GRIEKENLAND. Biiiiicnlandsclie lieric liten- avond van Castellemare naar Alexandriii ver trokken. Volgens Poolsche bladen zijn te Warschau zestig verdachte personen gevangengenomen, waaronder vele Russische studenten. De in hechtenisneming is geschied op grond, dat bij de verdachten nihilistische manifesten zijn gevonden. OOSTESR1J K-H 0S6ARIJE. Het Oostenrijksche Hoerenhuis heeft met algerneene stemmen het kieswet-ontwerp aan genomen. In een onderhoud met de minister-presi denten Baden! en Bandy heeft de keizer den wensch uitgesproken dat de onderhandelin gen over de vernieuwing van het vergelijk tusschen Oostenrijk en Hongarije wat krach tiger mogen worden voortgezet en tot een spoedige oplossing leiden. Nog in den loop dezer zitting zal bij de parlementen van Oostenrijk en Hongarije een ontwerp worden ingediend, waarbij de regeering gemachtigd wordt, in geval van nood de suikerpremiën met ingang van 11 Augustus dezes jaars te verhoogen. Over den omvang dier verhooging woidt nog onder handeld. De liberale leden van den gemeenteraad van Weenen hebben besloten, geen benoeming in het dagelijkse!» bestuur of tot lid van een der commission uit den gemeenteraad aan te nemeD, ria de weigering der antisemieten om joden daarvoor candidaat te stellen. ITALIË. De minister-president Di Rudini heeft in de Kamer beloofd binnenkort een wetsontwerp betreffende de verkiezingen te zullen indienen. De tegenwoordige regeering, zeide de minister, heeft geen belang bij groepeering van de partijen. De commissie uit de Kamer adviseert met algerneene stemmen om vergunning te geven tot het vervolgen van generaal Baratieri, die ook afgevaardigde is. Het bericht dat Achmed Sadil, een van de aanvoerders der derwischen, bij Kassala door de Italianen verslagen zou zijn, wordt be vestigd. Achmed is naar Adarrama getrok ken, om versterkingen af te wachten. Volgens de Italia zal een Engelsch eskader van '20 schepen binnenkort eenigeltaliaansche havens bezoeken. S I' A li J E. Te Madrid is in het park nabij het paleis van den koning een kleine bom ontploft. De ontploffing had generlei nadeel ten gevolge. De regeering heeft den aankoop bevolen van twee pantserschepen te Genua voor 36 millioen francs. Maarschalk Martinez Campos, die indertijd opperbevelhebber van het Spaansche leger op Cuba was, moet van plan zijn in den Senaat IV. William Tapperday was een wonderlijk man. In den grond was hij wat men noemt geen kwade vent, waarmee dan bedoeld wordt dat hij het niemand lastig zou maken. Maar die karaktertrek was juist de oorzaak, dat men het hem wel lastig maakte en schui ken en bedriegers van zijne goedhartigheid zoozeer misbi uik maak ten, dat hij er zijn uit zijn vaderlijk erfdeel ont sproten vermogen er bij verspeeld en in den strijd om het bestaan fiasco gemaakt had. En bij was zich zeer goed bewust, hoe dit toegegaan was. Hij was in een proces gewikkeld geworden, dat aanvankelijk van weinig beteekenis scheen. Hij bad iemand, die het ook werkelijk was, een schurk genoemd. De tegenpartij had daarmee geen genoegen genomen en japperday was in handen gevallen van James Finding, de knnap- sten maar te gelijk den sluwsten advocaat van Londen. Deze had met allerlei spitsvondigheden bet natuurlijk rechtsgevoel van zijn cüënt weten te prikkelen en liern tot hardnekkig en voort durend verzet aangespoord. Het procesje werd de regeering aan te vallen, die zijne gedrags lijn op Cuba zoo scherp heeft afgekeurd. De commissie tot onderzoek der geloofs brieven van de personen, die onlangs in den gemeenteraad van Madrid gekozen zijn, heeft toch in zoover toegegeven aan de eischen der liberalen, dat besloten is, een onderzoek in te stellen naar hetgeen bij die verkiezingen is voorgevallen, P 0 It T 6 A 1. Uit Bombay wordt de uitspraak van den krijgsraad gemeld, waarmede vooreerst aan den opstand in Portugeesch Indië een einde is gekomende hoofduanlegger C. F. de Henriques kreeg 2 jaar tuchthuis, de overige aangeklaagden, meer dan honderd in getal, gevangenis van 15 tot 28 jaar. Vooreerst zal dus de Portugeesehe heer schappij, dank zij de overkomst van den hertog van Oporto met uitgebreide volmacht, wel weer eeriigen tijd gevestigd zijn. Het zijn echter de Goaneezen of Eurasiërs, de afstam melingen van Portugeesehe vaders en Indische moeders, een treurig gepeupel, aan alle on deugden overgegeven, die, zich van de ver achting, waarmede de Europeanen hen behandelen te zeer bewust, telkens wel weder opnieuw een opstand zullen verwekken. De beroemde stad Goa, vroeger de schitterendste stad in Oost-lndië, door Alfonso d'Albuquerque gesticht, telt nu niet meer dan 2000 inwoners en ruïnes van paleizen en kerken, en is een beeld van van de geheele tegenwoordige kolonie. S E K V I E. Toen de conferenties van den koning met de partijleiders over de samenstelling der commissie voor de grondwetsherziening byna waren afgeloopen, is er een kink in den kabel gekomen. De leider der radicalen, Pachitch, heeft n.l. den eisch gesteld, dat de koning hü de opening der vergaderingen zou ver klaren, dat hij na afloop der beraadslagingen een neutraal of radicaal ministerie zou belas ten met de leiding der verkiezingen. Gelijk vanzelf spreekt, weigerde de koning aan dit vei langen te voldoen. Daar Pachitch ver- klaarde, dat de radicale partij van haar eisch geeu afstand deed, werden de onderhandelin gen afgebroken. De regeering moet aan de mogendheden een schrijven gericht hebben, waarin zij ver klaart dat als de privilegiën van het Halepa- charter weer aan Kreta gegeven worden, de oproerige beweging spoedig zal verdwijnen. Abdullah pacha, de nieuwe gouverneur, is met 1800 man uit Saloniki naar Kreta vertrokken. Aan de Standard wordt uit Athene gemeld dat een aantal daar gevestigde Kretenzen zich gereedmaken om zich naar Kanea te begeven. een proces van jaren. De kosten waren aan den langen duur evenredig, de zaken leden er onder, en toen Tapperday eindelijk als overwinnaar uit den strijd te voorschijn trad, was hij zijn geld kwijt en werd hij failliet verklaard. Mr. Finding werd curator hij kweet zich zoo goed van zijne taak, dat Tapperday blij was de gevangenis nog te ontgaan, en er af te komen met afstand te doen van zijn eigendom, enne papierfabriek, en op het kantoor van Finding tot schrijver te worden aangesteld. Nu zou men zeggen dat Tapperday na deze ervaring wijzer geworden zou zijn, maar dat was het geval niet. Hij was een voel te harts tochtelijk rnensch om door ervaring wijs te wor den. Nu eens opgewekt, overmoedig, zich ver diepend in phantastische droomerijen, in voor stellingen van toekomstig geluk en toekomstige grootheid, dan weer tot sombere droefgeestigheid en bitterheid vervallend, was hij een speelbal van de omstandigheden. Hij was als een vaar tuig, dobberend op den oceaan zonder stuurman, zonder kompas. Eens op een avond, eenige weken na het De Duitsche kanonneerboot Loreley is uit den Piraeus vertimkken, naar men zegt met bestemming naar Beiroet. EGYPTE. De Egyptisch-Soedaneesche spoorweg is thans tot de Ambigol-bronnen voor het ver keer geopend; de kameelen behoeven de lasten nu nog maar twee dagreizen ver te ver voeren. De telegraaflijn is over den geheeien afstand gereed. Te Wady Haifa zal een kolenstation worden gebouwd ten dienste der Nijlstoombooten. De rivier wast voortdurend. De kanonneerbooten, die thans als sleepbooten dienst doen, zullen waarschijnlijk in liet midden van Juii over de watervallen worden gebracht. Daarvoor zul len een duizendtal inlanders noodig zijn. De vijand schijnt thans geen versterkingen meer naar het front te zendenzijn geheele macht staat tusschen Suarda en Forket. Het gar_.izoen van Dongola is verminderd. TURK IJ E. De Times verneemt uit Kanea, dat de rust er niet meer verstoord is. De winkels blijven echter dicht. De consulaten zijn opgepropt met vluchtelingen. Er wordt eene belangrijke versterking van de Turksche troepen verwacht uit Salonika en Klein-Azië. Toen het stoomschip Congo van de Message- ries Maritimes de vorige week te Ivonstanti- nopel aankwam, begaven een aantal Turksche politie-agenten zich aan boord om de zich daar bevindende Armeniërs uit Syrië, die zich naar Frankrijk wilden begeven, gevangen te nemen. De bemanning der stoomboot joeg de agenten echter van boord. De Britsche zaak gelastigde heeft de aandacht der Turksche regeering op dit geval gevestigd. Het is thans zoogoed als zeker dat de regeering zal weigeren den sheik Djemaled- Din, die de aanlegger van den moord op den shall van Perzië heet, aan de Perzische regee ring uit te leveren. Djemal is een Afghaan, geboortig uit Kaboel en staat bijgevolg onder Engelsche bescherming; om die reden werd hij ook vroeger, toen hij zijne proclamatie voor de rechten van den mensch verspreidde, door de Perzische regeering zelve slechts uit het land verbannen, terwijl zijne aanhangers in de gevangenis werden geworpen. Dat Dje mal geen vriend is van de babi's bewijst vol doende zijne bestrijding dier sekte. De Porte zal aan de Perzische regeering dan ook als hare meening te kennen geven, dat de moor denaar Mirza Riza alleen uit persoonlijke wraak gehandeld heeft. Djemal beweegt zich te Konstantinopel vrijelijk in het openbaar. AFRIKA. Gardner Williams, de agent der Chartered Company te Kirnberley is, wegens het heime lijk vervoer van wapenen naar Johannesburg veroordeeld tot 30 p. st. boete, subsidiair 30 dagen gevangenisstraf, reeds besproken bezoek van Jefferson, kwam Tapperday van zijn kantoor en was op weg naar huis. Die weg was niet zoo kort als men wellicht meent. Het was een kleine reis, zoo als zelfs in Londen niet ieder er dagelijks heeft te maken; want Tapperday maakte ter wille zij ner zuster geen gebrnik van omnibus of spoor. Te voet liep hij door de drukke Fleet-slreet en Ludgate-Hill, de St.-Paulskerk voorbij door een kronkelweg van stegen en steegjes naar Cornhill, Leadenhall-Street, en kwam zoo in Whitechapel-Road, waar hij in een achterkamer woonde, die bij de week verhuurd werd. Een groot gebouw in het vierkant met eene binnen plaats in het midden strekte tot verblijfplaats van een vierhonderd menschen, wien het aan de eerste levensvoorwaarden, aan licht en lucht ont brak, want deze gewerden hun van het binnenhof, dat meestal in een somberen nevel gebuid lag. Maar men woonde er goedkoop en dat was hij Tapper day de hoofdzaak. Met vijf pond inkomen per maand moet men het te Londen met de levens voorwaarden op een akkoordje gooien en zoo ook moesten Miss Tapperday en haar broeder zich De boeren moeten zeer verontwaardigd' zijn over dit zachte vonnis. De wetgevende vergadering der Kaapkolo nie heeft verworpen de motie van Merriman, om aan de koningin te verzoeken het charter der Britseh-Zuidafrikaansehe Compagnie in te trekken, en eveneens het amendement van Rose-Innes om Rhodesia te doen overnemen- door de rijksregeering. Daarentegen is aangenomen een amende ment van Sehreïner, waarvan de strekking is om de rijksregeering uit te noodigen, een grondig onderzoek in te stellen naar ^Hes wat met den inval van Jameson in verband staat, en verder afdoende maatregelen te nemen met het oog op het toekomstig be stuur van Rhodesia. In een artikel in de Sineteenth Century beweert Seymour, een vertrouwd vriend van Rhodes, dat de ware beweegreden tot den inval van Jameson in Transvaal was de wetenschap dat Kruger een geheime over eenkomst met Duitschland had gesloten. Dat had Rhodes tot het besluit gebracht, zijn ver zoenende staatkunde ten opzichte van Trans vaal te laten varen, en Jameson te machtigen om naar Pretoria op te rukken. Het voor naamste doel van den tocht was geweest, Duitschland te verhinderen om in Transvaal de overheerschende positie te veroveren, en het schriftelijk bewijs van bedoelde overeen komst in handen te krijgen, dat naar men meende in Krugers handen was. CHINA. Li-Hung-Chang heeft aan een medewerker van de Matin verklaard dat zjjn rondreis door Europa geschiedt op uitdrukkelijk ver langen des keizers, en dat zijn doel is, veel te zien om daarmede in China zijn voordeel te doen. Verdragen kwam hij echter niet sluiten. En tusschen Rusland en China be stond ook geen overeenkomst ten aanzien van een spoorweg door Mantsjoerije. In het noordwesten is opnieuw een opstand ouder de Mohammedanen uitgebroken. De opstandelingen, die in westelijke richting voortrukken, hebben de stad Kiajukuang veroverd. De regeering is voornemens binnenkort eene rijksbank op te richten, onder controle van het bestuur der inkomende rechten, met een kapitaal van 10 millioen taels. TWEEDE KAMER DER ST ATEN-G ENERAAL, Zitting van 29 Mei, De Kamer, de kiesrechtberaadslaging her vattende, vond heden reeds gereed een voorslei des voorzitters tot regeling van de volgorde der stemming over de 17 amendementen op artikel 1. Voor de stemming nam de heer Kuyper uit zijn amendement om aan ver schillende maatschappelijke elementen kies recht te geven terug de bestuursleden van tevredenstellen met eene kamer in WhiteJ-court, zoo heette het groote huis, waarvoor zij wekelijks twee shillings en zes pence betaalden. Toen Tapperday dan dien avond op reis was naar zijne woning, had hij op de hoogte van Cornhill een bijzondere ontmoeting. Hij zag namelijk onder de menigte een man, die zijn geheele opmerkzaamheid tot zich trok. Met gevaar van zijn leven wist hij tusschen de eindelooze rij omnibussen, cabs en tramwagens door te komen, al roepende: Hei, Bob! Ben je't Bob, of ben je 't niet Bob, sta toch stil I" En het scheen Bob werkelijk te zijn, want da bedoelde bleef, zoodra hij het roepen hoorde, stilstaan en wachtte Tapperday op. 't Was een man van dertig of een en dertig jaarhij zag er weldoorvoed uit, en uit zijne roode wangen moest men besluiten dat hij van buiten kwam en slechts tijdelijk in Londen ver toefde. Toen bij onzen schrijver herkende, kwam er een gemoedelijke glimlach op het boersch gelaat en toen Tapperday eindelijk kuchend on blazend naast hem stond, reikte de buitenman- hem beide handen toe. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6