engelsch jongenspakje voor den leeftijd van 10 jaar. No. 11. Hanssop voor kinderen van 9II jaar. No. 12. Boiduurpatroon der sprei. No. 13. Jurk met korte mouwen en lagen hals voor meisjes van 5jaar, Afdeeling DamcsIUeeding7 Gravures met beschrijving, voorstellende: No. 1. Gelegenheids- toilet van zijde. No. 2. Jaquet met gebor duurde revers gegarneerd. No. 3. Zomerman tels. No. 4. Ronde zomerhoeden. No. 5. Sladstoilet van wollen stof. No. 6. Robe princesse met glad vest. No. 7. Blouse met galon gegarneerd. Modekroniek. Feuilleton. Raadgevingen. Abonnementen. Bericht. Knippatronen. Blouse voor meisjes van 89 jaar. Korte mantel met capuchon voor meisjes van 34 jaar. Matrozenpak voor jongens van 56 jaar. Pak met gesloten buisje voor jongens van 78 jaar. Russisch blouse-pakje voor jongens van 67 jaar. Mantel voor babies onder het jaar. Nachtpon voor meisjes van 56 jaar. Matrozenblouse voor meisjes van 1213 jaar, Engelsch jongenspakje voor den leeftijd van 10 jaar. Hanssop voorkin deren van 911 jaar. Jurk met korte mouwen en lagen hals voor meisjes van 56 jaar. Stuk van het gelegenheidstoilet van zijde voor dames. Loshangende zomermantel. Robe princesse roet glad vest. Op den Mississippi, bij Vicksburg, zijn de ketels van da stoomboot Hall Brothers gesprongen. Van de 42 mannen aan boord werden 11 gedood en 30 meer of minder ernstig gewond. De shah van Perzie bezit een juweelenschat, welke dien van alle vorsten der wereld verre overtreft. In een onderaardscb gewelf van zijn paleis bevinden zich kostbaarheden ter waarde van ruim 30U millioen. In de allereerste plaats dient genoemd te worden de oude kroon der Perzische koningen, die den vorm heeft van een bloempot en waar op een ongeslepen robijn ter grootte van een kippenei prijkt; vervolgens een ceintuur, eveneens tot de koninklijke waardigheidsteekenen beboe rende. Deze ceintuur is bezet met diamanten, die gezamenlijk niet minder dan 9 kilo wegen. Vorder zijn in de schatkamers aanwezig prachtig bewerkte gouden sabelklingen, bezet met een schat van diamanten, die begroot wordt opeen waarde van 8 milhoen, en een zilveren vaas versierd met smaragden, die, wat schoonheid en grootte betreft, onovertroffen zijn. Op een dezer smaragden, ter grootte van een noot, zijn de namen van alle Perzische koningen gegra veerd. Paarlen, diamanten, robijnen, saffieren en topazen, in alle grootten en vormen, volmaken het kostbare geheel. Doch de grootste schat onder deze schoonhe den is een kubus van gelen amber, ter grootte van vier dMs, die, naar de overlevering wil, in den tijd van den profeet uit den hemel gevallen is en den eigenaar kiacht en onkwetsbaarheid verzekert. Minnie Sperty, de kleinste dweig der Ver- eenigde Staten, is op 37 jangen leeftijd te Nevvaik, in den staat New-Jersy oveileden. Zij was juist 30 duim lang en welgevormd. Steeds heeft zij de schitterendste aanbiedmgeu om zich voor geld te laten kijken van de hand gewezen zelfs de gioote Bamum heeft herhaaldelijk ver geefs getracht haar te engageeien. Ia de hyacinten vel den m Kennemerland ver toont zich in niet geiinge mate liet nieuwe of zwarte ziek. Op veie plaatsen wordt het aange taste lof weggesneden in de hoop op deze wijze den bol te kunnen behouden. Uit Rouveen wordt aan de Zn». Cf. geschreven Voor di ie jaar werd een deel van den oogst vernield door de muizen, 't Was toen hier en daar zoo erg, dat deze dieren het weinige, dat van de rogge gemaaid kon worden, nog in hun holen trachtten te sleepen, in den tijd, die er tusschen maaien en binden verliep. Thans is hun aantal weer minstens zoo gioot als toen omstreeks denzelfden tijd, zoodat velen terecht voor hot mislukken van den graanoogst beginnen te vree zen. 'tls voor den landbouwer te wenschen, dat deze vernielers, 't zij door de natuur,'t zij door de kunst in hun ontwikkeling gestuit wor den. liet notarieel staatsexamen zal dit jaar aan vangen op Woensdag 1 Juli e.k., en gehouden worden te 's-Giavenhage, onder voorzitterschap van mr. A. Teiders, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. liet veeartsenijkundig examen zal aanvangen op dinsdag 26 Mei e.k., in de lokalen van 's Rijks-Veeartsenijschool te Utrecht. Ie Apeldoorn heeft de gemeenteraad besloten f 10,OOO bij te dragen aan het rijk voor de aldaar te vestigen kweekschool voor onderwijze ressen. De beide Annaprijzen, die jaarlijks aan twee verdienstelijke inwonende leerlingen der kweek school van onderwijzeressen te Arnhem worden uitgereikt, werden dit jaar toegewezen aan mej. J. J. M. Bolle van Zonnemaire (!e pr.) en mej. N. van der Palm van Tjilpgom (2e pr.). Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroor deelde Woensdag Elizabeth Voets, geboren te Gemonde en laatst gewoond hebbende te Haarlem alwaar zij bij haar zwager, bij wien zij in woonde, zich aan brandstichting had schuldig gemaakt tot eene gevangenisstiaf van 4 jaar. KRALINGSCUE VEER. De beide laatste dagen werden alhier ter markt aangevoerd 358 winterzalmen, die fl.tot 1.20 per kilo op brachten. Nog werden aangevoerd 940 elften, die f0,80 tot 2.60, alsmede 10100 finten, die 2 tot 16 ct., en 2 steuren, die f27 tot 30 golden. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Lopik de heer J. D. van Aalst Jr., cand. te Hoorn te Garrelsweer c. a. de heer B. H. Gust, cand. te Groningen te Biervliet de heer J. J. Homburg, cand. te Utrechtte Kollumerzwaag de heer M. de Jong, cand. te Raard bij Dokkuro te 's-Gravenhage ds. L. W. Bakhuizen van den Brink, te Joure. Bedankt: voor Nieuwerkerk (Zeeland) door dr. G. J, Weijland, te Driebergen. Gereformeerde Kerken. Aangenomen: naar Maassluis door ds. F. W. Sluiter, te Heeg. Men schrijft aan de Telegraaf De zaak van den oud-zendehng "Van Alphen contra het lid der Tweede Kamer, den heer Donner, zendings-directeur bij de geref. kerken, is nog niet uit. Vermoedelijk zal zij voor den Hoogen Raad dienen. De deputaten der zending hebben zich de zaak aangetrokken en haar over genomen, terwijl zij den heer Donner gemach tigd hebben, om zich desnoodig een rechtsge leerd raadsman te kiezen en de kwestie toe te lichten. Door mevrouw de douairière baronesse Van Tuyl van SeiooskeikenVan Zuijlen Werd aan de kerkvoogdij van de Ned.-hervormde gemeente te Westbroek een aanzienlijk bedrag in rente- gevende ohligatien geschenken, ter herinnering aan het feit, dat zij als ambachtsvrouwe van Westbroek gedurende 50 jaar met de gemeente verbonden was geweest. Roomscli-katliolieke Kerk. Te Rijzenburg is gisternacht plotseling over leden de heer F. P. van de Burgt, vicaus-gene- raal van het aai tsbisdoru, proost van liet Metio- politaan kapittel, president van liet seminarie R jsenburg. u1 TH uUW-l_mL3— Schiedam, 16 Mei. Kogge: per 2100 kilo Dorpat f 126 6 w. Gierstper 19Ö0 kilo Pernau f 119 Ct. Maïs: per 2000 kilo jarige Mixed f 95 Ct. Moutwijn Noteering van den Brandertbond f 5%, der Makelaars - Q14, per heet. Ci. zonder fust en zonder belasting. Spoeling f 0.60 per ketel. Maassluis, 15 Mei. Op de fe»derj gehouden Kaasmai kt waren aan gevoerd 31 .stapels kaas, Wegende 0834 kiio; prijs 14% a 20% ct. per kilo. Handel vlug. Het Westland, 14 Mei. Op de veilingen van hedenavond weiden de volgends prijzen besteed witte asperges 20 a 33 ct., blauwe 13 a 19 ct. per bus; de aanvoer bedroeg omstreeks 5200 bos; spinazie 25 a 30 ct. zuring 20 a 30 ct. per kin posielem 25 a 40 ct. per aardbeien 25 a 35 ct. per kilo sla 1 a 3 ct. per krop. Leioen, 15 Mei. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 52 stieren f CO a 220, 104 vette ossen en koeien f118 a 948, of 52 a 66 c. per kilo, 110 vare dito fOG a 220, 25 graskalveren f 19 a 48, 84 vette dito f26 a 63, ol f0.55 a 0.70 per kilo, 109 nuchtere dito f 4.25 a 17, 322 vette schapen f 18.a 28.of 35 a 40 c. per kilo, 260 weide dito f13.a 24.3362 lammeren f5.a 13.50, 234 mageie varkens f 15 a 38, 350 biggen f3.50 a 14.veulens fa paarden fa 322 kalf-en melkkoeien f 112 a 251. Amsterdam, 16 Mei. Rogge op levering iets lager per Juli f 97 October f99, 98, 99, Londen, 14 Mei. Veemarkt. Aangevoerd 100 runderen, 3000 schapen, 80 kalveren en 70 varkens. Men no teert runderen 2/4 a 4/2, schapen 3/4 a 5/2, kalveren 3/0 a 5/0 en varkens 2/0 a 3/0 per steen. Antwerpen, 10 Mei. Petroleum prijshAmerik, per Mei fr, 16; Juli/Aug. fr. 16%; laatste 4 maanden fr. 10t/a j Russische in loco fr. 15. u m-imjwawfgn Per Telegr. 10 Mei. 92 85 84% 25% 103% 62% 1375/a 95% 731/4 25 Vs 13% 14% 100% 13% 83% 57% 11% 7% 27% 59% 117 30 58% 40% 27% 3% 15 Mei. 2X pCt Nederland 91% 84% 84% 3 pCt. Portugal. 25% 103% 41% 01 Nederl. Hnndeimij. 137% Staatsspooi 951/4 WarschauWeenen, Baltische Sporen 02 78% 2e Lr. A. 26 Vs 15% 44% Chicago Ki ie Obfig Incomebond 13%, 6% 83 t incomebond 11% N. Y. L. Erie Shares Onion 8 Oregon Short. Obiig. 28 117 Oostenr. loten 1860 122 Madndsclie loten 3.1 N. W.& Pac. Hyp. Pdb. 56 A Bier. Nat. Trust O. 5 pCt 28 1

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 7