SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. De Dames- en Kindermode. klein troepje soldaten ten bedrage van een 70 man ïich gedurende een paar uur staande gehouden tegen een overmacht en door tijdige hulp, nadat de laatste patroon verschoten was, zich kunnen redden, medenemende een 40-tal dooden en ge wonden en een paar werden vermist. Van de gekwetsten zijn er nog een viertal overleden, zoodat het drama, dat bij Anakgaloeng (een der buitenposten) speelde,ons op ongeveer 60 percent dooden en gewonden kwam te staan. Dat er iets broeide werd door iedereen ge voeld en dan ook nauwelijks een maand later trekt onze waarde vriend Toekoe Djohan er tusschen uit met een drie duizend geweren van het gouvernement (gekregen om den vrijand te bestrijden) en honderdduizend patronen. Dien zelfden dag werden alle buitenposten dan ook hevig beschoten door hem en in tijd van twee dagen heeft hij het zoover gebracht, dat "10 onzer buitenposten of bentingen met een be zetting van circa 800 man zoodanig zijn inge sloten dat er geen muis door kan, en wij kon den ze niet ontzetten, daar hij zelfs een aanval op de Kraton (Kota Radja) en Oleh-leh, orize havenplaats, op het oog had, zoodat, wat in geen 20 jaar was gebeurd, elke nacht een 1000 man op hinderlaag moeten om dit te voorkomen. Dienst dus enorm druk, ik ben in geen 6 dagen des nachts op mijn bed geweest, alleen over dag een paar uur slapen, maar die arme duivels buiten zitten daar nu al 7 dagen, niets anders te eten krijgende als droge rijst en vleesch in blik, dat, niet eens kan worden klaargemaakt, daar hout totaal ontbreekt. Wij weten alleen dat zij nog leven aan het kanon gebulder en het opsteken der vuurpijlen. 15 April. Tot 5 malen toe werd hij Seneiop een klewang- aanval afgeslagen. Twee stukken geschut na vernield te zijn achtergelaten, de vijand leed vreeselijke verbezen, doch ook wij hadden giste ren 70 dooden en gewonden, thans in het geheel 300, tot nu toe huh ik geboft, daar gisteren alleen van ons bataljon de helft der onderoffi cieren is gevallen. Achtendertig uur heb ik ach tereen in mijn slobkousen gezeten, waarvan 20 uur gevochten, zonder het minste drinken, de ellende was onbeschrijfelijk, enfin het is pas bet begin, maar de overmoed van den vijand is kolos saal bij de retirade, het doel was het in brand steken der huiten versterkingen en van alle huizen der Atjehers, dat dan ook is gelukt, vervolgden zij ons tot bij onze posten, telkens moest front worden gemaakt om ze even te tracteeren. Wij hadden bet ongeluk dat de artilleiie een bom tusschen onze eigen troepen wierp waar door 10 man sneuvelden of werden gewond, de luitenant die hiervan de schuld was werd oogenhlikkeltjk naar huis gezonden. De toestand waarin wij gebracht zijn is treurig, doch zoolang wij nog onze Europeanen in den troep hebben, is de hoop niet veil oren. Kranige soldaten die in liet hevigste vuur de gewonden op (te nek huiswaarts droegen, Ttians zijn reeds buiten- posien ontzet en verbiand." Voor hunne buitengewone diensten zuüen aan de politiebeambten te Rotterdam, die tijdens de jongste werkstaking met de hand having der openbare orde belast waren, gel delijke belooningen worden uitgereikt. (JV. li. Ct Door den hoofdcommissaris van politie te Rotterdam is per aangeteekenden briel van een onbekende ontvangen de som van 1 500, ■welk bedrag gestort is in de kas van het Rotterdamsch politiefonds. Men deelt aan de Scheepvaart mede dat de firma Paulsen en lvet's te Kiel voorne mens is een geregelde vaart van Rotterdam op Hamburg te beginnen met snelvarende Btoomscbepen, welke eenmaal per week van Rotterdam (Vrijdagsavonds) en eenmaal per week van Hamburg (Dinsdagsavonds) zullen •vertrekken. Als agenten te Rotterdam treden op de heeren Levingston Hou wens, en te Ramburg de heeren Voeke Sc bchmidt. Het eerste vertrek van Rotterdam is be paald op 12 Juni. De bedoeling der nieuwe onderneming is zoo meldt men verder speciaal die goederen tot zich te trekken, welke hun weg lot nu toe nog niet over Rotterdam namen. Wij lezen het volgende in het Bott. Bieuwsbl. van heden Er heerscht weder gisting en verbittering onder de bootwerkers te Rotterdam. De reden hiervan is, naar wij vernemen, de ■volgende: Door de firma Muller Co. waren eeifige werklieden uit Utrecht in dienst ge nomen, terwijl het gerucht liep, dat meer deren van daar zouden volgen. Daarom, zoo oordeelde men, was een boot van Muller Co., die gisteren reeds biunen was, blijven liggen, totdat andere ploegen van Muller Co. met hun werkzaamheden gereed zouden zijn, om in de pas binnengekomen boot aan het werk te gaan. Die uitsluiting nu van anderen, die in dien tijd in bedoelde boot aan het werk hadden kunnen gaan, en die op dat oogenblik geen werk hadden, heeft voornamelijk de ontevredenheid opgewekt. Waarom, zoo werd gevraagd, moeten anderen aangeworven wor den, waar er nog zoovelen hier zijn, die het werk kunnen doen En niet alleen tegen de firma Miiller Sc Co. had men weder grieven, maar ook tegen een ertsbaas van een ander, die vanmorgen zijn boot liet liggen tot zijn volk klaar was. Gistermorgen was de tusschenkomst van het comité der bootwerkers dan dringend noodzakelijk en met veel moeite slaagde het er in om de bedoelde boot van Miiller Co. niet te doen stoppen. Alle erts werk wilde men wepr staken. De voorzitter, De Jonge, had daarop een onderhoud met den heer Verbeet van de firma Miiller Co., die hem mededeelde, dat het niet direct het plan was om vaste menschen aan te nemen, doch eerst na verloop van tijd, als de gemoederen tot bedaren zouden zijn gekomen. Het grieft den bootwerkers, dat men nu zoo gaat beginnen, terwijl men toch immers dacht, dat de gtieven nu waren opge lost. Waarvoor had men dan anders geslaakt? Immers om een beleren toestand te ver krijgen. In verband met het hiervoren medegedeelde zal nu Zondagmorgen om 10 uur in het Algemeen Verkooplokaal een huishoudelijke vergadering worden gehouden, waaralleendie leden van den N. N. 13, B. toegang hebben, die hun kaart kunnen vertoonen niet alleen, maar ook bewijzen kunnen tot het laatst toe te heb ben gecontribueerd. Wat het gevolg van deze beweging zal zijn? De voorzitter kon het ons niet vooruit zeggen. Hij voor zich zou een nieuwe werkstaking niet aanprijzen en hoopte, dat het zoover niet komen zou. Bij de firma Muller Co. te Rotterdam melden zich nog voortdurend lieden aan, veelal herkomstig uit de provinciën Gelderland, Utrecht en Limburg, om bij haar in dienst gesteld en in de vaste ploeg opgenomen te worden. (JV. B. Ct.) De Rotterdamsche sleepersknechts hebben ook hun grieven. Deze bestaan hierin, dat er zijn, die slechts f 7 weekloon verdienen, anderen f 9 tot 1*1, terwijl de knechts van een sleeper f 12 hebben en een expediteur, zelfs f 13 betaalt. De knechts willen nu allen* f 13 loon hebben en den wetktijd willen zij vastgesteld zien van 's morgens 6 tot 7 uur 's avonds, overwerkgeld moet betaald worden. In een vergadering van bazen bleek, dat dezen niet ongenegen zijn aan deze eischen te voldoen, mits zij dit meerdere loon kun nen terugvinden in het verkrijgen van meer sleeploon van de patroons, waarvoor zij wer ken. Bijaldien dit verkregen werd, zou den baas, die een ander onderkruipt door voor minder te sleepen, eene boete van f 500 wor den opgelegd. Door de knechts zal dezer dagen waar schijnlijk weer een vergadering belegd wor den. In Rotterdam zjjn op het oogenblik 1600 sleepersknechts. De Belgische inspecteur van politie, de heer Van Win, bevindt zich hier te lande tot het opsporen van twee Belgen, die ge mengd zouden zijn in de geruchtmakende zaak-Courtois (effecten-diefstal, gevolgd door moord te Ixelles). Het onderzoek vanwege de Atnerikaansche en de Engelsche regeering naar documenten welke licht kunnen geven omtrent het Vene- zuelaansclie grensgeschil, is op het rijksarchief te 's-Gravenhage aangevangen. Te Naaldwijk werd Donderdag door de politie gearresteerd zekere G. v. L., meester knecht bij de weduwe K. aldaar, die eene door hem geuite bedreiging, om zich op zijne meesteres wegens een door haar afgeslagen huwelijksaanzoek te zullen wreken, trachtte te volvoeren door 2 schoten uit een met hagel geladen geweer op haar te lossen door het raam hater woning, gelukkig zonder haar te treflen. De dader, 32 jaar oud, is na een voorloopig verhoor naar 's-Gravenhage over gebracht. Nabij West-Graltdijk (N.-II.) is de vrouw van schipper H., terwijl zij «art den kant vsn het Groot-Noord-HoUandsch Kanaal bezig was met het spoelen van kleeren. te water ge raakt. Er was geen voldoende hulp tot redding en eenigen tijd later werd zij levenloos opge haald. De ongelukkige was eerst kort geleden gehuwd en slechts 21 jaar. De Steenweg te Utrecht werd Woensdag middag in rep en roer gebracht, doordat eene vischvrouw, die door een agent van politie bevolen werd met haar kar met paling door te rijden, daar geen gevolg aan gaf. Toen de omstanders partij trokken voorde vischvrouw, trok de agent zijn sabel, maar de vrouw stelde zich dadelijk met haar vischmes in de hand in postuur. De agent slaagde er niet in haar mede te krijgen naar het bureau, daarom maakte hij zich althans van den wagen met viseh meester, maar het volk smeet hem met de paling en het zand- om de ooren, zoodat hij van verdere pogingen tot confiscatie moest afzien en moest toekijken hoe de vrouw zich met haar wagen verwijderde. Te Spankeren bij Dieren is door tot heden onbekend gebleven dieven ingebroken in de Ned. herv. kerk. Door het verbreken eener ruit hebben zij zich toegang tot de kerk ver schaft en namen alleen mede een elftal koperen sluitingen van bijbels, die met ge weld waren afgerukt. De brandkast hadden zij verzet en getracht te openen, hetgeen niet is gelukt. Dezer dagen is gemeld, dat het lijk van den voortvluehtigen Bolswarder kassier D. J. Brouwer zou gevonden zijn in dc Schelde bij Antwerpen. Te Bolsward is, naar de Zeeuw. Ct. meldt, officieel hiervan niets bekend. De aan dat bericht toegevoegde mededee- lingeti omtrent den faillieten boedel moeien, aangezien er nog geene verificatie heeft plaats gehad, als voorbarig worden beschouwd. Op de spoorweglijn tusschen Breda en Rozendaal is de landbouwer M. H. uit EttenLeur door een sneltrein overreden en op slag gedood. De ongelukkige leed aan i zenuwtoevallen en was sedert eenigen tijd niet wel bij het hoofd. Naar men verneemt, heeft de firma Regout te Maastricht, de familieleden, n.l. vrouwen en kinderen van de stakende glasslijpers, welke in de fabriek werkzaam waren, ont slagen. Dit schijnt het antwoord te wezen op een door de stakers aan den patroon schriftelijk gericht voorstel, om altgd met inbegrip van het bestuur, waarmede de firma niet te doen wil hebben, in onderhandeling te treden. Honden kunnen het den wielrijders vaak lastig maken. De Kampioen nu weet een goed middel om honden te weren. We bren gen 't zegt genoemd blad herhaaldelijk in praktijk en 't helpt altijd, We gebruiken geen zweep, geen peperbus, we schoppen niet, we slaan niet, we stappen niet af en we racen niet weg we verminderen eenvoudig onze vaart een beetje en fluiten het dier, als om het tot ons te roepen.'t Is verwonderlijk hoe snel de venijnigste houd zich uit de voeten maakt men neme er de proef eens van. Morgen 31 Mei zal de S. C. Sc F. C. »IIer- mes" haar eerste match spelen in het seizoen 1896 tegen de R C. F. C. Excelsior", op het Schuttersveld ta Rotterdam, welke match tevens de eerste zal zijn in de Zuidhollandsche Competitie, waartoe «Hermes" is toegetreden. i 'tls een droeve geschiedenis, die rar. L. H. J. Lamberts Htirrelbrinek erg gevoelig vertelt in i het pas verschenen boekske Wanhoop en Mis- daad," vooral zoo treffend omdat ze waar is gebeurd. »'t Was een mooi meisje, zeventien jaar oud sproot, slank gebouwd, met helder blauwe oogen sspiegels van een rein gemoed in het «blozend kopje, omlijst door lange blonde lokken. sZe was de eenige dochter van brave, oppas- ssende ouders, die met wellust, met hartstocht swerkten van den vroegen morgen tot den laten savond, ter wille van hun kind En dat onschuldige meisje in ruil voor een gouden ringetje, een dun gouden broche en vleiende woordjes gaf zij alles wat zij bezat haar eer, haar onschuld, aan een jongen man, ver boven haar stand, die wegbleef, toen hij begreep wat gebeuren zou. De ouders zijn wanhopend als de dochter hun angstig "t vreeslijke opbiecht. Eiken avond, tot in den nacht, loopt de vader, met een mes in zijn zak, langs de straten, voorbij de kolfie- huizen, otn wraak te nemen, 't Verdriet sloopt zijn krachteneindelijk, op een kouden winter avond, zakt hij op straat stervend ineen. Nu is ook de kostwinner van de twee vrou wen en 't kind heengegaan, en de jonge moe der tracht tevergeefs 't uoortige geld te ver dienen. De menschen weigeren een «gevallen vrouw" eeilijk voort te helpen. Eindelijk, na jaren van ellendigen strijd, als allen honger lijden en geen uitkomst zien, en als 't kind huilt om brood, dan komt 't bij haar op: sallebei dood, 't was misschien *t beste." En op een avond neemt zij 't kind mee, zeg gend dat ze eten gaat halen, en net of ze spelen wil, bindt zij 't aan zich vasten dan springt ze met haar dochtertje in't IJ, omdat niets anders verlossing kan geven van 'tduldeloos lijden. Maar een brave kerel redt de drenkelingen, en brengt ze naar 't gasthuis, waar de pleeg zusters de van gebrek uitgeteerde wezens mede lijdend opkweeken en de moeder helpen aan een betrekking. Doch 't recht is geschonden, een poging tot moord van een moeder op haar kind. Dat de rechtbank te Amsterdam echter veel clementie gebruikte bij 't veroordeelen van deze ongeluk kige beklaagde, blijkt uit de straf die zij haar oplegde: een gevangenisstraf van acht dagen. Maar zoo eindigt mr. Hurrelbrinck dit warm pleidooi voor zijn cliënt vZij zal die straf niet ondergaan. »Op Neêrlands troon zetelt een Koningin I «Een Koningin Neen meer, oneindig veel «meer dan Koningin alleen I »Op Neêrlands troon zetelt een edele, barm hartige Vrouw, een haar kind innig liefhebbende «Moeder. Aan Ilaar, een grootsch, verheven Reent, het recht van gratie. «Die Koningin, die Vrouw, die Moeder za! «genade schenken aan de rampzalige, die smee- «kend hare handen uitstiekt tot haar Ilooge, «Edele Zuster. »Dit is de deemoedige bede van gansch het «volk van Nederland." De Antwerpsche afdeeling van het Willems fonds," dat, door den vermaarden schrijver Jan Frans Willetns gesticht, zooveel heeft gedaan voor de Vlaamsche taal en den Vlaamschen geest in België, heelt Dinsdag haar 25e jaarfeest gevierd, In de trouwzaal van het stadhuis werd een feestelijke bijeenkomst gebonden, onder voorzit terschap van den heer Max Rooses, die in zijne redevoering de verdiensten roemde van den tegen- woorriigen secretaris, Van der Ven, en dien heer een der stichters van de afdeeling diens portret, door Luyten geschilderd, als geschenk aanbood. Vervolgens deden de leden van het «Willems fonds" gezamenlijk een pleiziertochtje op do Schelde, en het feest werd besloten met een maaltijd in het «Hoofd van Vlaanderen", Te Pretoria zal binnenkort een standbeeld worden onthuld voor Paul Kruger, ontworpen en uitgevoerd door A. van Wouw. Het bronzen beeld, dat Oom Paul voorstelt in zijn Zondagsclie kieeren, met Imogen cylinder, zal met hr. gra nieten voetstuk 40 Eng. voelen hoog zij,-. Op eiken hoek van het voetstuk komt het beeld van een gewapenden Boer. Practtsclie handleiding bij liet ver vaardigen van boven- en onder goed voor Dames en Kinderen. Onder Kedaetie van ALIDA VERHOOP. (UitgeversNijgh Van Ditmar te Rotterdam.) lAHOïin van Xo. 4 (4ejaarg.)s Afdeeling Kinderldeeding, 11 Gravures met beschrijving, voorstellende: No. 1. Kieijnrken voor knaapjes van 13 jaar. No. 2. Baby- mantels. No. 3. Morsboezelaar voor kinderen van 56 jaar. No. 4. Matrozenpak roet lange pantalon voor jongens van 50 jaar. No, 5. Kindercostuums. No. 6. Matrozen pakje voor meisjes van 6—7 jaar. No. 7. Nachtjakje voor kinderen van 23 jaar. No. 8. Boezelaar voor meisjes van li12 jaar. No. 9. Voor- en achterzijde der pantalon op plaat 4. No. 10. Meisjesmantels. No. 11. Onderjurk voor meisjes van 56 jaar. Afdeeling üameskteeding. 8 Giavures met beschrijving, voorstellende No. 1. Toilet voor buiten, voor jonge meisjes. No. 2. Gefeston neerde kussensloop. No. 3. Rok en corsage met fluweel gegarneerd. No. 4. Costuum van matelassé-stof. No. 5. Badcostuum (kleine gestalte). No. 6. Wandelcostunm. No. 7. Tailleuicostuum. No. 8. Blouse met basque. Modekroniek. Feuilleton. Correspondentie. Voldane aanvragen. Abonnementen. Bericht. Advertentiën. Knippatronen. Kieljurk met pantalon voor knaapjes van 23 jaar. Jurk met matrozenkraag voor knaapjes van 2 jaar. Mantel met baret voor babies van 12 jaar. Morsboezelaar voor kinderen van 56 jaar. Matrozenpak met lange pantalon en baret voor jongens van 56 jaar. Matrozenpakje voor meisjes van 67 jaar. Nachtjakje voor kinderen van 23 jaar. Boezelaar voor meisjes van 11—12 jaar. Lange mantel voor meisjes van 07 jaar. Mantel met puntkraag voor meisjes van 78 jaar. Ondeijtnk voor meisjes van 56 jaar. Costuum voor buiten,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2