A0. 1896 Woensdag 3 Juni IM°. 9057. Eerste Blad. KENNISGEVING. "Vijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag* UITGEVER: T ODÉ. De kieswet-kwestie. Buitenlandsche Berichten, DUII8CÏÏLASD. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pust, door het gsheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BVBBADi BOTBIUTBAAT SO. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone legel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen dat het 2de suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen voor den dienst 4895/6, den 19den Mei j.J. door den gemeenteraad vastgesteld en den 26sten Mei daaraanvolgende door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goedgekeurd, aan dpn ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift ge durende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2den Juni 1896. Burgemeester en icethouders van Schiedam, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. De algeheele onverschilligheid ten opzichte van de aanhangige kieswet geelt schijnbaar het recht tot deze conclusiede groote groep van menschen, die met kies- en stemrecht begiftigd zal worden, is daaromtrent onver schillig, derhalve is al dat gedoe om kies rechtuitbreiding alleenlijk politiek geknutsel, dat niets te maken heeft met het belang van het volk of een deel van het volk. Het is een feit, dat alle belangstelling in de kieswet-kwestie ontbreekt, niet alleen onder de aspirant-kiezers, maar ook onder de kiezers in actieven dienst. Ook is het een feit, dat de gansche ge schiedenis van het wetsontwerp-Tak en nu van het wetsontwerp-Van Houten meer van politiek geknutsel en geknoei vertelt dan van ipolitieken ernst. Een feit is het ook, dat het publiek de voorstellingen op het Binnenhof zonder pro test laat voortgang hebben, al bezoekt het ze ■evenmin. Toch is bovenstaande conclusie onjuist, omdat de kieswet-kwestie niet een afzonder lijke politieke kwestie is, omdat het hiermee niet gaat om een politiek beginsel, omdat het hier geen strijd van groote denkbeelden of principes geldt. De kieswet-kwestie is slechts een onbeduidend voorpostengevecht, den grooten socialen strijd, die komen gaat, aan kondigend. Maar, indien het werkelijk slechts zulk een voorpostengevecht is, is het dan niet zonderling, dat de arbeidersmassa's zich niet roeren Is het dan niet bevreemdend, dat de nieuwkomende partij, die in het leven van staat en maatschappij meer dan gebruikt -materiaal wil zijn, in het geheel geen notitie neemt van de kieswet-kwestie Zonderling en bevreemdend kan dit alleen gevonden worden door wie niet verder zien dan hun neus lang is. Want die onverschilligheid der arbeiders komt voort uit de totale onbe- teekenendheid der kwestie op zich zelve. Het komt er niet op aan wie regeert, indien er slechts goed wordt geregeerd. Gebeurt dat volgens een groote of kleine groep van men schen niet, dan zullen die trachten, verande ringen in het bestuur te brengen, zoodat voortaan volgens hun begrippen goed zal worden bestuurd. Zoo is het ook in onze dagen. Er zijn zeer vele ontevredenen met de regeeringswijze der besturende klasse, gedeeltelijk omdat zij zeiven daarvan de dupe zijn, gedeeltelijk omdat zij zien, dat anderen de dupe zijn, en dat niet willen aanzien. Deze laatsten, in ons land de radicalen en vooruit strevend liberalen, stellen wèl belang in de kieswet-kwestie, omdat zij door een zoo groot mogelijke uitbreiding van het kies- en stem recht mogelijkheid zien, die gedupeerden te helpen en recht te verschaffen. En dezen zeiven Hun heeft zich de behoefte aan ver andering geopenbaard langs den zuiverst materieelen weg, hun eischen tot verandering gelden slechts het materieele, zij eischen werk en een behoorlijk loon, meer niet. Verder kunnen hunne begeerten ook niet gaan, omdat zij steeds als onmondigen of als koopwaar zijn gebruikt en liehandeld. En van onder dezen domper komen zij niet in eens uit. Politieke rechten zyn het grootste deel hunner onverschillig, want het materieel- gemaakte en materiaal-gehoudene van hun bestaan belet hen, verder te zien dan het maierieele. Ook hierin zal er geleidelijk ont wikkeling moeten plaats hebben. Nu, nu nog begrijpen zij niet, welk gebruik zij van hun kiesrecht zouden kunnen maken, en de middelen tot ontwikkeling en organi satie worden hun door de werkgevers zorgvuldig onthouden. Trouwens, zij zou de die grootendeels toch niet aanvaarden, omdat zij het nut daarvan niet inzien en wantrouwend zijn tegen de standen boven henzóo treurig is het in dezen gesteld. Hieruit volgt intusschen, dat de arbeiders klasse zelve onmogelijk in de kiesrecht kwestie een actieve rol kan spelen. Maar hieruit volgt tevens het onbeduidende der kiesrecht-kwestie op zich zelve. Want het geven van kiesrecht aan een deel en later aan het geheel der arbeiders zal niet kunnen opgevat worden als iets anders dan als een middel om te komen tot een oplossing van het vraagstuk van den arbeid, en niet als een poli tiek doel. Maar als een zoodanig middel is in de gegeven omstandigheden de kiesrecht kwestie wel belangrijk. Treurig is dit, maar waar. Immers, de uitbreiding van kiesrecht wordt door de regeerende klassen alleen als concessie toegestaan, en wordt door de heele en halve oppositie-partijen geëischt omdat zij van de thans regeerende klassen niet de zoo noodzakelijke maatschappelijke hervormin gen en wetten kunnen krijgen. In werkelijk heid is ook in ons parlement de groote komende strijd aangevangen, maar deze ver stopt zich of, liever, wordt verstopt achter het politieke scherm eener kiesrechtregeling. Men voelt het onware, het momachtige dezer kieswet-vertooning, daarom is er een totale onverschilligheid in den lande tegenover deze maskerade, maar men heeft ook niet den moed, openlijk den grooten socialen strijd met zwaar bazuingeluid aan te kondigen. Hoe onwaardig en ho» klsin! En ook hoe dom en hoe onverantwoordelijk! Maar dat schijnt den grooten heeren onverschillig te zijn, onver schilliger nog dan de kieswet-kwestie, en dat zegt wat. De groote komende strijd. Er zijn er helaas zeer velen in ons land, die niets daarover willen hooren, en daarom, laf, zich van alles afmaken door met zekere verachting te zeggen^socialisme", meenende dat woord in de plaats te kunnen stellen van hun den ken en meenen. Dat doen niet alleen de men schen, die door anderen zóo vastgebonden zijn op hun meeningenpaard, dat zij er niet meer af kunnen, droevige exemplaren van het menschengeslacht, menschen die zóo zijn vastgegroeid, dat ze gedoemd zijn hun heele leven daar te blijven staan. Maar dat doen er ook, die wèl voelen dat er een gruwe lijke leegte is in onze maatschappij en dat er zeer veel veranderd moet worden om weer tot een goeden toestand te geraken. In een volgend artikel hierover verder. f R A N K R IJ E. De president der republiek heeft door den gezant te Petersburg den czaar doen weten, hoezeer het verschrikkelijke ongeluk bij de kroningsfeesten hem getroffen heeft. Hanotaux, de minister van buitenlandsche zaken, heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij Madagascar tot Fransche kolonie wordt verklaard. Dit heeft intusschen geen betrek king op het binnenlandsche bestuur, dat ge voerd wordt door de inlanders zelfhet is een middel om alle kleine kwesties met het buitenland onmogelijk te maken. De progressist Sarrien is met 256 stemmen benoemd tot vice-president der Kamer. Eindelijk zijn dan toch de 4 aartsbisschop pen van Toulouse, Tours, Nimes en Avignon, en i 1 bisschoppen door de regeering benoemd. Zooals men weet zyn er over deze kwestie langdurige onderhandelingen tusschen de regeering en het Vaticaan gevoerd. De Reichsanzeiger bevat thans de suiker belastingwet. De bepalingen iu zake de con- tingenteering, het invoerrecht en de ver bruiksbelasting treden terstond in werking, de overige eerst met 1 September a.s. ENGELAND. In het Lagerhuis zeide Curzon gisteren dat er geenerlei wisseling van stukken met Duitschland heeft plaats gehad ter zake van de jongste gebeurtenissen in Soedan. De diplo matieke correspondentie met Italië heeft bijna uitsluitend op de militaire beweging betrek king, en kan dus nu nog niet openbaarge maakt worden. Kolonel Egerton is Zaterdag met 975 man troepen van het Indische leger te Soeakina aangekomen. ZWEDEN en NOORWEGEN. De kiesrechthervorming in Zweden is nog steeds niet verder gekomen dan tot een regee- ringsontwerp, dat volstrekt geen kans op aanneming heeft. De commissie uit den Rijks dag verklaart het onaannemelijk, omdat het niet geeft wat van de voorstellen tot uitbrei ding d?r kiesbevoegdheid verwacht werd» De regeering wil geen andere uitbreiding toe staan, dan die het gevolg is der verlaging van den census tot het wettelijk minimum. De commissie, die steun vindt bij eene meer derheid in den Rijksdag, wil algemeen stem recht en evenredige vertegenwoordiging in voeren, en bewerkt een tegenvoorstel in dien geest. Dit plan vindt echter bij de conser vatieve minderheid al even weinig instemming als het regeeringsontwerp. Beide gaan der rechterzijde te ver. En de conservatieve leden der rechterzijde verzetten zich dan ook met alle kracht tegen het voorstel. Het Noorweegsche Storthing heeft twee beurzen van 1000 kronen elk toegestaan ten behoeve van journalisten, die ter voltooiing van hun opvoeding een buitenlandsche reis wenschen te ondernemen. Het verzoek daar toe was uitgegaan van den journalistenkring te Christïania. R U S L A N D. Wanneer de keizer evenals de groote meer derheid zijner onderdanen aan voorteekenen gelooft, dan zal hij zich moeilijk kunnen voor stellen dat zijne regeering gelukkig zal zijn, maar zal hij steeds worden verontrust door de gedachte dat wat hij zich goeds voor stelde door het noodlot ten kwade wordt ge keerd. Reeds de feesten zijner kroning heb ben aan duizenden onschuldigen het leven gekost. Nadat Dinsdag de kroning had plaats gehad, waren de volgende dagen bestemd tot groote feestmalen, recepties, galavoorstel lingen enz., en werden Vrijdag de teeke nen der keizerlijke waardigheid van Moskou naar Petersburg teruggebracht. Het officieel gedeelte der feesten was hiermede geëin digd en de czaar en zijne gemalin waren dien dag dus weer van het Kremlin naar het even buiten Moskou gelegen Petrowsky-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1