Zaterdag 6 Juni. A°. 1896. N°„ 9060. V ij ft ïgste Jaargang Verschijnt dageHfks, tJgezonderd Dinsdag, UIT GE VEI.:" J. ODÉ. Biiitcnlanüselie Berichten. Binnenlandse he Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B C H R A li BOTRK8IBAAT {O. AnvERTENTiEPRiJS van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K U IJ K. In de Kamer heeft de socialist Renoux gisteren de regeering geïnterpelleerd over het tusschenbeiden komen van de politie bij ge legenheid der betooging op Pure Lachaise. Hij eischte voor het volk de erkenning op van het recht zijne dooden te eeren. Barthou gaf in zijn antwoord te verstaan dat door de amnestie de Commune vergeten is, maar dat men daarom door die amnestie zicli niet gerechtigd achten mag tot het uiten van beleedigingen, zooals bij de betooging geschied is. Dit lokte geroep uitsLeve de CommuneDe voorzitter der Kamer ver klaarde geen verheerlijking van de Commune te zullen gedoogen. De enkelvoudige orde van den dag, waar mede de regeering zich vereenigd had, werd ten slotte aangenomen met 415 tegen 54 stemmen. Er heerscht op het oogenblik hevige gis ting' in "do partijen uer uiterste linkerzijde na de groote rede van Millerand en het ban ket van de socialistische gemeenteraden. Mirnian heeft zich met vele volgelingen van de collectivis.en onder Guesde, Millerand en Jaurès afgescheiden; de meeste aanhangers van deze nieuwe groep zijn vroeger Boulan- gisten geweest. Baudin is benoemd tot voorzitter van den Parijschen gemeenteraad. Daar de clericalen en anti-semieten in den laatsten tijd den naam van Jeanne d'Arc heb ben gebruikt voor hun partijdoeleinden, heb ben de socialisten bij het standbeeld van de maagd van Orleans een tegenbetooging ge houden. Zij legden een krans neder met het opschrift: sAan de maagd van Orleans, die door de Roomsche kerk als ketterin en afval lige vrouw werd verbrand." Eenige katho lieke studenten raakten handgemeen met de betoogers; de politie moest de orde herstellen. De regeering heeft aan de ambtenaren, met het oog hierop, verboden deel te nemen aan de feesten, die naar aanleiding van hare zalig spreking worden voorbereid. DUITSCIILAND. De Rijksdag heeft Woensdag het door de sociaal-democratische partij ingediende ont werp in zake het recht van vereeniging en vergadering en van coalitie by tweede lezing aangenomen. Alleen de conservatieven stem den tegen. In de begrootingscommissie uit den Rijks dag verklaarde de minister van oorlog Woens dag dat het ontwerp in zake de 4e bataljons zoowel met den tweejarigen diensttijd als met den driejarigen kan samengaan. Sabelgerinkel bedoelt het ontwerp niet en is ook niet noo- dig, daar de vrede voor langen tijd verzekerd schijnt. Ten aanzien van den tweejarigen diensttijd zal de regeering voor 1899 geen definitief besluit nemen. Te Berlijn is officieel niets bekend ten aanzien van den moord die zou gepleegd zijn op een Duitscher, als officier voor de instructie in het Chineesche leger dienende. Aan dit bericht van Dalziel te Londen wordt te Berlijn geen geloof gehechtmen brengt het in ver band met een gebeurtenis die vijf of zes weken geleden plaats greep. Toen werden in den omtrek van Nanking verscheidene Duitsche officieren, door de bevolking, die steeds een sterke verbittering tegen de Euro peanen aan den dag had gelegd, beleedigd en met steenen geworpen, zoodat enkelen hunner onbeteekende verwondingen bekwa men. Daar de mogelijkheid bestaat dat bij dergelijke uitbarstingen der volkswoede nog eens een Duitsch officier werkelijk vermoord wordt, zal de regeering een krachtig vertoog indienen. Het Duitsche eskader dat zich in de Oostaziatische wateren bevindt, is aan den mond van den Jangtsekiang aangekomen. E N 13 L A 3 I>. In het Lagerhuis heeft de minister Cham berlain gisteren verklaard op grond van offi- cieele inlichtingen er niet aan te twijfelen dat Cecil Rhodes zich niet belasten zal met de controle der burgerlijke en militaire aange legenheden. In deze omvatting is de minister niet geschokt door de uitlatingen, welke aan Rhodes worden toegeschreven in de telegra fische overzichten van zijne redevoeringen. Sir F. Carrington is de algemeene oppeibe velhebber van alle troepen welke tegen de Matabelen in het veld zijn. Martin bepaalt zich thans tot de functie van ondercommis saris onder den oppercommissaris, die de Kroon vertegenwoordigt in Matabelenland. Grey is administrateur van de Matabeienland- maatschappij, krachtens ministerieel bevel van 1894, maar geen uitvoerend directeur. Rhodes heeft onlangs eene colonne van Gwelo overgebracht naar Buluwajoen mij, zeide de minister, is niet bekend dat hem sedert zijne aankomst te Buluwajo door Carrington andere militaire plichten zijn opgelegd. SPANJE. De Cubaansche opstandelingen hebben nu weer, naar uit Madrid gemeld wordt, een brug in de lucht laten springen door dyna miet de treinenloop is gestoord. Aanhoudende regens moeten de regeerings- troepen beletten, de opstandelingen te ach tervolgen. Ook hebben de Cubaansche opstandelingen drie dorpen verbrand, terwijl een van hunne benden Santiago della Vegas, op slechts 4 uur afstand van de hoofdstad Havana, aanviel, echter zonder succes. Maceo staat met 3000 man voor Lomas. T U R K IJ E. Volgens een telegram uit Konstantinopel aan de Times hebben de gezanten der zes mogendheden te Konstantinopel vertoogen tot de Porte gericht ten aanzien van de moorden op Kreta, met de waarschuwing dat, als de Christenmoorden voortduren, zij Europa zich tegen Turkije zullen zien aan eensluiten. Uit Athene wordt gemeld dat een afdee- ling Turksche troepen van 85 man, die naar Vamos teruggekeerd was om daar achter- gelaten materiaal te halen, door de opstande lingen op twee man na in de pan is gehakt. Volgens de laatste berichten van Kreta, hebben de ongeregeldheden in de voornaam ste steden opgehouden, maar de gisting duurt voort. Te Castelli wordt een Turksch detache ment door de Christenen ingesloten gehouden. Honderden vijftig uitgewekenen hebben zich ingescheept naar Athene. De gouverneur-generaal heeft den staat van beleg afgekondigd voor het geheeie eiland en tot de bevolking eene proclamatie gericht, waarin hij waarschuwt dat de krijgswet zal - \oegepast worden op ieder die ongeregeldheden veroorzaakt,zonder onderscheid van godsdienst. De bij Kreta aanwezige vreemde oorlogs schepen hebben uitsluitend in opdracht hunne landgenooten in geval van nood te bescher men. Bij ernstige gebeurtenissen in de haven steden kunnen de gezagvoerders echter bij gemeen overleg voorzorgsmaatregelen nemen. Uit Athene wordt gemeld dat de Engelsche regeering nog twee oorlogsschepen zal zenden naar de wateren van Kreta. Een van die sche pen zal voor Retimo gestationneerd worden. AMERIKA. De commissie voor de buitenlandsche be trekkingen uit het congres der Vereenigde Staten heeft geen beslissing genomen ten aan zien van Morgan's resolutie ter erkenning van de Cubaansche opstandelingen als oorlog voerende partij. AFRIKA. De Times verneemt uit Kaapstad van den 4n, dat de breuk te Pretoria in den Uit voerenden Raad zich duidelijker teekent. Leyds en Joubert staan tegenover Kruger, die gun stig gestemd is voor hervormingen en een vreedzame staatkunde. Leyds is bij alle klassen zeer impopulair. De Oranje-Vrijstaat weigert zich bij de voorstellen van Leyds te voegen tot een vereenigde aanvallende beweging tegen Engelsche en Fransche belangen, maar stemt toe-zich te vereenigen tot weerstand van een moedwilliger» aanval op de Transvaal, indien die door eenige mogendheden onder nomen mocht worden. Volgens gerucht zal de staats-secretaris dr. Leyds vermoedelijk als consul-generaal naar Londen gaan, in de plaats van den heer Montagu "White. De Times verneemt uit Pretoria: Bij het loslaten van de samenzweerders heeft presi dent Kruger hen toegesproken en o. a. ge zegd »Zïjn hondjes stout, dan moet ik ranse len, maar dat spijt mij altoos. Nu moet ik een grooten hond pakken. Mijn hondjes blaffen, maar bullebak bijt." Kruger bedoelde Rhodes. Kapitein Mein en eenigen der in vrijheid gestelde leden van het Hervormingscomité zijn reeds Woensdag met De llo^r uit Kaap stad naar Engeland vertrokken. Sir Frederick Carrington is Dinsdagavond te Buluwajo aangekomen. De Daily Telegraph wijst er op dat thans te Buluwajo aanwezig zijn 2 kolonels, 1 luit.-kolonel, 5 officieren van den generalen staf, 23 kapiteins, 30 luitenants, 11 onder luitenants en '1072 minderen, benevens 279 man inlandsche troepen te Mafeking 830 officieren en minderen onder bevel van kolonel Plumer, met 1100 paarden, 7 Maxim-kanon- nen en 3 stukken getrokken berggeschut te Fort Salisbury 000 man, te zamen dus ruim 3000 man met 25 kanonnen. Is die strijdmacht noodig alleen om de Matabelen in bedwang te houden vraagt het blad tot dusver hebben de Engelschen alleen blijk van hunne tegenwoordigheid gegeven door het vernielen van meer dan honderd dorpen en het verbranden van den oogst. Veeleer schijnt die ophoopïng van troepen eene andere be doeling te hebben vermoedelijk de vorming van een versterkt kamp te Mafeking, waar steeds troepen voor elke gebeurlijkheid gereed zullen staan. Eene ontboezeming van de Times, dat Bechunnaland een uitstekeud klimaat heeft en vele natuurlijke voordeden aanbiedt, in verband met strategische overwegingen, zegt in dat opzicht genoeg. TWEEDE KAMER DER STATEN-G ENERAAL. Zitting van 4 Juni. Kiesrechtregeling, Het debat werd voort gezet over art. 7 betreffende het kiesrecht voor de gemeenteraden met de daarop voor gestelde amendementen om de eischen daar voor te verzwaren. Daartegenover verdedigde de heer Pijtter- sen zijn amendement, om het raadskiesrecht gei'yk te stellen met het politieke kiesrecht, behoudens het ingezetenschap in de gemeente. Het gemeentelijk belastingstelsel is te vicieus om daarop plaatselijk kiesrecht te bouwen en de eischen, die liet ontwerp stelt, zijn reeds hoog genoeg. Uitspattingen op gemeeutege- bied zijn te weren door het toezicht der hoo- gere autoriteiten op de handelingen der gemeentebesturen, maar spreker kwam in verzet tegen de schromelijke beperking van het gemeentekiesrecht tot een enkele klasse van bevoorrechten door het amendement-De Beaufort (Amst.) c. s.een uitsluiting die ontevredenheid en socialisme kweekt. Spreker bestendigt liever den bestaanden slechten toe stand, dan de eischen te verzwaren. De heer De Beaufort (Wijk-bij-Duurstede), overigeus voor gelijktijdige regeling van kies recht voor lands, provinciale en gemeentelijke vertegenwoordiging, ondersteunde de voor-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1