A9. 1896 Woensdag 20 Mei. N°. 9047 Ttveede Blad. RIJKSKEURING VAK PAARDEN KENNISGEVING. "V ij f tg1 s t e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Militairen Dienst. Binnenlandsclie Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap, UITGEVER JT ODÉ. 8 O I) IIIIIIT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers a f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTBB8TRAAT 70. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1,10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geptaatst wordt tegen tweemaal berekend. VOOR DEN De Burgemeester van Schiedam, Gezien het besluit van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hollanc dd 28 April j.l. A. no. 1096 (2de Afd'Prov. blad no. 22 Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de keuring van paarden, uitgeschreven btj ko ninklijk beslu't van den lOden December j.!. no. 18, is bepaald: voor de paarden, voorkomende op de verza- mellijst dezer gemeente onder de nummers 195, op Dinsdag den 9den Juni a.s., en voor die op de verzamellijst vermeld onder de nummers 96113, op Woensdag den 10den Juni d.a.v. Dientengevolge zullen onder behoorlijk geleide en ter linkerzijde van hel hoofdstel of halster voorzien van het door het gemeentebestuur uit te reiken nommer, in volgorde van die nommers en naar de aanwijzing door of namens den Bur gemeester te ge ien, op het plein van den St„- Joris-Doelen des morgens te 81/, uur voor de keuring moeten worden opgesteld Op Dinsdag 9 Juni a.s. de paarden op de verzamellijst voorkomende on der de nos. 195 en op Woensdag ÏO Juni a.s. de paar den op de verzamellijst Ingeschreven onder de nos. 96113. Onder herinnering aan art. 24 van het konink- lijk besluit van 10 November 1892 staatsblad no. 253) gewijzigd bij koninklijk besluit van 5 Augustus 1895 staatsblad no. 14^) luidende: Vrijgesteld van do keuring zijndrachtige merriên in de laatste maand van haar drachttijd en veulenmerrien in de eerste veertien dagen, nadat zij hebben geworpen. Aangaande deze paarden, evenals aangaande paarden, welke wegens ongesteldheid niet voor de commissie ktinnen worden gebracht, moet haar eene desbetreffende verklaring van een gediplo meerd veearts worden vertoond. De belanghebbenden kunnen eene dergelijke vei klaring vragen van den districts-veearts of van een plaatsvervangend districts-veearts, in welk geval daarvoor aan de belanghebbenden geert kosten worden in rekening gebracht. De reden waarom een paard niet ter keuring aanwezig is, wordt door de commissie en door den burgemeester op de verzamellijsten aange- teekend. Wordt nog bekendgemaakt lo. dat paarden die door hunne eigenaars na de plaatsing op de verzamellijst verhuurd zijn aan personen in eene andere gemeente woonachtig, iri die laatste gemeente kunnen worden gekeurd, mits de eigenaars daartoe tijdig het verlangen te kennen geven aan den burgemeester dier gemeente en aan den burgemeester der gemeente waar de paarden op da lijst voorkomen, en zorg dragen dat hunne paarden in de gemeente, waar zij vertoeven ter keuring worden aangeboden, op den dag dat aldaar de keuring plaats heeft, na alle andere paarden 2o, dat eigenaars, die met hunne paarden tijdelijk in eene andere gemeente vertoeven, hunne paarden in die gemeente ter keuring kunnen aanbieden, mits tijdig hunnen wensch daartoe te kennen gevende aan den burgemeester, zoowel van die gemeente, als van de gemeente waar de paarden zijn ingeschreven; 3o. dat paarden, die tusschen het tijdstip van invulling der lijst en dat der keuring in andere handen zijn overgegaan, ter keuring kunnen worden aangeboden, in de gemeente waar de nieuwe eigenaar woont, mits deze hiervan tijdig kennis geeft aan den burgemeester zoowel van die gemeente als van de gemeente waar die paar den zijn ingeschreven. [De kennisgevingen in lo.3o. bedoeld, moe ten ir. de gemeente, waar de paaiden op de lijst staan, in de verzamellijst worden aangeteekend, met melding c. q. van naam en woonplaats van dengeen die de paarden ter keuring zal aanbieden. De paarden, krachtens het sub lo.3o. vermelde ter keuring aangeboden in een andere gemeente, dan waar zij op de lijst voorkomen, worden na alle andere paarden gekeurd.] Schiedam, den 19den Mei 1896. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Kieswet. Amendementen. De Heer Travaglino heeft voor gesteld in art. 1 den leeftijd van 25 jaren te veranderen in 28 jaren. De beeren Goeman Borgesius, Cremer, Drucker, Lely en Rink hebben zeven amendementen voor gesteld, strekkende lo om aan het regeeringsonlwerp in het kader en stelsel van dat ontwerp eenige uitbreiding en verbetering te geven door daarin de bepaling op te nemen, dat kiesbevoegdheid wordt verleend aan hen, die gedurende 24 maanden in gebruik hebben gehad éénzelfde gebouwd eigendom, waarvan de grondbelasting ten minste f 1 bedraagt. 2o om de kiesbevoegdheid, op grond van art. 1 b lo niet te onthouden aan hen, die tusschen 1 Augustus en 31 Januari éénmaal zijn ver huisd, met dien verstande, dat beide woningen dan zuilen moeten voldoen aan de eischen, om trent den huurprijs gesteld. 3o om de minimum-huurprijzen, in de tabel bedoeld in art. 1 b lo vermeld, die zij voor verreweg de meeste gemeenten te hoog achten, zonder te raken aan de rangschikking der ver schillende gemeenten, overal eenigszins te ver lagen, en wel met een vijfde gedeelte. 4o een amendement lo strekkende om den invloed van den patroon op het kiesrecht van peisonen in zijn dienst te verminderen, en 2o om te voorkomen dat personen, die b.v. door den aard van hun vak tijdelijk buiten werk geraken, hun kiesrecht vet liezen, hoewel zij bin nen het bij de wet genoemde tijdvak in dienst betrekking reeds meer inkomen hebben genoten dan volgens de tabel vereischt wordt. 5o om de laatste twee alineus van art. IA 2o te wijzigen met het doel om lijfrenten met pensioenen gelijk te stellen, en pensioenen niet alleen in aanmerking te doen komen, wanneer ze door openbare instellingen zijn verleend, maar ook wanneer ze door bijzondere vereenigingen of particuliere personen zijn toegekend. 6o om achter de 7e alinea van art. 2 in te voegen de volgende alinea: »Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. 16. 3o van de vrouw en van de inwonende kinderen beneden 18 jaar, worden geacht door den man te zijn genoten. 7o om te doen uitmaken, dat de regeiing van het kiesrecht voor de gemeenteraden niet bij deze wet te gelijk met het politieke kies recht, zal geschieden. Ds Heer Bouman heeft een amendement voor gesteld strekkende om iemand, die vijf malen achtereen is waardig gekeurd op de kiezerslijsten geplaatst te worden, daardoor recht te geven tot kiezen. SCHIEDAM, 19 Mei 189G. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 16 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 3,572,874.18 en bij de betaalmeesters. - 1,765,374.52 Te zamenf 5,338,248.70 Reservekader. Het voornemen bestaat, om bij voldoende deelname, vermoedelijk in de laatste dagen van Jul en het begin van Augustus a.s., voor jongelieden de gelegenheid open te stellen om, evenals het vorige jaar, een kamp te betrekken bij Larengedurende een 12-tal dagen. Aan dat kamp kunnen deelnemen: Vrijwilligers voor het Reservekader, die niet bij hun korps onder de wapenen zjjn Zij, die hoewel nog niet bij het Reserve kader verbonden, in het bezit zijn van een bewijs B of JD; c. Zij, die toegelaten zijn tot dc 4e of eene hoogere klasse eener Hoogere Burgerschool of van een Gymnasium, of die op andere wijze aanspraak hebben op vrijstelling van het toelatingsexamen tot het Reservekader. Zij, die aan dat kamp, 't welk onder bevel staat van een officier, wenschen deel te nemen, moeten hun voornemen daartoe uiterlijk 1 Juli a.s. schriftelijk hebben medegedeeld aan den hoofdofficier voor het Reservekader te Leiden, Fischmarkt No. 5, die tevens bereid is verdere inlichtingen ter zake te verstrekken. De vrijwilligers voor het Reservekader rei zen en kampeeren voor rekening van het rijk. De deelnemers, onder b en c genoemd, zijn gehouden voor eigen rekening te reizen. Zij storten bij aankomst, als tegemoetkoming in de kosten o.a. voor de voeding, ligging en alle andere uitgaven, f 16. Door deelneming aan dit kamp vinden zij, die nog ongeoefend zijn in den wapenhandel, o.a. de gelegenheid om het getuigschrift a te verwerven. Vanwege de Nat. Christelijke Gebeelont- houders-vereeniging zal op den tweeden Pinksterdag te Minnertsga eene meeting in de open lucht worden gehouden. Als sprekers zullen optreden de heeren ds. Gerbrandy te Woudsend, J. T. van Bruggen te Groningen, J. Lammertsma te Bolsward en mej. S. Sikkema-Wieringa te Ried. De Haagsche klompenschutter Duyvestein heeft bij Gedep. Staten appèl aangeteekend tegen zijne veroordeeling door den schutters raad tot 4 geldboeten, elk van f 15. Uit Amsterdam meldt men aan Bet Tad. dat van verschillende zijden wordt verzekerd dat een voordracht van B. en W. zeer spoe dig te wachten is tot naasting der Amster- damsche Omnibus-Mij., teneinde daarna de exloitatie der verschillende lijnen aan de meestbiedenden te verpachten. Te Edam moet dagelijks duinwater uit Amsterdam worden aangevoerd door het ge meentebestuur. Alle bakken der gemeente, waaronder een met een inhoud van 125000 L, zijn ledig. Twente's oudste bewoonster, de welbekende Berendiua Wiechrink te Twekkelo, vierde Vrijdag haar 104n verjaardag. Zij mag zich nog steeds in eene goede gezondheid ver heugen, en hare zintuigen laten weinig te wenschen over. Naar de Asser Ct. van bevoegde zjjde ver neemt, is aan de departementen van water staat en financiën een wetsontwerp in voor bereiding, strekkende tot verzekering van den aanleg van den Noord-Ooster Locaalspoorweg. Te Maastricht hebben de stakende glas slijpers den op Zaterdag gestelden uitersten termijn laten voorbijgaan zonder het werk te hervatten. De Zigeuners, die men dacht kwijt te zijn, zjjn andermaal nabij de grenzen teruggekeerd. Niet minder dan 150 personen, met 22 wagens en een 30-tal paarden, liggen te Wassenberg. De marechaussees bezetten de grenzen. 's-Gravenliage. De luitenant-kolone baron Sirtema van Grovestins, adjudant van H. M. de Koningin, heeft zich Zondagavond op reis begeven naar Padua, teneinde zich te kwijten van de opdracht, hem door H. M. de Koningin-Regentes verstrekt ten opzichte van de ontvangst en de overbrenging naar Nederland van het stoffelijk overschot van Willem George Frederik, prins van Oranje- Nassau, waarvan de aankomst hier te lande in de eerste dagen van Juni verwacht kan worden. Justus van Maurik zal in De Amsterdammer Weekblad voor Nederland een aantal brieven schrijven over zijne reis naar en door Indie. Deze brieven zullen geïllustreerd worden door Johan Braakensiek naar de schetsen van den schrijver. De eerste dezer brieven zal verschijnen in het nummer van Zondag 24 Mei e.k. Eenige plantkundigen, voornamelijk leden der Nederlandsche Botanische Vereeniging, hebben het plan gevormd onze om hun plantengroei zoo merkwaardige Noordzee-eilanden te bezoeken. Den 22sten dezei vangt de tocht aan van Har- lingen naar Terschelling, om van daar uit excur sies naar Ameland en Vlieland te ondernemen, en den 27sten dezer huiswaarts te keeren.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5