1896. Donderdag 28 Mei. NI 9053. I ijftigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U l'IGE VER 7. ODÉ. Bui tenl an dsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f\. 85. - 2.50. - 0.10. BVHB.1V: HOTBRSTKAAT Adverte- TiEpnusvan 110 gewone regels met nibegri van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone legel meer- 0.10. Di»i;maal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F It A N E It IJ K. Heden komt de Kamer weer bijeen. Julien Dumas zal over de misbruiken bij het voor- loopig onderzoek interpelleeren daarna krijgt Algerië een beurt en zullen de voorstellen tot herziening der constitutie behandeld worden. De kroning van keizer en keizerin van Rusland is gisteren te Parijs gevierd met een plechtigen dienst in de Russische kapel. De president der republiek, die het grootkruis droeg van de St.-Andreas-orde, en alle leden der regeering woonden deze plechtigheid bij. Er was veel volk op de been, en de monu menten, de gebouwen der Kamers, en vele particuliere woningen waren bevlagd. De president der republiek heeft den czaar een telegram van gelukwensch gezonden. De Russische zaakgelastigde heeft Faure dankgezegd dat deze in persoon den dienst in de Russische kerk ter eere van de kroning van den ozaur heeft bijgewoond. Faure antwoord do dat bij zich gelukkig geacht had door zijn tegenwoordigheid aldaar blijk te geven van de gevoelens, van welke hij tegenover den czaar van Rusland vervuld is. In Parijs was het gisteravond zeer leven dig. Een ontzaglijke menigte bewoog zich op de boulevards. Tal van gebouwen en woningen waren geïllumineerd. In alle provinciesteden werden gisteravond eveneens betoogingen ge houden ter gelegenheid van den kroningsdag van den czaar. In de opera te Parijs werd Maandag een gratis-voorstelling gegevenalle artisten zon gen na afloop het Russische volkslied. De gemeenteraad van Bordeaux heeft een telegram van gelukwensching aan den keizer van Rusland gezonden; de algemeene raad van het departement Bouches-du-Rhóne even eens. Op bevel van den minister van marine moesten alle marine-etablissementen en oor logsschepen te Brest gisteren, den dag der kroning, vlaggen. Bourgeois heeft te Melun, waar een ver kiezingscampagne voor den Senaat aan den gang is, een rede gehouden om de politieke gedragslijn der radicalen uiteen te zetten. Zijn partij zal blijven aandringen op twee groote hervormingen, zeide hijbelastingher vorming en herziening van de grondwet. Vooral op deze laatste. Artikel 8 moet zoo gewijzigd worden, dat alleen aan de Kamer het recht toekomt, ministeriën omver te werpen. DUITSCIILAND. Bij de ontbijttafel in liet koninklijk paleis, naar aanleiding der kroning van het Russi sche keizerpaar, bracht de keizer gisteren een dronk uit op den czaar en diens gemalin, waarin hij er op wees dat het keizei lijk paar op dat oogenblik zich de kroon op )'pt hoofd zette en met de heilige olie gezalf werd, en dat met de jubeltonen van het Russische volk, die van andere volkeren, die door bijzondere deputatiën te Moskou vertegen wooidigd wor den, die van het Duitsche volk niet liet minst, samensmelten. In verheven bewoordingen sprak de keizer zijn hartelijkste zegenwenschen uit voor het keizeriijk paar, terwijl hij besloot met een drie werf hoera, waarmede alle aanwezigen geest driftvol instemden. De keizer heeft gisterochtend den aftreden den Franschen gezant Herbette in afscheids gehoor ontvangen. Het internationale mijnwerkerscongres te Aken heeft gisteren met 900.395 tegen 126,000 stemmen aangenomen de voorstellen van de mijnwerkersverbonden van Duitsch- land, Frankrijk en België betreffende den werkdag van acht uur voor mijnwerkers die boven en onder den grond werken. In de middagvergadering werd met alge meene stemmen aangenomen een door de Miners Federation en door de Duitsche afge vaardigden voorgestelde motie, bij welke het wenschelijk verklaard wordt allen arbeid van vrouwen bij de mijnwerk-nijverheid bij de wet te doen verbieden. De beraadslaging over de verzoeningscom missie en het arbeidsloon werd tot heden verdaagd. RUSLAND. Uit Moskou wordt van gisteren gemeld Het Kremlin en de stad, door de ochtend zon verguld, de vele van goud stralende koe pels van de kerken met hun sterren van verschillende kleur leveren een onbeschrijfe lijk schouwspel. Het gouden kruis op den klokketoren Iwan Weliki, de gouden koepel van de kathedraal van Maria Hemelvaart, de gouden kruisen van de ontelbare kerken schieten vlammen tegen den helderblauwen, onbewolkte» hemel. Ongetelde duizenden, dicht opeengepakt, staan reeds bij het krieken van den dag bedaard, maar vol spanning, te wachten. Te zeven uur dreunen 21 kanon schoten, de klok van de kathedraal waarde kroning zal zijn, begint te luiden en alle klokken antwoorden. Daarmee is de plechtig heid ingezet. Nadat alle genoodigde en ontboden oogge tuigen van de kroning in de Oespenski- kathedraal zijn samengekomen, en ook de keizerin-weduwe, met de kroon op 't hoofd en den purperen mantel cm de leden, op haar troon heeft plaats genomen, verschijnen om kwart voor tienen de keizer en de keizerin aan den uitgang van het paleis op het Krem lin en begeven zich in plechtigen optocht, terwijl de keizerlijke kleinoodiën vooruit wor den gedragen, naar de Oespenski-katliedraul. De klokken luiden, de troepen presenteeren het geweer, de volksmenigte roept aanhou dend vol geestdrift hoera. Om elf uur 's q&Jfgens verkondigden het klokkengelui van alfe kei ken en het bulderen van liet geschut dat de keizer zichzelf en de keizerin de kioon op 't hoofd heeft gezet. 's Middags om twaalf uur veikoudigen een tweede klokkengelui en geschutsalvo's dat de heilige zalving van den keizer en de keizerin is geschied. Tegen halfeen is de kroningsplechtigheid geëindigd. Het keizerlijk paar begeeft zich naar de kathedraal van Maria Boodschap en vervolgens naar de Aartsengel-kathedraal, om er te bidden. Daarna gaan zij in optocht terug naar het paleis. Het manifest ter gelegenheid van de kro ning zal heden verschijnen. Om halftwee in den middag verkondigt een dreunend vreugdesaluut te St.-Petersburg aan de talrijke menigte die zich door de straten beweegt, dat de kroning te Moskou is geschied. Overal lioort men gejubel en ziet men de ruenschen eikander de hand drukken en om helzen. De zon schijnt over de grootscli ge- ooioe stad. In <.!!e kerken worden dankge beden ten hemel gezonden. De bladen geven feestnummers uit. De czaar heelt 300.000 roebel geschonken voor den bouw van een tehuis van studenten te Moskou. OÜSTESEIJ K-II O N G A II IJ E. De Hongaren willen thans hunne hoofdstad tot een zeehaven maken. Bij de regeering zal een concessie-aanvrage worden ingediend voor den aanleg van een kanaal van 60 meter breed en 8 meter diep tussehen TestenFiume, een afstand van 400 kilometers. De conferentiën over de vernieuwing van hetOostenrijksch-Hongaarsche vergelijk zullen eerst in den herfst worden hervat, als het onderzoek betreffende het aandeel, dat elk der landen in de gemeenschappelijke uit gaven heeft te dragen, zal zijn afgeloopen. ITALIË. De Kamer heeft gisteren het voorstel van Imbriani, strekkende tot vermindering van de kredieten voor Afrika met een half millioen lire teneinde het voornemen om de kolonie prijs te geven in het licht te stellen, ver worpen. In antwoord op eene interpellatie van Imbriani over de buitenlandsehe staatkunde der regeering heeft de minister-president Di Rudini zich een sterk voorstander van het Drievoudig Verbond betoond. Imbriani had keizer Wilhelm aangevallen, waarop Di Ra dio op den keizer een warme lofrede hield, die met toejuichingen werd begroet. Ook spiak de premier over de vriendschap tusschen Italië en Groot-Britannië, waardoor het stelsel van Italië's alliantiën volkomen werd gemaakt. Imbriani verklaarde dat hij niet voldaan was en diende een motie in, waarbij de regee ring werd uitgenoodigd, een nationale ge dragslijn te volgen. Over deze motie zal eerst na de behandeling der begrooting beraad slaagd worden. De Agenzia Italians meldt dat de regeering majoor Nerazzini naar Choa gezonden heeft als onderhandelaar, daar zij de zekerheid verkregen heeft dat Menelik de gevangenen wil uitleveren. De correspondent van de Temps te Rome meldt dat kardinaal Ledochowski, prefect van de propaganda, besloten heeft, niet langer aan Fransche orden te vergunnen, scholen te stichten in liet Oosten. SPANJE. De Kamer heelt de verkiezing der drie Cubaansche afgevaardigden geldig verklaard, in weerwil van Sagasta's protest. Over den uitvoer van tabak van Cuba is tusschen de regeering van Spanje en van de Vereenigde Staten een schikking getroffen. Generaal Weyler's verbod tot uitvoer van onbewerkte tabak blijft gehandhaafd, maar de bestellingen door de Amerikaansche bur gers gedaan voor den datum waarop het verbod i« uitgevaardigd moge.; worden uit gevoerd. Uit Havanna wordt van gisteren gemeld: De kolonne van Suarez Valdes heeft een talrijke bende, behoorende tot den troep van Maceo, bij Corisolacion verslagen. De opstande lingen vluchtten na een verlies van 39 dooden. De Spanjaarden hadden 27 gewondenonder hen Suarez Valdes, die aan arm en heup verwond werd. T U R K IJ E. Bij besluit van den sultan is de vergade ring van volksvertegenwoordigers op Kreta eindelijk bijeengeroepen. De sultan heeft bevolen dat de Armeniërs, die met geweld tot den Islam zijn bekeerd, vrijheid zullen hebben om weer tot het Chris tendom over te gaan. Maar dat die vrijheid slechts denkbeeldig is, blijkt uit hetgeen de correspondent van de Daily Chronicle vertelt. Te Tsjivlik, een van de twintig dorpen in het district Djebaktan, waren al de bewoners tijdens de moorden in Maart gedwongen, den Islam te omhelzen. De autoriteiten procla meerden nu dat de onwillige bekeerlingen vrij waren om tot hun oud geloof terug te keeren en eenige mannen te Tsjivlik deden dit ook na lange aarzeling. De Turken en Kurden vielen daarop dadelijk het dorp aan, doodden vijftien Armeniërs en staken anderen de oogen uit. De oogen werden aan een koord geregen en als afschrikwekkend voorbeeld overal getoond De overige Armeniërs durfden toen geen van allen den Islam verlaten. De Times verneemt uit Athene van 25 dezer dat sedert den 24en dezer anarchie heerscht te Kanea. De Turksche soldaten vermoorden en plunderen de christelijke inwoners. Onder anderen zijn kasvasson van iiet Griekscheea Russische consulaat gedood. Alle consuls heb ben om oorlogsschepen geseind. De Engelseha

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1