lïiuiicnlandsclie Berichten. opstand gekomen, om een verbond aan te gaan met Brazilië. De Peruaansche regeering heeft Yquitos gesloten verklaard en zal gen espeditie te land en een ter zee heen zenden. Brazilië zal echter waarschijnlijk de oorlogsschepen beletten de Amazonen-rivier op te varen. AFRIKA. Toen president Kruger het gebouw van den Uitvoerenden Raad verliet, nadat het besluit tot invrijheidstelling der gevangenen svas afgekondigd, werd hij luid toegejuicht door de talrijke menigte van personen van alle nationaliteiten. Ook door de gevangenen werden cheers op den president uitgebracht. Kruger sprak hun nog een hartig woordje toe. Hij hoopte, dat de toekomst zou leeren, dat hij goedgedaan had met hen vrij te laten. Hij had nu vergeten wat er gebeurd was, en hij vertrouwde dat zij als gentlemen hem en de regeering zouden helpen om vrede en voorspoed onder al de bewoners des lands te brengen. Verder beloofde hij zijn best te doen, dat de verzoekschriften van de vier leiders zoo spoedig mogelijk in overweging ■werden genomen. Te Johannesburg heerschte groote geest drift toen liet heuglijk nieuws bekend werd. Barnato presideerde eene meeting op de beurs en stelde voor, drie cheers aan te heffen voor den staatspresident, waaraan met oorver- doovende luidruchtigheid werd voldaan. In eene korte toespraak zwaaide Barnato lof toe aan Kruger en den Uitvoerenden Raad, en zeide te vertrouwen, dat alles nu goed zou gaan. Aan Kruger weid een telegram van dankbetuiging verzonden. Van sir Hercules Robinson heeft Kruger insgelijks een telegram ontvangen, waarin hij wordt gelukgewenseht smet de groote mate van goedertierenheid door hem be toond, hetgeen er veel toe zal bijdragen om de goede verstandhouding tussclien de beide blanke rassen te herstellen en den vrede en de welvaart van Zuid-Afrika ts bevorderen." Voor de gevangenen die de boete van 2000 p. st. niet kunnen betalen, is te Johannesburg een inteekenüj.-t rondgegaan, maar deze inza meling is nu gestaakt, daar Barnato beloofd heeft dat hij en anderen de boeten voor hunne rekening zullen nemen. Volledigheidshalve dient nog vermeld dat het besluit van den Uitvoerenden Raad, waarbij de gevangenen in vrijheid gesteld worden, bepaalt dat wanneer zij hun eerewoord schen den, dat zij zich als rustige burgers zullen gedragen en zich middellijk noch onmiddellijk met de binnen- of buitenlandsche staatkunde der republiek zullen inlaten, de straf der ver banning zal worden ten uitvoer gelegd. De Volksstem verneemt, dat generaal Jou- bert een aanklacht heeft ingediend tegen dr. Jorissen, omdat deze zich ongunstig over liet beleid van den commandant-generaal had uit gelaten. Nog in Mei zou dr. Jorissen intus- schen met. een halfjaarlijksch verlof naar Europa vertrekken. Reuter verneemt uit Pretoria dd. 1 Juni: Gisteren wei den in alle kerken van Transvaal gebeden opgezonden voor de spoedige gene zing van den staatspresident en van mevrouw Kruger.' Door invloedrijke mannen aan den Rand is bet plan opgevat om een grooten vleugel te bouwen bij liet volkshospitaal, uit dank baarheid voor het in vrijheid stellen der ge vangenen. De vereeriigae colonnes van Rhodes en Napier zijn uit het kamp aan de Pongo opge broken en naar Buluwayo opgerukt. Zij volgen niet den hoofdweg naar de stad, doch hebben zich gesplitst in twee afdeelingen, waarvan een onder bevel van kapitein Spreekley, langs de oostelijke helling vari de Thabas Insera- heuvelrij en «Ie hoofdmacht onder kapitein Napier langs de westelijke helling oprukt. Rhodes heeft zich bij de hoofdmacht aange sloten. Beide afdeelingen zijn gedurende twee dagen slaags geweest met den vijand. De Matabelen stonden ia een dicht bosch, waarin kapitein Napier uit zijn zevenponder en Hotchkiss-kanonnen herhaaldelijk granaten liet werpen om het oprukken van zijn aan- valscolonne te dekken. Het hevig geschutvuur verdreef den vijand uit zijn posities. Na een korten tegenstand vluchtte hij in zuidelijke richting. Drie kraals werden verbrand. In het veld werden overblijfselen van blanken gevonden, o. a. een vrouweschedel. De Daily Telegraph verneemt uit Bulu wayo dd. 1 Juni Rhodes is hier Zaterdag aangekomen, en graaf Grey heeft hem ontmoet men heeft een belangrijk bericht van het Britsche gou vernement meegedeeld aan. Rhodes, die kabel- antwoord zal zenden. Uit Pretoria wordt aan de Times gemeld, dat de Ned. Zuidafrikaansche spoorwpgmaat- schappij aan den Oranje-Vrijstaat zou hebben aangeboden de exploitatie zijner staatsspoor wegen over te nemen. Bij aanneming van dit voorstel zou de Zuidafrik, republiek de noodige gelden voorschieten. TWEEDE KAMER DER STATEN-G ENERAAL. Zitting van 2 Juni. Bij de hervatting van het kiesrechtdebat, en wel over art. 2, stond de Kamer tegen over 5 amendementen, beoogende den aanslag der weduwe niet te doen gelden voor haar oudsten ofeenigen inwouenden zoon (De Savor- nin Lohman)de huurwaarde der weduwe woning over te brengen op haar zoonbij de berekening van het laagste loon voor kiesrecht ziekte niet me.'1 te rekenen (Kuyper), met het sub-amendemeub-Heldt, om ook werkgebrek in aanmerking te nemen; voorts de inkomsten van vrouw en kinderen als inkomen van den man te rekenen (Goeman Borgesius), eu om ook vrije kost alléén te doen medetellen in de inkomsten (Houwing). Het bleek, dat de comm. van rapp. het amendernerit-Lohman aanbeval, maar, hoewel vóór liet lekening houden met ziektegevallen, bezwaar had tegen het mederekenen van werkgebrek als een te normale omstandigheid. Dit bezwaar weid bestreden door den heer Goeman Borgesius, die geen administratieve moeilijkheden van het medetellen van het loon van vrouw en kinderen vreesde. De minister bestreed dit voorstel, als ver- miuderende de cumulatie de leveusstelling van den man. En de heer Kuyper verdedigde vooral het laten gelden vau den aanslag der weduwe voor haar oudsten zoon, in aanslui ting met het bestaande kiesrecht ten aanzien van den aanslag van de vrouw voor den man. Nadat de lieer Kuyper zijn amendement betreffende de ziektegevallen eenigszins had beperkt in overeenstemming met het advies der commissie, wat den heer Heldt aanleiding gaf dat amendement in zijn oorspronkelijken vorm te herstellen met toevoeging van het werkgebrek, werden de amendementen in stemming gebracht lo. Het amendement-De Savornin Lohman (geen kiesrecht voor oudsten zoon eener we duwe) werd aangenomen met 53 tegen 20 stemmen, waardoor verviel het voorstel-Kuy- per betreflende het overgaan der huurwaarde op den zoon. 2o. Het amendement-Houwing (vrije kost) aangenomen met 69 tegen 10 stemmen. 3o. Het amendement-Goeman Bor gesius (mederekenen inkomsten gezin) ver worpen met 45 tegen 35 stemmen. 4o. Het amendement-Ileldt (onbeperkte ziektegeval len en werkgebrek) verworpen met 53 tegen 27 stemmen. 5o. Het amendement-Kuyper (geen aftrek van loon bij ziekte) aangenomen met 59 tegen 22 stemmen. Art. 2 werd goedgekeurd. Art. 3 (uitsluitingen kiesrecht) werd on veranderd goedgekeurd. Art. 4 zegt, dat onderstand is elke onder steuning in geld of andere benoodigdheden, verstrekt tot leniging van nood. De heeren Beelaerts van Blokland en Tyde- man achtten deze bepaling ongrondwettig, omdat de minister geneeskundige hulp niet onder onderstand wil verstaan. De heer Tydeman stelde als amendement voor, te lezen dat onder onderstand te ver staan is elke ondersteuning in geld of be noodigdheden, geneesmiddelen en kostelooze genees-, heel- of verloskundige hulp. Daar onder begrepen, tot leniging van nood aan behoeftigen verstrekt. De minister van binnenlandsche zaken ont kende de ongrondwettigheid van de artikelen en hield vol dat geneeskundige hulp niet met armenzorg is gelijk te stellen en wel te onderscheiden van het kosteloos verschaffen van geneesmiddelen. De minister van buitenl. zaken verklaarde dat art. 4 tegemoet kwam aan de vroegere bedenkingen en dat hij alleen ten aanzien van geneeskundige hulp heeft toegegeven, omdat de minister Van Houten wees op de onmogelijkheid om het bezoek aan de poli klinieken te beschouwen als onderstand. De heer Farncombe Sanders stelt als amen dement voor om kostelooze genees-, heel- en verloskundige hulp niet onder onderstand te begrijpen. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 3 Jnni 189G. Door burgemeester en wethouders is de volgende missive aan den gemeenteraad ge zonden In het verslag van het onderzoek der ge- meentebegrooting voor 1896 in de afdeelingen vat: den gemeenteraad werd aangedrongen op de benoeming van een plaatsvervangend keurmeester van het vleesch, bedoeld in de verordening van 11 September 1894 Ge meenteblad no. 12). In onze memorie van antwoord op dat verslag gaven we te kennen dat wij, bij ge brek aan een daartoe kundig en geschikt persoon binnen deze gemeente, nog niet in de mogelijkheid waren geweest zulk een ambtenaar aan te stellen. We voegden er de opmerking bij dat, al zou door de benoeming van een plaatsvervangend keurmeester het toezicht op het verkoopen en van buiten in voeren van vleesch zeer zeker verscherpt worden, afdoende verbetering naar onze mee ning echter alleen is te bereiken door het oprichten van een abattoir. De aanzienlijke kosten aan de oprichting van zulk eene in richting verbonden weerhielden ons U een daartoe strekkend voorstel te doen. We gaven U evenwel de toezegging, in afwachting van de oprichting van een abattoir, maatregelen te zullen beramen om in de keuring van vleesch zooveel mogelijk verbetering aan te brengen. Herhaaldelijk heeft dit onderwerp een punt van ernstige overweging in ons college uit gemaakt. Hoezeer we nog de meening blijven voorstaan dat de oprichting vaD een abattoir boven alles de voorkeur verdient, zijn kosten die daarmede gepaard gaan, zoo aan zienlijk, dat wij ook thans nog geen vrijheid vinden U daartoe het voorstel te doen. Wel werd in den Raad beweerd, dat zulk eene inrichting ook op min kostbare wijze ware tot stand te brengen, en tot staving van dat beweren gewezen op het naburige Duitsch- land, alwaar de regeering in sommige plaat sen het oprichten van meer dan een abattoir heeft moeten verbieden, omdat zij voorname lijk moesten dienen om de gemeente-inkom sten te vermeerderen doch zulke inrich tingen zullen met die, welke wij voor oogen hebben, niet veel meer gemeen hebben dan den naam en zeer zeker niet beantwoorden aan die hooge eischen, welke wij meenen dat aan een deugdelijk abattoir mogen en moeten gesteld worden. Volgens globale be rekening vordert de oprichting van een abat toir, dat aan de eischen van den tijd voldoet, eene uitgaaf van circa f 100,000. Overtuigd dat een verscherpt toezicht op de keuring van vleesch toch zeer gewenscht blijft en daarmede niet langer mag worden gedraald, meenen we, dat waar dan al het beste voorloopig nog niet te krijgen is, het goede de aanstelling van een plaatsver vangend keurmeester in geen geval langer behoeft achterwege te blijven. We stellen ons dan ook voor tot de aanstelling van zulk een ambtenaar thans over te gaan, waardoor tevens uitvoering zal gegeven zijn aan het voorschrift van de hierboven aangehaalde verordening. Vóór we eene oproeping doen van sollici tanten naar die betrekking, zal door Uw col lege de jaarwedde van dien ambtenaar moeten worden vastgesteld. Daar het ons voorkomt, dat voor plaatsvervangend keurmeester het bezit van een diploma van veearts niet als eisch behoeft gesteld te worden, en de keur meester van het vleesch de aanstelling van een gediplomeerd veearts zelfs ontraadt, heb ben we de eer U voor te stellen de jaar wedde van den plaatsvervangend keurmeester vast te stellen op f500. Naar aanleiding van bovenstaande werd door den heer J. II. van Westendorp J.Dz. de volgende missive bij den gemeenteraad ingediend Terwijl ik steeds bereid ben geweest elke poging te steunen, die kan leiden tot ver betering der vleeschkeuring, moet ik tot mijn spijt nu mijn stem onthouden aan het Voor stel van Burgemeester en Wethouders. Wil men in de richting van dat voorstel verbetering in den bestaanden toestand bren gen, dan is het noodig als plaatsvervangend keurmeester aan te stellen iemand ('t liefst een flink ontwikkeld vleeschhouwer), die de dagelijksche surveillance houdt op slachtplaat sen, winkels en op den openbaren weg en alle door hem gevonden afwijkingen aan 't oordeel van den keurmeester onderwerpt. Zoo iemand is zeker niet te vinden voor een jaarlijksche bezoldiging van foOO.indien men ten minste prijs stelt op ïiet bezit van een eerlijk, onafhankelijk ambtenaar. 't Gevolg der aanneming van 't voorstel van Burgemeester en Wethouders zou dus zijn, dat wij wel een plaatsvervangend keurmees ter rijk werden, maar de vleeschkeuring niet noemenswaard verbeterd werd en bijgevolg de f500.vrijwel nutteloos werden uitgegeven. Bij dezen stand van zaken en nu toch alge meen verbetering noodig geacht wordt, is rn. i. de tijd gekomen de kwestie der vleeschkeuring. goed onder de oogen te zien. En geenszins ben ik overtuigd, dat het nu nog onmogelijk zou zijn het beste (i. c. abattoir) te verkrijgen. Hoewel ik toch ook een inrichting verlang voldoende aan de eischen van den tijd, meen ik, dat de geraamde uitgave van f 100,000 veel te hoog is. In ieder geval, eerst na nauwgezet onder zoek zal blijken of het mogelijk is hier een abattoir te stichten. Ik zie geen reden om te wachten met het instellen van zulk een onderzoek. Integendeel m. i. gebiedt het be lang der ingezetenen, die zaak spoedig ter hand te nemen. Daarom heb ik de eer het volgende voor stel te doen De Raad der gemeente Schiedam, benoemt eene commissie van drie zijner leden, met opdracht een onderzoek in te stellen naar de oprichtingskosten van een abattoir te Schie dam. Tot bestrijding der te maken onkosten wordt aan de commissie een krediet van f200.verleend. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven, dat op de aanbeveling van ontvanger dezer gemeente, welke gisteren door burgemeester en wethouders aan den raad is ingediend, geplaatst zijn: 1. W. D. van Damme Jalink, gemeente ontvanger te Doesburg; 2. J. C. Iiaptejjn, gemeente-ontvanger te Apeldoorn. Op de vergadering van bootwerkers, gister avond alhier gehouden en slechts door enkele belangstellenden bezocht, is men niet tot de verkiezing van een bestuur overgegaan. Tijdens het onweder gisteravond te halftien meenden de bewoners van den Korten Achter weg dat de bliksem ergeDs in die straat was

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2