\W Kinnen! autisciie lie rich ten. GRIEKENLAND. 'Xr^rx, den Volksraad van den Oranje-Vrijstaat bij gewoond, waarin over een nauwer bondge nootschap met de Transvaal gehandeld werd. Uit Buluwajo wordt van 27 dezer gemeld: De gezamenlijke strijdmachten van Rhodes en Napier, ongeveer 800 man, legerden aan den Pongo-stroom op 20 dezer. Rhodes sprak zijn mannen toe en zeide, dat hij zijn troepen in twee colonnes zou verdeelen om de Mata belen naar het Matoppo-gebergte terug te dringen, waaruit men hen gaandeweg verdrij ven kon. De Chartered Company stelde zich voor forten op te richten op verschillende punten, om de kolonisten te beschermen, die schadeloosstelling zullen krijgen voor hun verliezen. Hij dankte zijn mannen, in het bijzonder den Hollanders, voor hun diensten. TWEEDE KAMER OERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 28 Mei. De beraadslaging over art. 1 der kieswet', wordt voortgezet. Aline® b 2o. van het ontwerp geeft kies recht aan hen, die op den 31sten Januari sedert den isten Januari van het Inatstverloo- pen jaar bij denzelfden persoon, onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienst betrekking zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente waar zij wonen is vermeld in de bij deze wet ge voegde tabel of die op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter be reiking van het vereischte bedrag het inko men en het pensioen worden saamgeteld. Hierop zijn voorgesteld: een amend.-Goeman Borgesius c. s. om toe te laten dat het inkomen verdiend zij bij suiet meer dan twee personen"' in dene gemeente een amend.-Goeman Borgesius c. s. om als kiezers toe te laten hen, die een pensioen of lijfrente genieten tot het aangegeven bedrag, onverschillig of Uit door openbare instellingen dan wel door bijzondere personen is verleend een amend.-Kuyper c. s. om 2o. te lezen sof, dat zij in het laatstverloopen burgerlijk jaar uit jaarwedde, bezoldiging, wachtgeld, pensioen, lijfrente of in dienstbetrekking bi^* niet meer dan vier personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen," een inko men genoten hebben, dat uit elk dezer bron nen van inkomst afzonderlijk of uit meerderen gezamenlijk genoten, ten minste bedragen heeft de som die voor de gemeente of het gedeelte van de gemeente waar zij op 31 December woonden, vermeld is in de bij deze wet gevoegde tabel"; een amend.-Schepel om ook den invvonen- den zoon in bet bedrjjf of beroep der ouders werkzaam, die het vastgesteld inkomen geniet, kiesrecht te geven een amend.-Van Karnebeek, om geen in komen als element van kiesrecht op te nemen, maar alleen pensioen, tot het bedrag als in de tabel vermeld. De heer Goeman Borgesius lichtte zijn amendementen toe met een betoog, dat deze de strekking hebben eensdeels om den invloed der patroons op de werklieden te verminderen bij het verkrijgen van het kiesrecht door laatstgenoemden, anderdeels om te voorko men dat personen, die tijdelijk buiten werk zijn, zelfs zonder hun direct toedoen, zooals bij werkstakingen, die wettelijk geoorloofd zijn, hunne kiesbevoegdheid verliezen. Spreker achtte 't in hooge male bedenkelijk om de de vraag, of de werkman al dan niet kies bevoegdheid zal erlangen, van den patroon afhankelijk te stellen. Het tweede amendement berust op billijk- heidsgronden. De heer Kuyper lichtte toe het amendement van hem en andere leden, dat o. a. de strek king heeft: lo. het stelsel van ineenvloeiing van betrekkingen in de wet te brengen2o. de volkomen gelijkstelling van het pensioen vanwege het openbaar gezag met dat van wege het particulier initiatief; ?o. het waar borgen aan den kiezer van de vrijheid om uit den dienst van den eenen patroon in dien van den anderen over te gaan. De heer Van Karnebeek bepleitte de ver eenvoudiging, die zijn amendement zal bren gen. De heer Schepel verklaarde met zijn amen dement speciaal op 't oog te hebben de boeren zoons ten plattelande, die dikwerf een inwo- nenden knecht vervangen. De heer Rutgers van Rozenburg onder steunde het amendement-Van Karnebeek. De heer Bastert betoogde, meer naar aan leiding van het amendement-Hintzen op art. 25 (dat straf wil bedreigen tegen den patroon die het loon van zijn werklieden niet vol doende aan de administratie aangeeft), dat men daarmede voorzichtig moet zijn, omdat niet altijd de patroons volkomen op de hoogte kunnen zijn van dat loon, zooals b.v. van werklieden die op stuk werken en losse werk lieden. De heer Viruly Verbrugge achtte de bij deze alinea van art. 1 in 't leven geroepen categorie van kiezers, de z.g. loonkiezers, niet noodig. De meeste kiezers toch zullen geteeld worden wegens de huurwaarde. De heer Heldt verklaarde zich tegen het stelsel van loonkiezers, eensdeels omdat de patroon daarin een hoofdrol speelt en ander deels omdat de werklieden niet zoo gaarne met hun inkomen te koop loopen. De heer Michiels van Verduynen verklaarde dat de meerderheid der commissie van rappor teurs tegen alle voorgestelde amendementen is. De minister van binnenlandsche zaken be streed de amendementen. Het artikel geeft vaste kenteekenen, verbonden aan zekeren duur en van notoir karakter. Onder dienst betrekking vallen ook de inwonende zoons als zij zich als knecht verhuurd hebben. Tegen het amendement-Hintzen op art. 25 om straf te bedreigen tegen niet-opgaaf door patroons van de loonen enz., heeft hij geen overwegend bezwaar. De vorm zal echter eenige wijziging moeten ondergaan. Een voorstel van den voorzitter om avond zittingen te houden wordt met 44 tegen 41 stemmen verworpen. Na verschillende replieken bleef de minister de amendementen besnijden, als denaturee- rende het regeeringsartikel. Het debat over de tweede alinea is afge- loopen. Op de derde alinea (kiesrecht verbonden den; in 1882 werd hij ambassadeur te Parijs en trok zich eindelijk in zijn geboorteplaats Chambéry terug, waar hij nu overleden is. Te Athene worden groote bijeenkomsten van Kretenzers gehouden. Een beroep van hunnentwege herhaaldelijk op de regeering gedaan, is echter tot nog toe vruchteloos gebleven. Woensdag is daarom op eene ver gadering besloten zelf te handelen en eene inschrijving voor het koopen van wapenen te openen. Aan de groote mogendheden zullen verzoekschriften worden gericht. T U R K IJ E. Volgens berichten uit Athene blijft de toe stand op Kreta nog hachelijk. Te Kanea heeft men echter geen verder bloedvergieten te vreezen, nu er reeds een vijftal oorlogsschepen aanwezig zijn. De christenmoord schijnt dagen te voren beraamd te zijnde moordenaars maakten gebruik van de afwezigheid der consuls om hun plan te volvoeren. Op Zondag en Maan dag werden 25 Christenen en 4 Turken ver moord, en velen werden gewond. De schuld van het gebeurde wordt geweten aan Moham medanen van het platteland, die naar Kanea waren gevlucht en daar de woningen van Christenen binnendrongen. Het garnizoen van Vamos wordt nog altjjd nauw ingesloten door een steeds toenemend aantal Krete. zerstroepen die tot ontzet werden afgezonden, zijn teruggeworpen. Het is den belegeraars vooral te doen om in het bezit te komen van de groote hoeveelheid •wapenen en ammunitie, welke te Vamos, een strategisch centrum, zijn bijeengebracht. De Porte heeft besloten zes bataljons en twee oorlogsschepen naar Kreta te zenden. Volgens particuliere berichten, waarvan de juistheid niet is te controleeren, worden nog drie andere versterkte plaatsen door gewapende bende Kretenzers belegerd, n.l. de forten van Kisamo Kasteli, Bukolics en Kandano. Uit vrees voor eene beweging ten gunste der annexatie van Kreta bij Griekenland, beeft de Porte de bijeenkomst der nationale vergadering van het eiland, welke op 29 dezer bepaald was, weer uitgesteld. AMERIKA. De president van San Domingo, de mulat Heureaux, heelt zijn minister van oorlog en marine alsmede den gouverneur van Macoris, die van samenzwering tegen hem beschuldigd werden, krachtens het standrecht laten dood schieten. AFRIKA. Aan de Daily Telegraph wordt uit Pretoria gemeld dat president Kruger door influenza is aangetast. De Transvaalsche staatssecretaris Leyds en generaal Joubert hebben de vergadering van »Goed, goed Uitstekend." «Voor mijne bemoeiingen te dezer zake heb ik mij de vrijheid gegund vijftig pond te noteeren. «Vijitig pond 7" i> 't Welk, zoo ik hoop, niet te veel is, het bereikte doei in aanmerking genomen. Nu beht gij nog alleen de verklaring af te leggen, dat gij tegen uwe benoeming tot voogd over uwe nicht niets in te brengen hebt en gij kunt als zoodanig optreden. Ik twijfel niet, of gij zult u voor haar, die gij als uw eigen kind liefhebt, de zorg en moeite getroosten, aan deze betrek king verbonden. Dan zal alles goed gaan. In elk geval kunt gij op mijnen steun rekenen. Vijftig pond Het suisde er den heer Jefferson noc tan in de ooren. Finding was zeker een juweel van een zaakwaarnemer, iemand, die zijns gelijke niet had in het vinden van wettige kronkelwegen of ook onwettige, waar het gold zijn doel te bereiken, maar vijftig pond? Zulk eene belooning voor betrekkelijk zoo geringe diensten was Jefferson nog nooit voorgekomen. Doch hij troostte rich daarmede, dat door de tuschenkomst van Finding zijne hoogste wenschen in vervulling begonnen te komen en ten slotte niet hij, maar zijne nicht Jessie de rekening had t& kwijten. «Goed, goed, waarde heer," zeide hij niet zonder een zweem van ironie«geef maar eene pen. Ik wil hier het antwoord onder schrijven." «O, mijn waarde Sir, hoe komt gij op de gedachte, dat ik mijne cliënten niet van die moeite zou ontheffen Het antwoord staat reeds geschreven. Gij hebt slechts te teekenen." Finding opende de deur en riep «Tapperday 1" «Mr. Finding 1" klonk het uit het bureau. «Hebt gij hei antwoord voor een griffier van het kantongerecht nog niet gereed 7" «Het is gereed, Mr. Finding." «Geef het dan maar hier Tapperday zette weer een gezicht, alsof bij het stuk papier liever in flarden gescheurd had, maar hij moest wel gehoorzamen. Het gold zijne vijf pond en die had Kitty zoo noodig. Hij moest gehoorzamen. Simon Jefferson las vluchtig over, wat Tap perday tea papiere gebracht bad, 't weik hij vervolgens onderteeaende en den advocaat over handigde. «Wie is dat 7" vroeg hij fluisterend, op den schrijver wijzende, die weer heengegaan was. «Mijn schrijver," antwoordde Finding en liep naar de deur om die beter af te sluiten. »Die vent bevalt mij niet." «Hij bevalt niemand. Ik houd hem hier om hem te beletten kwaad te stichten. Als ik hem wegjaag, vrees ik dat hij de pijlen, door een ander vervaardigd, op mij afschiet." «Hoe heet hijf" vroeg Jefferson. «Tapperday, William Tapperday. Hij heeft er vroeger goed bij gezeten." «Heeft hij niet eene zuster, die Kitty heet?" vroeg Jefferson op eens. «Ja, kent gij die?" «Ik niet, maar Hugh. Ik heb,hem natuurlijk voor dat vrouwmensch gewaarschuwd en dat schijnt die jongen daar mij euvel geduid te heb ben." «Dat heeft niets te beteekenen. Maar om weer op uw beminnenswaardigen zoon Hugh terug te komen, hij houdt toch veel van zijne nicht 7" aan eene inschrijving op het Grootboek van minstens f 100 of aan het bezit van een spaar bankboekje van minstens f 50) verdedigde de heer Heemskerk het amendement-Kuyper, om het kiesrecht ook toe te kennen bij het bezit van een polis van levensverzekering, waarop f50 is afbetaald. De minister bestreed het amendement, daar dergelijke polis geen bewijs is van wel stand en het bedrag ook niet te realiseeren is. Alinea 4 (kiezers krachtens examen) werd goedgekeurd. Verder werden nog toegelicht het amende- ment-Bouman, om het kiesrecht te verzekeren aan hen, die vijfjaar lang het recht bezaten volgens de eerste vier categorieën, en het amendement-Kuyper, om het kiesrecht te geven aan hen, die een jaar lang zijn geweest lid van een openbaar college, godsdienstleer aar, leeraar bij het M. O., bestuurslid eener instelling van weldadigheid of van andere vereeriigingen van niet minder dan 50 leden. De heer Bouman heeft zijn amendement ingetrokken na de onaannemelijkverklaring des ministers. Naar aanleiding van de geopperde be zwaren verklaarde de heer Kuyper eene wijziging van zijn amendement te zullen overwegen. Morgen stemming. Kicswct-amendeiuenlcn. Door de heeren Pijttersen en Van Deinse zijn/ verschillende amendementen voorgesteld op art, 50—53. De bedoeling daarvan is de inlevering van opgaven van candidaten te doen geschieden zoo wel op den dag der verkiezing ais np den vooraf gaande, hetzij persoonlijk, hetzij schriftelijk, door middel van een aangeteekenden briefslechts 10 kiezers te eischen voor de onderteekening dér opgaven (in plaats van 50 volgens het ontwerp) te doen vervallen de voorgestelde opgaven door besturen van erkende kiesvereenigingenvoor te schrijven dat de dag der verkiezing door der» br .'gemeester der hoofdplaats van het kiesdistrict minstens 8 dagen voor de verkiezing worde bekend gemaakt met opgaaf van tijd en plaats waarop formulieren kosteloos verkrijgbaar zijnden burgemeester bevoegdheid te geven, in overleg met dengene die de opgave inlevert, die ver beteringen aan te brengen, welke kunnen strekken tot duidelijke aanwijzing van den candidaatniet te eischen dat de opgaven afzonderlijk worden ter inzage gelegd en aangeplakt, maar wel dff alphabetische lijst der namen en woonplaatsen door alle candidaten. "Verder stellen zij voor in art. 71 te bepalen dat op hot stembiljet de namen der candidaten gedrukt worden niet in alphabetische orde maar in de volgorde waarin de inlevering is geschied. In art. 76 wenschen zij voor te schrijven dat op -t stembiljet enkel een kruis het teeken zij tot aanwijzing van den candidaat, en dat de- kiezer het biljet moet dichtvouwen, zoodat de buitenzijde den stempel vertoont. In art. 131 wenschen zij te bepalen dat de opgaven van candidaten in een verzegeld papier worden gesloten. De heer De Savornin Lobman heeft voorgesteld! aan art. 73 toe te voegen eene bepaling, vol gens welke kiesfcevoegden, die den leeftijd van 45 jaren hebben bereikt, twee stemmen kunnen uitbrengen, lloe groot de invloed, daardoor aan de ouderen van dagen op het stemmenaantal gegeven, kan wezen, blijkt uit de volgende aan de laatste volkstelling ontleende cijfers. Op 31 Dec. 1889- «Hij houdt veel van haar." «Dat dacht ik wel. En waarom ook nietT Dit dus vastgesteld, zal het ben» ik meen altijd uwen zoon Hugh wel niet onverschil lig zijn, dat in de reederij-actiën van zijne nicht eene baisse intreedt." Welke betrekking er bestond tusschen de be minnenswaardigheden van Hugh of zijne nicht an de reederij-actiën, dat was voor Jefferson niet terstond duidelijk en ook niet wat de advocaat Mr. Finding met die kwestie te maken had. Wat kon het hem schelen of die aandeelen laag of hoog genoteerd stonden 7 Hij bezat er immers- geen 7 Wie hem echter in het gezicht gezien had, in dien gierenblik, waarvan hij zijne woor den vergezeld deed gaan, had dadelijk kunnen begrijpen, dat hij ze wilde hebben, zoo veel mogelijk en ook zoo goedkoop mogelijk. Ook Jefferson begon dit alras in te zien, want hij herinnerde zich, dat er ook reeds vroeger over de zaak gesproken was. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2