A0. 1896. Donderdag 4 Juni N°. 9058. KENNISGEVING. V i j f t i g t Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdags UITGEVERjT ODÉ. BDBE.1V: BOVBBBTRAAT 70. S eh i eto efenïngen. BaUenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franca per post, door het geheele Kijk Afzonderlijke nomniers f 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel rneer- 0,10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam brengt op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie ter kennis van belanghebbenden bij de scheepvaart dat op 16 Juni a.s. en zoo noodig volgende dagen Schietoefeningen zullen plaats heb- ben met het geschut van fort HOEK-VAN-HOLLAND. De strook, welke door dat vuur onveilig moet worden geacht, wordt aangegeven door het fort, twee roode vlaggen aan de overzijde van den Nieuwen waterweg, waarvan éen op Voorne, en 2 zeilschepen, een groote roode vlag in den mast voerende. Deze vlaggen worden dagelijks na afloop van •het vuur ingetrokken. Schiedam, 3 Juni 1896. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ,1 IT—gig—MgWLI I -■». 3 l' I I S C 1U J D, De keizer heelt de inscriptie, voor het nationaal gedenkteeken voor keizer Wilhelm ontworpen, niet goedgekeurd en zich voorbe houden zelf een anderen tekst er voor op te geven. Het ruiter-standbeeld op zichzelf is gereed en 11 M hoog. Besloten is de giet- modellen voor 't geheele monument gebezigd, na gebruik te vernietigen. Bij de gisteren in don Rijksdag gehouden behandeling van het rapport over de aanvul- lings-begrooting voor den overgang van de souvereiniteit over het beschermingsgebied van de Nieuw-Guinea-Compagnie op het rijk verdedigde de directeur der koloniale afdee- Iing van het ministerie van buitenlandsche zaken dr. Ivayser in een uitvoerig betoog het verdrag met genoemde compagnie en schetste Nieuw-Guinea als een beschermingsgebied waarvan nog vele vruchten te wachten zijn. De meeste sprekers verklaarden, dat de overeenkomst nadeelig voor het rijk is. De aanvullingsbegrooting werd ten slotte •naar de begrootingscommissie verwezen. Naar het heet, heeft prins Hendrik van Pruisen, 's keizers broeder, het oud-adellijk landgoed Montarlier in Lotharingen, dicht bij de Fransche grens, gekocht en is hij voor nemens daar te gaan wonen. Zondagavond zijn 15 officieren en 417 min deren met het stoomschip Adolf Woermann van Hamburg naar Duitsch Zuidwest-Afrika vertrokken tot aanvulling der beschermings- -troepen in die kolonie. De vergadering van het koloniaal congres te Berlijn is op alleszins bevredigende wijze afgeloopen. Dank zij de bekwame leiding van hertog Johan Albrecht van Mecklenburg heeft de verdeeldheid in de afdeeling Berlijn geen verdere onaangenaamheden ten gevolge gehad. De advocaat Fritz Friedmann is, na uitle vering door de Fransche justitie, te Berlijn aangekomen. P R 1 N K R IJ K. De president der republiek beeft Maandag den nieuwbenoemden Franschen gezant te Berlijn, markies De Noailles, in gehoor ont vangen. Herbette is te Parijs teruggekeerd. Voor de Kamer is te Dieppe de gematigd republikeïnsche candidaat De Folleville ge kozen de republikein Rouland was zijn tegenstander. Te Cholet is de conservatief Baron zonder strijd gekozen. De Figaro constateert, dat de verhoudin gen tusschen Frankrijk en Duitschland veel verbeterd zijn. Als er vroeger wat tusschen de twee landen te behandelen was, gebeurde dat nooit direct onmiddellijk werd slechts onderhandeld over spionnen-kwesties en grens-incidenten. En thans gaat de markies De Noailles naar Duitschland om daar een plaats in te nemen als alle andere gezanten, om zoo noodig met Duitschland samen te werken tegen derden, die den wereldvrede in gevaar zouden kunnen brengen. Zekerheidshalve voegt het blad er bijszonder te vergeten". Dat wordt nu zoo zoetjes aan een cliché, dat niet verhin dert, dat de betrekkingen tusschen de twee landen werkelijk voortdurend veel beter worden. De bladen openen reeds inschrijvingen voor de slachtoffers van de ramp te Moskou. Maandag kwamen de directeuren der groote bladen bijeen om te beraadslagen over een weldadigheidsfeest. S E L 6 I Het Progressislisch Congres te Brussel heeft met het oog op de a.s. Kamerverkie zingen een motie aangenomen, waarin de onmogelijkheid wordt uitgesproken van een algemeen uitgewerkt partijprogramma voor die verkiezingen te geven, eenige geheel algemeene wenschen worden geformuleerd en de programma's van actie aan de ver- eenigingen uit elk arrondissement worden overgelaten. ENGELAND. Naar aanleiding van het verzoek der Indi sche regeering, om de definitieve beslissing betreffende de kosten van het zenden van Indische troepen naar Soeakin uit te stellen tot na ontvangst van een uiteenzetting harer meening, betoogde Balfour in het Lagerhuis de noodzakelijkheid om de beraadslaging over die zaak, eerst tegen Donderdag bepaald, tot na de ontvangst der bedoelde verklaringen te verdagen. RUSLAND. Volgens den correspondent der Times te Moskou zou da vreeselijke ramp op het Chodynskoje-veld ontstaan zijn tengevolge van een formeelen aanval der hongerig en onge duldig geworden menigte op de wagens waaruit de geschenken verdeeld moesten worden. De mannen, met het verdeelen be last, werden toen bang en wierpen de zakken met geschenken onder het volk, hetgeen de verwarring nog erger maakte. Telkens worden nog verschrikkelijke bij zonderheden bekend. De lijken lagen 's namid dags nog bij hoopen van 20 en 30 op elkaar op sommige plekken van bet veld. Maandag ochtend vond men in een oude waterpui in bet midden van het Chodynskoje dertig ichamende planken die over de put ge legen hadden, waren gebroken en ingezakt en de menschen waren in de put gevallen zoolang tot ze vol was. Het scheen ondenk baar dat een schepsel al dien tijd in het leven kon blijven, en toch bevonden zich onder hen, die men uit deze put haalde, nog twee levenden, maar ze waren krankzinnig. - it een dorp in den omtrek van Moskou waren 55 menschen naar de uitdeeling ge gaan. Daarvan zijn er 2 ongedeerd terugge komen. i - Me»! vertilt ook staaltjes van moed en zelfopoffering tijdens de paniek. Zoo werd een dienstmeisje door een dozijn flinke moes- jiks beschermd en uit het gedrang gebracht ook redden eenige werklieden een kleinen jongen, maar enkele-- van de moedige kerels verloren bij die manhaftige daad het leven. Te Berlijn is bericht ontvangen dat de chef der Moskousche politie een poging tot zelfmoord gedaan heeft. Aan de Köln. Ztg. wordt uit Moskou be richt, dat het aantal slachtoffers van de ramp op het veld van Chodynskoje twee duizend zevenhonderd bedraagt. De Standard verneemt nu dat er bij de ramp te Moskou 3600 menschen zijn omgeko men, terwijl er nog 1200 in de hospitalen verpleegd worden. ITALIË. In een officieuse nota wordt het gerucht gelogenstraft, als zou het Kabinet voornemens zijn, naar aanleiding van den uitslag der Zaterdag gehouden stemming af te treden. Het plan bestaat om tot ontbinding der Ka mers over te gaan. De Kamer heeft met groote meerderheid aan de militaire autoriteiten toegestaan om generaal Baratieri te vervolgen. Alleen een deel der uiterste linkerzijde, die ook te ver geefs beproefd had het vorige ministerie in het geding te slepen, stemde tegen. In den aanvang der vergadering hadden 56 afgevaardigden, die de vergadering van Zaterdag niet bijwoonden, verklaard dat zij met de regeering gestemd zouden hebben als zij tegenwoordig waren geweest. De Italiaansche genietroepen, die uit Mas- sowah vertrokken waren naar het slagveld van Adoua om daar de dooden te begraven, vonden in den omtrek van het slagveld nog 8 Italiaansche soldaten, die tot heden rondge zworven hadden. Luitenant Lori en 14 andere krijgsgevan genen zijn in het Italiaansche kamp terug gekeerd. De paus moet zich in een roerend schrijven tot den negus van Abessynie hebben gewend met verzoek om loslating der Italiaansche gevangenen. S V A N J E. De opstandelingen op Cuba hebben een trein door dynamiet in de lucht laten vliegen. Ofschoon de machine en een geblindeerde waggon uit elkaar sprongen, is onder de reizigers geen verlies van menschenlevens te betreuren. Het militair escorte van den trein heeft de opstandelingen verjaagd. Het regenseizoen is heftig ingevallen. GRIEKENLAND. De ministerraad heeft besloten bij de Porie te protesteeren tegen het zenden van troepen naar Kreta. Nu de Turken zich uit Vamos hebben terug getrokken eri de Christenen op Kreta hun schuilplaatsen hebben verbrand, meent men dat Turkije zich wat toegefelijker tegenover de Kretensers zal betoonen. Intusschen neemt het aantal opstandelingen steeds toe. 8 E R T I E. De reden waarom de radicale en liberale groepen hebben geweigerd mede te werken aan de herziening der grondwit, blijkt te zjjn dat het ministerie geweigerd heelt de vrijheid der aanstaande verkiezingen te waarborgen. De herziening zelve wordt ook door de oppo sitie vurig verlangd. EGYPTE. De uitspraak der gemengde rechtbank te Kaïro in zake de Egyptische schuldkas is acht dagen uitgesteld. De emir van Dongoia moet den kalief verzocht hebben, hem geen versterkingen meer te zenden, daar er in den omtrek van Dongoia niet genoeg voedsel te krijgen is en de Egyptische troepen niet verder oprukken. Van de Indische troepen die Zaterdagavond te Soeakim aankwamen, zijn er dadelijk 600 naar Tokar gezonden. AMERIKA. De gezant van de Vereenigde Staten te Madrid heeft uitdrukkelijk verklaard, dat er op het oogenblik in het geheel geen politieke verwikkelingen tusschen de Spaansche regee ring en zijn regeex-ing bestaan. De Senaat der Vereenigde Staten heeft gisteren met 32 tegen 25 stemmen de Anti- Bond-Bill aangenomen. De Neiv-Ycrk Herald is van meening, dat. de meerderheid der afgevaardigden naar de nationale conventie der democraten te Chicago zich voor vrije zilveraanmunting zal verklaren. Naar de Times uit Lima verneemt, is de bevelhebber van de troepen in Yquitos in

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1