A0. 1896 Vrijdag 22 Mei. N°. 9049 Eersle Blad. KEN.MSCKVi.NG. ij f t i g s t Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT GET RÏ^JT ODÉ. BOUBilC: BOTEitlTBAAT ?0. Buitenlands cli e It e r i c li t, e 11. I f 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1,10, Iedere gewone regel ineer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheeie Rijk Afzonderlijke nommers Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni -1875 {Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen dat op lieden aan B. J. VAN DER MOST en zijne rechtverkrijgenden vergunning verleend is lot oprichting van een kuiperij n het pand aan de Noordvest nos. 79 en 81, kadas ter sectie A no. 1238. Schiedam, den 2'lsten Mei 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris VERNÈDE. nu s r it IJ K, Er is alweer kwestie van oneenigheid in den boezem van het nieuwe ministerie. Het moet zijn over de nieuwe belastingwet waar over de minister-president Méline het niet eens is met den minister van financiën Coehéry. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan den ministerraad meegedeeld dat ook de Spaansche koningin-regentes en de koning van Italië hun sympathie hadden betuigd naar aanleiding van het spoorwegongeluk bij Adélia. De hertog van Orleans heeft een brief geschreven aan den voorzitter van het royalis tische comité, welke nogal opschudding heeft verwekt. Thans heeft de hertog den brief laten publiceeren. En waarlijk, heelemaal nieuw. De hertog ontpopt zich als de geeste lijke zoon van Louis Philippe. Burgerkoning wil hij zijn, het stemrecht wil hij vereenigen met de goddelijke majesteit maar vooral, hij wil iets anders doen dan afwachten. Hij heeft er niets tegen dat hij door de kiezers gekozen wordt. Ook kan hij het niet afkeuren dat zijn neef Ilenri het legioen van eer van een republikeinsche regeering heeft aange komen. Zou ik ook later, zoo betoogt hij, geen belooningen kunnen geven aan man nen die republikein geweest waren of nog waren? Over het algemeen wil de preten dent zien, dat men wat vriendelijker .opvatting van zijn taak zal hebben. ■Onnoodig hierbij te voegen dat uit het -royalistische perskamp wierookgeur en woor den van zalvende zelfvoldoening omhoog stij gen, terwijl de republikeinsche bladen er zich kiet weinig vroolijk over maken. De statistiek van de gemeenteraadsverkie zingen is toch nog zoo gedraaid, dat de con servatieven winnen. Zij moeten namelijk 91 kantonhoofdplaatsen gewonnen hebben tegen een verlies van 46. DUITS CIILAND. De Weser Zeitg. zegt uit vertrouwbare bron te weten, dat de Bondsraad de marga- rinewet zal verwerpen, wanneer niet het ver bod op het kleuren en dat op liet verkoopen van margarine in dezelfde localiteiten, waar boter wordt, te koop geboden, worden geschrapt. Het Piuisische Huis van afgevaardigden is tot 8 Juni uiteengegaan. De Koln. Zeitg. ontving van haren corres pondent voor hofberichten de volgende on aangename tijding: Uit vertrouwbare bron vernemen wij dat op des keizers bevel de Koln. Zeitg. van nu af aan niet meer in de koninklijke paleizen mag voorkomen. Dit ver bod zal wel niet ten onrechte in verband ge bracht worden met de jongste artikelen van dit blad tegen hooggeplaatste personen uit de naaste omgeving des keizers". Het blad teekent hierbij aan dat uit de voorlaatste zitting van den Rijksdag gebleken is, dat de weerstand van 's keizers omgeving tegen de hervorming der militaire rechtspleging gebro ken is en spreekt de hoop uit dat de burgerij niet door feiten genoodzaakt zal worden tot het maken van gevolgtrekkingen welke stem ming op het oogenblik aan het Berlijnsche hof heerscht. ENGELAND. Het Hoogerhuis zal heden vacantie nemen tot 8 Juni. De reeds een paar weken dreigende werk staking in het bouwvak le Londen heeft Maandagochtend een aanvang genomen en naar schatting hebben circa 25,000 timmerlieden enz. het werk nedergelegd. De eiseh der werklieden is verhooging van loon met een halven stuiver per uur. Naar gemeld wordt, hebben reeds 23 bazen in dien eisch toege stemd en is bij hen het werk hervatde werklieden zullen daarvan echter voorloopig geen voordeel trekken, daar zij, die op deze betere voorwaarden aan het werk blijven, extra bijdragen aan bet ondersteuningsfonds der werkstakers moeten geven. Het geschil tusschen patroons en werklieden in de machinefabrieken aan de noordoostkust van Engeland is in der minne geschikt. De patroons hebben tegen September loonsver- hooging beloofd. Te Newlyn, in het graafschap Cornwallis, hebben Maandag ernstige ongeregeldheden plaats gehad tusschen visschers, die niet willen dat op Zondag gevischt wordt en anderen, die van de vischvangst terugkeerden. De vangst der Sabbatschenders werd in zee ge worpen, hetgeen een verward gevecht ten gevolge had. Per telegraaf werd eene kanon neerboot en politie-versterking aangevraagd. Troepen zijn uit Portsmouth gezonden. Een agent moet gewond en een visscher doodelyk gekwetst zijn. R U S L A N D. De keizerin-weduwe is gistermiddag te halfvijf te Moskou aangekomen. Zij werd aan het station door den keizer en de keizerin en alle grootvorsten ontvangen. De Fiansche generaal De Boisdeffre is door grootvorst "Wladimir en de generaliteit ont vangen. De muziek der eerewacht speelde bij zijne aankomst de Marseillaise. De kroningsfeesten van het keizerlijk paar zijn Maandag, den 23slen verjaardag van keizer Nikoiaas, te Moskou aangevangen. In den vroegen ochtend van dien dag hing er een dikke mist over de stad; later begon het te stoitregenen, zoodat de kostbare versierin gen grootendeels vernield werden, maar de feestvierenden lieten zich daardoor niet weer houden ntegendeel geldt in Rusland regen als een gelukkig voorteeken voor vorstelijke personen. In de tallooze kerken der oude czarenstad werd een plechtige dienst gevierd. In den Tempel van den Verlosser, welks gouden koepel boven alles uitblinkt, ver- eenigden zich de grootvorsten en grootvorstin nen, de leden der II. Synode, de klooster abten, de hooge autoriteiten van Moskou en een schitterende stoet van officieren, terwijl op een der pleinen buiten de stad eene kerk- parade plaats had van het onder bevel van grootvorst "Wladimir gestelde kronings-deta- chement, gevormd uit de knapste mannen van alle garde-regimenten. Even na 5 uur in den namiddag stoomde de trein met het kei zerlijk paar het Smolenski-station binnen, en onder het spelen van het volkslied reden de czaar en zijne gemalin met hun dochtertje in een gesloten staatsiekoets naar het even bui ten de stad gelegen Petrovski-paleis, waar zij voorloopig blijven tot heden (Donderdag), om dan hun plecluigen intocht in de stad te doen. Baily News berekent dat de kronings plechtigheid met de daaraan vei bonden feeste lijkheden ongeveer dertig millioen roebels zal kosten, maar liet is best mogelijk dat de rekening tot vijftig millioen zal oploopen. De kroning van wijlen keizer Alexander III had maar zeventien millioen gekost en deze bad den wensch uitgesproken dat zijn opvolger de kosten nog tot de helft zou verminderen. OÜSTENBIJ K-U OliGAltIJ E. In het Oostenrijksche Huis van afgevaar digden heeft de minister van financiën gisteren gezegd, bij liet debat over de vermindering van de grondbelasting met l'/a millioen flo rijnen, dat de regeering zich de crisis in den landbouw niet ontveinsde. Voorts ontvouwde de minister een programma van financieele actie, die in vijftien jaar 57Vs millioen florijnen eischte. In 4897 zeide hij zullen wij ons in een uiterst moeilijken toestand bevin den. De inkomsten nemen verre van toe. Eene verhooging van den accijns op bier, sterken drank en suiker is volstrekt noodig. De nieuwe burgemeester van "VVeenen, de heer Strobach, heeft Dinsdag den eed afge legd. De gouverneur van Neder-Oostenrïjk, graaf Kielmansegg, hield bij die gelegenheid eene toespraak, waarin bij zeide er vast op te rekenen dat de nieuwe vertegenwooidigers der stad Weenen zicli strikt zouden bepalen tot vervulling hunner plichten wat betreft de gemeentelijke administratie, de door de wet gestelde grenzen zullen eerbiedigen en met rechtvaardigheid zullen handelen tegenover hunne medeburgers, zonder onderscheid van partij of godsdienst. De beer Strobach ant woordde dat de nieuwe meerderheid in den raad zich zal laten leiden door den wil der bevolking, bij de jongste verkiezingen uitge sproken, maar natuuilijk de wetten strikt, getrouw en onpartijdig jegens alle burgers zal ten uitvoer leggen. Hij besloot met een levendig toegejuicht »leve de keizer 1" ITALIË, Volgens een mededeeiing van Di Rudini in de Kamer zal generaal Baratieri vervolgd worden wegens het misdrijf van artikel 88 van het militaire strafwetboekde daarin bedreigde straf is de doodstraf. De door een dames-comité uitgeruste expe ditie van den Poolschen pater Wersvenitz, welke zich ten doel stelt de Italiaansclie ge vangenen van Menelik los te koopen, is Maandag naar Obock vertrokken. Gravin Lovateiii had ook Crispi om bijdragen gevraagd, maar deze weigerde, omdat bij niet met liet doel van het comité instemt. Italië, zeide hij, is niet meer het verbrokkelde Italië van de middeleeuwen, dat zijn gevangenen van baihavenstaten moest vrijkoopen. Het is nu een eensgezind land van 32 millioen in woners en het moet zijn kracht toonen. De gevangenen in Clioa verwachten een bevrij dingsleger, en de Italiaansche vrouwen en moeders deden beter, bij bare mannen een revanche-oorlog op te wekken. Het wordt nu bekend, dat ook de Engelsche kolonel Slade, die naar Menelik is gereisd, alleen de opdracht had over de gevangenen te onderhandelen. Naar de Trïbuna uit Massowah verneemt, verhaalde de nu vrijgelaten luitenant Poggi dat hij drie weken lang met luitenant Acerbi en 20 krijgsgevangene soldaten van de eene plaats naar de andere moest trekken bedelend om levensonderhoud. Bjjna al zijn makkers zijn van gebrek omgekomenook Poggi zelf was zeer slecht behandeld. Men verzekert dat uit Rome het bevel is gekomen om ongeveer 15,000 man naar Europa terug te zenden. SPANJE. Het gerucht dat al sedert een paar dagen loopt, als zou de regeering een rondschrijven tot de groote mogendheden gericht hebben voor de houding der Vereenigde Staten in de Cubaansche kwestie, wordt nu bevestigd. Van den inhoud is echter nog niets bekend. Romero Giron heeft in den Senaat gepro-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1