SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. PER TELEGRAAF. Post enjelegraphie. ingeslagen. Bij onderzoek bleek zulks echter niet het geval te zijn, maar wel was van een zeer bouwvallig onbewoond huisje, staande in een gang aldaar (eigendom van den heer G. P. Scheffers) een groot gedeelte van het dak ingestort, waarvan de pannen gedeelte lik op de plaats van den nevenbewoner vielen. Gelukkig dat het des avonds gebeurde, anders waren zijn kinderen, welke meestal op die plaats spelen, vermoedelijk wel getroffen. Gistermorgen is de brandersknecht W. Ilaesakkers, werkzaam in de branderij van de firma A. J. Beukers aan de "VYestvest alhier, bezig zijnde met meel in een beslag- bak te storten, voorover er ingevallen. On middellijk werd hij er uitgehaald door zijne medewerklieden, zoodat hij slechts brand wonden aan den rechterarm bekwam. Door den heer Van der Sman werd hem genees kundige hulp verleend. Gistermiddag te halfvijf is in de stoom- branderij van de firma gebr. Van der Velden aan de "Willemskade alhier de ruwketel doorgebroken, tengevolge waarvan de kokende spoeling door de branderij liep gelukkig zijn hierbij geen ongelukken voorgekomen, daar het werkvolk op de stelling bezig was. De Telegraaf ontving heden het volgende telegram uit Indie: ïMorgen vertrekken zes bataljons naar de XXVI Moekims." De aanbieding ter verwisseling van de in art. 1 der wet van 30 December 1895 (Stbl. no. 236) genoemde 3V2 pCts. schuldbekente nissen aan toonder, ten laste van den staat, tegen 3 pCts. schulbekentenissen van gelijke nominale bedragen, zal van Maandag 8 Juni a.s. alleen kunnen geschieden ten kantore van den agent van het ministerie van finan ciën te Amsterdam, des Maandags en des Donderdags van elke week. Het zoeken naar het stoffelijk overschot van Frins Willem George Frederik. Over het bovenstaande vernemen wij nog het volgende: Gelijk reeds vroeger werd medegedeeld, waren de Nederlandsche en Italiaansche regee ringen overeengekomen, dat het stoffelijk overschot van wijlen prins Willem George Frederik van Oranje-Nassau, die op Januari 1709 als opperbevelhebber van Zijne Keizer lijke en Koninklijke Apostolische Majesteit in Italië te Padua overleed, en op 8 Januari d. a. v. in liet eerste klooster der Broeders Heremitanen aldaar werd begraven, naar Nederland zoude worden overgebracht. Het ter nagedachtenis van den Prins op gericht, door Canova vervaardigd, gedenktee- ken, zoude tegelijk worden overgebracht. Omtrent de plaats, waar de overledene rustte, scheen geen redelijke twijfel te kunnen bestaan. Blijkens officieel proces-verbaal toch van 18 Mei 1815, dat berust in het gemeente archief van Padua en door wereldlijke en kerkelijke overheden is geteekend, werd, in verband met uit te voeren maatregelen van kerkbouw, met toestemming van de hooge bloedverwanten de* «vertelenen, en na ver kregen machtiging van den keizerlijk konin klijken prefect en van den burgemeester van Padua, op dien dag het graf, waarin de Prins sinds 1799 rustte, geopend. Het stoffelijk overschot werd gesloten in eene looden kist en deze laatste weder in eene andere kist van menie larijux-hout; waarna een en ander werd overgebracht, en ter aarde besteld in een nieuw graf, gelegen aan de buitenzijde der sacristy van de kerk der Heremitanen te Padua, terwijl het graf werd gesloten met eene daartoe bestemde marme ren plaat met opschrift. Het door Canova vervaardigd grafmonument, dat tot op dat tijdstip zich op eene andere plaats bevond, werd tegelijkertijd van daar overgebracht en geplaatst midden mm den zijwand van de kapel der sacristy. Krachtens de bevelen van H, M. de Ko- ningin-Weduwe-Regentes, hadden de gezant der Koningin te Rome, de heer Westenberg, alsmede de adjudant der Koningin, baron Sirtema van Grovestins, zich dezer dagen naar Padua begeven teneinde tegenwoordig te zijn bij de opgraving van het stoffelijk overschot te Padua, en de overbrenging daar van naar II. M. stoomschip Van Speijïc, dat ter reede van Venetië lag. Z. M. de koning van Italië had zijn adjudant, den luit. kolonel graaf Greppi, naar Padua afgevaardigd, teneinde bewijs te geven van Hoogst Deszelfs belangstelling in de voorge nomen plechtigheid, en om voorts den lijk wagen naar Venetië te begeleiden. Zoowel te Padua als te Venetië hadden overigens de burgerlijke en militaire overheden alle maat regelen beraamd teneinde de opgraving en overbrenging met al die eerbewijzen te doen plaats hebben, welke aan de doorluchtige geboorte van den hoogen rang van den over leden Prins verschuldigd waren. Met volledig vertrouwen in het officieel proces-verbaal van 1811, werd op 26 Mei, te daarin aangewezen plaatse, in tegenwoordig heid van den gezant en den adjudant der Koningin, en van hooggeplaatste wereldlijke en geestelijke autoriteiten met de opgraving aangevangeu en deze twee dagen lang voortgezet, zonder echter tot eenig beves tigend resultaat te hebben geleidhetgeen evenmin het geval was met nauwkeurige onderzoekingen, op andere plaatsen ingesteld, zoodat op 31 Mei j.L daarmede werd opge houden. Omtrent de redenen, die tot het niet aantreffen van stoffelijk overschot of omhulsel hebben geleid, valt niets met eenigen schijn van zekerheid, of waarschijnlijkheid zelfs, te vermelden. Het monument, ter nagedachtenis van den overleden Prins opgericht, wordt met llr. Ms. oorlogschip Van Speyk, dat Venetië heeft verlaten, naar Nederland overgebracht. (if. R. Ct.) Kiesrecht voor do gemeenteraden. Prof. P. van Geer heeft in het Sociaal Weekblad betoogd dat het voorstel der regee ring een band legt tusschen kiezerschap en de gemeentebelasting en dat die slechts scha delijk kan terugwerken op de samenstelling van het gemeentebestuur. Thans geeft hij in hetzelfde blad eenige middelen aan om dat kwaad te voorkomen. Het beste hiertoe acht de hoogleeraar het, om de geheele regeling van het gemeente kiesrecht uit deze wet te lichten, en later afzonderlijk te behandelen, opdat zij behoor lijk in verband gebracht kan worden, zoowel met de noodige wijzigingen der gemeentewet als met een nieuwe regeling van het verband tusschen de rijks- en gemeentfinanciën. Voor een goede regeling der gemeente- financiër, zegt de schrijver een eind verder is in de eerste plaats noodig, dat de macht van den raad in dit opzicht worde beperkt. Wordt dit advies niet gevolgd, maar besloten om in de voorgestelde wet ook het gemeente kiesrecht te regelen, dan moet noodzakelijk het verband tusschen dat recht en de gemeente belasting worden verbroken. Is dit geschied, dan staan nog twee wegen open De eerste is om alleen de vaste kern der kie zers volgens art. Ia te behouden en alle overigen te laten vervallen daarmede wordt het kiezers korps beperkt tot hen, die in de directe rijks belastingen bijdragen en vervallen voor de ge meente alle andere kenmerken. Eene betere oplossing wordt echter verkregen door aan alle ingezetenen, kiezers voor de Tweede Kamer, het kiesrecht voor den gemeente raad te geven. liet bezwaar, dat alsdan invloed kan worden uitgeoefend op het bestuur der gemeente, ook door hen die niet in de lasten bijdragen, kan bet best worden ondervangen door eene deugde lijke wettelijke regeling van het beheer der ge- meente-financiën, waarbij het minder afhankelijk wordt van willekeurige beslissingen van den raad. Naar aanleiding van de uitoefening van het kiesrecht zegt de schrijver nog Met den minister geloof ik dat de tijd voor de invoering van eenig proportioneel kiesstelsel nog niet gekomen is. De daaraan verbonden bezwa ren zijn nog niet in voldoende mate uit den weg geruimd, en onder deze omstandigheden wordt de proef gevaarlijk. In afwachting kan ik het voorstel van den minister om voor de gemeenteraadsverkiezingen de gemeenten in districten te splitsen, slechts toejuichen. Wanneer naar de nieuwe wet de hoofd stad weldra meer dan 40.000 kiezers telt, wordt het ondoenlijk dezen allen op te roepen voor de vervulling eener enkele vacature in den raad. Daarbij heeft eene splitsing het voordeel dat de kans der minderheden, om behoorlijk in den raad te worden vertegenwoordigd, toeneemt. In het beursgebouw te Rotterdam zullen groote veranderingen gebracht worden in de publieke telefoonstations voor intercommunaal en internationaal telefoonverkeer. Voorloopig wordt van gemeentewege een telefoonstation gebouwd naast het gereser veerd gedeelte van het beursgebouw voor de effectenhandelaren, teneinde geene stoornis in den telefoondienst te veroorzaken op het tijdstip waarop de concessie van de Neder landsche Bell-Telefoonmaatschappij eindigt. Zoodra de bureeïen door de N, B. T. M. ontruimd zijn, zal de geheele rechtervleugel bij den ingang aan de Noordblaak worden ver bouwd en bestemd worden voor de telefoon cellen voor den intereonimunalen en inter nationalen telefoondienst. Heden werd aan het kantoor der Rott. smidsgezellenvereenigirig »St. Eloy", Goud- schestraat 48, de driekleur uitgestoken ter eere van haren president, den heer D. de Klerk, die tot gemeenteraadslid werd geko zen. (X. B. Ct.) Een panter in de Rotterdamschediergaarde leed aan verstopping, waarvoor hij een laxeer middel moest gebruiken. Het goedje rook hem wat verdachtalthans wat men ook pro beerde, hij dankte er voor het in te nemen. Toen verzon de directeur eene list. Hij liet den panter met het geneesmiddel besproeien, en of deze al als een dolle door de kooi heen en weer sprong en blies van woede, de oppas ser, veilig door de stevige tralies, trok er zich niets van aan en sproeide voort, totdat de vette olie het dier van het lijf droop. Er bleef nu voor den panter niets anders over dan zijne huid schoon te likkenop die wijze kreeg hij het laxeermiddel naar binnen en werd zijn leven tegen wil en dank gered. De generaal-majoor Gijsberti Hodenpijl, inspecteur der genie, heeft gisterochtend te 's-Gravenhage bij het paardrijden door een val het linker sleutelbeen gebroken. Den reeder Alb. P., te Scheveningen is een treurig ongeval overkomen. Maandagavond is hjj gevallen in een put met kokende olie, waarin netten bereid werden. Het aangezicht, de armen en de beenen met brandwonden overdekt, wist hij zich zelf uit den put te wer ken niemand was er bij tegenwoordig. Volgens de Midd. Ct. ontstond Zaterdag te Vlissingen een relletje, doordien de arbeiders, die aan het ertsschip Teutor.ia gewerkt had den, beweerden dat het hun betaalde loon niet in overeenstemming was met het geloste aantal tonnen, dat ongeveer 300 meer bedroeg dan waarvoor ze loon ontvingen. Hierover gaven zij den vertegenwoordiger der firma Müller Co. op allesbehalve malsche wijze hunne ontevredenheid te kennen, wat ten gevolge had dat men en corps naar het politie-bureau toog. Volgens het Middelburgsche blad zal dit muisje een staartje hebben. Te Maastricht is, op verzoek der politie te Luik, door den inspecteur van politie aange houden de pastoor eener Belgische gemeente, verdacht van aanranding der zeden bij min derjarigen. Botterdam. De uitslag van de gisteren alhier gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad is als volgtGekozen is de heer D. de Klerk met 17C0 stemmen mr. J. G. L. Nolst Trenité verkreeg 856 stemmen. Utrecht. In goeden welstand is gister morgen, onverwacht, hier ter stede aange komen jhr. mr. T. A. J. van Asch van YYijck, oud-gouverneur van Suriname, en familie. Op den straatweg tusschen Rotterdam en Dordrecht werden Zondag over een afstand van 30 K.M het kampioenschap van Zuid-Holland verreden van den Algen, eenen Nederlandscheu Wielrijdersbond. Do wegwedstrijd werd door prachtig weder begunstigd en door tal van wielrijders, waaron der eenige dames, bijgewoond. Ter gelegenheid van dezen wegwedstrijd waren bond.stochten naar Rotterdam, uitgeschieven van uit Den iiaag, Lei den, Gouda en Dordrecht. Opgekomen waren 10 mededingers. Te 1.43 's-natunldags werd gestart. Het kampioenschap van Zuid-Holland werd be haald door 11. van Koolbergen, lid van All Right, te Leiden, in 51 min. 27 'j- sec. Den tweeden prijs behaalde J. N, v. d. Knoop, te Vlaardingen, in 57 min. 41'/; sec. Den derden prijs D. Desseling te 's-Gravenhage (geeri tijd opgenomen). Do prijzen bestonden uit een verg. zilveren, een zilveren en een bi onzen medaille, uitgeloofd dooi de A, N. W. B. HUT""—*1' Hl IL= »JIII' Mil H1_J IJ!» immb De »X stralen" van Ronlgen blijken meer en meer een licht der waai beid te zijn. Het is be kend, dat men, met behulp daarvan, verval- schingen van wijn, zijde, enz. kan aantoonen, valsche van eebte diamanten onderscheitien kan en door middel van een instalment, dar nschaduwschrijver" wordt genonmd het ge halte van metalen geschut kan beproeven. Nu is gebleken, dat men op laatstgenoemde wij ook pantserplaten voor oorlogsschepen wan onder zoeken. Tot dusver werden de pantserplaten alle be proefd door er tegen aan te schieten, een proef neming, welke zeer veel geld kostte, 's.GRAVESBA(JE, 3 Juni. Tweede Kamer. Kieswet. Art. 4, als onderstand wordt beschouwd ondeisfeuning in geld 01" beuoodigdhedert (ook geneesmiddelen) aan behoeftigen, werd aangenomen met 69 tegeu 27 stemmen, na verwerping met 50 tegen 40 stemmen van het amendement-Tydeman om geneeskundige hulp onder onderstand te begrijpen. Op art. 5 (schorsing kiesrecht militairen) werd aangenomen het amende- ment-Seret om schorsing niet toe te passen op militairen boven den rang van sergeaut en het amendement-Staalman om dit ook niet te doen op lagere militairen voor zoover zij kiezer zijn volgens belasting of huur. Art. C (prov. kiesrecht) werd goedgekeurd. Art. 7 (gemeentelijk kiesrecht) aangevangen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbeken den, over de ie helft dor maand Mei, welkti op schriftelijk verzoek aan het postkantoor alhier kunnen worden gereclameerd, 1. A. U. de Hartog, Amsterdam. 2. W. van Vliet, Gouda. 3. A. van Meurs, Leiden. 4. H. Bakker, Briefkaart. 1. G. II. Ruijsink, 's-Gravenhage. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naai Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip lager id. De laatsto buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op 4 dezer, des namiddags ten 5.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3