Letteren, Kunst en Wetenschap. Oemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Onderwijs. Armenzorg. Re clit zaken. V i s s e h e r ij. K c r k n i c li w s. Marktbericht en. kon. Toen zijn vader zich even verwijderd had, greep hij de zeis en zwaaide daarmede in het rond. Ongelukkig bracht hij daarmede zijn broertje van drie jaar een ernstige wonde aan het hoofd toe. Het kind was reeds over leden toen de moeder hrt tehuis bracht. De firma Regout heeft haar glasslijpers bij deurwaardersexploit doen aanzeggen, dat zij hun gereedschap van de fabriek moesten halen. Te Roermond is eene gemeente-verordening vastgesteld, waarbij het houden van huizen van ontucht verboden is. Wij vernemen tot ons groot leedwezen, dat de toestand van prof. Allard Pierson zorgelijk is. (HM) Clara Schumann, de beroemde pianiste, is gisteren in 77-jarigen ouderdom aan de gevolgen der beroerte, waardoor zij oniengs getroffen werd, overleden te Frankfort a/M., waar zij twintig jaren lang werkzaam was, vele jaren als leerares aan het »lloch'sche Konseivatorium en later als privaat-onuerwijzeres. Mevrouw Schumann, over wier groote ver diensten als pianiste ook het Nederlandsche publiek herhaaldelijk heeft kunnen oordeelen, heeft zich haar leven lang aan de kunst gewijd. Zij maakte op negenjarigen leeftijd, als Clara Wieck, voor het eerst opgang als pianiste, en het succes is haar tot het laatst toe getrouw gebleven. Zij speelde, dat erkende men algemeen, als oude vrouw, gebogen onder den last der jaren, nog even schoon en fiisck als in haar besten tijd. Wij vernemen dat binnenkort Abraham Prik kie weder te Rotterdam herrijzen zal onder leiding van de heeren W. Smalt (redacteur) en J. Linse (teekenaar). Nv. cl. B Donderdagmiddag beeft op het graf van Jan Frederik OUmans schrijver van »De Schaap herder" het »S!ot Loevestein" enz. op het keikhof te Steenderen, de onthulling van het gedenkteeken plaats gehad, flet werd door den heer J. A. Bientjes aan den burgemeester van Steenderen overgedragen uit naam van degenen die er aan hadden bijgedragen. De grijze Deensche componist Hartmann vier de dezer dagen zijn 91en verjaardag. Hij be speelde dien dag zelf bet orgel in de Troekirke, te Kopenhagen. De bekende Egyptoloog Flinders Petri te Oxford moet een tekst ontdekt hebben van Menephta (Seti Merneptah), den zoon van Ramses II, waarin hij zich beroemt Israël in Kanalin te hebben onderworpen. Wordt dit bevestigd, dan is dit uiterst belangrijk voor de historie. Te Delphi is een 20 centimeter hoog bronzen beeldje van Apollo gevonden. Het onlangs ge vonden bronzen beeld, voorstellende een volwassen man, dia gebroken leidsels in de hand houdt, moet prachtig geconserveerd zijn en in schoonheid den Hermes van Praxiteles overtreffen. Bij Pine, ten noordoosten van Trente, heeft Dinsdag een beer vreeselijk huisgehouden. Eerst viel bij een sprokkelaarster aan en wondde haar gevaarlijk, hoewel zij zich heldhaftig met een mes verdedigde. Daarna takelde hij een jongen en twee groote menschen erg toe. Eenige gendarmes en jagers zijn nu op de berenjacht uit. Bij eene voorstelling in de opera te Parijs viel een der zeven vijfhonderd kilo wegende tegengewiehten van de groote gaskroon in de zaal. Een dame werd daardoor getroffen en was dadelijk dood, twee personen werden gewend. De srijkshond" Tyras, weiken vorst Bismarck van keizer Wilhelm I had gekregen, is overleden. Hij is bezweken aan verval van klachten; men heeft hem begraven aan den ingang van het park van Friedrichsruhe. Te Londen werd een man veroordeeld tot zes maanden dwangarbeid en f 6000 boete wegens het leenen van geld tegen een rente van 5 pCt. per maand. Het is in Rusland gebruik, dat vele afgevaar digden, die uit alle deelen van het Russische rijk de kroningsplechtigheid komen bijwonen, van den keizer het een of ander geschenk tot aandenken ontvangen. Dat geschenk zal ditmaal bestaan in een beker welke de afgevaardigden moeten gebruiken bij het hun aangeboden feestmaal. Er waren 600,000 van die bekers noodig, en men was laat met bestellen. De keizer had eerst tegen het eind van verleden jaar het model goedgekeurd, en het kostte moeite, een fabriek te vinden, die het maken van zooveel bekers in zoo korten tijd op zich nam. Maar de Weener emailfabriek Gcschschafl Aus tria nam eindelijk de bestelling aan, en zij heeft onlangs de 600,000 bekers in 26 waggons naar Moskou verzonden. De geheel gladde beker, welke juist een halven liter kan bevatten, ziet er u/ als was bij van wit porselein. Hij is versierd met gouden landen en roode en blauwe ornamenten in Russisclien stijl en met de naamletteis en het wapen van liet keizerlijk paar. 1 Het Belgische staatsblad bevat een beschik king van den minister van landbouw, strek- kende om van den 29n dezer af te vergunnen den in- en doorvuer van rundeicn, behalve koeien uit Nederland, onder de voorwaarden, die in het reglement op de rundertuberculose zijn opgenoemd. I Ter aanvulling van het bericht in het Belgi- i sche staatsblad kunnen wij nog melden dat alle i runderen die uit ons land in Belgie worden inge- j voerd, aan een quarantaine van 48 uren zullen zijn onderworpen, gedurendo weiken tijd zij de tuberculine-proef moeten ondergean. Slechts beesten voor de slacht' .ik bestemd worden j doorgezonden, doch moeten binnen hoogstens 14 dagen geslacht worden. De oogst van kruisbessen in Maas en Waal zal uiterst gering zijn vooral ook nu in de laatste dagen de trekmade, een verslindend insect, zich in de bladeren beeft vertoond. In een weide onder Isselburg, Dinxperlo, is het mond- en klauwzeer onder het aldaar wei dende vee uitgebroken. In het zuidwesten der provincie Utrecht is de prijs der lammeren nog steeds hoog. Ze gelden van f6 tot 10 het stuk. De veehouders melken goed, doch de prijs van de kaas en de boter is ongehoord laag. De witte woi telen en de suikerbieten komen flink voor den dag, doch krijgen groote be hoefte aan regen. Het winterkoren staat bijna zonder uitzondeiing prachtig. In de boomgaarden beloven de appelboomen veel, doch de peren zullen over het algemeen tegenvallen. Heerenperen zullen er zeer weinig zijn. Het hoofdbestuur van het Genootschap van Nijverheid (de grootste landbouwveresniging in Groningen) heeft met 10 tegen 7 stemmen be sloten, de bekende Statencommissie te adviseeren, bij de regeering aan te dringen op de invoering van schaalrechten. Da meerderheid beschouwde alle andere voorstellen tot opbeuring van den landbouw als »!apmiddelen". Wegens de lage graanprijzen gaan in de Zeven wouden (Fr.) vele bouwboeren hunne bouwakkers in weilanden veranderen en wordt meikerij de hoofdzaak. Deze verandering dagteekent van de laatste tien jaren en heeft ten gevolge, dat sedert in sommige dorpen de veestapel verdubbeld is. De door den heer Herpers, hoofd der openbare school te Simpelveld, in het leven geroepen sBond van R.-K, onderwijzers," heeft gevormd. Het doel van den Bond is een dam op te werpen tegen de toenemende socialistische denkbeelden, die zich ten nadeele der jeugd in de onderwij zerswereld baan breken. Reeds hebben 316 onder wijzers hunne instemming betuigd. De eerste algemeene vergadering zal worden gehouden te Nijmegen, op 2S Juni. In eene Woensdagavond te Rotterdam ge houden vergadering van onderwijzers is besloten tot het oprichten van een nieuwe afdeeling Rotterdam van het Ned. Onderwijzers-Genoot schap, waartoe dadelijk 60 leden toetraden. De commissie van voorbereiding werd tot voorlonpig bestuur gekozen. Te Groningen hebben eenige dames ten behoeve van het zTe Huis voor Dakloozen" een bazaar gehouden, welke f3400 heeft opgebracht, waar van f400 is afgestaan aan het »Te Huis voor Dakloozen" van het Leger des Heils. Bij testament zijn door wijlen den heer W. Kok. den lOn Februari te Ameisfoort overleden, vrij van successierecht, aan het Roomsch-katholiek armbestuur aldaar vermaakt 3.19,30 hectaren weiland, aan deGroenesteeg te Amersfoort gelegen. Gisterochtend te 10 uur hield de rechtbank te Rottei dam eene plechtige openbare zitting ter installatie van mr. D. van Houwenioge, benoemd tot substituut-griffier bij dit college. Twee jongelieden, te Haarlem woonachtig, begaven zich voor eenigen tijd per rijwiel langs den Amsterdamschen weg naar Haarlem. Toen een hunner, onder Haarlemmerliede en Spaarn- woude, aan de machine een defect kreeg, dat hij bezig was te herstellen, kwam hem een rij tuig achterop, bemand met zes eenigszins aange schoten personen, die te Amsterdam thuis be hoorden. In de nabijheid van de wielrijders ge komen, stapte een viertal uit het voertuig en begon een der jongelieden, zonder eenige aan leiding, gewelddadig aan te grijpen, te slaan en te mishandelen, om ten slotte het rijwiel van den aangevallene te vernielen. Het 0. M. bij de rechtbank teHaailem eischte tegen het viertal, waarvan een niet was versche nen, drie maanden hechtenis. In de zaak van de IIoll. IJz, Spoorweg- Maatschappij tegen den staat, betreffende de kosten van verbetering van den spoorwegdijk tusschen Schiedam en Maassluis, concludeerde het openbaar ministerie bij den Hoogen Raad gisteren, dat dit college zich onbevoegd zal ver klaren van de vordering tot benoeming van scheidslieden kennis te nemen. Uitspraak 19 Juni. De rechtbank te Haarlem heeft L. A. Kruyt- hoff, te Beemster, desinfecteur en bode van do afd. Beemster van sliet Witte Kruis" veroor deeld tot eene gevangenisstraf van 9 maanden, wegens het ten eigen bate gebruiken van opge haalde contributien van leden dier afdeeling. De eisch was een jaar. De Amsterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in zake de jeugdige dievenbende. De vei leider werd wegens heling veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstrafhij die de diefstallen uitvoerde eveneens tot 3 jaareen derde wegens heling tot 6 maanden. Eén zal tot zijn 18e jaar opgezonden worden noar een rijksopvoedingsge sticht. De drie overigen zijn vrijgesproken. De colporteurs A. Corneüssen en II. II.Loh- meyer hebben Donderdag voor de rechtbank te Amsterdam terechtgestaan, beschuldigd van het drukken en verspreiden van een geschrift ge titeld «Onthullingen uit den biechtstoel", waar van de inhoud een vergrijp tegen de eerbaarheid wordt geacht. Een aantal door de politie in beslag genomen draagborden dienden mede als stukken van overtuiging. Na voorlezing van de aanklacht werd deze zaak met gesloten deuren behandeld. Betreffende de zaak van den ontslagen ge- gemeente-ontvangor te Alkmaar, die verdacht wordt van verduistering, wordt vernomen, dat de instructie, die reeds gesloten was verklaard, thans is heropend tengevolge van nieuwe inlich tingen, door den verdachte gegeven. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter maikt aangevoerd 369 wintel-zal men, die fl,tot 1.23 per M kilo opbrachten. Nog werden aangevoerd 149 elften, pi ijs f 0.70 tot 2.50 alsmede 3000 linten, prijs 3 tot 20 cent, en 1 steur, die f 35 opbracht. Ned.-Hcrv. Kerk. Beroepen: te Goengarijp c. a. en te llolysloot de heer L. J. Wesseldijk, ennd. te Utrecht; te Hoogezand ds. A. Biuimng Jz., te Krommenie te Fijnaart c. n. ds. F. J. Los, te Bruchem c. a. te Asch (Betuwe) de heer E. II. Lhnborgh, cand. te Groningen te Sehoonebeck (toez.) de heer J. C. van Hoeve, cand, te Utrechtte Den Ham en Furnsuiu ds. H. Blankstein, te OMoholtpade c. a. Aangenomen naar VHeer-Arendskerko door ds. W. A. Keers te Vere. Bedankt: voor Hnn^ebeintum (toez.) door ds. A. P. de Groot, te Koedijk; te Akkei- woude (toez.) door ds. D. J. Avis, te Garijp. De heer II. van den Bunk, pred, te Maarsen, is benoemd tot leeiaar te Gurajao. Evans.-Lntli. Kerk. Bedankt: voor De Rijp door den heer E. F. Herbscliieb, cand. te Amsterdam. Christ.-Geref. Kerk. Beroepen: te Rotterdam ds. A. van dei- Zanden, te Arnhem. öciiiniJAM23 Mei. Rogge: per 2100 kilo Dorpat f -124 Ct. CSerst: per 1950 kilo Dorpat f122 3/m. Maïs: per 2000 kilo Nieuwe Mixed f 87 Ct, Moutwijn Noteering van den Brandersbond f 5%, der Makelaars - GK, per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling f 0.80 per ketel. Rotterdam, 22 Mei. Op de heden gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 209 paarden en ponnies, voor het meerendeel goede werkpaarden. De prijzen vari- eerden voor werkpaarden, van fSO tot 230, 4- en 5-jarige ditc van f260 tot 350, ponnie of hitten 60 to: 160, slachtbankpaarden f35 tot 80 per stuk. Handel middelmatig. Maassluis, 22 Mei. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aan gevoerd 27 stapels kaas, wegende 9172 kilo prijs 14 a 21 ct. per kilo. Handel willig. Het Westland, 21 Mei. Op de veilingen van hedenavond werden de volgende prijzen besteed witte asperges 25 a 40 ct., blauwe 15 a 24 ct. per bosaanvoer ongeveer 2100 bos; zuring 26 a 32 ct. per kin postelein 30 a 52 ct. per Va aardbeien 50 a 70 ct. per kilo sla 1 a 2 ct. per krop. Door het koude weer aanvoer geringvooral van asper ges, doch de prijs aanzienlijk hooger. Leiden, 22 Mei. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 74 stieren f54 a 216, 92 vette ossen en koeien f116 a 252, of 54 a 68 c. per kilo, 100 vare dito 190 a 218,14 graskalveren f18 a 47,119 vette dito f27 a 75, of f 0.60 a 0.75 per kilo, 145 nuchtere dito f 6.— a 17, 286 vette schapen f17.— a 28—, of 35 a 40 c. per kilo 563 weid dito f 12.— a 24—0896 lammeren a 14.50, 180 magere varkens f 16 a 37 350 biggen f3.75 a 14,—, veulens f—a—' paarden f—a 231 kalf-en melkkoeien f 110 a 256. Antwerpen, 23 Mei. Petroleum kalm; Amerik. per Mei fr. 16; Juli/Aug. fr. lö'A; laatste 4 md. fr. 16!/. Russische in loco fr. 15.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 7