Woensdag 20 IVI Eer si e Blad ijftigste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, uitgéVeYT J. odé. Bul ten land sell c Berichten, Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BDREADs BOIMIïhaai 70. Advertentieprijs van 1AO gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone segel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAHD. Bij keizerlijk besluit is de keizerin van Rusland benoemd tot chef van het 2e regi ment garde-dragonders, dat voortaan zal hee- ten: »tvveede regiment garde-dragonders Keizerin Alexandra van Rusland". De Rijksdag heeft Vrijdag het suikerbe- lasting-ontwerp in zijn geheel bij derde lezing aangenomen met 144 tegen 124 stemmen, met een amendement, waarbij de verhoogïng der verbruiksbelasting op 20 mark per 1Ó0 kilo wordt gesteld, in plaats van 21 mark, zooals vroeger besloten was. Verder is nog aangenomen een resolutie, om de uitvoer- premiën spoedig af te schaffen. Paragraaf 84, bepalende dat met 31 Jul 1903 het voor schrift betreffende den Zuschlag op de suiker belasting en de premiën buiten werking tre den, werd geschrapt. In de Rijksdagszitting van gisteren deelde de minister van oorlog Bronsart von Schellen- dorf de redenen van militairen aard mee die voor het wetsontwerp aangaande de vierde bataljons pleiten. De nieuwe formaties gelijken op een gebouw van goeden steen, maar met dunne kalk, en kunnen geen stoot verdragen. In 1893 heeft men geen heele bataljons inge steld wegens het invoeren van den tweejarigen dienst, maar men kan geen drie bataljons goed inrichten ten koste van het vierde. De proefneming met de vierde bataljons is mis lukt, maar probeeren gaat boven studeeren. De voortreffelijke inrichting van het Duitsche leger is niets dan de uitkomst van nauw keurige proeven. Lieber verklaarde dat het Centrum geen ernstige bezwaren heeft tegen den finan- cieelen kant van het wetsontwerp aangaande de vierde bataljons, maar dat het van de regeering een duidelijke verklaring verlangt omtrent de hervorming van het militair strafproces, aangezien het onvoorwaardelijk oischt dat daaraan weldra zal worden begon nen, en wel zoo dat de terechtzittingen open baar worden. Verder eischt het Centrum waarborgen dat de tweejarige dienst door het invoeren van de nieuwe formation geen ge vaar loopt. Alleen als de regeering daar omtrent geruststellende ophelderingen geeft, kan de partij overgaan tot een ernstig zake lijk onderzoek van het wetsontwerp in de begrootingscommissie. Lieber geeft vervolgens zgne afkeuring te kennen over het feit dat het officieele Mili- iarwochenblatt vier dagen nadat de Rijksdag met algemeene stemmen een besluit tegen het tweegevecht had genomen, een artikel behelsd heeft waarin het tweegevecht werd verheerlijkt en de Rijksdag ongehoord lomp behandeld. Bij de verdere beraadslaging verlangden de natïonaal-liberalen en de vrijzinnigen van de regeering de bepaalde verklaring dat de tweejarige diensttijd gehandhaafd zal worden. De conservatieven meenden dat de ervaring met den tweejarigen diensttijd nog te kort was om nu reeds een definitief besluit dien aangaande te nemen. De minister van oorlog Bronsart verklaarde dat het wetsontwerp niet ten doel had, middellijk invloed te oefenen tot opheffing van den tweejarigen diensttijd. De sociaal-democraten kwamen niet aan het woord, daar de beraadslagingen gesloten werden. De Rijksdag heeft het wetsontwerp naar de begrootingscommissie verwezen. F R A N K R IJ K. President Faure heeft den trein van de keizerin-weduwe van Rusland te Nancy opge wacht en werd in haar salon-wageri uïtge- noodigd, waar zij hem hare kinderen, Olga en Michel, voorstelde. Onderweg werden de generaals de Boisdeffre en Tournier, die Frankrijk bij de kroning te Moskou zullen veitegenwoordigen, aan de keizerin voorge steld. Te Pagny-sur-Moselle verliet de president den trein, waar het Fransche personeel en locomotieven door Duitsche vervangen werd. "Voor het afreizen zond de keizerin eeuige prachtige rozen aan den president en den generaal de Boisdeffre. De Fiansche missie reist over Weenen en Warschau naar Moskou. Men verhaalt aan den FigaroDe hertog van Orleans zou zich candidaat voor de Kamer hebben willen stellen te Cholet, midden in de Vendée, toen de benoeming van de Maillé tot senator die plaats vrij liet. Het royalistische comité te Parijs zou dien stap hebben afge raden. De hertog zou vernomen hebben groote kans van slagen te hebben gehad. Vandaar onaangenaamheden tusschen het genoemde comité en den pretendent. De belasting op de congregatie heeft nog slechts 180,000 francs opgebracht, terwijl de opbrengst 1,500,000 moet zijn. De regeering zal nu de congregaties, die in gebreke zijn gebleven, vervolgen. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft een voorstel van het lid Kiiox, om de wet tot gedeeltelijke ont heffing van grondbelasting ook tot Ierland uit te strekken, verworpen met 278 tegen 108 stemmen. De regeering heeft een speciale wet ten gunste van den Ierschen landbouw toegezegd. De minister Chamberlain verklaarde giste ren in het Lagerhuis dat sir Jacobus de Wet den wensch had uitgesproken, met het oog op zijn gezondheidstoestand dadelijk ontheven te worden van zijn ambtelijke werkzaamheden. De advocaat Cloete is nu tot zijn delyken opvolger benoeaod, maar eene definitieve be noeming zal eerst plaats hebben na het onder houd van den minister met sir Hercules Robinson. Ten aanzien van het eindoordeel over de gevangenen te Pretoria was geen nader bericht ingekomen. JR U S L A N D. Het keizei lijk paar is gisternamiddag te halfzps te Moskou aangekomen, en verwel komd door alle aanwezige grootvorsten en de vorstelijke persoonlijkheden uit het buitenland. In weerwil van den regen, die 111 stroomen neerplaste, begroette een menigte van duizen den de voorbijrijdende koetsen met gejuich. OÜSTENRU K-H ONGAKIJ E. De keizer heeft de verkiezing van den antisemiet Strobach tot eersten burgemeester van Weenen bekrachtigd. Heden heeft zijne beëediging plaats. In liet Hongaarsche Huis van afgevaardig den werd de regeeriDg Zaterdag geïnterpel leerd over de anti-Ilongaarsche betoogingen te Belgrado. - T> r minister-president Batiffy antwoordde, dat die betoogingen slechts een onhandigheid en een onbeleefdheid zijn. Hij was van mee ning dat de regeering voldoende satisfactie had ontvangen door de afzetting van den prefect en den commandant der gendarmerie, en nu een bevredigende opheldering is ont vangen van de Servische regeering, is het niet noodig er verder op in te gaan. Dit antwoord vond levendige goedkeuring bij de rechterzijde. Het Huis nam akte van de verklaring der regeering. ITALIË. De minister-president Di Rudini moet van plan zijn ten spoedigste de Tunesische kwestie te regelen, teneinde de verschilpunten met Frankrijk te doen verdwijnen. Op Sardinië schijnt het treurig gesteld in enkele dorpen moeten de inwoneis van wilde planten leven, vooral omdat zij hun oogst en kleederen hebben moeten verpanden om de belastingen te voldoen, üi Rudini moet aan een Sardinisch afgevaardigde gezegd hebben, dat hij wist dat nog veel meer plaatsen in Italië in dat geval verkeeren. Te Rome is uit Marsowah bericht ont vangen dat luitenant Poggi, die door Ras Sebat krijgsgevangen gehouden werd, Zater dag in het Italiaansche hoofdkwartier is aan gekomen. Nog 100 Italiaansche gevangenen in Tigre zouden binnenkort uitgeleverd wor den, maar daar zij groote afstanden af te leggen hebben, wordt hun komst eerst over drie weken verwacht. Zaterdag zijn 3 bataljons infanterie, 1000 man sterk, aan boord van de Moniebello ge gaan om naar Italië terug te keeren. SPANJE. De regeering laat een ambtelijk onderzoek instellen naar het gebruik van ontplofbare kogels door de opstandelingen op Cuba. Zij moet betrouwbare aanwijzingen hebben dat de sapaiatisten daar ndeidaad gebruik van gemaakt hebben. De openbare onderwijzers krijgen hun traktement maar niet uitbetaald. Er is wel weder een nieuw regeeringsbesluit uitge vaardigd, waarbij de geregelde betaling van hun traktementen wordt gelast, maar zij hebben daarom hun geld nog niet. Aan het eind van het tweede kwartaal van het schooljaar 1895—90 hadden de ge meenten nog 8,110,355 pesetas aan onder wijzerstraktementen te betalen, van welke 6 millioen al verschuldigd waren vóór 1 Juli 1895. Het ergst is het in dit opzicht gesteld met de provincie Malaga. Daar hebben de gemeen ten nog 1,178,000 pesetas schuld aan onder wijzerstraktementen. In andere provinciën, als Barcelona, Biscaye, Burgos, Guipuzcoa en Leon hebben de onderwijzers geen achter stallige traktementsgelden te vorderen. B U L U A E IJ E. Vorst Ferdinand is Vrijdag met een militair gevolg naar Moskou vertrokken, tot bijwoning der kroningsfeesten. P E R Z 1 E. 1 olgens een te Aden ontvangen bericht zou te Ispahan eene samenzwering ontdekt zijn tegen het leven van den nieuwen shah. Van de samenzweerders zijn er drie naar Ben der Abbas gevlucht. AFRIKA. Een agent van Reuter heeft Zaterdag een onderhoud gehad met president Kruger. Hg deelde den president mede, dat algemeen ongunstig geoordeeld werd over de Trans- vaalsche regeering omdat zij schijnt te dralen met haar eindbeslissing ten aanzien der ge vangenen. Kruger antwoordde dat niemand meer dan hij zelf wenschte dat in deze zaak spoed gemaakt werd. De groote meerderheid! der gevangenen zond hem Vrijdag een ver zoekschrift, waarbij gevraagd werd dat in plaats van verbanning en gevangenisstraf het eindvonnis nog geldboeten zou opleg gen. De president verklaarde sterk vóór zulk eeu wijziging te zijn. Dat de beslissing uitgesteld werd, was niet de schuld van den Ij it voerenden Raad, maar een gevolg van de moeilijkheid die men ondervond om onder scheid te maken tusschen hen die het ver zoekschrift wèl en hen die het niet geteekend hadden. Hy zou gaarne alle gevangenen op vrije voeten stellen, en kon wel beloven dat de Uitvoerende Raad aanstaanden Maandag spoed zou maken. De president voegde er nog bij, te vertrou wen dat de Uitvoerende Raad met algemeene stemmen zijn conclusie zou bekrachtigen. De jUmes-correspondent te Pretoria zegt te gelooven dat de eeuige reden voor het uit-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1