Binnenlandsche Berichten. 16 millioen bestemd zijn voor den bouw van spoorwegen, G millioen voor den aanleg van telegraaf- en telefoonlijnen en 2 millioen ter subsidieering van locaal-spoorwegen. R U S I A N 1), Uit Moskou wordt van gisteren gemeld De stad vertoont een bont en prachtig schouwspel. De weg waarlangs liet keizerlijk paar zijn intocht zal houden en de zijstraten zijn op ongekend prachtige wijze met guir landes, vlaggen-tropeeën, borstbeelden en portretten van het keizerlijk paar versierd. Op de pleinen prijken reusachtige masten met vlaggen en obelisken, terwijl paviljoens voor de stenden en den adel en tribunes voor duizenden toeschouwers zijn opgericht. In de straten beweegt zich eene ontelbare menigte. Sedert hedenochtend 3 uur begon de volks menigte zich langs den weg, welke de intocht zal volgen, op te stellen. Des namiddags te 2 uur gaven drie kanonschoten der batterij in het Pelrowsky-park het sein dat de feest stoet zich in beweging had gesteld. Toen de stoet het stedelijk gebied van Moskou binnen trok, brachten 71 kanonschoten aan het kei zerlijk paar den groet der stad. De gouver neur-generaal grootvorst Sergius ontving de majesteiten. Om 3 uur kwam de stoet aan voor liet paleis van den gouverneur-generaal. De keizer ontving de huldiging door den adel, het stedelijk bestuur, de gilden en liet bestuur van liet gouvernement, die hem zout en brood aanboden. Door de straten, aan beide kanten afgezet door eene rij soldaten, bewoog zich eene tallooze menigte, welke onophoudelijk de majesteiten levendig toejuichte. Bij de Woskresenski-poort steeg de keizer, na de huldiging door de besturen der gouvernemen ten, te paard, om met de twee keizerinnen jn de Ivverische kapel bij het wonderdoende beeld van de Moeder Gods het gebed te ver richten. Nadat de keizer zijn paard, en de keizerinnen haar rijtuig weder hadden bestegen, zette de stoet zich voort naar het Kremlin, "yjjt en tachtig kanonschoten kondigden het oogenbük aan waarop de vorstelijke personen de Oespenski-kathedraal, waar de kroning zou geschieden, binnentraden. Nadat de keizer en de keizerin in de ver schillende kathedralen op het Kremlin hunne gebeden hadden opgezonden, begaven zij zich naar het Kremlin-paleis. Toen zij dit paleis binnentraden, verkondigden 101 kanonschoten en het luiden van alle klokken dat de feeste lijke intocht afgeloopen was. De keizer en de keizerin bleven verscheidene uren op liet Kremlin en gingen daarna naar liet Alexander- paleis. Des avonds te 8 uur heeft het keizerlijk paar zich van het Kremlin naar het Alexander- paleis begeven. Na negenen werd de illumi natie ontstoken. Alle voorname straten der stad zijn prachtig verlichtgeheele gevel- ï't Is hier zoo vreeselijk eenzaam. Het zou mij aangenaam zijn u zeer dikwijls hier te zien, oom," zeide miss Jessie. Simon Jefferson trok de wenkbrauwen saam, zette een bedenkelijk gezicht en antwoordde eindelijk op vasten toon ïlk heb daaraan wel gedacht, lieve, en begrijp zeer goed, dat gij u in dit verblijf met zijne vele vertrokken en holle, duistere gangen een zaam en verlaten gevoelt. Daarom heb ik van morgen, dadelijk toen ik de treurige tijding van het overlijden mijns broeders vernam 't was omtrent middag en ik bevond mij op de beurs, daar gij ®>j geen beiicht luidt doen toe komen «Lieve oom, dat is vergelen »Ik kan dat zeer goed begrijpen, Jessie; gij behoeft u daaromtrent niet te verontschuldigen. Ik wilde slechts zeggen, dat ik het bericht zeer laat ontvangen heb en dit ook de reden is dat mijn zoon, uw neef Hugh, nog niet hier is om u te condoleeren. Toen ik vertrok, was hij niet te huis, maar ik heb hem geschreven dat bij reeksen zijn als bedekt met electrische lampen en lampions. Schitterend vooral is het huis van den gouverneur-generaal. Een prachtig gezicht heeft men van de hoogte van het Kremlin af, dat zelf vanavond niet geïllumi neerd is, op de in licht badende huizeDzee. Eene onafzienbare menschenmenigte beweegt zich door de straten. ITALIË. De Italiaansche pers is zeer ongerust over het bericht dat het Fransehe eskader teBizerte is aangekomen. Zij vraagt maatregelen om deze Fransehe machtsontwikkeling tegen te gaan. Een telegram den ISen uit Massowah aan de Tril/ma gezonden luidt als volgt: «Hedenmorgen zag men uit het fort Adi- grat, dat 5 afdeeüngen Tigrijnsche soldaten, van 1000 man elk, zonder de Italiaansche gevangenen van de hoogte afmarcheerden. Majoor Prestinari dacht eerst aan een hinder laag. De Tigrijnen trokken zich echter weidra* terug, en nu zag men luitenant Bodrero met de aanvoerders der Abessyniërs naar buiten komen, en de Italiaansche krijgsgevangenen volgden hem. Ouder hen bevond zich majoor Salsa. Ras Sjoemtessai sprak tot majoor Prestinari eenige vredelievende woorden; Prestinari liet daarop militaire eer bewijzen aan do Abessyniërs. De kanonnen werden nu verbrijzeld en een battery die eerst eenige dagen geleden in het fort gebracht was, weg genomen. Driehonderdduizend patrones en COüO granaten werden vernield, en de be vrijde gevangenen van kleeding en voedsel voorzien naar de legerplaats bij Cherseber doorgezonden. Halfweg werden zij ontvangen door generaal Baldissera. Ook eenige inboor lingen behoorden tot de in vrijheid gestelden, o. a. de tolk van majoor Toselli. De krijgsoperatiën worden tiu als geheel afgeloopen beschouwd. De vertegenwoordiger van den paus bij de kroningsfeesten van den Russischen keizer, Mgr. Agüardi, zat de godsdienstige plechtig heden niet bijwonen. Hy wordt verder ge heel afzonderlijk ontvangen, zoodat er geen moeilijkheden kunnen ontstaan met de andere gezantschappen. T U R K IJ E. Te Konstantinopel zijn Maandag en Dins dag opnieuw een groot aantal Armeniërs ge vangengenomen, naar het heet in verband met de ontdekking eener samenzwering, welke ten doel had verschillende grootwaardigheids- bekieeders te vermoorden. Djewad pache heeft de benoeming tot gouverneur van 1 -eta afgeslagen. Men zegt dat Edib pacha nu benoemd zal worden. Te Athene ziet men er een slecht teeken in, dat de Mohammedaansche families van het platteland van Kreta naar de steden trekken dit is altijd een voorlooper geweest van ernstige gebeurtenissen op het eiland. zich spoedig hierheen moest begeven en zich tot uwe beschikking stellen Hij heeft meer tijd dan ik. Voorloopig kan hij wel op Westhainpton- Court blijven of althans in de nabijheid, om u gezelschap te houden. Zijt gij daarmede tevreden, lief kind Miss Jessie was er niet te best mede tevreden, maar zij had er ook niet zooveel tegen, dat zij tegen deze eerste beschikking van baar oom wilde opkomen. Zij had dien neef vrij lang ge leden te Brighton ontmoet,en of het nu de schuld was van de weelderige omgeving op die badplaats of die van Hugh zelf, dat wist zij niet, maar hij was haar daar niets bevallen. De verhouding tusschen hen beiden was dan ook zeer koel Jessie had hem zelfs opzettelijk gemeden. «Ais Hugh zoo beieetd wil zijn zeide zij. «Van beleefdheid is hier geen sprake, Jessie. Hugh weet evengoed als ik wat zijn plicht is. Ik verwacht hem hier elk uur. 't Verwondert mij, dat hij nog niet hier is. Later, na enkele dagen of weken, kunt gij, om u wat te ver- P E E Z 1 E. Uit Tabriz wordt gemeld, dat de nieuwe shall Maandag van daar is vertrokken naar Teheran. Wegens schaarschte van levens middelen langs den te volgen weg zal het gevolg van den sliah maar uit duizend per sonen bestaan. Overal in het land is rust. AMERIKA. De minister van financiën der Vereenigde Staten heeft aan den Senaat een schrijven gezonden betreffende het wetsvoorstel, waarbij president Cleveland wordt gemachtigd om differentieele rechten op Amerikaansche pro ducten te bestrijden. De minister aclit een dergelijken maatregel onuitvoerbaar. De regeering der republiek Venezuela heeft met een zekeren dr. Galavis, een Venezuelaan, een contract gesloten, waarbij deze zich ver plicht binnen zeven jaar zestigduizend land verhuizers van beiderlei kunne in de republiek in te voeren. Een telegram nit Caracas meldt, dat de regeering van Venezuela zich bereid heeft verklaard voor de Uruanukwestie de verlangde schadeloosstelling van 1CÜ0 p. st. aan Enge land te betaleu. AFRIKA. Eindelijk is de beslissing van den Uitvoe renden Raad der Zuidafrikaansche republiek in zake de leden van liet hervormingscomité te Johannesburg officieel bekend geworden. 4 hunner zijn veroordeeld tot 1 jaar gevange nisstraf, onder wie Jamesons broeder en de redacteur van de Star Hamilton18 tot 5 maanden gevangenisstraf onder wie Max Langermann23 tot 3 maanden gevange nisstraf, terwijl 9 werden vrijgesproken. Over Hall, Sauer, Sampson en Nares, die geen verzoekschrift indienden, is nog niets beslist. Wat ten aanzien der vier hoofdschul digen bepaald is, weet men reeds. De f 241)00 boete blijft voor allen gehand haafd. De Standard and Diggers' News maakt het facsimile openbaar van Jameson's plan tot een aanval op Pretoria. Dit plan moet in bijzonderheden uitgewerkt zijn, de plaats waar de Maxim's opgesteld moesten worden, de depots, alles staat er op aangeteekend. De Pall Mall Gazette meldt dat op het stoomschip Greek, dat Zaterdag van Southamp ton naar Kaapstad vertrok, een millioen pakjes patronen voor geweer klein kaliber werden ingescheept, bestemd voor de regeering der Zuidafrikaansche republiek. De Volksraad van Oranje-Vrijstaat heeft de voorgestelde conventie met de Kaapkolonie betreffende den aanleg van locaalspoorwegen verworpen. De gouverneur der Kaapkolonie sir Her cules Robinson en zyn secretaris sir Graham Bower, de aanstaande opvolger van sir Jacobus de Wet als Britsch agent te Pre toria, zijn Woensdag van Kaapstad vertrokken. zetten, naar Londen overkomen. Mijn huis staat natuurlijk ten allen tijde voor u open." «Dank 'u, oom." «En nu, Jessie," ging Simon Jefferson voort, terwijl hij opstond en naar zijn hoed greep, «wil ik u niet langer bezighouden. Ween, als gij alleen zijt, vrij uit, maar vergeet nooit, dat er nog vrienden zijn, die deelen in uwe smart. Tot weerziens, Jessie f' Het meisje stond nu ook op en reikte haren oom de hand ten afscheid. «En wat Hugh betreft hervatte Simon nog eens, doch hij scheen zich te bezinnen en besloot met de woorden «Nu, hij zal spoedig hier zijn. Dan kunt gij zelf met hem spreken." Toen vertrok Simon en liet zijne nicht aan hare bepeinzingen over. Toen hij buiten kwam, keek hij op zijn horloge, 't Was tien minuten na eenenhet zou dus nog twintig minuten duren voor de eerstvolgende trein van Londen aankwam, waarmee zijn zoon kon overkomen. Hij zou dezen gaarne nog eens spreken voor hij zich naar zijne nicht begaf en Simon besloot in CHINA. De Daily Chronicle verneemt uit zekere bron dat de geruchtmakende afstand vaD grond door de Chineesche regeering aan de Russi sche, bij Cliefoo, welke grond eigenlijk reeds aan Engeland toebehoord zou hebben, op niets anders neerkomt dan een twht tusschen twee handelsfirma's de zaak heeft niet de minste beteekenis. TWEEDE KAMER OERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 21 Hei. De beraadslaging over de kieswet wordt voortgezet. Allereerst komt in behandeling het eerste gedeelte van art. 1luidende De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienst jaar in eene of meer der rijks directe be lastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde vóór of op den lsten Maart voldaan hebben, en a. over het volle laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste fl, in de vermogens belasting, in de belasting op bedrijfs- en an dere inkomsten ol naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belas ting, zooals die geregeld is bij de wet van 10 April 1896, of h. indien zij niet overeenkomstig het be paalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden io. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen op den 31sten Januari den lsten Augustus van het vorige jaar bewonen, krachtens huur, eenzelfde huis, of een ge deelte van eenzelfde huis, waarvan, met of zonder bij behoorenden grond of lokalen en bijgebouwen niet ter bewoning bestemd, de- werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de ge meente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeid in de bij deze wet gevoegde tabel of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 30 kubieke meter. Na bestrijding door den voorzitter werd verworpen met 66 tegen 20 stemmen eenr voorstel van den heer Goeman Borgesius omr wegens de vele onderdeelen van art. 1 en de talrijke daarop voorgestelde amendementen, ook de stemmingen voor iedere alinea e» over ieder amendement afzonderlijk te doen plaats hebben. De stemming zal nu geschieden na behandeling van het geheele artikel 1. Het allereerst kwam nu in behandeling het amendement van den heer Travaglino, strek kende om den leeftijd, welke kiesgerechtigheid geeft, te bepalen op 28 jaar in plaats van op 25 jaar, gelijk de regeering wil. De bedoeling van den voorstelier is de waarborgen om tot een goed kiezerskorps te geraken te vermeer deren. Hierna lichtte de heer De Boer zijn amen dement toe om dien leeftijd op 23 jaar te- bepalen, en de heer Bastert het zijne, om den kiesrechtgevenden aanslag van minstens het park van Westhampton-Court diens komst af te wachten. Hij was bier sinds lange jaren niet geweest zijn broeder had hem zijn huis ontzegd. Hij bewonderde dien schoonen aanleg. De sierlijke lanen getuigden van eene zorgvuldige ver pleging en de schoont» beplantingen namen maar geen einde. Vlugge reeën sprongen over de gras perken en verdwenen even snel in het donkere plantsoen, dat zich tot mijngroeve uitstrekte. Zijn broeder Bernard had hem eens, toen zij nog niet gebrouilleerd waren, gezegd, dat hij uit de opbrengst der mijn de onkosten zijner huishouding kon bestrijden. Simon rekende na. Wat zou Westhampton- Court met dit heerlijk park, het jachtrecht, het slot, de mijn wel waard zijn 1 Dertig duizend pond minstens. Daarbij het driedubbele van deze som in aandeelen van de reedsrij, waarvan Bernard directeur geweest was, zijn huis aan het strand te Londen, zijn landgoed in Wales (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2