haar gevoelen te kennen, dat nu het houden •van pandjeshuizen bij de Rijkswet geregeld en toegelaten is, de gemeentewetgever, op grond •van art. 150 der gemeentewet, hetwelk ver biedt dat plaatselijke verordeningen treden in hetgeen van algemeen Rijksbelang is, dit onderwerp niet nader kan regelen. Ook ons college is na nauwgezette over weging tot deze conclusie gekomen. En wat nu betreft het verzoek van adres sante om adlmesie te schenken aan het adres van Leiden, moeten wij opmerken, dat de Raad dier gemeente dat adres aan de Ilooge Regeering zond, om in het licht to stellen lioe liet doel, waarmede de gemeer.telijlce banken van leening gesticht zijn en onder houden worden, voor een groot deel wordt verijdeld, nu het houden van particuliere banken van leening of van huizen van verkoop met recht van wederirikoop een bedrijf dat tot vele misbruiken aanleiding geeft uit een strafrechtelijk oogpunt tegenwoordig ge heel rij is. Ook gaf de Leidsche gemeente raad in dat adres als zijne meening te kennen, dat, waar die gemeente zich, terwille van een volksbelang, de moeite en zorgen, die aan het beheer der gemeentelijke bank van leening verbonden zijn, getroost, ondanks de gelde lijke offers die ze in de laatste jaren van de gemeente vergt, liet van den Rijkswetgever mag worden gevergd, dat hij zijne mede werking verleerie, om de werkzaamheden der gemeente zooveel mogelijk vrucht te doen dragen. Het is den Raad van Leiden in zijn adres dus te doen om de belangen voor te staan zijner stedelijke bank van leening. Uitsluitend aan de besturen der gemeenten, waar stads banken van leening bestaan, richtte hij dan ook de uitnoodiging om bij de Regeering van instemming met dat adres te doen blijken. Nu hier geen gemeentelijke bank van lee ning meer bestaat, waardoor de argumenten, in het Leidsche adres aangevoerd, voor deze gemeente niet gelden, kan van het schenken van adhaesie aan dat adres dus wel geen sprake zijn. Een andere vraag is eehter of het belang van het onderwerp in het algemeen niet medebrengt dat da Raad dezer gemeente een zelfstandig adres aan de Regeering indient, met verzoek eene wettelijke regeling in 't leven te roepen op de pandjeshuizen en daarmede gelijkstaande inrichtingen. Ook in deze gemeente kennen we dat soort vati huizen, gestoken in het aantrekkelijk kleed van huizen van koop met recht van wederinkoop. Is het nog noodig u te wijzen op de buitensporig hooge rente, die de eige naars of ondernemers dier inrichtingen bere kenen voor het zij het ook onder een ande ren naam geleende geld; of er uwe aan een vingerdikke Jaag stof en de menschen schenen er ook wel wel begraven. En zij hadden er den tijd voor, want vrouw justitia is blind en sleept zich roet trage, langzame schreden voort. Zelfs de ruiten in de ramen van Mr. Findings bureau waren zoo vuil, alsof zij in geen jaren met een wrijflap in aanraking waren geweest. Als een enkele maal de zon, die de Engelsche hoofdstad zoo schaars verlicht, door de ruiten trachtte te dringen, dan stuitten hare flauwe stralen af op die korst vuil en wierp zij slechts eenig con fuus liiht in het bedompte kantoor. Een van de klerken van Finding, een zekere William Tapperday, biacht nu en dan een leven de bloem mede naar het kantoor, enkel om te zien hoe spoedig zij binnen deze sombre wanden zou vei flensen. De man was anders niet somber, veeleer levendig en driftig van natuur; toch kon bij soms de wereld met zulke zwaarmoedige blikken beschouwen, dat men niet wist of men met bom lachen of schieten moest. Na die proeven sloeg Tapperday gewoonlijk met zekere zelfvoldoening met de vuist op de tafel en riep: sDaar ligt het ding en ik heb het bier nu al drie jaar uitgehouden!" dacht op te vestigen, hoe diezelfde lieden speculeeren op den benarden toestand der pandjesmakers, die ten laatste liet slachtoffer worden van de woekerwinst hunner quasi weldoeners. Met deze feiten voor oogen zal ieder moe ten bekennen dat die huizen een verderf zijn voor de maatschappij, daar ze de armoede vergrooten onder den schijn van deze te leni gen. Het algemeen, het zedelijkheidsbelang eischt, dat maatregelen worden getroffen om liet bestaan dier inrichtingen te breidelen. Op grond van het bovenstaande hebben we de eer te adviseeren lo. Op der adressante tweeledig verzoek afwijzend te beschikken 2o. Epn zelfstandig adres aan de Hooge Regeering in te zenden waarin wordt ver zocht dat eene wettelijke regeling moge tot stand komen op de btyiken van leening en gelijksoortige onder anderen naam optredende instellingen. "Wij ontvingen een Eogelscli en een Duitseh exemplaar van de zomerdienstregeling der stoomvaart-maatschappij «Zeeland", ingegaan 1 Mei 1.1. De boekjes bevatten als gewoonlijk eene uitgebreide opgaaf van de binnen- en buiten- landsche aansluitingen, tarieven en diverse inlichtingen. Sinds de vorige uitgaaf werden bijgevoegd een routenkaartje, een teekening van de ligging der salons en hutten op de nieuw e nachtbooten en een tabel met overzicht dei- snelste verbindingen tusschen eenige plaatsen op het vasteland en Londen. Do versnelde verbindingen tusschen Basel en Londen, die met 1 Juni a.s, tot stand komen, zijn ook reeds aangegeven. Meu zal dan, 8.30 's avonds uit Londen en 5.15 's mor gens uit Vlissingen vertrekkende, 's avonds 8.16 in Basel aan komen, waardoor de ge- heele reis van Londen via Keulen en de prachtige Rijnroute binnen 24 uren wordt afgelegd. Ook voor de richting van Basel naar Londen is de reisduur tot 24 uur bekort. Exemplaren dezer dienstregeling, alsmede eene kleine uitgaaf in de Nederlandsche taal, zijn gratis verkrijgbaar bij de directie te Vlissingen. De Bond van Nederl. boekverkoopersbe- dienden beeft een ondersteuningsfonds opge richt, waarvan elke bediende in den boek handel lid kan worden tegen een zeer geringe contributie. Opsporing en aanhouding wordt verzocht van F. II. Clasen, veehandelaar, geb. te Husum, 28 jaar. Hij is, na eene som van ongeveer 90,000 mark ten nadeele van zijn compagnon C. Heyn te hebben verduisterd Maar daar zag hij dan ook naar uit Eenige dagen na den dood van Bernard Jefferson betrad diens broeders Simon het bureau van James Finding. Nauwelijks had Tapperday hem bemerkt, of hij balde de vuist en sloeg wild naar een arnoe vlieg, die over zijne lessenaar kroop. Hij raak te haar niet en stiet eene verwensching uit. Deze gold echter niet de vlieg. «Wilt gij mij even bij den heer James Fin dings aandienen, jongeheer?" zeide Jefferson op rustigen, waardigen toon. Tapperday zette een gezicht alsof hij in een wrangzuren appel gebeten had. Willen, Sir? Er is hiervan willen geen sprake; het is moeten. Daarvoor ben ik hier." Trotsch als een Spaansche don stapte hij naar het kabinet vau den heer Finding, en Simon keek den jongen man verbluft na. Was die kerel gek? Wat kon hij tegen hem hebben? Zaakwaarnemer James Finding was een man van strikten, wettelijken regel en orde. De geringste wanordelijkheid was hem een gruwel en daarom voegde hij nu zijnen schrijver op gestrengen toon toe: ïTapperday, ik heb tot mijn groot leedwezen en vervalsching van bankbriefjes en koopmans boeken te hebben gepleegd, sedert 12 April voortvluchtig. Zijn compagnon heeft voor de aanhouding van Clasen eene belooning van 500 mark uitgeloofd. De Duitsche regeering verzoekt zijne uitlevering. In het Nutsgebouw te Rotterdam zal door de heeren "Van Dieten en Van Hoek op Woensdag 27 Mei en 2 volgende avonden weder een groote pestzegelveiling worden gehouden, bestaande uit de verzameling van wijlen den heer Jan Fesell, te St. Petersburg. De catalogus omschrijft 800 koopen, waarbij zeldzame postzegels van alle landen. Op 13 Juni vertrekt van Amsterdam per ss. Prins Hendrik naar Oost-Indië een deta chement aanvuilingstroepen, ter sterkte van 6 onderofficieren en 100 minderen, onder bevel van den van verlof terugkeerenden kapt. der inf. O.-I. leger II. A. Stein en onder medegeleide van den bij het O.-I. leger ge- detacheerden 2n luit. G. J. D. Bauduin. Donderdagmiddag omstreeks halfvier ont stond er een groote oploop voor een huis in de St.-Nicolaasstraat te Amsterdam. Een in de buurt wonende vrouw had name lijk getracht haar kind van 6 weken in het IJ te verdrinken, doch was daarin verhin derd door eenige toeschouwers. Zij vluchtte met haar kind, achtervolgd door een aan tal schreeuwende vrouwen, in het huis van een harer kennissen in de St.-Nicolaasstraat, waar de politie de vrouw, die in half be schonken toestand verkeerde, in bescherming nam. Onder het opschrift«Oprecht gemeend" staat in een Amsterdamsch blad de volgende advertentie te lezen Een fats., net Jongm., van nette familie, 28 j., wenscht iu kennis te komen met een jong, liefst gebrekkig of ongelukkig meisje met eenig fortuin, wier leven bepaald oplettend heid en eene liefderijke verzorging eischt, om later na wederzijdsch goedvinden een huwelijk aan te gaan. Verdacht van oplichting, is door de politie te Groningen aangehouden de koffiehuisbe- diende O. F., wonende aan den Aweg. De man gaf in buiten Groningen verschijnende bladen prijsraadsels op met de gebruikelijke belofte, dat onder de inzenders van goede oplossin gen, die postzegels overmaakte, een prijs zou worden verloot. Nu inoet gebleken zijn, dat F. de prijzen voor zich hield. Te Harlingen werd sedert een jaar door onderscheidene koek- en banketbakkerswin kels 's Zondags gesloten. Thans verkoopen deze weer op Zondag,wegens beweerde schade, uit de sluiting voortvloeiende. opgemerkt, dat gij tegenover mijne cliënten een houding en toon aanneemt, die u niet voegt. Ik zou niet weten, wat aanleiding gij kunt heb ben om den achtenswaardigen Simon Jefferson op eene, op zijn zachtst gezegd, belachelijke wijze te handelen." iHni «Zwijg, Tapperday, want ik weet zeker dat gij weer een onbetamelijke of tenminste on gepaste opmeiking in den mond hebt. Wat, in vredes naam, beduidt dat gepraat? Ik moet u ernstig verzoeken" vervolgde de advocaat op gestrengen toon ndat na te laten en u te herinneren wie gij zijt en wat ik voor u bon." »Mr. Finding," antwoordde Tapperday zoo hartstochtelijk, dat dit op zich zelf reeds eene ongepastheid was, nwees daaromtrent gerustik zal dit nooit vergeten. Nooit van mijn leven zal ik vergeten, dat gij mijn principaal en ik uw schrijver ben," en Tapperday drukte, dit zeg gende, op elk zijner woorden. Finding schudde onvergenoegd het hoofd, dat zoo stijf op den nek stond, alsof het uit hout gesneden was en er even glad, effen en onberis pelijk uitzag. Donderdag is op de Zuiderzee, onder Mar ken, van een boot gevallen en verdronken de 14-jarige zoon van den heer S., machinist' aan een stoomgemaal te Genemuiden. Wat de zaak dubbel droevig maakt, is de omstandig heid, dat dit de derde jongen is uit hetzelfde gezin, die (binnen den tijd van 4 jaar) door verdrinking om het leven kwam. Te Zwolle werden Donderdag de plaatsen van tenten, kramen enz., voor de a.s, kermis verpachtde geheele opbrengst was ruim f2000 tegen f '1000 het vorig jaar. Voor een stoomdraaimolen was de hoogste inschrijving f297.23, voor een hippodrome f411.75; voor verschillende kramen, die vroeger maar 20 cent per centaire behoefden te betalen, werd veel hooger ingeschreven, zelfs tot f 2.55 per centiare. Te Zutfen heeft zicli eene vereeniging ge vormd, altiians voorloopig geconstitueerd, om werkzaam te zijn in het belang van de ver fraaiing der stad en de veraangenaming van het verblijf aldaar. Eene voorloopige commissie van vijf leden is benoemd om een reglement of plan te- ontwerpen. Het denkbeeld tot het vormen van eene dergelijke vereeniging is uitgegaan van de heeren J. A. Bientjes en H. Revelman Jr, Reeds hebben ongeveer zeventig ingezetenen, door hunne opkomst ter vergadering, blijk gegeven van hunne instemming. Op het landgoed sHydepark", te Doorn, wordt in bewaring gehouden een visch-adelaar (arend) die door middel van een klem is ge vangen. Deze hoogst zeldzaam in die streek voorkomende roofvogel heeft een vlucht van 1.65 meter, is grijs van kleur en heeft een witte borst. Het dier schijnt zich in zijn gevangenschap niet thuis te gevoelen, althans het weigert elk voedsel en tracht zich door ophanging in de kooi van het leven te berooven. Donderdag der vorige week werd te Bar- neveld bij eene vechtpartij zekeren J. B. een stuk van een vinger gebeten. Daardoor ont stond bloedvergiftiging en was dr. Versteeg genoodzaakt den vinger af te zetten. Dit is echter niet afdoende gebleken men verwacht dat ook hand of arm zal moeten worden af gezet, waarom de geneesheer overbrenging naar het gasthuis te Utrecht noodig achtte. Thans echter is de ongesteldheid zoodanig verergerd, dat de patiënt niet meer vervoerd mag worden. Tegen den dader is proces verbaal opgemaakt. Te Lottrop, bij Denekamp, wilde een acht jarig knaapje beproeven of hij ook maaien oWat beteekent dat nu weer? Wilt gij daar mee zeggen, dat gij de vogels over het net hebt laten vliegen en er mij een verwijt van maken, dat ik u uit medelijden van de straat heb op genomen, toen gij dreigdet te verhongeren?' Ik kan mij niet begrijpen, hoe een menscb, die vijf pond salaris per maand heeft, tot zulke uitersten kan oversiaan, al was hij vroeger ook eigenaar van tien papierfabrieken geweest." «Waarvan gij nu eigenaar zijt, Mr. Fir ding." viel Tapperday in. vHoud den mond!" riep nu Finding, die ern stig boos begon te worden»gij zult mij nog dwingen u te ontslaan. Ik had dit reeds lang gedaan, als ik het niet nagelaten had uit medelijden met uwe zuster, die gij ook in het ongeluk gestort hebt. Ik heb altijd nog hoop, dat gij om haar uwt, dwaasheden zult laten varen en u fatsoeniijk gedragen, maar aan mijn geduld komt eenmaal een eind. Dus pasop! Doch ga nu heen en breng den achtenswaardiger» man hier, die mij spreken wilde." 'Wordt ver volgde)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6