in neii land sell e Bericht en. land zijn invloed brj Menelik van Abessynië willen doen gelden, opdat hij zijn eischen tegenover Italië matige en niet zulke bezwa rende voorwaarden stelle voor de uitlevering van de krijgsgevangenen, die nog in zijn macht zijn. De kroonprins Victor Emmanuel, die thans te Moskou is, moet in opdracht hebben orn den czaar voor deze hulp den dank der Italiaansche regeering over te brengen. Het smaldeel in de Roode zee wordt tot drie schepen teruggebracht. De Etna, het vlaggeschip van admiraal Turi en de kruisers Aretusa en Etruria keeren binnenkort naar Italië terug. SPANJE. In de Kamer deed Gasset het voorstel om krachtig protest aan te teekenen tegen de •wjize waarop in hel Congres der Vereenigde Staten gesproken was over Spanje's instel lingen. De miriister-presi'denl keurde den toon van het debat af, en verzekerde, dat Lussdien. de Vereenigde Staten en Spanje goede be trekkingen bestaan. Een bericht uit Ifavanna aan de Times bevestigt dat de uitvoer van ruwe tabak uit de provinciën Havanna en Pinar del Rio van den 2Gn dezer af verboden is, behalve naar Spanje. De Amerikaansche consul-generaal te Havanna is echter van oordeel dat het verbod niet vol te houden is, in verband met de Spannsche tariefverdragen. Het verbod strekt om de sigarenfabrieken van Florida afbieuk te doen. De regeeriugskringen op Cuba leggen grootc verbittering tegen Noord- Amerika aan den dag en spreken vrijelijk in goedkeurenden zin van de mogelijkheid van een oorlog tusschen Spanje en Amerika; maar het publiek meent dat een zoodanige oorlog voor Spanje gelijk zou staan met liet verlies van Cuba. Alles zou echter beter zgn dan het voortduren van den tegenwoordigen toestand. Zelfs de Imparcial erkent nu, dat Cubaan- sche insurgenten terrein winnen. Zij zijn onder bevel van Gomez de ilanabana over getrokken en trekken nu weer verder naar het westen, waar zij zich met de troepen van Maceo willen vereenigen. T U It K IJ E. Blijkens te Weenen ontvangen particuliere berichten wordt de topstand op Kreta steeds dreigender. Onder de bevolking zijn procla mation verspreid, haar aansporende om alles te trotseeren teneinde in alle deelen recht te erlangen, en haar verzekerende dat Enge land, Griekenland, en Italië bereid zijn de opstandelingen krachtdadig te steunen. In een Donderdag te Konstantinopel ge houden ministerraad, die ook door den groot vizier werd bijgewoond, moet besloten zijn generaal Tewfik pacha naar het eiland te zenden om een onderzoek in te stellen naar den toestand. De Turksche overheid in Macedonië beweert den persoon gevonden te hebben, die de bij vele Bulgaren te Bitalja gevonden bommen heeft binnengesmokkeld. Het is een zekere ïladschi Ilya, een Buigaarsche volksmenner. De man heeft zich, naar het zeggen der Turk sche overheid, in de gevangenis van kant gemaakt. AMERIKA. De Senaat der Vereenigde Staten besloot gisteren met 34 tegen 2 stemmen tot eerste lezing van een wetsvoorstel van Butler, hou dende verbod van alle uitgifte van rente dragende obligation zonder machtiging van het congres. De vergadering werd gesloten, zonder dat over het voorstel gestemd werd. Uit Wahington wordt gemeld: De secretaris van staat voor buitenlandsche zaken, de heer Olney, heeft, aan den gezant te Madrid Taylor order gegeven verzet aan te teekenen tegen het verbieden, door gene raal Wevler, van den uitvoer van tabak, voor zoover dat verbod Amerikaansche eigenaars van tabaksplantages geldt. Wordt het ver bod gehandhaafd, dan dreigen de congres leden van Florida met een besluit, dat den president der Vereenigde Staten machtigt den invoer vau sigaren van Cuba te verbieden. AFRIKA, Uit Pretoria wordt gemeld dat de beslissing van den uitvoerenden raad der Zuidafrik; republiek in zake de leden van het hervor- mingscomité daar over het algemeen niet gunstig is ontvangen. Men zegt dat de uit slag der herziening van de vonnissen tegen de vier aanvoerders a.s. Maandag bekend zal worden. Volgens inlichtingen uit onpartijdige bron zou president Kruger voor alle veroor deelden hebben aangedrongen op vervanging hunner gevangenisstraf door geldboete, maar zou de meerderheid vau den raad zich daar tegen verzet hebben. Volgens een bericht uit Pretoria van 2Q dezer aan de Times is de stand van zaken* bepaald hachelijk, en zullen zeker verwikke lingen voortvloeien uit liet vonnissen van de gevangenen van den Rand. De financier Bar ney Barnato heeft al zijn mijnen aan den Witwatersrand gesloten, verklarende dal hij eigenmachtig 150,000 pond sterling heeft uit gegeven om ze gaande te houden, maar dat hij onmogelijk verder kan gaan. Andere mijn- maatschappijen zullen zijn voorbeeld volgen. Duizenden worden daardoor werkloos. Wein- thal heeft, naar de correspondent van de Times te Pretoria onderstelde, het beheer van de Press, van Pretoria, en de Times, van Johannesburg, neergelegd, toen hij het vonnis van de gevangenen van den Rand vernam. Hij moet verklaard hebben dat men hem grovelijk misleid heeft, en dat hij er daardoor toe gekomen is het publiek te mis leiden. Hij zou weigeren verder iets uit staande te hebben met de regeering van de republiek. Een ander gevangen lid van het hervor mingscomité is in de gevangenis, die ver schrikkelijk ongezond is, krankzinnig gewor den. De ffïmes-correspondent te Pretoria hangt een zeer somber tafereel op van den toestand" der gevangenis waar de veroordeelden van het Johannesburg-proces verblijf houden. De govangenis-dokter, mr. Messum, moet reeds meer dan eens op den eigenlijken staat van zaken gewezen hebben, maar de autoriteiten houden zich doof, zegt de correspondent. Een verzoek om de gevangenis te mogen bezoeken werd hem niet toegestaan, maar de gevan genen durven zich niet beklagen uit vrees dat zij de regeering nog verder tegen zich zullen innemen. "Vijf gevangenen moeten vrij ernstig ziek zijn. De verwerping van de spoorwegovereen komst met de Kaapkolonie door den Volks raad van den Oranje-Vrijstaat met een groote meerderheid van stemmen geldt als een over winning van Kruger en de Nederlaudsch- Zuidafrikaansche spoorwegmaatschappij. Uit Kaapstad van den 20n dezer verneemt de Times, dat Leyds dien dag opnieuw naar Robinson telegrafeerde, betreffende de berich ten van groote militaire toebereidselen te Mafeking. Robinson ontkende in zijn antwoord deze geruchten, en drukte de hoop uit dat de Transvaalsche regeering de opwinding zal te keer gaan, door den verspreider van het be richt waarop gedoeld werd, te vervolgen. Het verzoek om inlichtingen, door dr. Leyds tot sir Hercules Robinson gericht, betrof een mededeeling, onder eede afgelegd voor de Transvaalsche regeering, dat ongeveer 14 dagen geleden minstens 40 kanonnen per spoor te Mafeking waren aangebracht en daar afgeladen, terwijl er tusschen Mafeking en Rainutsa ongeveer 2500 man zouden staan, en den lOen weer 500 man uit Engeland te Kaapstad aange- komen zouden zijn. Sir Hercules antwoordde o. a. dat naar Matabelenland slechts 2 zevenponders en 9 Maxims gezonden zijn, waarvan de meeste nu reeds ten noorden van Macloutsie moeten wezen, dat er slechts weinig troepen tusschen Mafeking en Ramutza stonden en dat het hem leed doet dat president Kruger aan dergelijke berichten geloof hecht. SCHIEDAM, 23 Mei 1806. De heer W. A. van Dolder Dz. heeft heden- namiddag afschrift ontvangen van een besluit van de algemeene synodale commissie der Ned. Herv. kerk dd. 22 dezer, welk besluit is genomen naar aanleiding van de bekende uitbanning uit de Ned. Herv. kerk vau de bestuurs- en commissieleden der Schied. afdeeling v/d. »Ned. Protestantenbond". Onder de verschillende overwegingen dier commissie komt o. in. de volgende voor 3>d at door den kerkeraad van Schiedam b ij z ij n b e s 1 u i t, e n d o o r het classicaal bestuur van Rot terdam bij z ij ne eindbesluiten, gehandeld is in strijd met de d u i d e- lijke bepalingen van het regle ment voor kerkelijk opzicht en tucht en z." terwijl de synodale commissie verder be sloten heeft hare beschouwingen over te brengen bij de algemeene synode, die over enkele weken vergadert, en haar te advi- seeren om in deze zaak overeenkomstig art. 04 van het algemeen reglement recht te doen, daartoe de bedoelde besluiten buiten werking te stellen, als mede overeenkomstig art. 73 algemeen regle ment den genoemden kerkeraad aan te schrijven, om onvet minden! zijne in het 2e lid van art. 5 van het regl. voor kerkelijk opzicht en tucht vermelde bevoegdheid, aan het door hem genomen besluit geen ge volg te geven, totdat door de algemeene synode over de geldigheid van dat besluit zal zijn beslist en de wettigheid daarvan zal zijn uitgesproken. Door de opeenhooping van werkzaamheden te Rotterdam, als een gevolg van de werk staking, zijn van daar bij het lossen der graan schepen de meters-wegers van hetSt.-Anto- niusgilde alhier gevraagd. Een 14-tal meters- wegeis is daarop gisteren naar Rotterdam vertrokken en werkzaam volgens het hier geldend tarief, terwijl hun bovendien de on vermijdelijke kosten worden vergoed. De 12-jarige F. Lostroh vond gistermorgen te 4 uur op de Hoogstraat nabij de Markt alhier een gouden dameshorloge met zilveren ketting. De eerlijke jongen stelde het een politie-agent ter hand, om het de recht matige eigenares te doen toekomen. Ook W. Harteveld alhier, die in Maart j.l. het varken dat zijn natuurlijken dood ge storven was aan den slager J, C. van der Klink verkocht, is door het kantongerecht veroordeeld tot het betalen van twee geld boeten, n.l. van f 15 wegens het vervoeren van een varken dat zijn natuurlijken dood was gestorven, en f40 wegens niet aangifte van het slachten van het varken. Gisteravond te 10.20 bemerkte de rangeer der aan de stoomtram alhier dat een koppel ketting van een der wagens was losgeraakt, hij wilde dien, terwijl de tram reeds in gang was, vastmaken, tengevolge waarvan hij viel en zeker zou zijn overreden, zoo niet de machinist, die het ongeval bemerkte, onmid dellijk had gestopt. Thans kwam hij er met eeu ontveld been en een gebroken klomp af. De IV. 12. Ct. ontving van haren corres pondent te Bavia onder dagteekening van heden de beide volgende telegrammen: Eerste telegram. Zes bataljons gaan nu Lam Pisang aan vallen. De duur van den tocht wordt op vier dagen geschat. Het weer is gunstig. Tweede telegram. Boekit Kesoemba en Gle Poetih zijn door ons veroverd. Gewond luitenant Scheepens en 50 minderen. De Deutsche Wochenzeitung in den Nieder- landen, welke in vele gevallen in de Duitsche pers als corrector optreedt omtrent berichten over Nederland, heeft de moeite genomen om hef verzinsel, betreffende de verloving van Kmingin Wdhelmina met den prins van Saksen-Weimar, absoluut tegen te spreken, er bij voegende, dat aan zulk een huwelijk in het geheel niet wordt gedacht. In verband met de te verwachten drukte met de Pinksterdagen zal de Hollandsche Spoorwegmaatschappij heden en de beide Pinksterdagen ongeveer 70 extra-treinen van en naar Den Haag doen loopen. Van den eersten pleiziertrein der H. IJ, S. M., die heden liep van Amsterdam, Haar lem, Leiden en Den Haag naar Parijs, werd door ongeveer 180 personen gebruik gemaakt. De Huisvrouw verneemt, dat op het inter nationaal vrouwen-congres te Berlijn ons land zal worden vertegenwoordigd door de dames Versluys— Poelman, jkvr. Jeltje de Bosch Kemper, Scholten Commelin, Elize Haigh- ton en Henriette van der Mey. Een sergeant, wonende bij een onder de gemeente Oegstgeest woonachtigen adjudant onderofficier, deed dezer dagen bij den veld wachter der gemeente aangifte dat de vrouw- van bedoelden adjudant-onderofficier hare stiefkinderen zoude mishandelen, vooral een 12 jarig knaapje. Bij het daarop door den 'commissaris van rijkspolitie te Leiden inge stelde onderzoek is gebleken, dat, hoewel de kinderen steeds eene verwaarloosde op voeding hebben gehad en dientengevolge erg ondeugend zijn, toch de moederlijke kastijding niet altijd binnen de perken harer bevoegd heid is gebleven en die kastijding wel doet denken aan mishandeling. Vele getuigen werden in de zaak gehoord, die eenstemmig in hunne verklaring zijn dat de moederlijke tucht zich wel wat te ver uitstrekte. Men wil zelfs het overlijden van een 8 jarig stiefdochtertje in Februari van liet afgeioopen jaar aan de stiefmoeder wijten. Bedoelde stiefmoeder hield er ook eene bijzondere geneesmethode op na, door bijv, wanneer het knaapje des nachts iets onzinde lijks gedaan had, hem des morgens, en dan nog wel bij het hedendaagsche gure weder, geheel ontkleed op de plaats te zetten, als wanneer hij met emmers water uit de water leiding begoten werd, en dan durfde zij den buren nog wel wijsmaken dat dit op raad van een geneesheer geschiedde. Het door den commissaris voornoemd op gemaakte proces-verbaal is aan den officier van justitie verzonden, aan wien het over gelaten is te beoordeelen of de stiefmoeder al dan niet strafrechtelijk vervolgbaar is. De gemeenteraad van Amsterdam heeft eene verordening op het wielrijden goedgekeurd, waarin o.a, bepaald wordt dat wielrijders voor taan in de bebouwde kom der gemeente niet sneller mogen rijden dan een paard in matigen drafdat de wielen 's avonds van een brandende lantaarn moeten voorzien zijn; dat vracht rijders geen lasten op hun rijwiel mogen- hebben, welke hun belet voor zich uit te zien, en dat alle rijwielen zonder onderscheid een nummer moeten dragen. De verordening zal dadelijk in werking treden. De nummering zal echter pas '1 Sept. ingaan. Bij overtreding kunnen straffen worden opgelegd f '1 tot f 25 boete of 1 tot 6 dagen hechtenis, al of niet met verbeurdverklaring van het rijwiel. De Tijd meldt »Het glazenlappen" heeft te Amsterdam alweer een offer geëischt. Gistermiddag te halfeen had op den Zwanenburgwal een dienst meisje dat daarmede bezig was, het ongeluk uit een raam 4 M hoog naar beneden te vallen. De ongelukkige werd in deerniswaardigen toestand opgenomen en per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl de uit den mond geslagen tanden en een plas bloed de plaats teekenden waar zij was neergekomen. Drie jaar geleden had te Antwerpen een wedvlucht van duiven plaats. De heer M- Roerma van Groningen nam er met 7 duiven aan deel. Eén daarvan keerde niet terug en werd sedert voor verloren gehouden. Dezer dagen vond de eigenaar tot zijn groote ver bazing de vermiste in het hok terug. De duif droeg op een der vleugels den stempel sMar- seiile Hardy" en schijnt dus geheel afgedwaald te zijn. Was het instinct of overleg, dat haar weer naar de oude plaats terugvoerde Naar men mededeelt, heeft men het lijk van den voortvluehtigen Bolswarder kassier D. J. Brouwer in de Schelde bij Antwerpen gevonden. De justitie zoekt steeds naar een register, dat de aanteekeningen der beleende of in bewaring gegeven effecten zou moeten be vatten, doch tot dusver zonder resultaat. Ook bare opgravingen in den tuin leidden tot niets. Uit het onderzoek moet gebleken zijn, dut het passief ruim f500.000 bedraagt, teryviji

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2